• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

prodaja lubenica

M

mtodor59

Guest
Jel mi može neko ojasniti šta bi mi trebalo od papira za prodaju lubenica kod svoje kuće? Stvar je ovakva imam frenda koji proizvodi lubenice ,ja sam na dobrom mjestu, prošle sam godine pred kraj sezone malo prodavo i dobro je išlo .Sad bi ja posadio nešta dinja i prodavo bi znači njegove lubenice i svoje dinje kod kuće i nebi da me nekakva inspekcija zeza pa da dobijem neku kaznu ili sl.Šta bi trebo od dozvola izadit i gdje,da napomenem nemam OPG .Pomagajte da to POVADIM DOK NE KRENE SEZONA!
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Jedan moj poznanik vec godinama prodaje na podravskoj magistrali lubenice i razno povrće,i koliko znam nije nikada imao problema sa inspekcijama.Također nema registrirani OPG.
 
M

mtodor59

Guest
Pa jel ima taj tvoj prijatelj kakvu dozvolu ili što već? :scratch
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
koliko znam nema nista !
Samo štand na putu i peri deri !
lova pomalo kaplje!
Mislim da to jos nije uređeno pravilnicima općina ili koga već pa nebi trebao imati problema-on dosad nije imao.
On mi je rekao da također strahuje od zabrane prodavanja "na cesti" ali ni on sam nezna kome da se obrati za registraciju ili što već pa prodaje i dalje ,pa dokle, dotle.
Pozdrav!
 
M

mtodor59

Guest
Hvala ,ma tako i sam planiram jel znaš kako to kod nas ide ako i krenem vadit neke dozvole samo te šalju od vrata do vrata.Pozdrav i ako neko zna nešta konkretno nek se javi!
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
mtodor59 kaže:
Hvala ,ma tako i sam planiram jel znaš kako to kod nas ide ako i krenem vadit neke dozvole samo te šalju od vrata do vrata.Pozdrav i ako neko zna nešta konkretno nek se javi!
Samo da ti napomenem neznanje ili ne informiranost te ne oslobađa od snošaja posljedica.Samo naprijed i sretno
Pozdrav
 

Zdenko1981

Član
Tu od
9 Sij 2008
Poruka
89
E ovako, odi na županiju i otvori OPG, ne moraš imati zemlje za upis, ako imaš vrt prijavi njega, znam ljude koji su prijavili 4m2, a prodaju povće na placu od krumpira, paradajza do bundeva. Na štandu na kojem prodaješ na običnom papiru velikim slovima istakni naziv OPG-a i adresu. Pored lubenica na papiru istakni deklaraciju, deklaracija treba izgledati otprilike ovako

Naziv proizvoda: Lubenica
Godina proizvodnje: 2010
Klasa proizvoda: II (druga) .......................nikada nemoj pisati prva
Naziv proizvođača: tvoji podaci
Adresa proizvođača: tvoji podaci

Ako dođe inspekcija, pokažeš im rješenje od upisa ili zelenu iskaznicu, na polje neće sigurno htjeti ići jer nisi zatražio poticaj ali ako pitaju gdje si uzgojio lubenice odvedeš ih do polja gdje jesu lubenice i pokažeš im ih, ako pitaju zašto ih nisi prijavio u upisnik kažeš da je zemlja tuđa, da si je uzeo u najam ali vlasnik ne želi praviti ugovor.

Sve se svodi na to da samo trebaš imati OPG i ispravne deklaracije i možeš prodavati sve što u ljepoj našoj raste, šta misliš kako ovi na čoškovima prodaju mandarine.

Pozdrav
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Uz sve to mora biti vidno istaknuta cijena izrazena u kunama i nemas brige. Neki inspektori cak traze deklaraciju sjemena, original pakiranje ali to je jako rijetko
 
M

mtodor59

Guest
Hvala dečki ,tako sam i napravio i još sam uz to zatražio minimalne tehničke uvjete u županiji ,platio 70 kuna i izaće za par dana na teren rekli mi da postavim klupu,koš za smeće i da istaknem podatke,a dobio sam i u općini suglasnost za postavljanje štanda jer je ipak moj kolni ulaz javna površina .E sad samo da je lubenica kod frenda naeće biti do 15.8 ako kod koga ima u slavoniji nek se javi 0958545400 :lol:
 
K

kemicar

Guest
Imam jedno glupo pitanje: kako znati kad je lubenica zrela? Imam dvije sadnice i sad već 2 ogromna ploda kak da znam dal su zreli?
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
kemicar kaže:
Imam jedno glupo pitanje: kako znati kad je lubenica zrela? Imam dvije sadnice i sad već 2 ogromna ploda kak da znam dal su zreli?

