• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem zemlje ????????????

M

maksica6

Guest
Ovako imam jedan problem sa gradevinskim zemljistem.Kupio sam zemljiste od covijeka uredno sve platio prenio na sebe (gruntovno i katastarki ) na zemljiste sam imao samo SLUZNI put. Posto sam htio imati pravi ulaz od istog covijeka sam kupio i dio njegove parcele (5,5 m sirine tj 39 chv ) uredno sam dao napravitiplan kuce ,geodeta je napravio elaborat ,elaborat predan u katastar iz katastra je proslijeden u gruntovnicu u gruntovnici upisan na mene ,tako da imam gruntovno sve u redu.E sad posto je ovaj prodao meni put ,on sad do svoje stale moze doci samo pjeske ( cca 1,20 m sirine ) Posto je on sad prodao stalu (stalu ne moze ucrtati ako ne srusi neki zid jer mu moja parcela granici sa zidom (posto me nije kod kuce prosli tjedan sam slucajno navratio i vidim da su mi srusena 2 oraha edan cca 80 cm fi ,a drugi cca 60 fi zvao sam policiju ,oni su dosli pregledali i rekli da trebam napraviti privatnu tuzbu. Da se vratim na stalu ,posto je on prodao stalu (ugovori sigurno nisu napravljeni posto je brat i sestra suvlasnik,sestra je pod starateljstvom ) ovaj koji je kupio sad OCE da ima po mojem ulaz na parcelu tj do stale,moze li on traziti da mu ja dam prolaz po svojem putu 5,5 m sirine. On ima ulaz cca 1,20 m pjeske ,ali samo preko mojeg moze ici sa autom,ja mu po svojem putu nebih dao da prolazi posto je on ovog nagovorio da na mojem porusi ova dva oraha.

Znaci on bi zelio koristiti put (koji sam ja kupio 5,5 m sirine ) on moze do stale sad doci po 1,20 m putu samo pjeske.Moze li on uopce razdvojiti stalu i kucu katastarski (kuca nije ucrtana ,stala isto nije ucrtana ali moguce da stala ima gradevinsku dozvolu posto je za stalu dobio kredit (zelena izgradnja ) ja bi zelio da izbijegnem da on koristi ovaj moj put,posto ima 1,20 m ulaz na parcelu,neka ovaj koji mu je prodao porusi dio garaze i nek mu dade put,ili u najgorem slucaju imam pored ove parcele jos jednu u kojoj smo suvlasnici (oko 20 ljudi ) i on je suvlasnik (prodavaoc stale ) te si nek tuda napravi put,ali to mu sigurno ne odgovara jer je kraj potoka i nije na glavnu ulicu,a ovaj moj put je na glavnu ulicu. Svaka pomoc i sugestija je dobrodosla !!!!!!!!!!!!!!!

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Hm, komplicirana situacija. Ne znam dali mu moras dati put ili ne, ali mi se laicki cini da bi on tebe trebao tuziti, a ne da ti provjeravas jeli mu stala i/ili kuca upisana u katastar i/ili gruntovnicu. Mislim da bi trebao posloziti sve papire koje imas, napraviti fotokopije i dogovoriti razgovor kod nekog odvjetnika da ti da pravni savjet o cemu se tu radi i sto tko moze napraviti. Uglavnom, spremi se za puno filozofije, ali ne pristaj na nacelne odgovore nego, ako treba, daj odvjetniku fotokopije (nikako orginale) da ih prouci i da ti u slijedecem razgovoru u tri recenice kaze sto misli. Ne pristaj na nacelne odgovore tipa "tu se moze nparaviti nekakav podnesak" pa cemo onda vidjeti. I inzistiraj na cijeni pravnog savjeta kojega ce ti dati, a ako nisi zadovoljan odgovorom okreni se od tog odvjetnika i odi nekom drugom.
Takodjer legalno je da zatrazis u gruntovnici i katastru izvadke od tog tvog susjeda pa ces tocno vidjeti sto je upisano i na koga. To mozes napraviti prije nego odes odvjetniku, samo ti trebaju brojevi cestica tog susjeda, a vjerojatno imas i na internetu. Takodjer, neke gruntovnice i katastri u manjim mjestima izvatke hoce poslati i postom. Telefonski dogovoris da ti treba neki izvadak, u pismu im posaljes dopis u kojem napises "Molim naslov da mi izda izvadak za katastarsku cesticu tu i tu. Izvolite u prilogu primiti xx kn biljega koje ubacis u kovertu i napises na koju adresu da ti izvadak posalju.

