• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preoravanje prirodne livade

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Pozdrav forumašima...evo baš sam pregledao teme gdje da postavim pitanje pa sam odlučio postaviti novu temu. Interesuje me na koji najefikasniji način da zasnujem oranicu na prirodnoj livadi? Poučen lošim iskustvom sa ozimim graškom od prošle zime sad moram spremnije ući u ovu čitavu problematiku iako sam mlad agronom životno iskustvo je uvijek škola više. Mislio sam sad kad se pokosi livada da probam jedan dio uzorati za neku ozimu kulturu još nisam odlučio da li će to opet biti grašak ili ću ići na neku vještačku livadu. Uglavnom cilj je da se zemljište preradi a da nije prazno i livada oplemeni. Ako neko ima ličnog iskustva molim za mišljenje i prijedloge. Inače radi se o brdsko-planinskom području 900m n/v.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: razoravanje ledine

po dobrom starom receptu tu posiješ zob,skineš ju,baciš stajnjak,zaoreš i na proljeće opet siješ livadu... :idea: :)
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Re: razoravanje ledine

abrkili kaže:
po dobrom starom receptu tu posiješ zob,skineš ju,baciš stajnjak,zaoreš i na proljeće opet siješ livadu... :idea: :)

Da taj sistem znam, to kod nas već duže vremena koristi čak kad hoće da zaledine baštu bace zob sa crvenom djetelinom...problem je što sam to mislio ljetos, možda da probam ljulj pa bih dogodine u ova doba na tu parcelu išao kukuruz.
 
H

Helena

Guest
Re: razoravanje ledine

abrkili kaže:
po dobrom starom receptu tu posiješ zob,skineš ju,baciš stajnjak,zaoreš i na proljeće opet siješ livadu... :idea: :)
Tako i ja radim kili! .Uvijek kad razoravam liedinu ide zob kao prva kultura ,i moram pruznati da zob jako dobro rastrese busenje i zemlju . :)
 
H

Helena

Guest
Re: razoravanje ledine

Kad sam razoravao tvrde ledine u polju ,išao sam sa frezom poslje kiše i frezao samo gornji sloj ledine nekih 5 cm dubine i onda oranje što dublje koliko je moguće .Meni se takav princip pokazao isto jako dobar ...
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Re: razoravanje ledine

Helena kaže:
Kad sam razoravao tvrde ledine u polju ,išao sam sa frezom poslje kiše i frezao samo gornji sloj ledine nekih 5 cm dubine i onda oranje što dublje koliko je moguće .Meni se takav princip pokazao isto jako dobar ...

razmišljao sam i o toj soluciji, jer sam još na faxu čitao da se privodjenje ledine kulturi može vršiti i sa frezanjem...heh valja prefrezati 1ha :) možda poslije kiše bi to išlo ali ovako to mi se čini previše tvrdo polomio bi je :scratch
 
H

Helena

Guest
Re: razoravanje ledine

juxi kaže:
Helena kaže:
Kad sam razoravao tvrde ledine u polju ,išao sam sa frezom poslje kiše i frezao samo gornji sloj ledine nekih 5 cm dubine i onda oranje što dublje koliko je moguće .Meni se takav princip pokazao isto jako dobar ...

razmišljao sam i o toj soluciji, jer sam još na faxu čitao da se privodjenje ledine kulturi može vršiti i sa frezanjem...heh valja prefrezati 1ha :) možda poslije kiše bi to išlo ali ovako to mi se čini previše tvrdo polomio bi je :scratch
Pa da !poslje kiše kad natopi ledinu, onda laganice bez bojazni da ćeš ju polomiti .Ja sam frezao i veću površinu . :) pokušaj ide na taj način ....
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Re: razoravanje ledine

Helena kaže:
Pa da !poslje kiše kad natopi ledinu, onda laganice bez bojazni da ćeš ju polomiti .Ja sam frezao i veću površinu . pokušaj ide na taj način ....

a kada je pofrezaš, kad poslije toga oreš? Čim se prisuši ili?
 
H

Helena

Guest
Re: razoravanje ledine

juxi kaže:
Helena kaže:
Pa da !poslje kiše kad natopi ledinu, onda laganice bez bojazni da ćeš ju polomiti .Ja sam frezao i veću površinu . pokušaj ide na taj način ....

a kada je pofrezaš, kad poslije toga oreš? Čim se prisuši ili?
da! čim malo prisuši ,kači plugove i udri :D
 
K

kico75

Guest
Re: razoravanje ledine

Helena kaže:
juxi kaže:
Helena kaže:
Pa da !poslje kiše kad natopi ledinu, onda laganice bez bojazni da ćeš ju polomiti .Ja sam frezao i veću površinu . pokušaj ide na taj način ....

a kada je pofrezaš, kad poslije toga oreš? Čim se prisuši ili?
da! čim malo prisuši ,kači plugove i udri :D
ništa samo dobre plugove i to je naj bolje ja sam u glamoču za jedan dan uzorao 4 hektra ledina nije orana 50 godina. helena znaš li čkalju pa pitaj.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: razoravanje ledine

ma nemoraš frezat ak ti je to presporo, tanurače skrižaj do kraja 2 puta po tragu i bu dobro i sam gas,
tak sam ja radil i oralo se bez problema posle.
 
