• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

B

bosniahos

Guest
E ovakoc,ima san ja itakovu prikolicu sa krutom duplom osovinom,cola 14.Nije to baš ok.Šanana imat češ tenka koji pod teretom če vozit tebe a ne ti nju.Dobro išal san i u šuma i da vidiš belaja kad dođe na vagaš i uleti van kako trpi ruda a traktor zastenje a tek dok je treba u rikverc vozat poda terom,sve škripi.Ovo što ima savo je ok ali treba više puno radit oko ali se isplati.Ipak ti stavi 20 coli kotače a šasiju upusti ka oni Američki RAT ROD auta.Imat češ univerzalnu prikolicu garant,a nakraj sela je oni Sunjan u njega ima prikolica po želji al je digal cinu i sve više diže kad uzimaš od njega a spusta kad kupuje.
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486

ovo sa videa je prelijepo uradjeno nisam pristalica za kran posto kran je ogranicen radijusom kretanja a ovo malo vitlo NE
mozes da dosegnes onoliko daleko koliko imas sajle ;)
za sada sam samo planirao da uradim prikolicu bez krana , za njega nisam supio odgovarajuce komponente
a sto se tice vitla trenutno pravim jos jedno hidrovitlo (manje) koje ce vjerovatno biti montirano na prednjem kraju na VLADIMIRECU ali cu ostaviti mogucnost da sajlu provucem ispod traktora preko jedne ili vise koturaca i da je prebacim preko one grane za utovar :idea:
hidroelektro razvodnik vec imam samo je problem sto je na 220V ali zamijenim spule od elektromagneta stavim od 12V i to je rijeseno , daljinsku komandu je veoma lako prepraviti od daljinskog zaljucavajna centralne brave u autu :idea:
evo koja slika od zapocetog hidrovitla
uzeo sam dva para zupcanika iz golfovih mjenjaca od prenosa na diferencijal i iskoristio njih
inace su ti mjenjaci popucali na auto trkama pa su mi dosli ko dzaba :mrgreen:

ovo mi je krajnje zanimljivo.

savo ovo je tvoj post.
da li možeš objasniti kako izvesti daljinsku komandu od auto zaključavanja i zamjenu špula sa 220 v na 12 v?
može neka slika ili link gdje to ima objašnjeno ,ako ti se neda objašnjavat.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E ovakoc,ima san ja itakovu prikolicu sa krutom duplom osovinom,cola 14.Nije to baš ok.Šanana imat češ tenka koji pod teretom če vozit tebe a ne ti nju.Dobro išal san i u šuma i da vidiš belaja kad dođe na vagaš i uleti van kako trpi ruda a traktor zastenje a tek dok je treba u rikverc vozat poda terom,sve škripi.Ovo što ima savo je ok ali treba više puno radit oko ali se isplati.Ipak ti stavi 20 coli kotače a šasiju upusti ka oni Američki RAT ROD auta.Imat češ univerzalnu prikolicu garant,a nakraj sela je oni Sunjan u njega ima prikolica po želji al je digal cinu i sve više diže kad uzimaš od njega a spusta kad kupuje.

Znam da bude to sve kruto i da bude svakakvih sila tu kod skretanja. No nebi to išlo nikud van livade, poljskog puta i asfalta. Vidjet ću još. Našao sam par šasija od samoutovarnih prikolica s rudom, možda nakraju uzmem tak nekaj pa budem iz tog radio gotovu prikolicu.
Što se tiće 20" kotača, to m ije previsoko, kak sam več reko, želim nisku prikolicu, a čelične felge od auta 14" su dovoljno jake za to što meni treba.

