• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za gnojenje vočnjaka?

A

atomizer

Guest
Re: Koliko gnojite po hektaru godišnje.

Ispravak Karla! kan je sporije topivo gnojivo sa produljenim djelovanjem.stavi ureu u vodu pa češ vidjeti da se za čas otopi.isto tako kad se formira ljuska naravno da je potrošnja određenih elemenata povečana aliiiiii tada je kasno sa unošenjem tih elemenata jer te elemente se daje puno ranije u pričuvu.moraš znati da su P i K sporo migrirajuči elementi u tlu.u jednoj godini migriraju oko 2cm.tada kao korekcija zbog stresa(suša) može poslužiti folijarna prihrana ili se to može lako riješiti dodavanjem gnojiva kroz navodnjavanje.naravno osim pojačane folijarne prihrane dušikom u suši jako je dobro prskat drinom ili protifertom.te stvari treba uraditi prije negoli padne osmotski tlak lista. ;)
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...ne samo količina, već i način...

...ako podižete novi voćnjak, nakon ANALIZE TLA, kalijeva i fosforna mineralna gnojiva treba unijeti oko 60 cm duboko rigolanjem, a stajsko gnojivo i kalcij plitko, običnim oranjem na dvadesetak centimetara. Ovo stoga jer se fosfori kalij vrlo sporo premještaju u dublje slojeve tla i teško se ispiru, pa će ga na ovoj dubini korijen koristiti za 3- 4 godine (tzv. gnojenje na zalihu), poslije ga zbog razvoja korijenskog sustava više NIKADA neće biti moguće unijeti na ovu dubinu osim tzv deponatorima ali samo kroz sredinu međuredova, a stajnjak nema smisla dublje unositi jer se preduboko unešen ne može pravilno razgraditi. Sva gnojiva (u preporučenim količinama, ovisno o voćnoj vrsti) treba razbacati širom i ravnomjerno po parceli, a praksu pravljenja sadnih jama i gnojenja u sadne jame treba potpuno napustiti (osim kod hobby uzgoja na okućnici)... :p
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: Stajnjak

abrkili kaže:
Naravno,ovčji gnoj je puno jači,ne znam točno koliko,ali treba bit oprezan s njime,jer veća količina može spaliti biljku...
...svaki, ama baš svaki stajnjak, može se na parcelu izvesti u NEOGRANIČENIM količinama, pod uvjetom da je potpuno zreo,"ugoren" tj. da su otpočeli procesi mineralizacije i humifikacije... :!:
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Re: Stajnjak

Prošle godine nekad smo izvezli par prikolica stajnjaka kraj vočnjaka i to je bila hrpetina a sad ju nemaš šta vidjet...ugorio je dobro
[youtube:326o9zvu]4noTzUxpXlg[/youtube:326o9zvu]
Ovako pune 4 prikolice smo tata, brat i ja natovarili za pola dana. Krenili oko 12 h i taman kad smo zadnji iskipali pao mrak! Inače, sve smo ručno tovarili ;) ;) ;)
 
A

atomizer

Guest
Re: umjetno gnojivo

jel netko ima iskustva sa Agroblen gnojivima i kakvi su rezultati proizvodnje?
 
A

aljmas

Guest
Re: umjetno gnojivo

jel ima smisla bacati ručno pod kajsiju, šljivu i trešnju kan sada???

a imam i nešto 15.15.15 pa da ne stoji sam mislio baciti sutra prije kiše,


a većina kaže da to i nema nekog smisla a ja ono mislim bolje da je u zemlji nego u skladištu????
 
A

atomizer

Guest
Re: umjetno gnojivo

šta se tiče trešnje sada na početku svibnja je dobro bacit kana oko 200kg na ha.kajsija i šljiva ne trebaju baš nešto dušika ako se ne varam.
 
D

Drazen

Guest
Re: umjetno gnojivo

atomizer kaže:
:twisted: jel znate da več najavljuju kod nas u podravini metar gnojiva 7-20-30 po 700kn? pa sa čime bumo išli u sjetvu?

Moj savjet - guano! Meni se pokazao fantastičan.
 
