• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Potrosnja fenda

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
487
165g/Kw h (1.86 dcl) Wärtsilä
To je vrh vrhova, , dvotaktni sporohodni brodski su još mrvicu bolji .

Ona afera sa lažiranjem kod Wolksvagena svašta bi mogla pokazati, ak se dovoljno posvade proizvođači među sobom . guraju podatke koji im pašu

Za primjer moja stara BCS kosilica sa prastarim ACME motorom troši 1l/10godina.
I to sam izlijal jel je zahrđalo .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Naravno, čim je veći motor, niža je specifična potrošnja.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
311 sa 3x14 cola plugom troši 10 litara po satu oranja. Isto toliko troši i po satu frezanja sa 3 metra rototilerom. Isto toliko troši i u transportu. Jedini uvjet je da se ne vrti više od 1700 rpm
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Vremenskom. S obzirom da moj organizam ima isti i radni i vremenski sat onda tak i računam. Ne gledam za koliko se radni sat okrene.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Znači da prosječno koristiš njegovih 50ks.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Znači da prosječno koristiš njegovih 50ks.

Koristim onoliko koliko mi je potrebno. Da mi je bio dovoljan traktor 80 ks kupio bih takav. Nije da ne bih s njim napravio sve, ali nebi vukao kamionku kojih 1000 kilometara godišnje
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Da sam (ali nisam) na mjestu uvaženog člana Gibanice opet nebi znao ništa. Ili samo ja nisam skužio koliko troši jedan od navedenih Fendtova koji njega zanima. Trebate se malo više potruditi. Ipak je zaslužio da mu se objasni.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
585
Po tome bi kamion od 500 konja trošio 110 litara na sat.Nisu svi dizel motori ko aran iz prošlog veka.Pričat o potrošnji se može samo za jedan model motora a nikak sve što je dizela bacat u jedan koš.Tehnologija dizela je toliko napredovala pa i u traktorima da je ta potrošnja na KS od 2,2 dl samo za totalne laike.

Kamion od 500ks i troši 100l/h kad se upregnu svih 500ks.
Pazi jednu stvar. Nekad davno je FAP kljunaš sa 130ks nosio na sebi 10t materijala. Ponekad na prikolici još 10t.
Znači ukupno 20t korisne mase i bar 10t tare. Sa 130ks. danas to isto pogoni 400ks. AL od tih 400ks, 200 radi stalno, a drigih 200 samo kad mora (uzbrdica, ubrzanje).

Jednom ja pitam svog kolegu vozača (vozi MAN 26.440 kiper) koliko taj kamion troši. Kaže prosječno oko 40l/100km pun kamion. S labudicom oko 60l.

ALI SAD DOLAZI ONO BITNO.
Pun kamion + labudica 25t od Obrovca do tunela na Prezidu- trenutna potrošnja 350l/100km. Ali trenutna na tih 10tak km jebene ceste. Jer tad svih 440ks radi punom parom.
JA nisam bio u kamionu da to mogu posvjedočit, samo prenosim njegove riječi.

Pitao sam jednom strojara na JCB 4 koliko troši, kaže rad zadnjom korpom oko 5l/h, prednjom (utovar) oko 10l, a čiščenje snijega i transport punim gasom oko 20l/h. JCB 4 ima oko 100ks. pa sad raučunaj koliko težina rada utječe na potrošnju.

A zakaj onda stari, zrakom hlađeni Deutz ima nižu specifičnu potrošnju od današnjih modernih motora sa svim čudima tehnike?

Stvari se može poboljšati, ali se fiziku prevariti nemre. Perpetuum mobile ne postoji.

Zato jer su imali veću radnu temperaturu, pa se bolje iskorištavala energija goriva. ALi zato ne zadovoljavaju raznorazne moderne norme.

Kemičari znaju izračunat kolika je kalorijska vrijednost 1kg nekog goriva. A na tehničarima je da smanje gubitke u procesu prerade goriva u mehanički rad.

Da bi neki stroj trošio 100g/1kw ili mu treba duplo kaloričnije gorivo, ili perpetum mobile. Treće opcije nema.


311 sa 3x14 cola plugom troši 10 litara po satu oranja. Isto toliko troši i po satu frezanja sa 3 metra rototilerom. Isto toliko troši i u transportu. Jedini uvjet je da se ne vrti više od 1700 rpm

A koliko ks/kw daje na 1700 okretaja? (ozbiljno pitam, ne zezam)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Evo odgovora, doduše za Fendt 312:
pri 42,5% tereta na kardanu troši 11,9 litri/sat, 265 g/kWh (195 g/ksh)

42,5% od 120ks je 51ks. Pri 1700rpm može dati 77kW (105ks), ali uz malo manju specifičnu potrošnju (238 g/kWh), dakle oko 18L/h.
Dakle, koliko sam lagal? Nevjerni Tome!
 

Prilozi

  • Capture.jpg
    Capture.jpg
    67.5 KB · Pregleda: 85

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
No s obzirom da on bez brige radi bilo koji posao na tih 1700 obrtaja onda ne vidim potrebu vrtiti motor u nebuloze. Pri tim obrtajima ore brzinom 7-10 km/h, ovisno o strukturi tla, freza brzinom od 4-7 km/h, ovisi o dubini.... Jedino što se uglavnom vozim u transportu na 2000 jer nema brzinu. Najveća brzina od 40 km/ se razvija na 2340 obrtaja, što ne koristim skoro doslovno nikad.

Dakle, što se tiče potrošnje ja sam i više nego zadovoljan, jer isto toliko je trošio mf od 85 ks po satu, samo što je ipak napravio manje posla.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Ja bih rekao ,citajuci ovo dosad,da na svako deset konja ide litra goriva na sat.....sto vise konja,vise goriva
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja bih rekao ,citajuci ovo dosad,da na svako deset konja ide litra goriva na sat.....sto vise konja,vise goriva

Nebi baš bilo. Ja sam nekad sa 533 trošio 35 litara na hektar oranja, 5 sati se oralo
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
nije to bas tako jednostavno, ne ide to tako linearno, po tome ispade da na ler gasu nebi trosio nista, jer nema izlazne snage, ajd recimo da pogoni struju hidrauliku, to je sve par kw, znaci na leru par dl, a nij tako, ta vrijednost od 1l za 10ks se mozda susrece u jednoj toci i dalje se opet razilaze u korist manje potrosnje goriva sve do 2300 okr/min gdje je motor najekonomicniji pa se opet poduaraju a i ne moraju, jer okr odose u crveno dalje ne ide. Uglavnom ne ide linearno,
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Et mozda grijesim......nikad jos nisam stuko rezervar na fergi a da nije radio citav dan...
Najvise sto sam uzoro u jednom danu je 1.2 hektra,treca pomocna i jos mi daleko od kuce jedno 6 kilometar
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Et mozda grijesim......nikad jos nisam stuko rezervar na fergi a da nije radio citav dan...
Najvise sto sam uzoro u jednom danu je 1.2 hektra,treca pomocna i jos mi daleko od kuce jedno 6 kilometar

Koliko tebi traje čitav dan?
Ja sam znao sprašiti više od dva rezervoara...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Da bi se eliminiral utjecaj temperature (i na neki način kvalitete) goriva, potrošnja se izražava u gramima, odnosno kg. Ne zaboravite da je gorivo lakše od 1 kg/lit.
Ako je manja kalorijska vrijednost, naravno da ga treba više.
 

Najnoviji postovi

Na vrh