• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Priključci za motokultivatore

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Hondom idem u izorano jer ide dublje od tanjurače.
Ona usitni na grubo do imt 504 odradi ostatak posla do fine pripreme.

Jel 509 usitni bolje jer je dvotaktna i može veče okretaje motora postič?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Da, ma sve OK, zašto ne, samo što je po izoranome teže upravljati (ali ima to i dobrih strana, nema potrebe poslije ići u teretanu). :(giggle):
Tko je spominjao IMT 509, odgovor nije točan.
Evo mala pomoć.

0zcvEse.jpg
 
Posljednje uređivanje:

SAME TAURUS 60

Novi član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
27
Pozdrav dobri ljudi.
Jel ima neko skicu za izradu pluga za redke za sadnju krompira i za rovljenje istog.
Za labin lda510.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Imt 509 je najveci mkt od imt sto je izasao i dizel Lda450 je motor. Ima vucni frezer i samo njime moze frezovati. Isto tako i imt507 koji ima i dizel i benzin varijantu. Dvotaktni najveci je imt506 i moze i motikama i vucnim frezerom ici ko imt504 koji imas
 

KRAJPL

Član
Tu od
10 Srp 2012
Poruka
30
Pozdrav,

kupili smo danas vučenu frezu za F600, treba ju malo pregledati i mislim da će zasada raditi a kad prođe sezona na kompletan remont i farbanje. Da li ima tu negdje na forumu nešto o remont i slikama za vučnu frezu za F600, koji ležajevi idu, kakva mast, semerinzi, noževi i tako na šta posebno treba pripaziti...

Unaprijed hvala na odgovorima...

:icon_thumright:
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Evo, kako je kod mene napravljeno, najavljiva sam bija da ću tako nešto napravit, nisam ima baš vrimena niti su mi se zvjezde bile složile.
Evo sad par slika, možda ti pomogne, nacrta nemam.:drink:

2iRpFIo.jpg


mI1M15a.jpg


Q7SPdtg.jpg


dSwl2gw.jpg


6hD2kKl.jpg


Rezultat je na zadnjoj slici.
Redovi nisu radjeni s ovim nego običnim plugom, tad nisam ima ovaj, i neznam kako bi zagrta, jer ovo je zamišljeno da razgrće i zagrće..
A "pred frezom" je spoj da na njega mogu montirat isti razgrtač koji će tamo stajat "naopako", nego kad je nazad uštekan umisto freze, pa rastegnut, čisto da ne moram ručke okretat.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Ovo nije vrganj ni vrgnju spodoban ! Izgleda da nikad ga nisi vidio. Krila su niska i ravna (trebaju biti puno viša i konkavna), špic ti je kratak i nije konkavan. Ovo više liči (po obliku i položaju krila) na minijaturnu ralicu za snijeg. Ideja dobra, bravarski radovi dobro odrađeni a rezultat relativno loš. Već kad si išao raditi, mogao si prekopirati već neki postojeći (ima ih u svakoj šupi). Na slikama se vidi da si radio sa njime, dobro je ispalo jer je prije toga isfrezano. Ali ako sa njime misliš vaditi krumpir, onda ništa od toga (više krumpira ćeš oštetiti nego izvaditi). Nadam da ćeš ovo shvatiti kao konstruktivnu kritiku. :(think):
 

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
Samo si treba priključak nazvati "stroj ra nagrtanje krumpira" i nebi bilo kritike... :icon_thumright:

Priključak ti je dobar za nagračati kumpire i kada ga okrenes naopako za zapirati brazdu... i tu je priči kraj, a sve ostalo ti je Brgud objasnija tj. iskritizira i to njegovo stoji...!
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Hvala obojici na konstruktivnoj kritici.
Pomoći meni neće, ali možda pomogne nekom drugom.

Na 3 slici, iza gume vidi se i konkavan ogrtač, visine skoro 20cm, u kraju.
Taj nažalost ne može zagrtati već napravljene redove.Montira se iza vučne freze, i dosta dobro radi redove, iza freze.
Za vadjenje krumpira služiti će šta i dosad.Običan plug.
Dosad je dosta dobro odradjivao taj zadatak, pa će i ubuduće.

