• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Priključci za motokultivatore

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Bubamarac, a zakaj ne reduciraš Mutu lancima na svakom kotaču?
Možeš u tom slučaju odabrati i veličinu kotača po želji.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Ta ideja uopšte nije loša, a da se prilično jednostavno izvesti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Filbi, a kad sam ja imal loše ideje :)
Šalim se!

Još bi jednostavnije bilo s parom zupčanika.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Odgovor je vrlo jednostavan-neznam to izvest!!:icon_redface:

Niti imam ideje kako, ni čime, ni koliko bi to koštalo, ni kome bi to da da mi napravi, i kako...
Nekad sam radija nešto mehaničarskih radova, sa 18 godina sam prominija getribu na stojadinu s nekoliko ključeva i komadom špaga i murala priko blatobrana.
Minja sam klipove i prstene na fići.
Brusilica i aparat za varenje mi nisu strani..
Ali zupčanici i izrada redukcija -jesu!
Neznam koliko koštaju i di ih nabavit, pa će tribat nekakvih i osovina, ležajeva, koliko će ta tepsija koštat i oće li pita bit jestiva???

Edit;
Lanac mislite sličan onom od bicikle?
Postoji takav ali jači lanac na koji se možda daju montirati L profilići, ako bi naša takvog, napravija bi trokutaste "gusjenice" umisto kola s ravnim donjim dilom.
Prije sam nekad radija u firmi koja je imala transportere za izvlačenje plastike koji su imali pločice montirane na lanac!!!
Tako bi se moglo reducirat okretaje kola.
Kakva bi tek to muta transformers bila???Moga bi plašit susjede s tim!!!:icon_super:
 
Posljednje uređivanje:

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Meni pada na pamet da se dole gdje ide poteznica za prikolicu pričvrsti debela ploča na koju bi došla osovina ili debelozidna cijev (fiksno vezana). Na krajeve osovine staviš glavčine od auta sa ležajevima i na glavčine sa unutrašnje strane povariš lančanike. Na mjesto sadašnjih točkova dođu mali lančanici i kad sve spregneš sem manje brzine dobijaš i veći klirens da ne zapinje u radu.
Lančanici i lanci bi valjali od nekog motocikla (za brzinu mtk mogu i polovni).

Što se tiče gusjenica za pravo bi bile dobre. Kako bi išlo skretanje u slučaju kad imaju dobar kontakt sa podlogom pojma nemam.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Neznam baš.Sad nemam vrimena za takve inženjerije.
Namjerava sam bija radit još jedna željezna kola.
Od samo ploče lima, 10tak mm.
Da suzim maksimalno Mutu, za medjuredno.To je moguće minimalno za debljinu jednog kotača.
Nekako mi sad široka, a s 2 freze kad idem medjuredno vataju dosta uže nego su kola, a ja bi volija da su kola uža od freza da imam malo lufta za borit se s njom. A ne da mi ostaje trava cili pedalj, sad s jedne strane sad s druge.
Kad bi iša tako napravit kako si pisa nebi dobija najužu moguću Mutu, a to bi isto tija dobit.
Znam da će sad mnogi mahnit rukom, reć da bi i pare i jare, ali ne želim napravit ništa dok ne znam točno šta ću i kako.
Ako ću dodatno proširit mutu, to već imam sa manjim felgama, i široka je ka tenk!!!
Felge su odlične ali, za čistu parcelu frezat!!
Fale još jedne, Po cenat šire od doboša od mute.S "ripnama" s unutrašnje strane.
Bilo bi super kad bi ju moga rastavljivo suzit i više ali bojim se da to s njom nije moguće.
Već širina sa sadašnjim dobošima bi mi bila ok.kako sam gleda i originalna metalna kola su nekako napravljena, da se mogu montirati da budu na usko i na široko okrenuta.Na usko idu unutra, i nisu šira od doboša.
Ako tema ne pripada u priključke, izvinjavam se adminu, pa nek pribaci.


Edit;

Ovo se čini lipo ali skupo rješenje.

Cog_Wheel_In_100_51c.gif
 
Posljednje uređivanje:

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Mi smo malo dokoni jer brzo poradimo poslove pa zajebavamo pošten narod sa našim idejama. :)
Nađe se tu i ponešto pametno, ali ipak ko nema kakav otpad u dvorištu da sve pribavi za dž i vremena za izradu prilično je neisplativo.

Ajde to sa izradom točkova i slično može i proći, ali sve više je sigurno neisplativo. Kad bi sve radio kako spada na sitnice i plaćanje tokara zna otići dosta novčanica, a ako dodaš te novce na postojeću mašinu može se i mijenjati za drugu koja ti je baš po mjeri.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Znam.
Ti baš znaš utješit prijatelja u nevolji..:icon_fU::icon_twisted:
Ali inače, meni netriba puno da se zakolucam u djavlije račune...:(grin):

