• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za kupnju motokultivatora

  • Temu pokrenuo igor266
  • Datum prvog posta

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,493
Vrlo jednostvno napraviš redove određene širine prema mtk sa kojim ćeš raditi međurednu i nagrtanje - zagrtanje, (pogotovo ako se radi o krumpiru). Pošto si naveo da ti treba mtk. za međuredno i zagrtanje a to imaš! Samo nisi naveo za koju kulturu ti treba mtk. Svaka kultura zahtijeva određeni razmak redova, ali to valjda znaš. Isto tako zahtijeva određeni alat za obradu. Postaviš djelomično pitanje , a tražiš potpuni odgovor?
Možeš za međuredno koristiti neku od ovih malih motokopačica (koja ima radni zahvat 36 cm), ali sa njom ne možeš nagrtati.
Ili možeš nabaviti ovakvu frezu sa pogonskim kotačem (naprijed), sa takvom frezom možeš raditi međuredno (različitih širina), ali ne možeš zagrtati - razgrtati!
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Ja znam.sto trazim i znam da mi treba manji stroj...
Ovaj mali imt i benassi imaju mogucnost i stavljanja pluga...
Ima i stihl isto ali je slabiji dosta i ispada jako skup dok kupim jos kotace i plug...
Dakle imt ili benassi je ono sto je idealno za mene a sad cu vidjeti dali se mogu uklopiti u cijenu...imt je jeftiniji a koliko znat cu cim se ducan otvori...
Sto se pak kopacica tice bojim se tog skakanja jer nisam radio s kopacicama...a kaze i supruga i ona bi htjela raditi s time pa trebam nesto sto jednostavnije

Zasto bi bilo jednostavno kad moze komplicirano...
U pravu si - na imt ne ide plug, a kosta 10600kn...bit ce u ozujku u gudovcu i tamo ce imati promotivne popuste...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
imt (barem stari tip) ima i haubu od 20 cm, ja tu najviše koristim za povrtralje...
plug nemože vući, ogrtač da...
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Ovaj novi ima frezu 32-52cm, dakle najuze je 32cm...
Telefonski mi kaze ne moze plug a u katalogu je nacrtan...pricam o razgrtacu...
Koliko je lako raditi s time, ti si zadovoljan?
Bolje od tipa stihl kopacice?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Rekoh tvojoj ženi: Bertolini BT205 ti je idealni stroj za ono kaj trebaš:
- Dvije mehaničke brzine
- Jak prijenos na motike
- Kuka za priključke
- Jako dobra cijena
Bertolini-205-9.jpg