Sam špic od ovog priključka sam se dugo mislio kako da izvedem.Presudilo je to šta je moja muta ona brze getribe, pa je ovaj špic ovakav da radi manji otpor, i da manje ševelja po pofrezanoj zemlji.
Naravno, još će tu bit modifikacija, radit će se još jedna željezna kola, od 10 mm ploče, (ako ju nabavim, nešto načuh da otpadi više ne smiju prodavat željezo van), da bi dobio Mutu ukupne širine 20mm šire od same getribe bez kola.
Dakle sve ripne s unutrašnje strane.Felge koje sam sklepa od astre valjaju za frezanje čiste zemlje, za medjuredno nisu dobre, preširoke su.
Inače sam se mislija na gornju stranu oba krila puntat po 1 manji L profilić, ako bude tribalo, ali zasad nek stoji ovako.
Ima sam samo 100x80x3 kvadratnu cijev u garaži...
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Evo jedna sličica od originalnog Mio standard, nije nacrt ali je i to nešto. Nema potrebe izmišljati nešto što postoji već odavno. Može služiti za pravljenje redova (sadnju), nagraćanje a isto tako i za vađenje krumpira (ako nešto rodi). :(emo):

nxlGCPu.jpg
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Bija bi tome sličniji da sam ima takvog "flaha" i lima od 3,ili 4mm..
Jbga, ima sam pri ruci cjev, nekoliko britvela, 1 L profil i par komadića lima..+ par elektroda, i voila :icon_weed:
Nije frka brgude, to je željezo ionako ležalo u garaži, u "nekom drugom obliku" i bilo kad može bit priklepano u drugi oblik.
A i poslužilo je jednom skroz uredno..:wink::drink:

Iako je taj bolji za vadjenje krumpira.
Što jest, jest!!:(think):
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Nabavljen menjac povoljno od stare G42 honde .Vucni frezer se pravi od ove makine pa cemo da vidimo dal je ova luda glava za nesto pametno ili ludo. Kacim je na moju F600 sa dizelom napred a po mojim probama kipora trebalo bi da tera samo tako. Mada mi najvise treba za medjurednu obradu
picture-227.jpg
[/IMG]
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Kačit će se iza, na bolcen?
Aj napravi pa stavi slike.
Imam i ja 2 getribe od f620, a ni jedna nema motor.:icon_hang:
Al triba bi motor brzo, doć, pa će i meni bit zanimljivo vidit i tvoju inženjeriju.
Pogotovo ako bude radila uredno, a ne sumnjam kad ti nešto radiš.
Ideja je inače, interesantna, malo di ima toliko mogučnosti šaltanja i prilagodjavanja brzina.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Patent je ucentriran i namesten i sve stoji u pravcu.Remen cu koristiti taman ovaj sadasnji vucni samo jos spaner da resim .Koristi se prednji vucnik koji tacno ulazi u zadnji i parce nosaca motora i jedan Lprofil posto se visinski neuklapa..Jedna slika samo da nemislite da se zezam.
picture-230.jpg
[/IMG]
picture-229.jpg
[/IMG] Za drzanje pravca se koriste 2 bolcna samo sto idu u levo i desno rupe na vuniku a poklapaju se sa unutrasnjim vucnikom
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Vica dali češ dobiti dobro usitnjavanje,pošto su noževi iste veličine i nemaju limove okolo za bolje usitnjavanje?

Koji je omjer btzine noževa?
Hoče li imat snage ako bude brzina velika.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Ovo je tek pocetak posla.Imam te manje motike stare koje cu koristiti sa nosacima a lim okolo ce tek biti postavljen jer bez toga nista od frezanja ali jos gore mora zbog nedaj boze povredjivanja. Brzina honde f 600 ce biti preko male remenice od 8cm i bit ce opet brza na tockovima zbog pogona sa radilice.Ali ovaj drugi menjac od G42 honde sa ovim prenosom kako sam zamislio ce biti za nijansu samo sporiji jer bi u originalu kipor bio idealan za njega po obrtajima.G42 i F4xx modeli su imali pogon direktno sa radilice i njima ti obrtaji su redukovani remenicom od 8cm. Tako da bi po nekim mojim probama ovaj Kipor trebao imati snage u 1 sporoj brzini da tera ovakvu kombinaciju .Ali ovo je prototip gde ce se sve na licu mesta znati u probi kad sve zavrsim. Imam za preraditi pogonsku remenicu koju moram dodati ovu manju i treba mi pogonska dupla za menjac posto je ova pukla u transportu davno. Ali resavamo polako sve. Spaner drugog menjaca je vec u izradi prepravljen od fabrickog.Sve ce to da radi jer meni treba za dubinu do 10-12cm i za neke kulture u povrtlarstvu jer se nesme kod nas previse sitniti zemlja >ovo je samo za 2casa posla uradjeno jutros ,sto rekli da krene projekat .Rezultate cemo videti na kraju i ako bude trebalo sta doradjivati. Ovo je menjac tako da se brzina motika regulise sa 3 brzine , a to mi i jeste poenta svega da mogu regulisati brzinu motika bez obzira na brzinu mkt.
 
