• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Ona zasad nije u prvom planu, ali kad dođe na red, otvarat će se prema dolje, kao utovarna rampa. Tako mi se čini kao najpraktičnije rješenje.
Lim je i meni želja, radi rasutog tereta i sl...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,728
Damirko, šteta kaj nisi unaprijed definiral neke stvari, pa bi ti bilo lakše sugerirati na vrijeme, jer poslije ispada ko prigovor.
Obzirom da imaš daske na podu poprek, Iwanho ti je dal odlicno rješenje s limom.

Zadnja vrata napravi tak da se mogu otpirati na sve tri strane. Vjeruj, nebuš požalil. Davno sam to susjedu riješil tak da čak ne treba niti imati osigurače na klinovima.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Lim je otpočetka u glavi, da se razmemo... Zadnja vrata će biti lagana zbog svoje dimenzije i na koju god stranu se otvarala, moći će se i skinut s pantova ako zasmetaju. Nije loše da se otvaraju na tri strane ali puno mi je vremena uzela prikolica već dosad, nemam viška vremena da mogu toliko vremena na nju trošit. Možda u doglednoj budućnosti, pa ćeš mi nadam se poslikat svoj sistem.... Prioritet mi je završiti stranice i napraviti nešto da preko zime moze biti koliko toliko na suhom.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Lim nije baš dobar u glavi, bolji je kao obloga daski. :LOL: Mala šala.

ZJ,
otvaranje na tri strane: oko donje osi, oko gornje osi i ...?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,578
Nije loše, ali neki detalji bodu oči. Daske za prednju i bočne špondine, svakako bi bilo bolje da su sa unutarnje strane kutnog željeza. Znači kutno okrenuto prema unutra i daske sa unutarnje strane. Na ovaj način npr. baciš jedno malo veće drvo u prednju špondinu i izbiti ćeš dasku (iz jednog vijka).
Srednišnji dio (gdje je lanac), trebao bi biti demontažan.
To su moja zapažanja, koje nitko nije komentirao.
 
Posljednje uređivanje:

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Vinklovi su povareni na način da se daske mogu i izvana i iznutra montirati. S razlogom sam ih stavio ovaj put izvana - da ne gubim koristan volumen prikolice. Što se tiče demontaže, sve je osim vinklova demontažno... Jedino njih nisam uspio riješiti da se mogu skidati. Da sam ubacivao cijev u cijev umjesto vinklova, onda bi opet imao problem s iskorištavanjem potencijalnog volumena prikolice zbog debljine cijevi. Vinkl je tu najbolje rješenje. Daske su na vijke m6 sa širokim podloškama, i kao takve nisu svemoguće da će izdržati napad nuklearnom bombom, ali dosta toga mogu predurati. Ako baš koju nekad nešto i izbije, lako se zamijeni zbog jednostavne konstrukcije. Hvala na kritikama, tijekom cijele izrade prikolice uvijek sam morao donositi odluke što i kako i što s nečim dobivam a što gubim. Što dobiješ na mostu, izgubiš na ćupriji :)
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Mogao si te kvadratne cevi za stranice isto zavariti sa spoljne strane kao i ove vinkle tako ne bi ništa izgubio na volumenu prikolice
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Ali ne bih mogao šarafat daske s vanjske strane cijevi, znači daske iznutra i smanjivanje volumena prikolice
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Iako sam napisal da ne bum komentiral, navukli ste me na komentar.
Elegantno rješenje, za ovaj tip prikolice bi bilo sa HOP U profilima za stupove i daske bi samo spustil odozgora.
Princip prikolice je takav da večinu tereta preuzima rudo sa srednjom cijevi šasije. Uz više poprečnih prečki s rebrima kod spoja sa središnjom uzdužnom cijevi omogučile bi podne daske po dužini i na rubovima vinkl umjesto cijevi. A za vinkl je zgodan za pričvršćenje vijcima (o tome je bilo riječi).
Sad sam možda malo pomiješal kruške i jabuke, ali tak je to kod glasnog razmišljanja. Zato ja najviše volim prvo sve razraditi na papiru (kompu). Čim se više detalja analizira kod konstruiranja, kasnije je manje problema.

Damirko, nemoj to shvatiti kao kritiku. Vjerojatno si sve radil iz glave i vjerujem da te bu jednako dobro služila kak i da je napravljena na neki drugi način. ;)

P.S.
Ako je moraš garažirati pod vedrim nebom kupi si barem one jeftine cerade koje znaju biti u Lidlu, Kauflandu ili Plodinama. Šteta da se drvo namače na dežu i suši na suncu.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Crtao sam ja nju rukom više puta nego što sam krenuo u izradu. Razmišljao sam također da daske samo slažem u dosjede. Trebao sam samo u svoje postojeće vinklove 50x50 ušarafiti manje, dimenzija 20x20 i imam gotov utor za slaganje. Bilo bi mi jednostavnije nego šarafit daske. Odustao sam iz razloga što će ovako prikolica ipak biti jača. Koliko god ona imala jaku šasiju, ušarafljene stranice puno ojačaju sam priključak. Eto, da napišem još da podne daske uopće nisam stezao šarafima. Odozgo ih drže bočne stranice, a sa strane flah 40x2 ušarafljen u najdonju dasku bočne stranice s vanjske strane. Ne mogu nikud, a nema šarafa. Neće kisnut, barem dok ne splasne moje oduševljenje novom igračkom :p
IMG_20191110_205149.jpg
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,728
Ajd kad si već za bočne stranice rezal daske na pol (ja bi ih postavil cijele uzduž, isto kak i pod), napravi jedna bočna vrata. Vjeruj, vrijede.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Ili za alat ili rezervna motorka isto stane unutra :) budem poslikao pa postavim sliku... Ali napravio sam obična drvena vrata s bočnim otvaranjem, nisu nešto kako sam zamislio ali s vremenom i voljom budu montirana i neka bolja. Nemam vremena jednostavno da mogu toliko oko prikolice.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,728
Damirko, obećal sam ti slike zadnje stranice prikolice, pa eto:

bolcni u položaju za bočno otvaranje (lijevo ili desno)



bonji bolcni u položaju za otvaranje dolje (trepa):


detalj zatvarača dolje:



Naravno, vrata se mogu i izvaditi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,728
Šasija je od cijevi 80x40x3, a rudo od 80x60x3.
Dimenzije prikolice su 225x110 (vanjske dimenzije sanduka) i premala je.

Karike služe za vezanje krave ili bika:


Flah na rudu je puno nježniji nego na tvojem:
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Imam jedno pitanje, ko se razumije.
3 mm lim je dovoljno debeo za pod za prikolicu 4 tona, 330*2*0.5 ?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,075
Kod mene na petotonki je fabricki 4mm i ne bih preporučio tanji.
 
  • Like
Reactions: ZJ
Na vrh