• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problemi sa modrom galicom

M

Mayk

Guest
Mene bi zanimalo,dali netko ima iskustva sa modrom galicom.
Dali je netko pretjerao i imao palež lista, što napraviti kada se to dogodi, dali se biljka oporavi
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A šta si ti to prskao sa galicom,i kada?Za bakar treba znati da je i u normalno propisanim količinama fitotoksičan na listu ako je u vrijeme primjene temperatura ispod petnaest stupnjeva.Sad,dal baš petnaest ili koji stuopanj manje,ne mogu sto posto reći,moram malo razmisliti,ali tu negdje.U to sam se i osobno uvjerila pred par godina na peršunu.I ja sam najprije nešto napravila,pa tek onda tražila informacije o primjeni.Dobro,nije bila galica,ali je isto bio bakar. Probaj malo prolistati po netu i potražiti informaciju,meni se sad baš neda.
 
M

Mayk

Guest
Konkretno sam prskao presadnice paradajza, paprike i sad mi je ljepo spalilo lišće. pa me zanima dali ima pomoći ili ne
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Za prskanje presadnica sa modrom galicom ti ne znam šta reći,bude se sigurno javio Bobostar,ali....Predpostavljam da si morao napraviti bordošku juhu koja se radi od modre galice i gašenoga vapna.Sa time se mogu prskati sve biljke-rasad ne znam,jer nisam nikada to radila.Inače,ako ideš raditi bordošku-sada se može kupiti gotova pod raznim komercijalnim imenima-ali,ako je ideš raditi,otopinu galice i gašenoga vapna moraš ulijevati istovremeno u vodu.Druga kombinacija je ulijevati jedno u drugo,ali ja sada ne znam da li vapno u galicu ili galicu u vapno.Jedno od toga je pogrešno zbog reakcije koja se javlja ,ali neznam koje,i to sam zaboravila.
Ne mogu ti reći šta će se dogoditi sa flancima,ali odi ih brzo isperi čistom vodom koliko god se može da se bakar skine sa listova.Vjerujem da se opekotine koje su nastale neće oporaviti,a da li će stradati cijele biljke,ne znam.Zašto ne poslikaš i staviš slike da vidimo,možda će ti netko moći reći nešto pametnije.Kada si to poprskao,i šta se događa sa biljkama-pogoršava li se iz dana u dan ili oštećenje stagnira.
 
M

Mayk

Guest
Već sam dvaput špricao čistom vodom pa ćemo vidjeti kaj bude bilo.
Uvijek čitam po netu kako treba al ovoga puta nisam,sada imam veselje vidjetćemo šta će biti.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Već sam dvaput špricao čistom vodom pa ćemo vidjeti kaj bude bilo.
Uvijek čitam po netu kako treba al ovoga puta nisam,sada imam veselje vidjetćemo šta će biti.

A kad bi bila još kakva slika u prilogu! Možda nije zbog modre galice, makar ne znam zašto uopće tako rano špricati paradajz.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Plevak,jel ti znaš dali se fungicidna zaštita uopće radi samo sa čistom galicom?Ja se ne sjećam da bi bilo tako,znam da se moraju galica i vapno,ili gašeno,ili hidratizirano mješati.Omjera se više ne sjećam,morala bih prekopati po sjećanju,iako bi bilo bolje po starim knjigama,jer sam načisto zaboravila.Kada sam zadnji puta,a to je bilo prije dvadeset i osam godina radila bordošku,opekla sam prst u vapnu.
Nikada mi nije bilo jasno zašto se gašeno vapno mora otapati u vodi zamotano u gazu i to tako da se nigdje ne dotiče sa stjenkama kante.Ako netko zna,neka mi kaže,to me muči još i danas-zapravo,radoznalost je u igri.
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Plevak,jel ti znaš dali se fungicidna zaštita uopće radi samo sa čistom galicom?Ja se ne sjećam da bi bilo tako,znam da se moraju galica i vapno,ili gašeno,ili hidratizirano mješati.Omjera se više ne sjećam,morala bih prekopati po sjećanju,iako bi bilo bolje po starim knjigama,jer sam načisto zaboravila.Kada sam zadnji puta,a to je bilo prije dvadeset i osam godina radila bordošku,opekla sam prst u vapnu.
Nikada mi nije bilo jasno zašto se gašeno vapno mora otapati u vodi zamotano u gazu i to tako da se nigdje ne dotiče sa stjenkama kante.Ako netko zna,neka mi kaže,to me muči još i danas-zapravo,radoznalost je u igri.

