• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Priprema zemljišta i nicanje kukuruza

A

actros

Guest
Evo malo sam nov na forumu ali me zanima par informacija i vaša iskustva sa pripremom za kukuruz i sortama s kojima ste zadovoljni u ovogodišnjem usjevu....Ja sam imao sve pod zimskom brazdom i u 2. mjesecu sam stavio utege na tanjurače i prošao sve parcele . Šta se tiče pripreme prošao sam jednom po mjestu sa zetorom 5340 i sjetvospremačem rau širine 2,4 m i nisam zadovoljan sa pripremom jer sam nekako samo zagladio s gornje strane i dosta sam zagazio i tu gdje je prošao traktor kuruzica je slabije niknula , imam dojam da bi bilo bolje da sam prošao sa malim imt-om i branom i da bi se bolje pripremilo , prošli tjedan sam išao sa rau-kultivatorom za međurednu obradu (nema dozator za gnojivo) i kad sam ga dublje spustio vidi se da iskapa brazde ispod. Sjetva je izvršena sa 4-rednom pneumatskom sijačicom gaspardo. Sijao sam tri sorte : bc-ov Pajdaš, Pioneer M34 i F73...Za sada mi je najbolji pajdaš, dao sam sada u kultivaciji sa imt-ovim dvorednim kultivatorom 3 vreće uree...na ral. Nemam običaj špricati protiv trave odmah nakon sjetve nego prođem sa motivelom i cambijem i jako sam zadovoljan šta se tiče trave... Zanimaju me vaša iskustva sa roto-drljačom kako ste zadovoljni sa pripremom zemljišta, namjeravam uzeti 2,3 ili 2,5 m širine pošto mi je traktor malo slabiji....
Čitao sam specifikacije zetora na njihovoj stranici i vidim da je 6340 jači na kardanu (ima 70 ks ) od 7745 (ima 65 ks). Sad neznam dal da na svog 6945 (ima 58 ks na kardanu) stavim roto-branu....da je i malo sporiji s njom nema frke....Susjed je radio sa Howardovom frezom 2,10 m i jako mu se dobro pripremilo ....freza mu je mrak a uzeo ju je za 800EU...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: priprema i nicanje kukuruza

Ovako. Radim na svakakvoj zemlji, od pijeska do takve tvrdice da ti bubrezi ispadnu kad obradiš jedno jutro. Za mene jedina i najbolja priprema zemlje za sjetvu kukuruza je sjetvospremač. Imam Unia combi 2.8 m i bilo kakva priprema da treba, obavljam je isključivo s njim. Osim naravno, kad treba saditi flance zelja, onda najprije potanjuram. Inače, idem prvi puta sjetvospremačem čim se prosuši tlo. Ove godine je to bilo u veljači i ožujku, ovisno o tlu. Tim prolazom rješavam zatvaranje zimske vlage i neke sitne korove koji se tu nađu. Drugi prohod sjetvospremačom je pred samu sjetvu kukuruza. OBRADA NE SMIJE BITI NI U KOJEM PROHODU S BILO KOJIM STROJEM DUBLJE OD PLANIRANE SJETVE. Dakle to je za kukuruz nekih 5 cm, eventualno 7. Radio sam i pripremu za šečernu repu istim strojem, i ponik je bio takav da nije niklo samo ono sjeme koje nije bilo klijavo. Stvar je u tome da treba namjestiti željenu dubinu obrade.
Drugi važan čimbenik kod nicanja svih kultura je POKORICA. Može obrada biti savršena, ako se stvori pokorica iza jake kiše, neće tu niknut kak se spada ni da se postaviš na trepavice. Tako je i kod mene, ono što je sijano prije pljuskova niklo 70 posto, a ono iza preko 90. Budi pametan.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Re: priprema i nicanje kukuruza

cabage kaže:
Ovako. . OBRADA NE SMIJE BITI NI U KOJEM PROHODU S BILO KOJIM STROJEM DUBLJE OD PLANIRANE SJETVE. .

ako bi mi mogao ovo malo da pojasnis

i da kako ti se ponasa setvospremac u "tezim" zemljama posto je kod mene par ljudi probalo bez uspjeha inace nisu zastupljeni kod nas
 
B

Bobo

Guest
Re: priprema i nicanje kukuruza

Savo, na sjetvospremac u prvi red ljudi koji imaju teza tla, stavljaju kopljasta radna tijela (Ona sto ljudi zovu pacje noge, a nemaju pojma sto je to) a ize obicna klinasta...

na sjetvospremacu obavezno dva reda valjaka i mora da valja, ak treba dva puta tragom DVA, ak treba tri puta TRI... opet bolje od tanjuranja...