Posljednje uređivanje:

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Fiksni spoj.Neda se dizat i spuštat ta dodatna getriba.Zato triba španer.
"Cijev u cijev" bi sve to eliminirala.
Dobija bi mogučnost dizanja i spuštanja te getribe za lakši transport.
Ako bi vidija da ti triba malo dublje u zemlju,-malo veći remen, i pustiš ju dublje:icon_e_confused:
Za baš "ono perverziju", možeš ju napravit i da se da zakrivit put nazad da budu malo dalje freze od kola, stabilnija bi puno bila.
Iza nje staviš crtalo na vučnu frezu di je se i stavljalo, i imaš i dubinu.
Pa ostaviš ženu na kraju parcele da ju okrene i pošalje k tebi nazad, a honda će frezat i sama, netribaš za njom ić...:(giggle):
pozz:icon_winkle::icon_pidu:

edit;
Jel to 1800 ili 3600 getriba?Usitnjavanje će bit sve bolje šta remenica bude manja na dodatnoj getribi, a veća na Hondinoj.
Možda bi i lančani spoj sa druge strane bija dobar za tu svrhu, jer jedan remen već ima izmedju motora i getribe, da upije zapinjanja i sl.
Lančani spoj bi se da jeftino napravit preradama djelova od bicikle.

Oće li ručke doć do kolina kad se ta iza malo ukopa?Ti ono imaš 2 metra visine, ako se dobro sićam...
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Koristim remene prenose jer mi odgovaraju iz vise stvari a glavna je da ima u zemlji korenja ,cigala, kocica i ko zna cega sve pa zaglavljivanje izmedju lima i motika je vrlo cesto. Zato su mi limovi u hondi peglani desetinama puta a malo malo ni vijaka nema od udaraca. Lanac nije dobra ideja prvo zbog prasine i istezanja a morao bih i kuciste zastitno praviti. Nazad dalje nepomeram frezer jer mi noge dugacke pa da ih nebih skracivao bolje da to bude dalje od mene a duzina je prilagodjena da koristim identican remen. Spaner ce biti uvek napet oprugom posto pogonski sa motora odradjuje ekstra posao.E sad dubinu sam vec podesio po mojoj visini otprilike tako da ce taman da bude kad se ukopa nekih 10-12cm jer je i neplaniram za dublje.Getribe ili menjaci su priblizno isti svi samo se razlicitim izvodima pogona i precnikom remenica regulisu. Kod mene je trenutno na f600 preforsirana preko svake mere ali u ovom slucaju ce sa remenicom od 8cm biti dosta pribliznija obrtajima sporohodnih brzina.Na G42 hondi ovom menjacu je fabricka jednostruka remenica a na motoru je od 8cm standardno kao i na f4xx seriji.Tako da sad sa ovim prenosom koji se vidi ce biti za nijansu sporija ali ce zato ici ili 2 ili 3 brzinom otprilike.Pricam iz mog misljenja a stvarnu situaciju cemo videti na probi.Znam samo da ce da mora raditi i to solidno jer kad je motor trpeo 2 krug frezovanja sa 3 brzom na dubini od 15cm i ovoliko ubrzanim menjacem koji ide preko 4000 rpm izdrzace sve. To sam nakratko probao jer me i pored limova zasipao zemljom u lice a trpi bez problema opterecenje. Cudo je to od motora a naci cu mu ja meru da radi kako treba. Tako da ti spremaj slobodno te tvoje menjace od honde za slicnu rabotu.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Ok.
Ali prvo moram motor kakav nabavit za ovu.
To me dosad mrzilo jer imam malog miju sa tomosićem za okokućnu baštu, sitnije nešto, i mutu "sprintericu" za onih mojih 2200m2 polja.
Yebe me šta mi muta svake godine ostavi krumpire u plitko, a ispod njih bude "betonska ploča"..:icon_hang:
Tako da će i ova vjerovatno prije ili kasnije bit složena, samo motor joj fali.
Ukrali ga bivšem gazdi, isprid garaže, kad mu se pokvarija.
 

Najnoviji postovi

Na vrh