• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem sa bosch pumpom na IMT 533

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,287
Dakle slijedeći problem:
Danas mi stari prilikom vožnje sa traktorom prilikom oduzimanja gasa traktor stao sam od sebe i nije više htio da upali. Ustanovili smo da je kvar u pumpi. Otvorili poklopac onaj sa dvije vide i oni ozubljeni segmenti koji se stalno pomiču ostali su blokirani u desnu stranu. Ti segmenti su povezani pogonskom polugom na membrani. Odvijačem sam ih ponovno vratio u sredini, traktor je odmah upalio...Namazao uljem ali i dalje blokira. Prije nego što otvorim pumpu, zna li neko u čemu je problem??

image26k.jpg


image24i.jpg
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Riba neki od ta tri elementa.Dio na slici br.7.Spas za nju je bosh majstor.

Mozes probati prskati dio sa wd-40 i pomjerati polugu lijevo-desno.Mozda proradi.Mislim na dio ispod opruga .
 
Posljednje uređivanje:

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,287
A jel moguće da je možda oslabila ta opruga br 20 ili se ukrutila membrana?? Ako je mogućnost da jedan ili više elemenata zaribalo, treba rastaviti kompletnu pumpu?
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,287
Ali taj dio 16 ide dosta lagano i sa prstima, samo kad se pomiče sasvim desno, ti i ostaje...Probao i sa WD40. Moguće da negdje i zakači osovina br 8 ili je ispao neki graničnik...
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Dio br 16 klizi pored aluminijskog kucista bosh pumpe.Imao sam slucaj da zapinje za aluminijumsko kuciste.Probaj pomjerati u desno i dobro pogledaj da nije i kod tebe takav slucaj.Ako jeste mozes nekim ostrim predmetom malo saberovati aluminijum.Tacnije svremenom propadne sic na koji se oslanja element bosh-pumpe.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,287
Element u sredini mislim da zaribava, ne vidi se nigdje da za što grebe, ali sam rješio na drugi način:
Skinuo sam pumpu dole makar sad kad sam vidio šta je bilo nije ni bilo potrebno.

21092011555.jpg


Čim sam je skinuo čuo sam da u njoj nešto nije u redu jer se čulo kao da je nešto ispalo

22092011558.jpg


Dio 25 po šemi vidno je bio istupljen i istrošen u koso, također i centar nosača membrane. Prepostavljam da kako je motor radio, ta osovinica 25 se okrenula i ona nije osiguravala isti razmak. Dakle, povukao sam malo oprugu 20 i vijak 27 sam ga pritegao za točno 2mm.

22092011557.jpg


Kako sam i skinuo dole i membranu da vidim u kakvom je stanju, izgledala je ok ali ona rupa pozadi koja uđe u osovinicu 76 ima jako dosta lufta...neznam ako je to tako do originala jer nije bio jajasti oblik.

Sklopim gore i probam pomaknuti ozubljeni segmenti (16) na desno i ne blokiraju više, već sasvim solidno i lagano se pomiče.

Simptomi se povukli, radi ko Doxa....:mrgreen:
 
Z

Zloppy

Guest
Dobar dan! e ovako imam traktor IMT 533 i imam problema sa gasom! ostavim traktor 5 minuta da radi na nekih 1800 obrtaja!! i dodem kasnije i vratim ručicu on nece u potpunosti da smiri motor,smiri se do nekih 800 obrtaja!! moze li bit problem u membrani?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Membrana, metalna cijev preglodana ...........
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,287
Pardon, mislio sam na 539....ručica poluge ti je oko 20 cm od grijača prije samog ulaza zraka u motor...Možda klapna ne zatvara
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,287
Kao sto kazes, bi moglo da bude membrana, ali me čudi da kako kažes, da radi dobro kad je motor hladan...:scratch
 
Z

Zloppy

Guest
ja bih reka da je membrana! jer bosch pumpa mu nikad do sada nije rastavljana! tako da nije ni membrana minjata! :))a traktor je 1967 god! a jeli problem prominit membranu!! znam da se odvijačem(šarafcingerom) odaviju na 4 sarafa? a kako dalje?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Kako dalje bum ti metnul sliku, samo se odluči jel ovde ili u mehaničkoj radioni?
Ajd nek moderatori spoje.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,287
Mislio sam na polugu br. 17 da je probaš pomići rukom da vidiš sto se dešava


image08r.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Evo ti u ovoj temi slika kaj da izvadiš kad skineš membranu, znači izvadiš ovu rascjepku (zelena strelica) i dotegneš ovaj šarafič (crvena strelica), a možda se otpustila i ova osovinica na kojoj je rascjepka, otraga je ključ 8 ili 10 pa dotegni.
Poluga gasa gde ide potraži tak da ju pratiš, ja sad slike nejdem metati.


image upload
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
ja bih reka da je membrana! jer bosch pumpa mu nikad do sada nije rastavljana! tako da nije ni membrana minjata! :))a traktor je 1967 god! a jeli problem prominit membranu!! znam da se odvijačem(šarafcingerom) odaviju na 4 sarafa? a kako dalje?

Dalje povuces membranu iz lezista.Ona je spojena na zupcastu letvu.Spicastim kljijestima skines osigurac (rascjepka).Nemozes nista zeznuti.Evo ti i slika iz kataloga.Strelicom ti je oznaceno kopcanje membrane.Znaci 4 vijka odvrnes.Ispod ima opruga i tad skidas membranu.

 

Najnoviji postovi

Na vrh