Akcija- reakcija vruće ode kanta (moze doći i do manje eksplozije pa eto opekotina) :eek:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nisi me shvatio dobro što sam mislila-kada ugasiš vapno,odmjeriš količinu koju trebaš,i onda to moraš zamotati u neku rijetku krpu ili gazu i staviti u vodu da se otopi.O,bem mu senilnost,sada,kada malo razmislim više ne znam, dali se na taj način(da se ne smije dodorivati rub posude)otapala galica ili ugašeno vapno,ili oboje.
Inače,za hobi proizvođače je kod kuće ispravno napravljena bordoška juha najbolje rješenje,najmanje se truju i sebe i biljke.Baš mi je žao što je više ne bih znala napraviti.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,537
Nisi me shvatio dobro što sam mislila-kada ugasiš vapno,odmjeriš količinu koju trebaš,i onda to moraš zamotati u neku rijetku krpu ili gazu i staviti u vodu da se otopi.O,bem mu senilnost,sada,kada malo razmislim više ne znam, dali se na taj način(da se ne smije dodorivati rub posude)otapala galica ili ugašeno vapno,ili oboje.
Inače,za hobi proizvođače je kod kuće ispravno napravljena bordoška juha najbolje rješenje,najmanje se truju i sebe i biljke.Baš mi je žao što je više ne bih znala napraviti.

Koliko ja znam dok smo nekad a i danas prskali vinograde sa galicomi vapnom,galica se zamotala ukrpu i objesila sa špagom da je galica bila umočena u vodu oko 1-2cm jer se galica tako obješena brže otopila i poslije toga se dodavalo vapno da se neutralizira kiselost galice.PH takove otopine mora biti neutralna to jest oko 7.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E vidiš kako jedna informacija pomaže-čim si spomenuo ph,ja se sjetila da sam kupovala lakmus papir za ispitivane bordoške,pa je ,i dodavala sam vapna sve dok nije -pa sad se opet ne sjećam jel poplavio ili pocrvenio.Ali,budem se sjetila,budem,a slobodno mi se i rekne.:icon_razz:
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,537
E vidiš kako jedna informacija pomaže-čim si spomenuo ph,ja se sjetila da sam kupovala lakmus papir za ispitivane bordoške,pa je ,i dodavala sam vapna sve dok nije -pa sad se opet ne sjećam jel poplavio ili pocrvenio.Ali,budem se sjetila,budem,a slobodno mi se i rekne.:icon_razz:

Stari ljudi nisu imali lakmus papir nego dobro oko pogledali bi u nebo i otopinu u prijevodu modro plavo nebo tako dugo su dodavali vapno uotopinu galice
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Za prskanje presadnica sa modrom galicom ti ne znam šta reći,bude se sigurno javio Bobostar,ali....Predpostavljam da si morao napraviti bordošku juhu koja se radi od modre galice i gašenoga vapna.Sa time se mogu prskati sve biljke...
Upravo tako; trebalo je napraviti bordošku juhu (neutralizirati modru galicu sa vapnom). Sama modra galica je prekisela i jasno da je spalila list.
Da li će se biljke oporaviti? Ovisno o šteti.
Drugi puta ili raditi bordošku juhu (i kontrolirati pH; najjednostavnije lakmus papirom) ili kupiti gotovu.
:=:)
 
Na vrh