• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

pravdanje troškova i povrat PDV-a

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
pošto sam počel razmišljat da uđem u sustav pdv-a neke stvari mi nisu najjasnje.

kupnja nafte,ulja,guma su mi trošak koje kad kupujem platim PDV,e sad
jel traktor mora bit prijavljen ko trajna imovina.
samim tim ak mi je to trošak dal imam pravo i na povrat PDV-a.

kupim umet,sjeme,špric, to je trošak isto mi ni jasno dali dobim povrat pdv-a.

ak susedu platim kombanjiranje kešom a on mi nemre izdat račun kak to pravdat?

ak mi je prihod (bubam) 70000kn a trošak 50000kn znači dobit je 20000kn na to bi trebal platit porez ili mi se odbija od ovog kaj sam plačal porez kroz gore navedeno i još eventualno dobim povrat ili ne?
jel samim time kaj sam u ovom platil neznam 5000kn pdv-a to bi trebal bit kak ti več neki plačen/preplačen dio pdv-a.

pošto sam zaposlen znači u sustavu poreza na dohodak sam kak u tom slučaju ide a da nisam u sustavu pdv-a?
a ovo navedeno prijavljujem pod onu rubriku od samostalnog rada.

kaj se događa recimo ak ostanem bez posla u sustavau pdv-u predpostavljam da bi sam onda moral plačat zdrastveno,mirovinsko i to vodit ko trošak.
a u sustavu poreza na dohodak?samim gubitkom posla nisam više u njemu kaj onda?
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Tema je pun pogodak!
I sam sam u pdv-u,a još uvjek imam nekih nepoznanica.
Po meni;ako griješim neka me netko tko je više upoznat ispravi:
Da bih mogao pravdati troškove za traktor (ulje,gorivo i dr.)traktor morabiti upisan kao trajna imovina,i imaš pravo na povrat pdv i vodi se kao trošak.
Ovo da ti susjed radi usluge bez računa ,to nemožeš nikako prikazat
sjeme i ovo što ide uz to također prolazi ali bi usjev trebao prodati i priložiti račun.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
sjeme i ovo što ide uz to također prolazi ali bi usjev trebao prodati i priložiti račun.
nebi jel ga koristim za uzgoj svinja i svinje prodajem,
a onak laički trebalo bi prijavit granu djelatnosti?
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,868
u sustavu sam od 08.g.
moras imati traktor,kombajn,priključke na popisu trajne imovine jer za njih kupuješ naftu,ulje,djelove....i tražiš povrat ali i s godinama se amortiziraju dotični.....
nekretnine kao sto su zemlje koje obrađuješ moraju biti na popisu jer tražiš isto povrat(ali se ne amortiziraju-to je dobro) od gnojiva,sjemena,troškovi kod kupovine zemljišta......po meni malo glupo(a kaj ak imas puno zemlje u zakupu) al tak mi je rečeno u poreznoj.....

npr.uzimam i r1 za benzin a nemam auto na popisu (to se nebi smijelo),,,,,ima prostora,,,,ali treba poslovat u plusu za nedaj bože da ti porezna pokuca na vrata .....

evo ti dio odgovora na tvoje pitanje

nadam se da će to jos neko stručnije objasnit
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
nebi jel ga koristim za uzgoj svinja i svinje prodajem,
a onak laički trebalo bi prijavit granu djelatnosti?

U pravu si.Dakle prilažeš račun od prodanih svinja.
 
M

MOCO

Guest
U pravu si.Dakle prilažeš račun od prodanih svinja.

i onda ti plačaš PDV državi ili ga lomiš s onim što država tebi treba platiti!!

Razlikuj URA i IRA (ulazne račune i izlazne račune)
URA je onaj koji ti plačaš kada nešto kupuješ i taj PDV dobivaš nazad
IRA je onaj koji ti izdaš tvom kupcu i taj PDV ti plačaš državi

dakle ako više kupiš nego što prodaš ti dobivaš tu razliku PDVa na račun od porezne-a kako ćeš više kupiti nego šti si zaradio novaca??? financiraš se kreditima? da, ali samo par puta dok ti banka odobrava ILI proizvodiš i prodaješ nešto na što obračunavaš 0% PDVa npr. MLIJEKO ili si pekar pa prodaješ kruh!!!
 
M

MOCO

Guest
pošto sam počel razmišljat da uđem u sustav pdv-a neke stvari mi nisu najjasnje.



ak mi je prihod (bubam) 70000kn a trošak 50000kn znači dobit je 20000kn na to bi trebal platit porez ili mi se odbija od ovog kaj sam plačal porez kroz gore navedeno i još eventualno dobim povrat ili ne?
jel samim time kaj sam u ovom platil neznam 5000kn pdv-a to bi trebal bit kak ti več neki plačen/preplačen dio pdv-a.

NE MIJEŠAJ PDV i POREZ NA DOHODAK!!!!

nemaju veze jedan s drugim
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
ma kužim da to ni isto sustav PDV-a i poreza na dohodak,

koji je trenutno za mene bolji.
il da ne čačkam dok me ne stisnu?

tipkovnica mi šteka ima mrvica ispod.
 
Posljednje uređivanje:

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
ma kužim da ti sitp sustav PDV-a i poreza na dohodak,

koji je trenutno za mene bolji.
il da ne čačkam dok me ne stisnu?

spremi pitanja posle nove godine kad se najdemo bu ti moja supruga sve objasnila ona vodi mene i jos neke opg-e u sustavu pdve vec 5 let
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
spremi pitanja posle nove godine kad se najdemo bu ti moja supruga sve objasnila ona vodi mene i jos neke opg-e u sustavu pdve vec 5 let

:prayer::prayer::drinkers:
tak sam si i mislil sam sam čekal da se javiš:prayer:.
točno posle novog leta do 3-4mjeseca tak nema nekog posla.
 

Najnoviji postovi

Na vrh