H

Helena

Guest
Re: razoravanje ledine

Kićo poznajem pomenutog poljoprivrednika :D a i vjerujem ti da je tako kako kažeš .Samo ima razlike od ledine do ledine .Kod mene u polju je jako tvrda ledina tako da sam primjenio frezu pri prvom privođenju kulturi ...
 
K

kico75

Guest
Re: razoravanje ledine

Helena kaže:
Kićo poznajem pomenutog poljoprivrednika :D a i vjerujem ti da je tako kako kažeš .Samo ima razlike od ledine do ledine .Kod mene u polju je jako tvrda ledina tako da sam primjenio frezu pri prvom privođenju kulturi ...
sad mi je kod čkalje traktor ako imaš bilo kakve ledine samo zovni pa ćeš vidjet da nema veze gdije je i kakva zemlja samo pravi plugovi i traktor malo jači dupljak može 80tak konja i u ovo vrijeme kad su ovako vlažne ledine nema tvrde ledine mora se križat ko nožom . Ako budeš u prilici pitaj čkalje ili mu sina ,javi se molimte njegovu sinu da možemo doći do tebe kad dođem u livno ili napiši gdije bih te mogao naći hvala.ne na pp ovdije.
 
H

Helena

Guest
Re: razoravanje ledine

kico75 kaže:
Helena kaže:
Kićo poznajem pomenutog poljoprivrednika :D a i vjerujem ti da je tako kako kažeš .Samo ima razlike od ledine do ledine .Kod mene u polju je jako tvrda ledina tako da sam primjenio frezu pri prvom privođenju kulturi ...
sad mi je kod čkalje traktor ako imaš bilo kakve ledine samo zovni pa ćeš vidjet da nema veze gdije je i kakva zemlja samo pravi plugovi i traktor malo jači dupljak može 80tak konja i u ovo vrijeme kad su ovako vlažne ledine nema tvrde ledine mora se križat ko nožom . Ako budeš u prilici pitaj čkalje ili mu sina ,javi se molimte njegovu sinu da možemo doći do tebe kad dođem u livno ili napiši gdije bih te mogao naći hvala.ne na pp ovdije.
Koji je traktor u pitanju ?ja imam ursusa C-355. kad ideš za Glamoč svrati u Priluku i tusam ti ja ,samo pitaj za kovača ,a i čkaljin sin zna gdije sam jer je jedne prilike dovozio sijeno sa kamionom kod mene
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Re: razoravanje ledine

nije problem imam traktor duplak od 55 KS ali teško je ledinu fino prevrnuti, moj plug je inače loš pa sam posudjivao od ljudi u komšiluku koji imaju novije i očuvanije. jer kad podesim plug na jednom kraju njive ne završi mi isto na drugom zbog mikrodepresija, a inače kasnije busen je vrlo teško usitniti
 
K

kico75

Guest
Re: razoravanje ledine

juxi kaže:
nije problem imam traktor duplak od 55 KS ali teško je ledinu fino prevrnuti, moj plug je inače loš pa sam posudjivao od ljudi u komšiluku koji imaju novije i očuvanije. jer kad podesim plug na jednom kraju njive ne završi mi isto na drugom zbog mikrodepresija, a inače kasnije busen je vrlo teško usitniti
kad se pravilno uzore busenje sagnjije i dobro dođe kao organsko gnjoivo a nema se što usitnjavat ono bude duboko pod zemljom .samo nabavi dobre plugove po mogućnosti kverneland i neboj se.odkud si ti
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Re: razoravanje ledine

kico75 kaže:
juxi kaže:
nije problem imam traktor duplak od 55 KS ali teško je ledinu fino prevrnuti, moj plug je inače loš pa sam posudjivao od ljudi u komšiluku koji imaju novije i očuvanije. jer kad podesim plug na jednom kraju njive ne završi mi isto na drugom zbog mikrodepresija, a inače kasnije busen je vrlo teško usitniti
kad se pravilno uzore busenje sagnjije i dobro dođe kao organsko gnjoivo a nema se što usitnjavat ono bude duboko pod zemljom .samo nabavi dobre plugove po mogućnosti kverneland i neboj se.odkud si ti

Ja sam iz okoline Sarajeva, tačnije Pale ako znate gdje su. Sad duboko oranje na ledini ne znam koliko je pametno u našim uslovima, ipak su ovo dosta plitka i teška zemljišta tzv smedja kisela na dolomitu. Ne znam vidjeću sa starim kako se on složi ali sa frezom sam i prije razmišljao, taman su joj zubi zreli za zamjenu. A plug se kanim kupiti kakav dobar polovan dvobrazdni obrtač ali finansije još ne daju :(
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,867
Re: razoravanje ledine

ovo je bilo odoravanje stare livade u jesen, teže oranje s kojim se ne treba žuriti
vidi se da je tu na početku malo tvrđe a kasnije malo lakša zemlja
nikakvog problema nije bilo u dopunskoj obradi jedan trag sjetvospremač+rotodrljače

 
K

kico75

Guest
Re: razoravanje ledine

markach kaže:
ovo je bilo odoravanje stare livade u jesen, teže oranje s kojim se ne treba žuriti
vidi se da je tu na početku malo tvrđe a kasnije malo lakša zemlja
nikakvog problema nije bilo u dopunskoj obradi jedan trag sjetvospremač+rotodrljače

kolega to je samo za tanke dvice sutra ću stavit svoje slike od ledine koja nije orana 18 godina vidjećeš razliku.
 
Na vrh