Koji to Sunjan?? gdje je taj??
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,075
@šanana
Moj kolega ima takvu prikolicu kakvu ti planiraš da praviš , isto ima dvije osovine kruto postavljene , točkovi od auta ,ja sam je vozio i nije to toliko ni loše osim što svaku neravninu osjetiš dva puta jer nema nikakve amortizacije
Uglavnom tovario sam na nju 'ladno 200 bala , može i više ali pošto sam je pozajmljivao nisam htjeo da se glupiram , kod njega je duga 4 ili 5 metara , zaboravio sam , široka je 2 metra a dobra stvar na njoj je to što je na sredini sa strane postavio po jedan stub i to jako pomogne pri stabilnosti bala , nema uopšte potrebe da vežeš

@belarus
Malo sam se raspitivao za to mijenjanje špulna , pojavljuje se problem jer neki proizvođači pomjere centar magnetnog polja i time zeznu nas improvizatore
Može da se zamijeni ali ipak treba da znaš šta radiš , špulna ne smije da se grije i mora da se čuje jasno otkucavanje ventila , to je ono što laički mogu da ti kažem jer onako stručno kako je čovjek meni objasnio nisam dovoljno pametan ni da prenesem :(n):
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Bio danas na tehnickom pregledu raspitivao se sta sa tkz prikolicama rucnog rada,gumenjacima i sumskim prikolicama....Stvar je ovakva da bi uopce mogli atestirat prikolicu morate imati plocicu i broj sasije,to je prvi uvjet...
drugi ako to nemas onda kod nekog inzinjera strojarstva da ti napravi elaborat prikolice kada to imas saljes to u centar za vozila Zagreb oni ti to ili odobravaju ili moras napravit preinake,e onda tak ides na atest s tim da imas zracne kocnice ili hidraulicne, i ruda od prikolice tamo di se kvaci traktor mora biti tvornicko zbog atesta,
ako je tezina prikolice 1000kg,a njena nosivost 2500kg znaci sve ukupno 3500kg onda traktor mora biti 7000kg i takva prikolica moze imati samo rucnu ili tzk parkirnu kocnicu...
gumenjaci otpadaju navodno sve sta ima onu tkz svoru nece se moci atestirat
kod sumskih prikolica ista stvar kao kod drugog primjera samo sta se gleda i vucno i tlacno opterecenje rude i to ce vj biti tesko atestirat...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Zaključak bi bio....bit će još puno neregistriranih prikolica!!! Ja osobno sve prikolice koje su tvorničke budu registrirane, ove ručni rad nebudu, pod uvijetom da moraju sve imati ispravnu signalizaciju.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,075
To može da radi i da se ukomponuje , samo pitanje je koliko je to sigurno jer na komandu STOP vuča MORA STATI a recimo ako si na krajnjem dometu komande ti ćeš pokrenuti vuču i za vrijeme vuče naprimjer iskoračiti nekoliko koraka i izaći iz dometa daljnica
Pitanje je ko će onda da zaustavi vitlo kada ti u rukama imaš beskoristan daljinac koji ne daje komandu STOP :icon_fU:
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
bok decki naisel sam na jedan sanduk od meiller kiper sa svojim podvozjem znaci frajer je samo skinuo feder plate i osovinu,ostalo je sve gore dim sanduka su 4.20 x 2,0 jel to vrijedi 6000kn
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
bok decki naisel sam na jedan sanduk od meiller kiper sa svojim podvozjem znaci frajer je samo skinuo feder plate i osovinu,ostalo je sve gore dim sanduka su 4.20 x 2,0 jel to vrijedi 6000kn

Ovisi za šta ti treba za koju vrstu prikolice, šumsku gotovu možeš nać za te novce ! a bit će i jeftinijih jer nam je "smrklo od eu pravila" pa kažu da više neće biti doznake u šumama za "običnog smrtnika" da bi se ugrijao na drva !! već ako želimo drva mora ih rušiti npr.. firma tj privatnik koji ima registriranu firmu za rad s drvima ! a dok to sve platimo - ništa od toga :icon_sad:
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
Bio danas na tehnickom pregledu raspitivao se sta sa tkz prikolicama rucnog rada,gumenjacima i sumskim prikolicama....Stvar je ovakva da bi uopce mogli atestirat prikolicu morate imati plocicu i broj sasije,to je prvi uvjet...
drugi ako to nemas onda kod nekog inzinjera strojarstva da ti napravi elaborat prikolice kada to imas saljes to u centar za vozila Zagreb oni ti to ili odobravaju ili moras napravit preinake,e onda tak ides na atest s tim da imas zracne kocnice ili hidraulicne, i ruda od prikolice tamo di se kvaci traktor mora biti tvornicko zbog atesta,
ako je tezina prikolice 1000kg,a njena nosivost 2500kg znaci sve ukupno 3500kg onda traktor mora biti 7000kg i takva prikolica moze imati samo rucnu ili tzk parkirnu kocnicu...
gumenjaci otpadaju navodno sve sta ima onu tkz svoru nece se moci atestirat
kod sumskih prikolica ista stvar kao kod drugog primjera samo sta se gleda i vucno i tlacno opterecenje rude i to ce vj biti tesko atestirat...