Sto se tice obrade na dubinu sjetve, to je IDEALAN slucaj ako se tako moze... neki istu stvar rade i s ROTO semom, dakle rotodrljacu u sjetvi spustaju na nekih 5cm u zemlju, i uvijek imaju dobre usjeve...

Osobno nemam sjetvospremac, ali ga po potrebi od kolege posudim i uradim posao, no ima 3 reda radnih tijela i jedan valjak, sto ne napravi bas nekakav dobar posao, no bolje i tako, nego tanjuranje, pa brnanje ;)
 
A

Alen

Guest
Re: priprema i nicanje kukuruza

Nerazumijem zašto si protiv tanjuranja? Jedne godine sam išao samo sa sjetvošpremačem i izvukao svu travu van i bilo je tvrdo. Nikad više bez tanjuranja nema kod mene pripreme zemlje.

Slažem se da se ide sjetvospremačem ali iza tanjurača (tako ja radim). Puno je zemlja sipkija iza sjetvospremača.
 
B

Bobo

Guest
Re: priprema i nicanje kukuruza

Poslije tanjuranja mozes i drljacom, isti ti je klinac...

A ak si izvukao po oranju travu van, nije bilo dobro poorano, jer trava obicno bude zatrpana na nakih 10-ak cm dubine...
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Re: priprema i nicanje kukuruza

Nemam sjetvospremač,zimsku brazdu sam išao sa 2 prolaza tanjuračom i jedan sa drljačom.Jedan manji komadić sa proljetnom brazdom sam išao 4 puta tanjuračom i jednom drljačom.Kukuruz za sada jednako niče i na zimskoj i na proljetnoj brazdi.Dali će poslje biti kakvih razlika,vidjet ću....
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
i u kojoj brzini to vuces 1 direktna i da li mozes u 2 ako neide preduboko?
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
priprema i nicanje kukuruza

Večina je već na tri lista, a tamo gdje nije niknuo kad otkopam ima malu klicu, pa i dosta zrnja bez klice :scratch .Pati ga ovo hladno vrijeme.
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
imam pitanje danas sam posijao malo vise od pola rali kukuruza to je jedan dio zemlje sta sam uzeo od susjeda jel mi je ostalo kukuruza,A pitanje je sljedece prosle godine je tu bio kukuruz i izorano je u 2 mjesecu.Danas kada sam tanjurao primjetio sam da zemlja i nema bas vlage i jako se tesko pripremala.Zanima me da li da povaljam zemlju sada kada sam posijao kukuruz da li ce to utjecat na vlagu barem malo?
 
M

mrkonjic1

Guest
imam pitanje danas sam posijao malo vise od pola rali kukuruza to je jedan dio zemlje sta sam uzeo od susjeda jel mi je ostalo kukuruza,A pitanje je sljedece prosle godine je tu bio kukuruz i izorano je u 2 mjesecu.Danas kada sam tanjurao primjetio sam da zemlja i nema bas vlage i jako se tesko pripremala.Zanima me da li da povaljam zemlju sada kada sam posijao kukuruz da li ce to utjecat na vlagu barem malo?

U svakom slucaju dobro je povaljat i radi tretiranja
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Ovo je zimska brazda i zemlja se svake godine pognoji stajskim gnojem:





A ovo je proljetna brazda i zemlja nikad nije pognojena stajskim gnojem.Razmak između parcele na prvoj slici i ove je 50 m,sijano isti dan,isto sjeme......razlika više nego očigledna;
 

Najnoviji postovi

Na vrh