Jedan pametan odgovor, otvoris ju nozom ako je slatka i jako crvena onda je zrela ako je jos blijeda onda jos nije zrela ! :lol: :lol: :lol:
 
K

kemicar

Guest
Hm? Znači ak uberem i potrefim zrelu super, a ako ne zeznem tih par kaj ima. Ajde podjelite znanje neću vam ja biti koknurencija. Mora biti neka finta.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Kemicar: Pogresno misljene je da seljaku ne treba skola i znanje i te kako treba . E sad sto se tice branja lubenice to ti je subjektivno, lubenica ti je zrela onda kad sazrije nevalja niti kad prezrije pocne se susiti iznutra ili trunuti znam neke koji beru kad cima pocne zutiti neki pak kuckaju pa po zvuku odrede kad je vrijeme za branje a mnogi pogrijese pa beru zelenu ili prezrelu.
Dakle da bi s velikim procentom sigurnosti brao zrele lubenice moras puno krivih obrati i to ti je to, trebas iskustvo dovedi ti nekoga ko se razumije da ti kaze jesu li zrele !
 
K

kemicar

Guest
Treba škola sve više. Evo što sam saznao na placu: zrela je kad se počne sušiti stabiljka na kojoj raste (rucel). Kad pojedem ovu koju sam kupio idem u pregled. Koliko plodova bi trebala imati jedna stabiljka?
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
kemicar kaže:
Treba škola sve više. Evo što sam saznao na placu: zrela je kad se počne sušiti stabiljka na kojoj raste (rucel). Kad pojedem ovu koju sam kupio idem u pregled. Koliko plodova bi trebala imati jedna stabiljka?

I to je tocno,medjutim ja sam najcesce brao lubenicu u mrklom mraku a tad se peteljka ili ti cima ne vidi, onda se pouzdajes u kuckanje samo moras lubenicu dici i premjestiti ju malo ustranu da bolje cujes jeku iz same lubenice a ne prenesenu s podloge , mala sala ali logicna, lubenica ti je zrela i puna kad ozvanja iz nje tako kao da je prepunjena !
 
M

MOCO

Guest
Ne mogu vjerovati kako neki mogu biti, ajmo reći, čudni!
Ljubenica je zrela kada se sasuši mala peteljka na kraju cime, tik do ploda ljubenice.
Kakvo lupkanje i kucanje, kakvo pravilo o "puno ubranih zlenih da shvatiš koja je zrela"-bedalaštine!
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
MOCO kaže:
Ne mogu vjerovati kako neki mogu biti, ajmo reći, čudni!
Ljubenica je zrela kada se sasuši mala peteljka na kraju cime, tik do ploda ljubenice.
Kakvo lupkanje i kucanje, kakvo pravilo o "puno ubranih zlenih da shvatiš koja je zrela"-bedalaštine!

Jesi li siguran da se nisi krivo izrazi, da nisi mislio prezrela, cima na lubenici iz zelene u zutu boju predje u tri dana iz zute u smedju za osam do deset dana a osusi se u narednih osam do deset dana, e sad ako znamo da lubenicu treba brati kad je cima zuta pogotovo lubenicu koja je za transport i prodaju te koja ce dozrijeti tek za narednih tri do pet dana neznam na sta bi ta lubenica licila za dva tjedna kad je cima suha, to jest znam bila bi iznutra dehidrirana i zrnata , sve vec probano ! Naravno ovo zadnje vazi za lubenicu koja se ne cuva u hladnjaci pod posebnim uvjetima.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
MOCO kaže:
Nisam rekao cima nego mala peteljka između cime i ploda
E upravo ta mala peteljka jeste cima, treba ju malo cimnuti da uberes lubenicu jelda,dok je recimo petelka ili rep kod tresnje naprimjer, a ono dalje sto je izmedju cime i korijena je vrijeza ili loza kako je vec tko zove !
 

Najnoviji postovi

Na vrh