motorna-kopacica-bertolini-bt-205-slika-95528459.jpg


OVDJE pogledaj slike s više detalja.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Loncin,
imam BCS 740, 7,5 KS. Dakle nešto poput tvojeg labinca. Također sam koristil bratovu kopačicu MIO 420. Koristim za međuredno u krumpiru, kuruzi i grahu (ako je sijan rjeđe), također za nagrtanje i vađenje krumpira krumpira. Prednost vučene freze je u lakšem radu, samo se usmjerava. Nedostatak je da moraš biti jako koncentriran. U slučaju kad se previše približiš biljkama se nije moguće odmaknuti bez malog povrata u rikverc. No, to si vjerojatno sve iskusil s mondialom. Kopačicom, barem onom bez prednjeg pogonskog kotača, je moguće pofrezati puno bliže biljkama. Pri tome koristiti bočne diskove.
S ovim kaj imaju prednji kotač, kao Imt, nemam iskustva. Po logici bi trebale biti bolje, jer se vjerojatno može, pritiskom na ručke, pogonski kotač podići i promjenu smjera napraviti u mjestu. Obična kopačica ima ralo koje sprečava da "poleti" kad naiđe na tvrdo. Ima li to ova s kotačem?
Rođak je u uskim redovima radil s Mutom. Jedan kotač je išel s druge strane reda. To je također jako zahtjevno, ali je izvedivo ukoliko kultura koju se okopava nije previsoka. Kotače nije problem raširiti, kao ni frezu suziti. To su puno manje investicije od novog stroja.
Možda je ideja za razmotriti?
Ispričavam se kaj sam bil malo dulji.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Stari moj...pa samo lud covijek ce dat takve novce za te igračke...ili netko ko ima toliko para da ga nije briga, loncin logika nalaze da moze bit samo skuplja nego u susjedstvu znaci da i takva cijena preracunata u kune ti moze bit neki orijentir posto je i ovako i onako neces kupit jer ti je skupa...
Nisi komentiro niti jednu koju sam ti poslao, ja sam osobno radio sa einhel i moram priznat nikad lakše nisam krumpir okopo, imam SS ubija naspram nje, kontrola odlična lagana tiha...a najbitnije od svega jeftina a nikad nije izdala, neki puta se ne isplati previše komplicirat a i gledano na cijenu tu su negdje sve
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Ne kuzim sad sta je igracka sta nije...
Svatko bi da prode sto jeftinije ali ako se zeznem i kupim nesto sto necu moci iskoristiti onda sam bacio novce pa koliko god to kostalo...
Niti jedna mala kopacica nema plug a to znaci da bi zagrtao rucno...koliko sam si onda smanji posao pitanje je...
Einhell nisam uzimao u obzir jer istina bojim se einhela :p
Uzeo sam u obzir
Labin progres tiny
Bertolini 155
Stihl 445
Imt 512
To je ono sto sirinom odgovara...
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Ja tebe stvarno ne kuzim...,ocito jos nisi naucio snalazit se, zar sve moraš gotovo kupit? Ta LP tiny ima iza nož koji ju koči, bilo koji plug kupis i navariš obicnu šipku koja ulazi u taj utor od niža i riješena stvar imas plug za ogrtat, a za novce koje bis dao za imt ili benassi moze ove 4 kupit do kraja zivota da rade, a vise njih te pitalo sta mislis radit i koliko sa njom pa nisi odgovorio a trazis pomoc
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Ni jedan s jednom brzinom ti nebu mogel vleći plug, zato ti još jednom velim da pogledaš 205.
Nije puno veći ni teži, a ima manje brzine motika, pa možeš umjesto njih montirati kotače.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Oce, vuc ce ako uhvatim susjeda kako sadi krumpir cu ti snimit...einhel vuce plug i za sadit i ogrtat
Zj onda ne mora kupovat nista kad vec ima mondiala...sadi šire redove i odvedi ženu negdje...riješen problem:hahah:
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Ajmo ovako iskreno, zena vise radi poljoprivredu nego ja...sadi paprike, grasak paradajz,grah...
Hoce si olaksati...
Zato treba biti nesto malo i spretno...
Zato sam gledao benassi ali najmanji model..ovaj veci meni se vise svida ali dali ce biti dobar i zeni i gledajuci info na netu ne moze se toliko smanjiti kao ovaj najmanji model...
Mondial imam i ja sta manevrirati a zena uope ne moze stisnuti kuplung...
Vrt je na koso sto znaci trebalo bi ici lagano ili uzbrijeg ili pak vuci plug nizbrijeg...
Dakle trebali bi mi pomoci a ne me zbuniti , hahaha
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Na najmanjem se modelu freza vrti 142 o/min, a na većem 71 i 97 o/min (@3000 o/min motora).
Bertolini 155: Ako imaš kotače od 4,00-8, brzina kretanja bi bila oko 10km/h. Ako smanjiš gas na pol (a to mu je skoro ler gas), još uvijek je to trčeći korak, kaj po redu baš i nebu izvedivo. Zato i ne preporučaju plug za njega. Najmanji ga je problem montirati.
Bertolini 205: Ako imaš kotače od 4,00-8, brzina kretanja u 1. brzini bi bila 5,3km/h, a u drugoj 7,3km/h.
Zato ti ga preporučam, jer nije prebrz za plug u prvoj brzini.
Čisto za usporedbu, na Mondialu su brzine 1,6-3,3-6,5km/h s kotačima 4,00-8 (pretpostavljam da ih imaš, pa da ti mogu pasati i za kopačicu), pri 3600 o/min motora.
Ako to svedemo na 3000, treća ide 5,4km/h, dakle upravo toliko koliko i Benassi P205 u prvoj. Probaj hodati za plugom u 3. brzini, pa onda vidi jel plug ima smisla za kopačicu ili ne.
Valjda ti je sad jasno zakaj "navijam" za 205.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Za vikend vozim zenu pa nek sama bira...
Ici cu vidketi imt u sesvete, pa u euro vrt da vidim kaj oni imaju...
Nisam i dalje nikak pametan jer sve kaj ima brzine sem imt-a je veliko i siroko...a ja sam nekaj maloga naumil kupiti jer velikoga vec imam :-D
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Lako je suziti veliko, teže je povećati malo.
S malom kopačicom plug jednostavno nebu išel (obrazložili sam ti gore), a ti vidi kaj ti je važnije.
U svakom slučaju izbjegavaju Stihl i sve kopačica koje imaju "motor kosilice" s vertikalnom osovinom i centrifugalnim kuplungom, jer s tim su samo problemi.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,493
Ova mala Einhel je isti drek kao i Labin Tiny (i sve one slične njima). One mogu raditi međurednu na 36 cm, ali ne mogu vući nikakav razgrtač. Lagane su i odlične za upravljanje dok se ne raspadnu. Ustvari neće se raspast nego će se relativno brzo potrošiti pužno kolo (koji je od smeća). Tomosica bi zadovoljila tvoje i ženine potrebe uz Mondiala kojeg imaš. Zašto? Zato jer je lagana i jednostavna za rukovanje. S njom možeš raditi međuredno 25 - 45 - 70 cm, a sa Mondialom nagrtanje.
 