Gruntovnica: Obrisan neispravan link.
Katastar: Obrisan neispravan link.

Budi oprezan kod odvjetnika jer oni rade po papiru kojega napisu, a ne vole raditi po poslu kojega obave, a kamoli garantirati da ce neki posao biti obavljen na ovakav ili onakav nacin. Mislim da trebi u uvoj prici treba samo pravni savjet koji moze kostati 100-200 kn, a susjed treba poduzeti korake ako te zeli tuziti. Sto se tice srusenih stabala, misljenja sam da stvarno, ako zelis da te se obesteti za njih, moras sa privatnom tuzbom ici.
 
M

maksica6

Guest
Katastarska kultura Površina
stavke / m2 Broj D.I.
kat. plana
1179/1 1860 KRČ ORANICA 1.378 3
1179/1 1860 KRČ PUT 140 3

Ukupna površina katastarske čestice 1.518



Ovako pise u katastru,sve cisto kao i cisti papiri u gruntovnici,na to sam dobro pazio kad sam kupovao zemlju, a sto se tice oraha ,zao mi i je jer su bili fi 80 i fi 60 cm ,nisam ih htio sam porusiti ali vidis nade se jedna b....la i tone vjerujem da ih je on isao sam porusiti nego ga je ovaj koji kupuje stalu od njega ga je nagovorio,zato jer misli da ce me takim pritiscima natjerati da i ja prodam svoju parcelu,ali ja je sigurno necu prodati,posto sam vec izradio projekat za kucu i imam lokacijsku dozvolu.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Da bi bio potpuno miran, jos nabavis izvadke za susjedovu zemlju i znas o cemu se govori i mirno spavas (sto jest legalno, katastar i gruntovnica su javni registri. Druga je stvar sto moras znati brojeve, a njih mozes vidjeti u katastru osobnim posjetom). Druga je stvar sto se mirnog spavanja tice kad imas nekoga nezgodnog u susjedstvu i nikad ne znas kako moze reagirati ako npr. napravis cvrstu ogradu.
 
M

maksica6

Guest
Smiljan kaže:
Da bi bio potpuno miran, jos nabavis izvadke za susjedovu zemlju i znas o cemu se govori i mirno spavas (sto jest legalno, katastar i gruntovnica su javni registri. Druga je stvar sto moras znati brojeve, a njih mozes vidjeti u katastru osobnim posjetom). Druga je stvar sto se mirnog spavanja tice kad imas nekoga nezgodnog u susjedstvu i nikad ne znas kako moze reagirati ako npr. napravis cvrstu ogradu.


Evo koliko vidim u katastru jos glasi na brata i sestru (za sestru moze prodati jedino centar za soc skrb )
Ako cu betonirati ogradu tad ni ovaj PRODAVAOC nece moci u svoju garazu sa autom ,osim pjeske preko svojih stepenica koje su cca 1,20 m sirine.Evo gdje se vidi da je jos na prodavaoce.
Obrisan neispravan link.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
E, u tom sam smjeru razmisljao. Sa svim tim papirima do odvjetnika po savjet. Ako ja dobro razumijem, susjed mora traziti sluzni put sudom, a na tebi je da odlucis hoces li probati naci neki kompromis (sto je nakon rusenja stabala dosta upitno, procjenjujem) ili reci "NE, NE MOZE PREKO MOJE ZEMLJE" i ocekivati neku tuzbu, i/ili normalan razgovor oko nekog kompromisa.
U svakom slucaju, ne znam kako zakon tretira sluzni put, jer cinjenica jest, da je tvoj susjed zatvoren i ne znam kako se to rjesava.
 
