• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Potrosnja tome od 30ks u ovim uvjetima...?

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
I ZJ i vi ostali ste u pravu. Samo pišete o različitim stvarima. Nitko od nas ne koristi najveću snagu svojeg traktora. Barem ne duže vrijeme. Čuvamo strojeve do kojih smo teško došli.

Ja bi se jedino usudil tvrditi da kod iste isporučene snage, traktor ipak malo više potroši na visokim nego na optimalnim okretajima za tu snagu. Barem mi tak proizlazi iz mojeg iskustva.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Ja svog tomeka nisam 2 godine točil, možda i više. model 522 1 klip.
Sve što radi je freza 500m2 vrta i prepelja kakvu prikolicu...

Nego to je jedini stroj di se korištenje eurodizela u odnosu na drugu bljuzgu itekako osjeti tako da ovisi što se u ta čuda i sipa...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
Iwanho, točno je to kaj si napisal.
No, kad pogoniš priključak preko kardana (ili hidraulike), on zahtjeva određenu brzinu vrtnje. Tu nema šparanja okretaja motora, već se mora vrtiti toliko koliko mora.
To je lijepo Bobić rekel. Kad motor nemre više dići gas, znači da je na granici snage koju može dati.

Većom brzinom vrtnje rastu i gubici u motoru. No motor na većoj brzini može isporučiti veću snagu. No mnogi misle da budu prišparali gorivo davljenjem motora na (preniskim) okretajima, a motor je zapravo preopterećen (i dimi). Ekonomičnije bi ga bilo brže vrtiti i raditi u nižoj brzini.
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Cini se da Vam se misljenja razilaze u jacini opterecenja i konstanti opterecenja,,,

Neznam kako je kod dvoklipasa iako mislim da je u sustini stvar ista kao i sa jednoklipasima,,,
Moj 420 najvise je opterecen kad vuce atomizer i tad potrosi najvise jer dolazim do tocke kad vise ne prima gas,,,
bas cu probati izmjeriti potrosnju pri takvom opterecenju,,,
plug, sjetvospremac ili freza nemaju takva opterecenja pa je vjerujem i potrosnja osjetno manja po jedinici vremena,,,
zapravo nikad ne tjeram motor pod punom turazom osim kod atomizeranja u punoj lisnoj masi,,,

Pozz

Za agromehanikin atomizer od 220 l mislim da treba 10-13 KW snage nisam siguran.
A to je za TV 420 puna kapa. Dok dvoklipac treba samo 2/3 snage pa mu atomizer ne predstavlja nikakav problem kao ni npotrošnju.
Kod mene je najveća potrošnja u frezanju osjetno nego kod drugih poslova.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
Da, samo s istim atomizerom će potrošnja i većeg tomeka biti bar podjednaka, ako ne i veća. Veći motor je, istina, relativno manje opterećen, ali predaje jednako kW priključku kao i manji motor, a uz to ima veće vlastite gubitke.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja sa 731 za 8-9h frezanja, sa Gramip AT20 120, potrošim 15-18l goriva, zavisi o trenutnim vremenskim uvjetima ( zemlji). Frezam u prvoj sporoj, gasa ima dosta cca 2/3.
@ foler: Nisam nikada radio sa pačjim nogama ali 10km/h sa TV-om se vozit po voćnjaku oko biljaka baš i ne bih probao, pogotovo bez serva.
Druga stvar, kakvu pumpu misliš stavit za ove hidromotore od drljača sa druge slike?
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Postovanje
Koliko Toma od 30 konja potrosi po satu u ovim radovima na laganoj zemlji?
1. Kultiviranje na dubini oko 10cm, 175cm kultivator s pacjim nogama, brzina oko 10kmh
2. Vuca hidraulicnog kultivatora brzinom oko 1.5kmh...
Ovaj kultivator otprilike dođe ekvivalentan drljači po opterećenju, možda čak i lakše a drljača može spržit oko tri litra na sat, kažem može potrošit a može i dosta manje, prvi prolaz druga brza a poslije treća spora (to je ova brzina koju ti spominješ), njiva ima blagi nagib pa uz brdo treba kandžije da bi išlo. E sad ako je njiva ravna, laka zemlja, i ako ti ne treba baš 10 km/h imat ćeš negdje do 2 l/h odnosno da vučeš u trećoj sporoj do polovice gasa, ako se muči u trećoj onda druga brza i potrošnja će biti smiješna
Ovo je i najveća potrošnja koju sam na njemu ikad postigao :icon_redface:, obično ide dvadesetak litara za čitav dan oranja ili bilo čega

