• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

presadnice povrca

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
a gdje da se upišem u taj upisnik? kad sam morao imati upisnik trgovaca voćem i povrćem onda sam slao u Zagrab papire i 70kn takse i to dobio poštom,jel ista procedura i za to ili se može riješiti u lokalnim uredima?
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Imam pitanje u vezi proizvodnje presadnica.
Znaci kao dopunsko zanimanje, tj dzeparac odabrali bi proizvodnju presadnica i recimo radilo bi se o kojoj tisuci-dakle mali broj.
Takoder sjeme bi koristili svoje-sve su to stare sorte uglavnom, nekima ne znam ime nego npr samo da je cherry, jabucar...
Sto se zastite tice-isli bi na eko-u slucaju da je certifikat preskup-ne bi ga vadili ali ne bi htjeli te presadnice spricati...

Ono sto me zanima, kako to sve ide sa zakonske strane za to sve ozakoniti?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
ako ne mislite prodavati na placevima osobno ne bih niš registrirao...ako ipak ide prodaja, zavod za rasadničarstvo u Osijeku je Vaša adresa...
 

abertosa

Novi član
Tu od
5 Kol 2016
Poruka
17
Pozdrav
Kada su sadnice već gotove koje tretmane im dajete prije sadnje da lakše podnesu stres i startaju?
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Lagano ih se par dana prije pripremi na temperaturu u koju se presađuju(kaljenje). Zaliješ ih dobro prije presađivanja i eventualno prirana i to je to.

Kad ih rasadiš starter vodotopiva gnojiva i opet zalijevanje.

To moja praksa.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
I, forumaši, gdje smo?
Sada smo već svi u pripremi nove sezone, pa da vidimo kako stojimo sa rasadom - ja gledam svoj i nešto mi kilavi ovih dana.
Temperaturu sam prilagodila tmurnom nebu bez sunčeve svjetlosti i paprike i paradajzi nisu pretjerano izduženi, no stabljike nisu baš nešto - nemaju čvrstoću i stabilnost, i da idem zaljevati na slobodni pad umjesto među biljkama samo po zemlji, to bi se sve isprevrtalo.

Šta da se radi....čekam sunce da to malo očvrsne.
A i bledunjav mi je nekako paradajz - e, sad, da mu dam dušika, bojim se da bi klipsio u vis prije nego bi očvesnuo, pa bi problem bio još veći.
A gledam i dugoročnu prognozu za Međimurje, sunčanih dana nema, više sve buude natmureno i oblačno.

I da, nikada još nisam na presadnicama morala tretirati uši - prekjučer sam ih morala. Na paradajzu ih nema, ali na papriku su navalile pošteno.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
bojim se da nas ove godine čeka invazija štetočina u plastenicima i vani...niti jedan dan se nije pošteno smrznulo ove zime.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
dali za prodaju presadnica na standu moram prikazati tj kupovati profesionalno sjeme tipa bejo zaden ili mogu npr ns seme,royal seeds?
radi se o prodaji presadnica na malo-hoby uzgoj..
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Možeš posijati šta god hoćeš.

No, ako želiš prodavati hibride i naznačiti da je to hibrid koji se zove npr paprika Istra, onda moraš imati račun na kojem je vidljivo da si kupila sjeme Istre.
99% te nitko neće tražiti - inspekcija - da računom dokažeš porijeklo sjemena, no zakonski na to ima pravo iz razloga "autorskog djela" koje je zakonski regulirano - zabrana neovlaštenog umnožavanja sjemena jer je to sjeme rezultat nečijeg rada i registrirano (patentirano) od strane vlasnika. - sjemenarske kuće.
No, od tog istog hibrida možeš uzeti sjeme iz F1 generacije, proizvesti presadnice i prodati ih deklarirane kao presadnice paprike babure. Tu možeš uz to upotrijebiti opisne atribute tipa - zelenkasta, duguljasta......i ne može ti nitko ništa, jer da bi ti mogao treba biljku dati na DNK analizu kako bi ti dokazao da je to upravo hibrid Istra, a ti ga nisi kupila nego si ga sama umnožila.

Sjeme svojih domaćih sorti možeš umnožavati i proizvoditi sjeme i presadnice bez problema.

