• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Priključci za motokultivatore

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Svaka čast na trudu sa slikama iako za moju ideju dizanja baš nisu korisne. Čini mi se da ti iz meni nepoznatog razloga forsiraš dizanje ispod mjenjača ili diferencijala. Moja ideja je dizanje ispod motora. Imaš na motoru navoje. Mjesta sam označil na slici. Prvi su iskorišteni za učvršćenje prednjeg štitnika, a bliže kotaču bi trebali (barem kod ovog sa slike) biti neiskorišteni. Iskoristi sve 4 i u njih učvrsti ušice ravne ploče ispod kartera.
Onda buš s onom dizalicom kaj je slična hidrauličnoj dizal bez problema. Ako ti dizalica nema toliko hoda koliko zahtjevaju kotači, diži u dva koraka. Podigni koliko možeš, podloži pod kotače pa još jedanput. Za takvo dizanje treba priključiti frezu ili neki drugi adekvatan priključak.
Postoji vjerojatno i drugih načina dizanja, možda jednostavnijih. Kad imaš ravnu metalnu ploču ispod kartera, sve je jednostavnije.
 

Prilozi

  • motokultivator-labin-progres-super-special-14ks-diesel-benkovcu-slika-56846305.jpg
    motokultivator-labin-progres-super-special-14ks-diesel-benkovcu-slika-56846305.jpg
    104.5 KB · Pregleda: 13

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,562
#draza
da riješimo to oko podizanja SS-a.
Na prve dvije slike dižem bez priključka,pod prednji kraj ide klocna,a treća je s priključkom. Sve ide ko podmazano i nema bojazni da bude SS pao.
 

Prilozi

  • 20190711_084252.jpg
    20190711_084252.jpg
    110 KB · Pregleda: 24
  • 20190711_084308.jpg
    20190711_084308.jpg
    125.4 KB · Pregleda: 25
  • 20190711_100043.jpg
    20190711_100043.jpg
    134.4 KB · Pregleda: 24

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Ali nisi demonstrirao onako kako sam ja uradio: da manji točak zameniš većim točkom pod uslovom da je na drugoj strani manji točak, pa da se uverim da li će biti zaista stabilan prema slici br. 3.

Drugo, što se tiče prve slike, NEMAM takav narandžasti priključak kakav ti imaš na koje se oslanja tvoja dizalica i ne ostaje mi ništa na SS nakon otkačinjanja bilo kog priključka (prikolica sa kardanom, freza,......), odn. originalni drugačiji priključak mi je ostao na rudi prikolice sa kardanom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,931
Znal sam, točno sam znal da nebu ni to pasalo 🤭
Kaj misliš da ga je dizal da ulje promjeni? Čovjek se potrudil da ti u praksi pokaže i to uspješno, a ti i dalje po svome.
Čudo da nisi rekel da je on dizal na tvrdom, a tu moraš na rahlom....

Kupi si zračni jastuk pa diži s njim, on je prilagodljiv, protuklizan, diže u nebo i snažan.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Čime da punim vazdušni jastuk? Duvanjem? Ne, hvala!

Vidi se da bez obzira što i mtd001 i ja imamo isti SS, ali nam priključci nisu isti na koje se mtd001 oslanja dizalicom na ravnu horizontalnu ivicu, a ja nemam takav sa ravnom horizontalnom ivicom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,931
Kaj ja znam, možeš se i graha najesti, a možeš koristiti i sa starih auta neispaljene jastuke pa jednostavno baterijom aktiviraš....
Mislim da previše kompliciraš oko toga.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
S obzirom da lično i nemaš svoj SS, sasvim je normalno da reaguješ ovim svojim poslednjim rečima, inače da imaš SS ne bi izrekao to.

A što se tiče starog auta od 40 godina, tad nije bilo vazdušnog jastuka, a i da nađem sa nekog auto-otpada ne bi mi ništa značilo s obzirom na samo jednom upotrebu, a i što da opterećujem sebe da nosim akumulator za sobom?

mtd001,

Budi iskren! Da li obično UVEK ostavljaš taj narandžasti priključak na SS kad odvojiš prikolicu sa kardanom? Da li obično ostavljaš taj narandžasti priključak i preko njega priključuješ ostalo tj. frezu, plug, ..........
Lično taj priključak NIKAD nisam ostavljao na svom SS.
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,931
Nemam, u pravu si ali sam se nadizal kojekakvih krampov na koje kakvim prohvatima kaj se ti nebuš dok si živ. A znaš kak se veli, ko se zna snajti ni na wc-u ne ostane gladan....