Posljednje uređivanje:

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Koja ironija jer sad citam za labin tiny ima kupiti i kopacice svega 16 cm i plug razgrtac...
Cek onda ako izbacim stihl, izbacim tiny, tomos je rabljeno tak da nista, sta mi ostane da zena more koristiti?

Na najmanjem se modelu freza vrti 142 o/min, a na većem 71 i 97 o/min (@3000 o/min motora).
Bertolini 155: Ako imaš kotače od 4,00-8, brzina kretanja bi bila oko 10km/h. Ako smanjiš gas na pol (a to mu je skoro ler gas), još uvijek je to trčeći korak, kaj po redu baš i nebu izvedivo. Zato i ne preporučaju plug za njega. Najmanji ga je problem montirati.
Bertolini 205: Ako imaš kotače od 4,00-8, brzina kretanja u 1. brzini bi bila 5,3km/h, a u drugoj 7,3km/h.
Zato ti ga preporučam, jer nije prebrz za plug u prvoj brzini.
Čisto za usporedbu, na Mondialu su brzine 1,6-3,3-6,5km/h s kotačima 4,00-8 (pretpostavljam da ih imaš, pa da ti mogu pasati i za kopačicu), pri 3600 o/min motora.
Ako to svedemo na 3000, treća ide 5,4km/h, dakle upravo toliko koliko i Benassi P205 u prvoj. Probaj hodati za plugom u 3. brzini, pa onda vidi jel plug ima smisla za kopačicu ili ne.
Valjda ti je sad jasno zakaj "navijam" za 205.

Daj mi samo molim te reci, s obzirom da pise da je najuze cca 60cm, kako bi to rijesio?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,493
A da malo razmisliš u stilu novo je novo (neporavljivo, nekvalitetni materijali itd....). Starije rabljeno (popravljivo, kvalitetniji materijali).
 

Najnoviji postovi

Na vrh