• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Program ruralnog razvoja - 2017 do danas

zemljanin

Član
Tu od
23 Stu 2016
Poruka
50
Bolje je, ali clan mi ima neki manji dug u poreznoj :icon_scratch: pa ne moze. Zato me bas ovo zanima
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Hvala, to je istina.
Jos me samo zanima dobivaju li se bodovi ako prijavim nezaposlenog clana? Samo kao clana, ne preuzimatelja?

Ječer sam bio na nekom predavanju za mjeru 6,3 i koliko sam shvatio rekli su da se mogu dobiti bodovi za nezaposlenog člana.
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Dali je tko upoznat koliko smiju odstupati cijene u natjecaju 6.3.,naprimjer navedem sijacicu za oko 20 000 kuna,koliko smije biti plus minus cijena

Plus može biti koliko god hoćeš, a minus najbolje ništa. Tako su meni rekli za 6.1.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Gdje se može kupit neki polovni traktorčić i malčer i jel bi bilo dosta 15000 eura za to dvoje i koji traktor manji za voćnjak preporučate, a da posluži i za neko manje ratarstvo i da na njega idu ovi stari priključci, tanjurače, plug, sijačica od Olta i šprica od Agromehanike.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Mislim da na natječaju piše samo u vezi nezaposlenih nositelja..Po meni je bolje da nezaposleni član preuzme OPG ako ti već fale bodovi...tj ako već za člana plaćaš doprinose.

Kako se član vodi nezaposlen kada se za člana OpG-a moraju plaćati doprinosi a svaka osoba kojoj se uplačuju doprinosi nije nezaposlena osoba.
 

Luka2222

Član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
Mene zanima ako kupujem polovan berač jednoredni za kukuruz,općenito nitko nema papire za njega.Kako ga onda kupiti.Razumijem traktor i sve što mora biti registrirano,ali berač nemora,Jel tako?On bi bio kao plug il malčer.Ima li tko iskustva s tome?
 

Mario1993

Aktivni član
Tu od
24 Velj 2015
Poruka
250
Evo pošto puno ljudi ima pitanja vezano za mjeru 6.3, nadam se da će pomoći slijedećih nekoliko informacija.

Naime, jučer sam prisustvovao radionici za mjeru 6.3 u ministarstvu poljoprivrede.
Prije svega iznos potpore je 15000€, ali projekt može koštati i više, ali ne manje od 15000€.

Za početak bodovanje i uvjeti:
1. Savjetodavna služba radi izračun ekonomske veličine gospodarstva na temelju ARKOD/JRDŽ izvoda, koje mora biti između 2000-7999€
Napomena: Sve promjene u ARKOD/JRDŽ nakon 27.1.2017 se neće uzimati u obzir.
2. Što se tiče dodjeljivanja bodova za nezaposlenost, tu se otvori žestoka rasprava, jer je nelogično da je netko u isto vrijeme nezaposlen i na OPG-u
Agencija sama provjerava da li je osoba nezaposlena i to u HZZZ i HZMO.
Problem je taj što, čim se osoba "uključi" u OPG, ona mora plaćati doprinose za mirovinsko i vidljiva je HZMO evidenciji kao zaposlena.
Po tome ispada di nitko ne može dobiti te bodove.
Tu je gospođa iz Agencije loše objasnila kako oni to gledaju.
Ono što sam ja pronašao u prilogu 1. za mjeru 6.3 pod člankom 16.stoji:
"- nositelj ili član OPG-a ne smije biti u radnom odnosu i kao takav se mora voditi u evidenciji nezaposlenih Hrvatskog zavoda za zapošljavanje ili
- nositelj poljoprivrednog gospodarstva ili član OPG-a mora biti osiguran po poljoprivrednoj osnovi (kao poljoprivrednik) po propisima o mirovinskom osiguranju u matičnoj evidenciji Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje neprekidno tri godine ili više u trenutku podnošenja Zahtjeva za potporu."
3. Za dobivanje bodova za očuvanje okoliša se smatra kupovina: solarnih sustava, dizalica topline, sustava za grijanje na biomasu i kupovina isključivo NOVE mehanizacije (stroj ili priključak) u vrijednosti 10%-30% projekta.
Napomena: ako kupujete više novih strojeva bez obzira da li oni zamjenjuju neke stare strojeve ili ne i bez obzira da li je samo 1 označen u projektu kao ekološki, Agencija će sama zbrojiti iznose svih novih strojeve i ako pređete 30% nećete dobiti dodatne bodove.

