• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Priključci za motokultivatore

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
No, drugo da postavim pitanje u vezi tvog starog zelenog nemačkog jednoosovinskog kultivatora, tj. vidim da je BAŠ masivan u odnosu na moj SS, kako i čime podižeš taj kultivator radi menjanja ili podešavanja točkova na veće ili manje razmake između točkova?

Za razliku od SS, pretpostavljam da na tvom ima dobar i RAVAN STABILAN I ČVRST oslonac ispod kog bi lako i bezbedno postavio dizalicu za dizanje.

Što se tiče SS, za "snagatore" najjednostavnije oni samo podižu jedan točak na stranu.

Da li je neko već napravio veoma laku konstrukciju dizalice za SS sa kojom bi odjednom samo na malo podigao oba točka od tla?

Rešio sam taj problem na najjednostavniji način - korišćenjem obične dizalice za auto gde se pojedinačno podiže točak posebno sa osloncem na cev okvira za svaku stranu ispod LDA dizel motora.

4004ab25dc3a-800x600.jpg images.jpeg Tacka oslonca1.png
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ne treba komplicirati i previše se bojati. Podigne se u sredini na visinu da se može motirati veće kotaće. Stroj je na vagi. Ispod jednog manjeg kotača podložiti neki podmetač ili nekoliko daščica. Nakon toga se zamijeni prvo druga strana pa onda ta koja je dodatno podložena. Nije nikakav problem 1-2 cm lufta između kotača i podloge. Toliko se može nagnuti na jednu stranu bez bojazni da bu skliznul s dizalice. Ako ste dva, ne treba ni podlagati pod kotač. Jedan pridržava stroj u ravnoteži, a drugi mijenja kotače. Sretno.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,808
Naj lakše je s flašencugom.
Digneš si ga na visinu koja ti paše, ali problem je opet spustiti i podiči kotač s zemlje...
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
mtd001,

Pogledaj u postu broj 1041 na slici SS i vidi tačku oslonca (obeleženog žutom linijom) za dizalicu na SS.

Kad menjam veći točak manjim, bez ikakvih problema.

A kad dođe vreme da se umesto manjih točkova postavim veći, onda postoji veliki problem zbog pomeranja u stranu i ujedno i pad na stranu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Ja sam promjenim gume bez dizalice sa jednom rugom ga nagnem sa drugom postavljam kotače, ne vidim u cemu je problem
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Krumpironja,

Možda si mlad snagator, pa možeš sve sam sa jednim prstom zameniti. Ček samo dođi malo dublje u svoje godine pa onda probaj da li možeš samo sa jednom rukom raditi.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Draža,
točno je da je krumpi mlad i snažan, ali, koliko ga ja znam, uvijek prvo koristi glavu, a onda ruke. Da si probal promijeniti kak sam ti prije detaljno opisal, priča bi bila završena.
Ovako ispada da je muha pogodil i sridu.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
[MUHA,

kakav flašencug kad je UVEK problem naći negde u visini oslonac, a SVUDA se ima zemlja kao oslonac?

iwanho,
Ne bih se složio sa Vama što se tiče izraza za nekog da se prvo koristi um, pa onda ruke. Pre bih rekao kontra.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Miki870

Član
Tu od
14 Tra 2019
Poruka
69
Čemu toliko rasprave, za zamjenu kotača je potrebna jedna dizalica, oslonac i dvije ruke. @draza nije potrebno pisati debelim slovima, samo smireno.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Mikimatisic,

što se tiče masnih slova nemam pojma niti mi je bila namera da boldiram, već mi se tako samo nametao ovaj forum za postovanje. Znači, sad moram misliti naknadno izvršiti ručnu operaciju da svoja slova malo "smirim".

Drugo, očigledno je da ti nemaš ni SS niti iskustva inače ne bi izrekao gore svoje reči.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,505
Pogledaj u postu broj 1041 na slici SS i vidi tačku oslonca (obeleženog žutom linijom) za dizalicu na SS.
Tu baš i ja dižem krokodilkom i nema šanse da se smakne kultivator,imam negdje sliku pa sutra postavim ako se sjetim
 

Miki870

Član
Tu od
14 Tra 2019
Poruka
69
... očigledno je da ti nemaš ni SS niti iskustva inače ne bi izrekao gore svoje reči.

Nemam SS, ali imam jedan od 250 kila na kojem sam mjenjao kotače, ja sam rekao kako jest.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Mikimatisic,

to što imaš nekog od 250 kg a nije u pitanju isključivo SS ništa ne znači jer SS je veoma specifičan zbog svoje "anatomske" građe.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Draza ja nisam snagator, 175cm visine i 80 kila tezine ali imam klikere da ne kompliciram previse i nađem sebi najbolje riješenje....motor od SS upreš u pod i samo ga nagnes u stranu, nagnes ga do te mjere da on stoji na vagi i samo ga pridrzavas dok sa drugom rukom montiraš kotač...jako jednostavno i jako lagano...meni duže traje da vide popustim nego da kotač zamjenim
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Krumpironja,

Radite Vi kako Vama odgovara.

Već sam to nekoliko puta probao pogotovo sa priključkom za frezu da SS nagnem na jednu stranu i sa osloncem na trupče na drugoj strani kako bih mogao sa obema rukama vaditi veći ili manji točak i postaviti drugi manji ili veći točak i pri tom još i prosipam dizel gorivo iz rezervoara i uverio sam se da to nije baš tako lako niti praktično.

Tu baš i ja dižem krokodilkom i nema šanse da se smakne kultivator,imam negdje sliku pa sutra postavim ako se sjetim

Hmmmmm, hm, hm,........

Dobro bi bilo da postavite video snimak menjanja MANJEG točka VEĆIM, počev od kadra sa postavljanjem krokodilke ispod SS i da vidim kako ga podižeš pa onda skini manji točak (pod uslovom da je na drugoj strani MANJI TOČAK) pa pokušaj postaviti VEĆI točak. Samo jedno pitanje: da li dižeš SS sa priključkom (freza, prikolica,.....) ili bez ikakvog priključka?

Ja sam uglavnom podizao SS sa priključkom freze i UVEK mi se nagne ili preturi SS kad god pokušam postaviti veći točak na jednoj strani dok je na drugoj strani bio manji točak. Podmetnuo sam ispod manjeg točka dasku ili dve, ali ne vredi jer se SS pomera u stranu i preturi.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,808
MUHA,

kakav flašencug kad je UVEK problem naći negde u visini oslonac, a SVUDA se ima zemlja kao oslonac?

Složi si štender sličan ovome kojeg sam na brzinu skemijal.
 

Prilozi

  • Screenshot_20190706-202055_Gallery.jpg
    Screenshot_20190706-202055_Gallery.jpg
    140.2 KB · Pregleda: 27

Najnoviji postovi

Na vrh