M

maksica6

Guest
Kao sto si naveo ,sad vise nema kompromisa,mogu mu dati da koristi uz potok (ali to MU sigurno nece odgovarati ) posto je i on suvlasnik u toj parceli (ima nas sigurno 2o suvlasnika ) a ako ne zeli ,ja sam u Njemackoj ,posta JAKO tesko dolazi do mene (tako da bi to moglo potrajati jako dugooooooooooooooooo) a posto cu morati dolaziti iz Njemacke tu su i putni troskovi + neostvarna zarada 8) 8) jesam li u pravu ?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Da, tako nekako.
Jedino sto koliko sam ja cuo nasi suci dosta tesko dosudjuju da onaj koji izgubi mora platiti drugome neostvarenu zaradu. Obicno se, koliko ja znam, dosudi da onaj koji izgubi mora platiti (samo) direktne troskove sudovanja, ali to opet ovisi kako tvoj odvjetnik vodi pricu. Obicno oni samo zatraze svoj honorar, a za troskove svoje stranke im se (najcesce, cast izuzecima) fucka. Zato je jako vazan (i nazalost, tezak) izbor odvjetnika i mora ga se pratiti za svaku stvar koju kaze da ce napraviti ili je napravio. Primjer, odvjetnik ti sugerira da se nesto napravi na neki nacin, a ako se kasnije ustanovi da je postojao i bolji nacin, nece (tvoj odvjetnik) reci "sugerirao sam stranci da se to napravi" nego ce reci "stranka mi je sugerirala da se to napravi". Znam, ovo sto pisem je mozda malo obeshrabrujuce, ali smatram da je bolje da se covijek pripremi za tezu varijantu pa mu je onda kasnije lakse ako ne ispadne sve tako crno. S druge strane, moguce je da ti se prezentira stvar da je teza nego sto jest, a sa drugim ciljem ;)
 
M

maksica6

Guest
Pa posto mi je porusio 2 oraha (a volim orehovnjacu :lol: :lol: ) za kompromis vise nem sanse,sto se mene tice ja mogu graditi ,a sa ovim ce sud potrajatiiiiiiiiiiiiiiiii :lol: :lol: :lol: ako dod do suda.
 
G

GROF

Guest
...poštovani!

čital sam ove iznesene teze i stavove u svezi glede; zemljišta, oraha, parcela, suvlasništva,... i tako to., moram samo reć i dopunit., apsolutno se slažem sa naprijed navedenim., naravno uz moj savijet; obavezno sam iskrojit neku mogućnost, neko rješenje i svakako se posavjetovat sa odvjetnikom. mislim da bez suda ovo neće bit moguće rješit.

...takodjer napominjem neka sud bude zadnje., treba svakako pronać vanparnično rješenje i dogovor., a onda ga smao na sudu potvrdit...NARAVNO UZ NAPOMENU!; TREBATE BITI ISKLJUČIVO FINI I SUZDRŽANI., IAKO NAM NEKAD I DOJDE DA EKSPLODIRAMO., PREPORUČAVAM STAVIT ONDA U USTA ČISTE VODE I DRŽAT DOK "BIS" PROJDE...!

BOG I SRETNO SA PUNO, PUNO STRPLJENJA!
 
B

Bobo

Guest
GROF kaže:
...poštovani!

čital sam ove iznesene teze i stavove u svezi glede; zemljišta, oraha, parcela, suvlasništva,... i tako to., moram samo reć i dopunit., apsolutno se slažem sa naprijed navedenim., naravno uz moj savijet; obavezno sam iskrojit neku mogućnost, neko rješenje i svakako se posavjetovat sa odvjetnikom. mislim da bez suda ovo neće bit moguće rješit.

...takodjer napominjem neka sud bude zadnje., treba svakako pronać vanparnično rješenje i dogovor., a onda ga smao na sudu potvrdit...NARAVNO UZ NAPOMENU!; TREBATE BITI ISKLJUČIVO FINI I SUZDRŽANI., IAKO NAM NEKAD I DOJDE DA EKSPLODIRAMO., PREPORUČAVAM STAVIT ONDA U USTA ČISTE VODE I DRŽAT DOK "BIS" PROJDE...!

BOG I SRETNO SA PUNO, PUNO STRPLJENJA!


Podrzavam ovo!
 

Najnoviji postovi

Na vrh