W

wajbul

Guest
Re: umjetno gnojivo

atomizer kaže:
šta se tiče trešnje sada na početku svibnja je dobro bacit kana oko 200kg na ha.kajsija i šljiva ne trebaju baš nešto dušika ako se ne varam.
varaš se,baš naprotiv
 
D

Drazen

Guest
Re: umjetno gnojivo

wajbul kaže:
koliko košta guano

cijena mu je negdje oko 250 - 300 USD 1MT FOB, ali za točnu informaciju mogu dati kontakt gdje se treba javit.
 
W

wajbul

Guest
Re: umjetno gnojivo

pojasni malo 200-300 dolara ,koja količina
 
D

Drazen

Guest
Re: umjetno gnojivo

Drazen kaže:
wajbul kaže:
koliko košta guano

cijena mu je negdje oko 250 - 300 USD 1MT FOB, ali za točnu informaciju mogu dati kontakt gdje se treba javit.

Pa sve piše - dakle 250 - 300 USD ( američki dolar) FOB (fright on board - dakle do luke ukrcaja) 1 MT (metric tone ili ti 1.000 kg)
 
D

Drazen

Guest
UREA

Pozdrav!

Ok, znam da ju ne koristimo mnogo, ali da li je istina da je u Kutini 5.000 Kn /1 tona?

Dobio sam ponudu na 250 USD 1 Tona Franco Rijeka, pa samo provjeravam

A evo i specifikacije iste:

Grade: Agricultural
Empirical Formula: H2N-CO-NH2
Product use: FERTILIZER
Grade of purity: GOST2081-92 (46%N)
Specification: UREA N-46%N Prilled
Nitrogen: 46% minimum
Moisture: 0.5% max.
Free Ammonia: 160 PXT PPM maximum
Biuret: 1% maximum
Prilled: Free flowing, treated against caking
Harmful Substances: 100% free from harmful substances
Melting Point: 132 degrees Celsius
Granulation : 1-4 mm 90% minimum
Colour: Pure White
Odour: Odourless
Boiling: Decomposes before boiling
Radiation: Non radioactive
Physical State: Solid @ 20°C, 101 KPA white granules
Specific Gravity: Solid @ 20°C, - 1.335 t/m³


Thanks unaprijed!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: UREA

Ti što ti ju prodaju prodali bi ti i jeftinije, ali imaju izvozne takse na gnojiva od 120 - 300 %, jer i njima fali, a Petrokemija je pred udaju tako da bilanca mora biti vrhunska. Ako razumiješ što pišem ;) I to franco Rijeka ti nitko ne garantira da će biti Rijeka, da neće biti Koper. Što jako poskupljuje početnu cijenu. Isto tako je razumljivo da se ne isplati uvoziti male količine. I zadnje i ne najmanje bitno je slijedeće, da li opće smiješ uvesti UREU??? To odeš do špeditora i provjeriš. Mislim da ne smiješ bez posebne dozvole jer sadrži više od 10% N. Ali valja to provjeriti.
 
D

Drazen

Guest
Re: UREA

sve jasno
nisam znao da imam nekih carina na ureu?! :shock:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: UREA

Jasno jeftinija ti je UREA u prahu nego u granulama. Rusi su po meni jedni od povoljnijih, nisam još provjerio bivšu istočnu njemačku. Također špeditori znaju gdje je najjeftinija ;) Stara cijena je bila 190$ sada je ispod 150$. Ti si našao neku drugu ili treću ruku.
 
D

Drazen

Guest
Re: UREA

Ok, mrak

Nisam ja našao nego dječak našao mene, ali dobro.... sada se barem zna o čem govorimo
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
GNOJIDBA VOĆNJAKA

Evo da otvorim novu temu pošto će uskoro biti akualno, s kojim gnojivima idete u početak vegetacije i kasnije, dali koristite folijarnu prihranu u vegetaciji, koje količine po voćki, ja krećem krajem drugog mjeseca s cca pola kile uree na starom nasadu i cca 0,3 kg na godinu dana starom, odmah zafrezujem
 
A

atomizer

Guest
Re: GNOJIDBA VOĆNJAKA

kolega a da napomeneš kulturu koju gnojiš?! nije sve isto.
 

Najnoviji postovi

Na vrh