• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

presadnice povrca

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Neznam @temptation, možda ako je direktno po njima puhalo da.
A jesi li razmišljao možda da je sada korijen došao u donji dio substrata,spustio se skroz do dna,,i ako je temperatura tepiha ko što on veli preko trideset,biljkama je jednostavno prevruće za noge. Možda se tih preko trideset gubi već u polovici visine kontejnera (substrata u njemu,ali,znaš ono - upri stopalo u vrući radijator - bude te peklo,ali samo stopalo,već centimetar dublje nogi je ugodno toplo.Baš sam to isprobala sinoć.bile mi noge ledene :icon_lol:)

Daj si postavi problem ovako - temperatura kod nogu mora biti niža nego temperatura u visini glave.To je prirodni režim na koji funkcioniraju sva živa bića - primjer ti je u polju - kada posadiš nešto,temperatura zemlje je uvijek za desetak stupnjeva niža nego temperatura zraka. Dakle, biljka ima u genetskom kodu zadane parametre prema kojima funkcionira.Kao i čovijek. Možeš biti kako god dobro zabundan, ako ti noge zebu, cijeli ćeš drhtati od hladnoće. Ili možeš biti samo lagano obučen, a za noge ti je prevruće, osjećati ćeš se nelagodno.
Ajd si provjeri jeli u pitanju previsoka temperatura podloge - ako je, smanji je. nemoj dozvoliti da ti je substrat topliji od zraka.
To bi mogao biti razlog tvog problema,ako nisi,ko što je @temptation rekao, baš direktnim hladnim zrakom šokirao biljke.Iako ja kada logički razmislim ne bih tipovala na to, jer mala je vjerojatnost da je taj hladan zrak išao jednomjerno po cijelom nasadu, onako ko da je promaja sa jedne i druge strane rasadnika, a tebi su sve biljke podjednako u istom stanju.Osim ako si tako napravio.

To je moje razmišljanje,ne mora značiti da sam u pravu.
Valjda će reći nešto i oni koji rade rasad na elektro tepihu - ja to nemam, pa nisam niti kompetentna decidirano nešto tvrditi.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Ovo je tipican sok visoka niska temperatura. Bude oblacno i temp padne nisko, a onda ga uprzo i skoci sa 10 stunjeva na 30.

Ili hladna voda u doba najjaceg sunca?
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Nešto slično se kod mene dogodilo prije 2 dana na rajčici kako je bura puhala preko noći jedan dio je pokidala rasadnik i pikiranu rajčicu je doslovce spalila isto kad uzmeš vruću vodu pa da ju poliješ tako da od rajčice neće biti ništa.

Ovo kod Mikija mislim da je samo razlika u temperaturi donji dio korijena topao a iznad lista hladno ili je zalijevan hladnijom vodom i korijen dobio šok ako je nešto od ove dvije solucije trebaće mu malo više vremena da se stabilizira.
 

Miki70

Novi član
Tu od
5 Svi 2014
Poruka
13
Hvala vam svima na savjetima i sugestijama koje cu svakako da primjenim, a neke vec i koristim samim tim sam provjerio i smanjio temp. el. tepiha na 28/30 C a sto se tice hladnog vazduha neznam nema nikakve propuhe a moze biti da dodje nekim slucajem dodje molo hladnog vazduha,:^): A poceo je da se ispravlja i da se normalizuje juce, preksinoc sam ga presao sa Prevkur-energy nisam znao sta da uradim i presao sam ga sa time, i juce vec popravlja i to vidno da li od toga ili sam od sebe neznam:(happy): a moram povesti jos vise racuna o tempereaturi a zalivam sa mlakom vodom oko 20C . jos jednom hvala!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E dobro je - to ti je vjerojatno bilo onda jer mu je bilo pretoplo za korijen. Pa je reagirao. Malo hladnog zraka u kratkom intervalu to ne bi napravilo. Inače,zaboravili smo na dobri stari Dithane - ne znam jeli još na dozvoljenoj listi, ali on je imao dodatni efekat na rast i klorofil - od njega su biljčice živnule ko da si im dao hrane.
 

Miki70

Novi član
Tu od
5 Svi 2014
Poruka
13
Pa johabice, nadam se da je to to! Sad cu videti sta ce biti dalje!Uz veliku paznju na temper.i vlagu supstrata.
 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
Ja zaboravila , @loncin, šalji na pp adresu za kikiriki, @pingy, javi se kad stigneš - mob sam ti pogubila, zaboravila ga ukucati., ima i za tebe.
@mtd, i za tebe sam zaboravila, ali budem, dok budem slala kikiriki curama.

E,sada budem i ja sadila kikiriki - jedno pet - šest biljaka.Nek netko rekne, tko zna - jel se sadi jedna sjemenka ili više?