Za aktivirati jastuk ti je dovoljna baterijica 9v, ona mala žepna ;)
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,562
Draza,onaj narančasti priključak ti je kuka za prikolicu i ručni je rad pošto sam kupio samo SS s frezom. Pošto samo imam kotače od 12" ne mogu ti demonstrirati zamjenu ali tako ja radim kad sužavam kotače,postupak je isti. Nemoj previše komplicirat oko zamjene kotača,kupi krokodilku dizalicu i budeš zadovoljan,one svakakve pripreme kaj misliš radit je po meni gubljenje vremena.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316

Nema nikakav problem sa bilo kakvim dizalicama u vezi operacije oko sužavanja ili proširenja razmaka (odstojanja) između točkova kao i zamena većeg točka manjim. Samo je problem kad nastupi momenat kad treba ugraditi PRVI veći točak umesto manjeg, jer nakon skidanja manjeg točka, radi lakšeg postavljanja većeg točka, mora se još više podići SS, a istovremeno na drugoj strani manji točak se diže od tla i SS tad gubi oslonac tj. pomera se na stranu i preturi se. Tako mi je SS svojim padom i težinom deformisao metalni skelet dizalice.

Drugo, odavno pratim ovaj forum i ZNAM da si napravio onaj narandžasti priključak prema crtežima datim na ovom forumu (imam mnogo što šta sačuvanih slika i crteža u svojoj memoriji samo u vezi freza za razliku od Vas koji niste mogli da sačuvate sve veoma vredne STARIJE slike tj. ostali su samo nerazumljivi tekstovi a nema sačuvanih slika ili crteža ili youtube video snimaka).
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,931
Ako je podizanje u tri točke (znači napred klocna, jedan kotač manji ili veči, a pod treču stranu dizalica) ko na slici od mtd-a ne vjerujem da ne može podnesti popriličan nagib bez prevrtanja. Jedino ako se posklizne s dizalice, a ove dvije kaj si ti slikal su sklone tome, naročito ona druga.
Upari dvije dizalice koje budu istovremeno dizale obje strane pod trubu i opet imaš dizanje u tri točke ali bez naginjanja jer je tebe toga izgleda strah.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Upari dvije dizalice koje budu istovremeno dizale obje strane pod trubu i opet imaš dizanje u tri točke ali bez naginjanja jer je tebe toga izgleda strah.

Baš tako sam i uradio sa dvema dizalicama, jednu staru sa jedne strane, a drugu iz svog auta na drugu stranu SS, radi uravnotežavanja, i uprkos tome jer je teren bio u blagom padu, se SS prevrnuo i deformisao mi sa auta dizalicu. Samo široko trupče (klocna) pruža veću stabilnost držanja SS za razliku od bilo koje druge dizalice sa malom površinom oslanjanja na zemlji.

Drugo, kakav strah? Samo pokušavam iz što više izvora dobiti korisne informacije i dobre ideje o kojima treba kasnije ozbiljno razmisliti.

Treće, znam odavno za vazdušne jastuke koji podižu čak i kamion uz samo pomoć izduvnog gasa iz motora SUS.

Četvrto, veoma su česte (skoro 99,999999%) situacije da se nađeš na neravnom terenu kad treba da izvrši operaciju oko točkova na licu mesta.
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,931
Sam si sebi dal odgovor. Auto dizalica. Auto dizalica, ona koju si ti slikal, je namjenjena za dizanje auta i tak je konstruirana. Ima određeno mjesto na koje dolazi i kad ju tu staviš auto je siguran jer se ne može otkopčati.

Ako se sječaš onih krokodilki kak je imal R4. Na takve sam mislil, te dvije da upariš putem zupčanika da jednom osovinom podižeš obje strane istovremeno. Naravno, dio koji nasjeda na mtk treba prilagoditi mjestu na koje bu nasjedal kod dizanja.

Kad bi vulkanizeri ili mehaničari razmatrali tak dugo problem kam da metnu dizalicu (na trulim ragama) nikad nebi podigli auto. Metnu gde stignu, malo pripaze i uzmu novce.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Ako se sječaš onih krokodilki kak je imal R4. Na takve sam mislil, te dvije da upariš putem zupčanika da jednom osovinom podižeš obje strane istovremeno. Naravno, dio koji nasjeda na mtk treba prilagoditi mjestu na koje bu nasjedal kod dizanja.
Ne sećam se, jer nisam imao prilike imati taj R4.
Po čemu je ta krokodilka od R4 posebna u odnosu na ostale krokodilke?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,931
Imala je škare kakve treba imati svaka prava dizalica, a ne ove polu škare.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Poput ovakve kao na dole slici? Ne sećam se.



28a2a5632eb394445433219349e2cc32_40b1229590d45e290a6bd1ae96085427_thumb_product.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,931
Guglaj Reno dizalica. I danas neki modeli imaju takve samo kilave. Rađene od tankog recikliranog lima.
R4 je imal pravu, s tom kad si zamahnul ostajali su otisci a njoj ništa.
 

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Kad trebam skinuti kotač nagnem ga naprijed, gurnem jednu ručku prema gore da ostane na jednom točku i ispred na onoj zaštitnoj cijevi motora pa drugi kotač ostanu u zraku, pa pod tu istu ručku postavim nosač koji sam prije pripremio (komad daske). I to je to.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,931
To je to, ta daska služi ko treča točka i nema da omane.
 

Najnoviji postovi

Na vrh