svaka stanica za tehnički pregled ne radi atestiranje prikolice iz samogradnje, u zagrebu ih ima dvije ili tri gdje možeš doć uz prethodni dogovor , jer samo određeni ljudi u tim stanicama rade atestiranje prikolica iz samogradnje , ako je sve napravljeno po nekim normama , tad se prikolica mjeri, upisuje u već pripremljene formulare, prije dolaska ju moraš sam otić izvagati - ako stanica nema vagu ! oni udaraju i broj šasije - jer samogradnja nema broja ... ja sam radio auto prikolicu prije par god. i atestirao ju i registrirao , imam i ovu šumsku - moja samogradnja ali za sada nemam ju namjeru registrirati - ima zračne kočnice, i ručnu kočnicu i signalizaciju , i dizalicu - kran , ali ko zna oćemo li smjeti u šumu , pa onda nema smisla ni davati novce za regu ..,.
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
pa treba mi z prijevoz kuruze zita i toih gluposti drva vozim jedanput godisnje,a ovo sam cuo da moras imat polozeno za motorku ak si radis drva u sumi
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
a kak ima stranice jesu li dvodjelne. ili je jedna cijepo po cjeloj dužini sanduka..mislim da ipak vrijedi tolko jer i da ga ideš raditi sam puno više bi te koštali profili i cilindar a ovak moraš samo staviti osovinu...
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
a kak ima stranice jesu li dvodjelne. ili je jedna cijepo po cjeloj dužini sanduka..mislim da ipak vrijedi tolko jer i da ga ideš raditi sam puno više bi te koštali profili i cilindar a ovak moraš samo staviti osovinu...

otvaraju se skroz po duzini,zato mi se i dopopal jer osovinu imam vec i rudo za okretnom kukom tak da neam brige a ovak kak sam mislio radit cijelu ispocetka tu ngdje bi me ispala
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
otvaraju se skroz po duzini,zato mi se i dopopal jer osovinu imam vec i rudo za okretnom kukom tak da neam brige a ovak kak sam mislio radit cijelu ispocetka tu ngdje bi me ispala
ako nisi dalko od sanduka onda ti je nabolje da probaš kak su teške..pogotovo ako se željezne i jake...mi smo imali takve i bez 150 cm duge cjevi nismo niti probali ih diči a i onda ti je htjela duša izači van dok su bile bez fedra..z fedrom ide puno lakše
..isto je bila duga oko 420cm
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
a neznam kak su teske idem ga sutra jos vidjet,a nije mi daleko to mi je prakticki sused,a za te novce nemrem nac neku dobru kipericu tak da mislim da cu uzet bez obzira na feder
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
a neznam kak su teske idem ga sutra jos vidjet,a nije mi daleko to mi je prakticki sused,a za te novce nemrem nac neku dobru kipericu tak da mislim da cu uzet bez obzira na feder

kolega nema veze dal imaju feder:(wasntme):nego glavno da nije savijan i da nisu jako teške stranice..ali sad sam malo razmišljal i to nebi smijale biti teške stranice jer je od nekog manjeg kamiona poto je 2 m široki..ajd ako se sjetiš ond amalo poslikaj kak to zgleda:icon_fU:
 

Najnoviji postovi

Na vrh