:smile: kada ti odgovara,broj imaš u porukama,barem mislim :(rofl):
 

vjeverica

Novi član
Tu od
17 Pro 2013
Poruka
14
Pozdrav svima.. zamolila bi vas za pomoć, ako tko zna.. ovako, rasad paprike posijan 14.02, u stiroporske kont (448 lončića), niknuo redovno i sve uredno.. Međutim, zadnjih 10-ak dana ne mrda s mjesta, i neki kont. imaju skroz savinute kotiledone prema unutra, nikako da se otvore. Prihranili smo ali i dalje ništa.. trebali bi pikirat svaki tren ali šta kad pola rasada nije spremno za pikiraje (premala je paprika).. razmišljala sam da je možda uzrok nedostatak bakra? možda da ponovimo prihranu još jednom (dali smo polyfeed 20-20-20)? ili možda preporučate nešto drugo? Inače, sijano je u supstart Stender.. hvala na savjetima, i oprostite ako je glupo pitanje i očit odgovor, ali nekad treba netko treći da ti kaže šta napravit.. :) Eto, očekujem vaše savjete, i još jednom hvala unaprijed :)

zu1gua.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ne znam gdje držiš tu papriku,ali očito nema dovoljno svjetla,vidiš da ti je pospana i sprema se na spavanje...
 

vjeverica

Novi član
Tu od
17 Pro 2013
Poruka
14
Znači, po vama ništa ozbiljno, osim što fali svjetla? Držimo ih u plasteniku, istom ko i svake godine, ali je moguće da su bile u sjeni, jer ima i nekih par kont iznad njih na stalaži..

Pikirat ćemo za dan-dva, onda se sele u veći plastenik koji ima više svjetla, tako da se nadam da će biti sve ok..
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Ja bih osobno počekao sa presadom i malo manje zalijevao,to ti zna napraviti kada je korijenu malo prehladno.Presađujem kada korijeni probiju iz plitvice,da se što manje oštečuju prilikom presada.A i tako male presadnice nema potrebe prihranjivati,samo "zaslanjuješ" zemlju.Svaki supstrat ima u sebi dovoljno za mjesec dana,kada se radi o posijanoj plitvici.Tvoja je paprika bila malo u hladu i automatski joj je bilo malo hladnije. Ne zalijevam presadnice sa vodom ispod 15 stupnja.A sada tretirati sa borom je kontra učinak,ti trebaš presadnice pokrenuti u život a ne ih "živcirati".Pozdrav
 
Posljednje uređivanje:

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
prodajem rasadu na štandu već nekoliko godina i nikada nisam imao neki poseban papir kao dozvolu za prodaju flanaca,jek to treba imati? znam da nešto fito....treba,jel može netko malo to objasniti?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja sam upisana u upisnik proizvođača presadnica,ali do proošle godine ih nisam radiola na veliko.Prošle sam počela,i moja je informacija da za prodaju unutar svoje županije ne trebam ništa, a ako želim prodavati u drugim županijama treba fitosanitarni pregled.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Još nekoliko dana i idu u presad pa ču moći da završim u plasteniku.Posadit ćemo još jedan red rajčice.Prije 5 dana posadili krastavce,papriku prije 7 dana.
 

Prilozi

  • CAM00809.jpg
    CAM00809.jpg
    70.5 KB · Pregleda: 140
  • CAM00810.jpg
    CAM00810.jpg
    78.4 KB · Pregleda: 135
  • CAM00807.jpg
    CAM00807.jpg
    82.2 KB · Pregleda: 137
  • CAM00805.jpg
    CAM00805.jpg
    82.2 KB · Pregleda: 134

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
sanja9479, vidio sam iz ranijih postova da ti cijepiš paradajz na podlogu. Ima li razlike između cijepljene i necijepljene rajčice istog hibrida u krupnoći i okusu plodova?
 

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
adviser hvala na tudu. pa o je hrpa zakona,tek sad ništa neznam. to ne znaju ja mislim niti ovi što dođu u kontrolu. jel imate vi kakve papire kad prodajete flance? znači ja imam standardne papire koji mi trebaju kod prodaje povrća na štandu,ali nemam posebno za rasadu ako uopće treba? jel nekoga kontrola tražila šta?
 

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
Pošto je EU stigla , morate očekivati , da če biti kontrole prometa -prodaje i transporta sadnica i flanca !
Ta obaveza je najviše zbog toga , da se ne prenose razne bolesti iz kraja u kraj , ili regija , država ,... sa flancama je postupak isti kao i sa presadnicama voča,i vinove loze , registracija proizvodnje (proizvodjača ) kontrola , kod prodaje certifikat -DEKRARACIJA -naljepnica - sa svim podatcima proizvodjača i sorti-vrsti flance . na taj način si u osnovi zadovoljio inspektora i kupca ako prodaješ trgovcima - na veliko !! .
.. e ostalo pitaj inspektora kad navrati ''kao slučajno'' :) Cjena svega toga je in vrlo nizka prema kaznama koju možeš dobiti . nadam se prvi put samo Opomena + koja 1-2 meseca vremena da urediš dokumentaciju . ( ili do sledečeg susreta sa inspektorom ) .taj rok ti bi trebalo dati na pismeno .
Viši zahtjevi su kod sjemenarske proizvodnje --tamo nema propusta !!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
adviser hvala na tudu. pa o je hrpa zakona,tek sad ništa neznam. to ne znaju ja mislim niti ovi što dođu u kontrolu. jel imate vi kakve papire kad prodajete flance? znači ja imam standardne papire koji mi trebaju kod prodaje povrća na štandu,ali nemam posebno za rasadu ako uopće treba? jel nekoga kontrola tražila šta?
Pa moraš biti upisan u upisnik proizvođača presadnica,imati kod sebe otpremnicu i voditi evidenciju dnevnog prometa (razduživanja robe zadužene po otpremnici)...
 

Najnoviji postovi

Na vrh