1. Probaj pa ako te odbiju ima slijedeća godina, ali pravilnik je tu jasan.
2.Mislim da zavisi kakva se adaptacija vrši ali ja bih osobno pokušao izbjeći bilo što oko građevine i išao jednostavnijom rutom, kupovinom strojeva,opreme itd
3.Ovo ne znaju ni oni sami, a kamoli netko drugi.
Mislim da ćemo ipak pričekati drugu godinu. Nek nam se glave malo ohlade, do tad se još detaljnije informiramo i razmislimo.
Zašto bi vi izbjegli bilo što oko građevine?
Adaptacija, dovršenje poljoprivredne zgrade nam je mrvicu prioritetnija od nabavka opreme.
na prvo si odgovor sam dao..ako nakon objave natječaja neće uzimati u obzir izmjene,to sve govori.
Ako navedeš i izvođenje graševinskih radova onda moraš imatii račun,ako radiš sam,onda navedeš materijal koji ti treba i to je to...
Nema nepoznanice,zna se prag ulaska u sustav porezaa na dohodak,samo nitko tebe neće vjerovatno vući za rukav da se prijaviš,ali ako se ne prijaviš zaračunaju i kamate i svašta nešto pa bi moglo biti nezgodan iznos za naplatu...
i još nešto,ako ove godine pređeš prag ,moraš se javiti tek od nagodinu..
mali: naravno da možeš,i mjeru 6.3.1 i 6.1.1...samo ekonomska veličina gospodarstva mora biti po propisima
To je ujedno i jedan od razloga prijave. U slučaju da radimo sami možemo kupiti sav potreban građevinski materijal za adaptaciju - prilaza gospodarskoj zgradi, prostorije za prezentaciju proizvoda, vrcaona, skladište, vanjska i unutarnja termo ovojnica, promjena stolarije, a vjerojatno će u poslovnom planu biti financijskog prostora i za pokoji komad opreme.
Ugradnju, postavljanje bi izvodili kako sam i naveo o vlastitom angažmanu. U slučaju da isto nije dozvoljeno, nego nam radove moraju izvoditi ovlaštene osobe, tvrtke... nećemo tražiti poticajna sredstva, nego ćemo štednjom kroz par godina uređivati/dovršavati dio po dio.
Komer kod građevinskih radova određene vrste mogu te tražiti i glavni projekt ili tipski i još ponešto što je definirano zakonom o gradnji. Tako da bi bilo dobro detaljno se raspitati što i kako te ako je potrebno uvrstiti u projekt.
Nadalje o porezu meni je u poreznoj rečeno da sam ne iniciram nikakav ulazak jer ću onda imati obvezu ostati xy godina u tome.
Odgovoreno mi je da je kod isplate druge rate potrebno posjedovati pravomoćnu Uporabnu dozvolu ili drugi odgovarajući dokument u skladu sa Zakonom o gradnji. Ali mi nije rečeno koji su to drugi odgovarajući dokumenti... naravno.
LAG nije tražio kod prijave na natječaj ni nakon isplate sredstava na uvid glavni, tipski ili sličan projekt. To bi valjalo još provjeriti kod Agencije za plaćanje s obzirom da oni izlaze na teren u provjeru prije isplate druge rate. Ustvari, možda bi se u vezi svega bilo poželjno informirati kod Agencije kad će oni provjeravati točnost ispunjenja poslovnog plana?
Najbolje pitati da nebi bilo i za natječaj,a u poreznoj nemaju pojima.
Sve ovisi u koji porezni sustav se ulazi,shodno tome ovisi i broj godina koliko moraš u njemu ostati.
Iako za paušalce u jednoj poreznoj tvrde jedno u drugoj drugo..najbolje zvati savjetnika za naprimjer porez na dohodak i oni znaju sve...
Edit: ne iniciranje ulaska u porezni sustav a stećeni su uvjeti,podložan si tome da napraviš porezni prekršaj i to oni kad tad fino naplate uz kamatu..
Evo imam i friški članak o tome
http://www.poslovni.hr/hrvatska/moguce-je-da-ste-duzni-drzavi-a-da-o-tome-nemate-pojma-346258
Savjetovano mi je od strane LAGa da je preporučljivo tražiti isplatu prve rate u jednog godini, a isplatu druge rate u drugoj godini, tako ostaje još prostora i za prihod OPGu od prodaje proizvoda. Što ukupno (poticaj+prihod) ne bi prelazilo 80 500 kn. A realno gledajući radovi oko adaptacije/dovršenja poljoprivredne zgrade ne bi ni bili gotovi do kraja tekuće godine u kojoj nam bi bila isplaćena prva rata.
Ako se i za koju kunu pređe prag od 80 500 kn (potvrđeno mi je jučer u našoj Poreznoj) ne bi smio biti problem "vratiti" državi godišnji paušalni porez, bolje napraviti pošteno.