• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

presadnice povrca

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Ma problemi financijske prirode, sve više proizvodim i sve prodam, a novaca nema ni za režije, pogotovo u ovo doba godine gdje stalno ulažeš, a slabo zarađuješ. No nije bitno to idemo mi na temu.

Emeše prosjek oko 100g kolko se sjećam, uglavnom bolje nego što piše u katalogu. Ima slika u paprici gdje je bila vani, 2 kg u jednoj berbi.

IMG_20140619_170253.jpg


Krastavac izgleda čudesno
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Da vidio sam sliku zato sam i pitao.

Ja i ovu godinu radim presadnice u garaži pod umjetnim svjetlom a sunca još nisu vidjele.
Ovi krastavci su samo za testiranje pošto je složena nova led rasvjeta u ovoj je fazi oko 13 dana od sijanja.


 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Razlika u 2 dana lijepo napreduju bez izduživanja a temperatura u klijalištu je 29c.
Led rasvjeta za presadnice čini čuda.


 

vladek13

Novi član
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
8
Može malo više detalja o LED rasvijeti, kakve ledice , koliko komada i koja snaga ?
Hvala
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Plave Led trake SMD5050 u alu kućištu 10 x 9w i high power čip više sijalica svaka snage 5w.
Samo sa plavim spektrom.
High power čipovi po 10w trenutno ih ne koristim.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Zašto ledice a ne neko drugo svijetlo?Zbog štednje ili svjetlosti?
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Razlog je zato što su najučinkovitije.
Trenutno je najbolji izbor dopunskog osvjetljena ili punog korištenja u zatvorenom prostoru za presadnice daleko bolje nego HPS i MH žarulje.
 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
Plave Led trake SMD5050 u alu kućištu 10 x 9w i high power čip više sijalica svaka snage 5w.
Samo sa plavim spektrom.
High power čipovi po 10w trenutno ih ne koristim.

Mateuss možeš li nam dati neki link da se lakše snađemo,baš sam sinoć gledala te trake i one crveno-plave žarulje pa nisam baš ..:(: sigurna kaj bi ..
...
http://www.aliexpress.com/item/3W-L...V-240V-red-blue-growth-light/32253298178.html
...
http://www.aliexpress.com/item/2014...-Hydroponic-Lamp-Freeshipping/1709452740.html
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Da tako nešto samo što sam ja sam sastavljao, potražiš na aliju, diy high grow led chip.
 

vladek13

Novi član
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
8
Koliko wata po m2 i jesu li ledice jedini izvor svjetla ili ima i danjeg svjetla kroz prozor ?
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Led je jedini izvor svjetlosti u grow box-u je druge svjetlosti nema.
U garaži je kako znaju neki reći u kontroliranim uvjetima, izvrsno se pokazala za salatu i krastavce sada je na red došla i paprika lijepo napreduje.
Oko 100w m2 led je 10 cm iznad kontejnera mjereno u Lux-ima daje 10000 Luxa po cijeloj površini kontejnera.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Kad se presadnice uzgajaju uz pomoć umjetnog sunca,isto im je potrebno i u daljnjem razvoju nakon pikiranja i presađivanja na stalno mjesto...
Ukoliko im se to ne omogući,biljke odlaze u vegetativnu fazu i ne daju urod koji bi inače trebale dati u normalnim uvjetima,raste samo lišće,a plodova niotkuda...
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Prošlu godinu sam radio presadnice pod led sijalicama sve do pikiranja posle pikiranja su išle vani u mini tunel.
Što se tiče daljnjeg rasta tvrdim da daje bolji urod nego da je klasično odrađena presadnica ovo je bio slučaj kod mene da sam prošlu godinu imao ekstra urod kako na paprici tako i na rajčici a za krastavac netrebam ni govoriti.
Ovo je 100% pogrešno mišljenje da nema ploda.

Evo jedna moja slika od mojih presadnica rajčice.