Ajmo vi iz drugih županija, kakvo je vaše mišljenje i iskustvo sa inspekcijama u prodaji presadnica?
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Hvala na info,ja se tek registriram i visak bi prodala i zato se raspitujem...
i uglavnom naidem na razlicite price i zakone...
od toga da moram prodavati samo registrirano sjeme tipa kadmo bejo zaden pa opet da ne moram...
ja koristim domaca sjemena... i na placu rijetko vidam hibride,sve je domace tipa amerikanac jabucar itd..
ja bi isto na obliznju trznicu pa se raspitujem da ne dodem u neprilike
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
nemam iskustva s prodajom na tržnici, probaj poslat poruku Temptationu, on to radi svake godine...vidim ga!!!
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Teško je tu nekaj pametnog reći, propisi su nedorečeni, a svatko ih drukčije tumači, u svakoj županiji traže drukčije papire, i imaju drukčije metode. Pričam neki dan s ženskom iz Carine, kaže- mi nešto moramo tražiti, a ni sami ne znamo što.
Za prodaju na placu moraš biti registrirani proizvođač, biti u fitoupisniku, voditi evidencije o uzgoju, o upotrebi kemije, imati evidencijske liste za prijevoz, a dalje kako naletiš...
Osim ako nisi šiptar ili cigan, onda ne trebaš ništa.
 
Posljednje uređivanje:

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Ne treba fitoupisnik koliko vidim:
(1) Upis u Fitoupisnik nije obvezan za male proizvođače i prerađivače koji se bave proizvodnjom ili preradom iz članka 6., točke 1. i proizvodnjom iz članka 6., točke 4. ovoga Pravilnika, ako je cjelokupna proizvodnja ili prerada bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta namijenjena vlastitim potrebama ili prodaji na lokalnom tržištu fizičkim osobama koje nisu komercijalni proizvođači ili prerađivači i ne bave se daljnjom prodajom

Jedino me zanima da li mogu koristiti i sjeme tipa ovog iz ducana za hobby uzgoj-royal seeds, sjemenarna ljubljana itd?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
možeš...tak i tak nitko ne kuži kaj im prodaješ...
npr. ja delam flance od Istre (paprike) F1, a isvi kupuju "onu istarsku" papriku...
kad bi znali da je sjeme iz Kine...:icon_twisted:
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
A sta zakon sto se toga tice kaze?
Sjeme mora biti certificirano?ili profesionalno?
Jer ako je dovoljno certificirano onda moze i ovo za hoby upotrebu
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
nije važno koje sjeme upotrebljavaš...i tak sam mali proizvođač deklarira ono što prodaje...ali, da bi sam deklarirao/la moraš imati Upisnik proizvođača prijesadnica (tražiš od Ministarstva poljoprivrede), moraš imati Upisnik dobavljača sadnog materijala (opet isto Ministarstvo) i moraš imati Odobrenje za obavljanje nadzora pod stručnom kontrolom proizvodnje reprodukcijskog materijala povrća (izdaje ga Zavod za sjemenarsto i rasadničarstvo iz Osijeka).
Osnovni uvjet da se upišeš u ove upisnike je da imaš OPG...daklem, tri upisnika i nešto papirologije iz Zavoda osječkog, pa trk na plac...
...mislim, to ja imam, jednom me kontorlirao inspektor doma jer sam stavil tablu da prodajem flance, i bilo sve u redu...
jedino od sjemena čuvaš orginal račun i na zahtjev kontrole prilažeš ga svojoj deklaraciji...valjda....
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Svako sjeme koje se legalno prodaje u HR u trgovinama je na sortnoj listi i kao takvo se legalno prodaje i uzgaja.

Moje gledište je ako nisu neke veće količine ja ne bih lupao glavu kao što i piše u zakonu.


A kupci ko kupci njima ništa ne znači ime :icon_anal: kad vidim i dalje da kupuju amerikanac, jabučar i ostale čupance prođe me volja za ozbiljnim uzgojem presadnica za prodaju.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Sta fali amerikancu :)
Ja uzgajam sve te sorte za sebe i prilicno sam zadovoljna :)
I recimo majkovacku papiku itdd...mislim da za nase skromne hoby potrebe i nema potrebe za f1...
Samo me zanimalo kako to sve legalizirati
 

Najnoviji postovi

Na vrh