Ostat će mutavac za medjuredno, a priključit će mu se još jedan par željeznih kola neki najuži, i bit će na njoj 2 para (1+1) noževa.
Tad neće puno smetat brzina.
Napravit ću valjda hondu za dublje frezanje.:s:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Rješenje je upravo ovo kaj si pokazal na slici: Planetar.
Ali i ne mora biti. Može biti obični ekscentrični par zupčanika, koji neće mijenjati smjer.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A zašto s hondom ne radiš međurednu?-ako je to honda koja nema osovine pogona + osovinu s motikama
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Mogu se na hondi sestougaone osovine skratiti da se montira samo 1 ili 2 para motika za medjurednu. Ja imam takve nove sto ce ici najverovatnije na vucni frezer. Danas nabavio duplu remenicu menjaca a napravljena i ona mala od 8cm koja je dodata velikoj.Tako da su sad remenice spremne i idemo dalje
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Moja skalamerija je proradila danas. Nisam bas 100% zadovoljan ali 95% jesam. .Motor neoseca uopste frezer ni u 3 brzini i sa 2 para motika a dubinu moze terati dok nepotone skroz.Na frezeru su zbog prenosa usporeni obrtaji i u 3 brzini otprilike je brzina motka ko izmedzu 1 i 2 brzohodne. Ali pojavio se problem cim uhvati trdzu zemlju podigne celu hondu sa sve tockovima 10-15cm uvis uprkos tome da je to oko 100kg napred. Onda je montiran vucnik i ralica pozadi i onda je divota gledati sta radi i sa tvrdzom zemljom a u drugom krugu moze pepeo napraviti do 20-25cm dubine. Motor neoseca niti remeni prenos uopste opterecenje cak mu je i lakse. Sa sva tri para motika ce da tera bez problema .Sad jos sistem zastitnih limova da se odradi sa mogucnoscu prosirenja i da povarim glavni nosac posto je samo na par mesta poheftan
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
ZJ, Pa jel nije i bolje, da redukcija mjenja smjer, kad mi je muta samo za frezanje?Ima bi 3 brzine za birat kojom ću, ali bi i najsporiju tribalo bar duplo usporit.

Samo ja nemogu zamislit kakva bi to prerada bila, koju ja u garaži mogu izvest, i kako bi to izgledalo:icon_e_confused:.

Ipak, zupčanik, koji bi doša na neku, imaginarnu, novu osovinu bi triba bit duplo veći nego onaj koji bi se montira na glavčinu od kola.
A taj na kolu bar mrvu veći od glavčine koje ima komad...

Nevidim mista, osim da pod getribu, napravim cilu konstrukciju, koja bi tu osovinu dovoljno udaljila od getribe, i digla istu i poviše kolina...

Opasno i za pišat od smija, za vidit..:(giggle):

Može li se s getribe skinit one glavčine, od kola, da ostanu samo osovine iz getribe, i kako one izgledaju, ako može?
 
Posljednje uređivanje:

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Puknuti, Honda (tomos) mi je presitna, za 2200kvadrata, i neda mi ju se svako malo portapakirat u polje, i gledat kad će mi žena bit doma s autom, a na motor je prevelika.
Honda, veća, mi (još) nema motora, u planu je isti..
Kroz tjedan ili misec da dodje motor, kinez 6.5ks, i onda još slijedi kemijanje nabadanja remenice koja ima rupu 22mm, na osovinu koja ima 19mm...
Ili tokarenje druge slične ako tokari ne budu prepohlepni...
Bit će dobro ako bude za jesen spreman.
Muta stoji u polju a Honda, veća, neznam još di će stajat.

Vica očekujemo videoklip, i to malo bolji!!!
Ima li šesterokutih cijevi refužo kupit, nekih deblje stijenke, ili takve tvrdoće?
To bi bija posal, skrojit 4 različite dužine i da bude za sve moguće prilike.
Ove koje ja imam, meni se ne kroje baš, tribat će.
Jer inače neće baš valjat medjuredno, sa onim cjevima sa strane, da metu povrće...
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Te sestougaone cevi moraju biti originalne jer su jako celicne i imaju rupe. Nisam siguran dal bi ijedna obicna cev to nmogla izdrzati . Pokusacu da postavim video kad zavrsim sa ovim sokocalom i jedino moze biti problem da dignem klip na net jer je net veoma spor i cesto koci. Ali verovatno cu uspeti
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Nemam produzetke nego duge originalne i krace cevi. Na kratke moze jedan ili dva para motika da se montira.Lako ih je isprebacivati sa honde na frezer u uslovima koje cu raditi.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja sam dal napravit kod tokara sa svake strane produžetak.
Bilo je posla i velida se dugo nije toliko nazajebaval ko da tim šesterostranim cjevima,a da sve ide na manje od pola mm jedno u drugo.
 

Rudar

Član
Tu od
22 Lis 2014
Poruka
39
Pozdrav, ako netko zna ili je voljan da mi izmjeri na Hondi f 600 motor G 200, prijenosni odnos, roto kosa - radilica motora, hvala.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Na f600 su priblizne remenice motora i menjaca u brzohodnim brzinama. Obe su oko 12,5cm precnikom sto daje oko 1800 rpm na izlazu spojnicke za prikljucke. Kod mene je tu bila remenica oko 9cm na izlazu za striznu kosu koju sam prodao. E sad ko ima roto kosu moze dalje reci precnike remenica pa cu proracunati priblizno.Na punom gasu uglavnom na izlasku iz menjaca ima 1800rpm
 

Najnoviji postovi

Na vrh