Današnje stanje krastavca vidi se koja je razlika u par dana.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eh,to što je @temptation rekao treba shvatiti uvjetno.

Nije sa on nije u pravu, a i ti isto tako.
Radi se o tome da količina svjetlosti uvjetuje generativan razvoj biljke.
Zašto se događa da u jednom slučaju biljka paradajza razvija prvu cvijetnu granu nakon petog lista, a u drugom nakon osmog,ili čak devetog.
Mi na kontinentu u istom vremenskom periodu imamo manju količinu svijetlosti nego vi na moru - nije tu bitana samo dužina dana nego i jačina - to jest količina luksa. Bioritam biljke ovisi o količini svjetlosti i po njoj i po količini toplinskih jedinica ona ravna svoj razvitak.To je potiče na fiziološke procese i ona po tome zna kada je vrijeme za koju generativnu fazu. Ako nema dovoljno svijetla,zna da nije vrijeme donjeti cvijet, jer neće biti uvjeta za razvoj i produženje života. A njoj je cilj produžiti vrstu. Tim dopunskim osvjetljenjem mi nju zapravo zavaravamo kako bismo je potakli na fazvoj generativne faze u koju ona ne bi ušla da joj nismo stvorili uvjete koje ona inače za pojedinu razvojnu fazu treba.
Inače,u nekim normalnim uvjetima dnevnog nepotpomognutog osvjetljenja nije u plastenicima potrebno cijelodnevno,ili i noćno dopunsko osvjetljenje.Zadnijh se godina istraživanjima ustanovilo da je dovoljno petnaest minuta svakoga punoga sata uključiti dopunsko osvjetljenje kako bi se aktivirao proces generativne faze.To uvelike smanjuje troškove.
Ma priča je to o kojoj se može naširoko,ali bitno je samo shvatiti bit.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Prošlu godinu sam radio presadnice pod led sijalicama sve do pikiranja posle pikiranja su išle vani u mini tunel.
Što se tiče daljnjeg rasta tvrdim da daje bolji urod nego da je klasično odrađena presadnica ovo je bio slučaj kod mene da sam prošlu godinu imao ekstra urod kako na paprici tako i na rajčici a za krastavac netrebam ni govoriti.
Ovo je 100% pogrešno mišljenje da nema ploda.
Misliš da bi Nizozemci trošili tolike novce na agregate za struju i "umjetno sunce" da ne moraju?
Klima tamo se ne razlikuje mnogo od ove gdje sam ja,po pitanju sunčanih sati u kasnu zimu i rano proljeće...
Nije isto uzgajati nešto na kontinentu i na moru,pa čak da kod mene ima i više sunca nego na moru,ono ne daje dovoljno luxa zbog dugotrajne magle koja se ponekad raziđe tek nakon podneva...
Biljka svoj ciklus rasta ravna prema količini sunca i toplini,čovjek njezin rast može korigirati unosom određene NPK formulacije gnojiva,navodnjavanjem i količinom CO2 koju će pustiti u plastenik (jeftinije metode) i umjetnim osvjetljenjem i grijanjem (jako skup sport)...
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Slažem se što ste naveli, ja govorim što sam gore napisao da je kod mene tako bilo.
Prošle godine početkom 4 mjeseca bilo je tako toplo da je u mini plasteniku dosta presadnica rajčice skuhano pod folijom trebalo im je dosta vremena da se oporave.

Ja ovdje već krajem 3 mjeseca sadim vani papriku rajčicu krastavce na otvorenom dok u unutrašnjosti neznam dali se može.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Istočna hr, najranije sadnja van negdi 15-20.04. , krastavci nikako prije 01.05. Ovo su samo datumi ali nekako su se ustalili po prosjeku.
 

plastenici

Novi član
Tu od
19 Stu 2014
Poruka
6
ekipo pozdrav dali ima ko kakvih iskustava o uzgoju presadnica u tresetnim kockama ,ako ima neka kaze nesta to me zanima
 

Najnoviji postovi

Na vrh