Pozz
Imam usporedbu susjed ima 830 90" godinu,
i troši osjetno više nego moja prima pogotovo ako radi nešto na kardanu.
Pa prima je postigla veći koeficijent iskorištenja :icon_lol:. 830 ima i više snage a susjed možda malo težu nogu i eto ti potrošnje, drugačiji su motori.....


Potrošnja je relativna stvar, @ZJ je odmah na početku napomenuo zavisi koliko snage, u svakom slučaju, prema specifikacijama maksimalna potrošnja za LDA 672 je 280 g/kWh.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
tko izgubi na mostu dobije na čupriji .. niski okretaji opterečuju od lamele , spojniče, mjenjača , diferencijala na dalje ..a ni motoru ne odgovaraju niski oketaji ...
uglavnom to nije recept za štednju goriva .
U konačnici ulažemo energiju da izvršio rad... između stoji znak jednakosti ..okretaji galileu nisu smetali u formuli
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Pozz

Za agromehanikin atomizer od 220 l mislim da treba 10-13 KW snage nisam siguran.
A to je za TV 420 puna kapa. Dok dvoklipac treba samo 2/3 snage pa mu atomizer ne predstavlja nikakav problem kao ni npotrošnju.
Kod mene je najveća potrošnja u frezanju osjetno nego kod drugih poslova.


Da samo sto ja gonam ovog koji je osjetno veci od spomenutog,,,

n3u2yg.jpg


vise nije noseni nego je vucen, nebi ga tomo mogo nosit 450 litara je ipak prevelika tezina za njega,,,
kad je bio pun do vrha i ferkanu je dizao prednji kraj,,,
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ, znam za kardanske priključke. Na 540E imam dosta snage (freza AT-20-150 i malčer 155cm), a okretaji su za kakvih 300-400 niži (1900 okr. za 540E). Vidljivo na dijagramu motora (lijevi_3 cil. bez turbine).

Ako motor veselo dela i prima jači gas brzo i bez dimljenja mislim da je u dobrom režimu.
 

Prilozi

  • Goldoni - dijagrami motora.jpg
    Goldoni - dijagrami motora.jpg
    65.8 KB · Pregleda: 140

Antimon

Novi član
Tu od
2 Kol 2017
Poruka
9
Potrošnja goriva za TV 826 je 268 g/ kWh (gorivo 42000kJ/kg) što znači kod max. dopuštenom trajnom opterečenju od 15 kW x 268g = 4020 g/sat ili 4020g x 0,83g/cm3 = 3,33 litra/sat.
Kod mene je potrošnja u prosjeku 1l/sat ( uglavnom rad sa vitlom u šumi, vuča i transport drva ).


(motor Slavia 2S90A, 1145 cm3, snaga po DIN70020 17,5 kW, stupanj kompresije 1:17,2 , hod i promjer klipa 90x90 mm)
 

Antimon

Novi član
Tu od
2 Kol 2017
Poruka
9
Potrošnja goriva za TV 826 je 268 g/ kWh (gorivo 42000kJ/kg) što znači kod max. dopuštenom trajnom opterečenju od 15 kW x 268g = 4020 g/sat ili 4020g x 0,83g/cm3 = 3,33 litra/sat.
Kod mene je potrošnja u prosjeku 1l/sat ( uglavnom rad sa vitlom u šumi, vuča i transport drva ).


(motor Slavia 2S90A, 1145 cm3, snaga po DIN70020 17,5 kW, stupanj kompresije 1:17,2 , hod i promjer klipa 90x90 mm)
Jao tek sam danas primjetio, da sam napravio veliki lapsus. Ispravno je 4020g : 0,83g/cm3 = 4,84 litra/sat (na žalost) . . . . . slušajte ZJ-a, jer ne govori on tek tako nešto . . . . :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh