• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za kupnju motokultivatora

  • Temu pokrenuo igor266
  • Datum prvog posta

bil_55

Novi član
Tu od
26 Tra 2023
Poruka
16
Treba mi vas savjet, da li kupiti motokultivator koji preprodavci prodaju, kupe novi motor stave, novu letvu na kosu, nove gume, ofarbaju i stave nove limove na one malo starije mute i ako valjaju te mute koja mi je najbolja za kosenje i frezanje ima li neke razlike (veliki i mali tockovi)? Unaprijed hvala
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,754
Ako je većinom za košnju, gledak Maestral/Kosor, novi tip.
Nije ni masivan ni izdržljiv ko stari, ali ima hrpu prednosti: diferencijal sa šperom, odvojene kočnice, inverter smjera, brži jardan, transportnu brzinu...
 

bil_55

Novi član
Tu od
26 Tra 2023
Poruka
16
Pa vidi ja bih rado ali puno prelaze budzet nove, pa mislim da mi je mozda bolje kupiti tu stariju za nekih 1100-1300e nego davati za maestral ili profi 3000e, necu pretjerano ni kositi ni frezati, transportna brzina mi nije bitna samo da dobro freza i kosi (malo cu vise kositi nego frezati). A kocnice i diferencijal bi dobro dosli ali mislim da se to ne ispalti za moje potrebe. Sta znaci da je masivan taj stari, koliko je tezak jer sam odustao od imt 408 zbog njegove tezine (150kg bez prikljucaka)?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,754
Kosor, dizel Lombardini, sa skoro svim priključcima. Jedino je motor malo slab (cca 6,5ks)
Koliko novaca?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,754
Kupuj... Badava... (malo manje košta samo motor)
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
587
Da uletim u temu, stalno se kod Mute spominje stariji i noviji tip.
E sad, koji je točno koji, i kad se proizvodio?
Ja znam za stariji tip (okrugli stup volana) i noviji (sa kvadratnim stupom volana, sve proizvedeno prije 90te). Dali je to razlika ili ne? Noviji su uglavnom žute boje, a stariji su bili zeleni i žuti? Ima li još neki tip?
I dali priključci s jednog odgovaraju na drugi?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,754
Ukratko, stari tip je onaj koji ima kockastu getribu i dvije ručice menjača na vrhu, te okrugli-cjevasti priključak za frezu.
Može imati kotače 4,00-8 (Univerzal) ili 4,00-12 (Specijal), a stup volana je na mlađima bil kockasti
muta-special-novim-motorom-lombardini-10-ks-prikljuccima-odlicna-slika-18899079.jpg


Novi tip su modeli Maestral i Kosor, kotači su im 4,00-12, freza se pričvršćuje sa 2 šarafa (kao na Mondialu, ima cjevastu getribu i diferencijal.
Kosor:
motokultivator-muta-kosor-slika-36716801.jpg


Maestral:
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
587
Znači starog modela ima stari-stari (okrugli stup volana) i stari-noviji(kvadratni stup volana).
A najnoviji imaju frezu na 2 vijka.

Koja je razlika između Univerzala i Specijala? Dali ti stari s okruglim priključkom svi imaju isti priključak, ili i tu ima razlika?
Te Maestrala i Kosora?
Ako sam dobro skužio Maestral ima 4+3 brzine a Kosor 3+3?
Kakva im je potrošnja u košnji?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,754
Stari modeli Univerzal i Specijal, osim u promjeru kotača, razlikuju se u omjeru pužnog prijenosa na kotače. Univerzal (s malim kotačima) je brži i predviđen je za "komunalne poslove": kosilicu, obračalnik i slično, dok je Specijal namijenjen za obradu zemlje: frezom, rotacijskim plugom...
Brzine vrtnje kardana su im iste, prihvati su isti, tak da su im priključci zamjenjivi.
Oba imaju krutu osovinu.

Smjer naprijed im je u smjeru kardana, tak da frezaju ili oru u rikvercu, a za prikolicu ide posebna kuka ispod motora.


Kosor i Maestral su isti strojevi, 4+3 brzine; 3 "radne" brzine su iste u oba smjera, dok 4., transportna, ide samo u smjeru naprijed (prema motoru). Oba imaju diferencijal, šperu i razdvojene kočnice za svaki kotač.

Kosor ima duže ručke, komande kočnica i špere na sredini, blatobrane i cjevasti okvir haube. Već >30g. ga ne proizvode.

Maestral, uz neke sitne modifikacije, proizvode još i danas. Ima kraće i niže ručke, ručice kočnica su pod lijevom i desnom rukom (novi, zeleni, samo pod desnom), uležištene preko dva silent bloka.
Postoje i izvedenice Maestrala, bez diferencijala...nebitno, jer su rjeđi.
 

bil_55

Novi član
Tu od
26 Tra 2023
Poruka
16
Posto je vec imas pa da iskoristimo priliku i pitam koliko si najdublje uspio frezati sa kardanskom frezom, jer ja imam san frezu na koju frezaci idu umjesto tockova, te mogu frezati dublje od kardanskih, pa me zanima koliko duboko te mogu?
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
84
Molim savjet znalaca...

Imam relativno malen vrt cca 400-500 kvadrata. U njemu i omanji plastenik veličine oko 30 kvadrata.

Koji motokultivator ili kopačicu bi savjetovali s obzirom da je zemlja užasno teška, to je spoj kamenja i gline. Kad je suha treba bager da je razbije. Zasad koristim hondu f400, jedna lijepa mala kopačica, odličnih dimenzija, okretna, ali nedovoljno snažna.
Živoga me satare kada trebam prefrezati nakon duljeg sušnog perioda.

Ima li kakvih manjih dizelskih motokultivatora da su malešni, okretni, ali dovoljno snažni da mogu razbiti tvrdu zemlju? Treba li mi uopće dizel ili ima.benzinskih malešnih a dobro snažnih?

Kakva je razlika imeđu nekih malih Goldonijevih motokultivatora koji su na dizel i na benzin?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ako se možeš organizirati gledaj da na jesen imaš sto više slobodni i daj izorati s pravim plugom.na prolječe frezanje s pravom frezom a onda adria dizel ako preferivaš skakavce..
 

pila

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2023
Poruka
180
Šta valja to je i teško. Imam meccanicu benssi s lombardini od 5 konja dizel. Mala i okretna ali treba proć par puta gore dole dok skroz usitni zemlju i nedavno su prominjene lamele upravo zbog toga al naradila se je pa je trošak toga uredu. Računaj što je jača da će jače letit kamenje ili ona, nešto se mora maknit. Moja kao i svaka dizelašica ima okretnog momenta više nego benzinke za istu snagu pa se nije za igrat.
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
84
Nemre biti mali sa jakim motorom, a da je lagan.
Zato ja imam dva. Ubojicu dizla za teške radove i malo skakutalo za na fino kad ovaj veliki razbije.
Pa eto ako bih i ja išao na tu varijantu...
Malu okretnu benzinsku hondicu već imam, a treba mi nešto za razbijanje zemlje i brazdanje.
S obzirom na veličinu vrta šta bi meni bilo najpametnije uzeti?
Nemam ja racunice uzimati preveliku frezu jer bi mi to bila jednaka patnja okretati oko voćki.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,048
Neznam, moje su obje Honde.
U zadnje dvije godine platim da mi neko izore i na prolječe pofreza. To mi ispadne jeftinije nego da guram i znoj proljevam.
Razmisli si o toj opciji, možda bude jeftinije nego ulagati u stroj kojeg treba kupiti, točiti i održavati a rijetko se bu koristil.
Ova moja služi u zadnje dvije godine za prikolicu vuči
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nemam ja racunice uzimati preveliku frezu jer bi mi to bila jednaka patnja okretati oko voćki.
Ako se radi o voćnjaku na cijeloj površini, možda bi trebal razmisliti o zatravljivanju, a obrađivati samo oko voćaka, i to samo dok su male. Čak se i to može izbjeći nastiranjem malča oko voćki. Ispod malča stvara se humus i samim time popravlja kvaliteta tla. Za malč ne koristiti kupovni, nego običnu travu. Kad pokosim voćnjak samohodnom kosilicom, košaru istresem i rasporedim oko voćke. Nema korova, voćka dobije kakvu, takvu prihranu, a tlo se popravlja.
No, ako između voćki uzgajaš neke druge kulture, onda je to druga priča.
 
Na vrh