Također vrlo bitna napomena da se ne smiju vršiti nikakve promjene u OPG-u nakon 27.1.2017, u smislu da dodate člana koji je bio nezaposlen, te tako ostvarite dodatne bodove.
To će se smatrati umjetnim zadovoljavanjem kriterija i takvi projekti će bit odbijeni.

POSLOVNI PLAN
Važno je da se dokaže povećanje standardnog ekonomskog rezultata(SO) ili povećanjem površina ili prelaskom na vrjednije kulture.
Aktivnosti se moraju opisati i kojem cilju teže i ako se radi o mehanizaciji neki teh. podaci o istoj.
Ukoliko se kupuje zemljište potrebno je navesti lokaciju i kat. općinu u kojoj se nalazi.
Ne može se kupiti zemljište na kojoj postoji zgrada, iako je namijenjena poljoprivredi, jer se ne vodi kao poljoprivredno zemljište.
Usluge stručnjaka (konzultanta) vezano uz izradu poslovnog plana i podnošenje Zahtjeva za potporu mogu iznositi najviše 3.800,00 kn. Ukoliko je veći Agencija će zatražiti obrazloženje/ispravak od korisnika sukladno čl. 21. st. 5. Pravilnika.
Nakon prijave možete na svoju odgovornost krenuti s realizacijom projekta iako niste dobili odluku da ste prošli na natječaju.

POREZNA POLITIKA
Poticaji i potpore ulaze u dohodak, ali ne ulaze u porez na dodanu vrijednost.
Ukoliko kupujete u EU, na iznose do 77000 kn se PDV plaća izvan RH ukoliko je prodavač dužan obračunati PDV( nije fizička osoba).
Na iznose iznad morate platiti hrvatski PDV, ali morate napomenuti i prodavaču da vam ne obračuna izvan RH.

Zanimljiva stvar koja sam prvi puta čuo je da ako se OPG bavi proizvodnjom i prodajom vina, on mora biti upisan u RPO i izdavati račune za proizvode.
Gospođa je objasnila da se vino smatra prerađenim proizvodom, a grožđe ne prerađenim. Ista situacija s maslinama i maslinovim uljem. Iako je napomenula da ima popis proizvoda EU koje smatra ne prerađenim gdje je navedeno i vino i maslinovo ulje, ali to nije za ovaj natječaj. To iskreno nisam shvatio, ali je gospođa rekla da s konkretnim primjerom vina, se ljudi ne mogu prijaviti ako nemaju RPO???

Što se tiče dokumentacije, mora se imati račun o kupljenom stroju, ako je prodavač dužan izdati račun. Inače se priznaje kupoprodajni ugovor kod javnog bilježnika, iako mislim da se priznaje i otkupni blok ako je od OPG-a i može biti plaćeno gotovinom.

Ako je osoba upisana prije 1.11.2010. u OPG nije dužna plaćati doprinose.

Nadam se da sam nekome pomogao, ako imate dodatnih pitanja slobodno može i na PP.
 

zemljanin

Član
Tu od
23 Stu 2016
Poruka
50
Kako se član vodi nezaposlen kada se za člana OpG-a moraju plaćati doprinosi a svaka osoba kojoj se uplačuju doprinosi nije nezaposlena osoba.

osoba je nezaposlena i nositelj ga tek treba prijaviti kao clana. za njega ce placat doprinose i dobiti 10 bodova.
edit: sad vidim da Mario1993 objasnjava drugacije. ne znam vise, nas savjetodavac je rekao da moze. dodati osobu s biroa za bodove. međutim, ne znam jel se to odnosi i na vrijeme poslije 27.1.
 
Posljednje uređivanje:

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Osnovao sam OPG 2008 godine i svejedno plaćam doprinose po poreznoj prijavi poreza na dohodak.Sasvim mi je nelogično da netko kome je OPG jedina ili bilo kakva djelatnost nemora plačati doprinose iako je osnovan prije 2010...pa po kojoj osnovi bude zdravstveno osiguran i ostvarivao radni staž?
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Osnovao sam OPG 2008 godine i svejedno plaćam doprinose po poreznoj prijavi poreza na dohodak.Sasvim mi je nelogično da netko kome je OPG jedina ili bilo kakva djelatnost nemora plačati doprinose iako je osnovan prije 2010...pa po kojoj osnovi bude zdravstveno osiguran i ostvarivao radni staž?

Nositelj mora plaćati svakako ali nisu morali plaćati (i još uvjek nemoraju) članovi koji su upisani prije 2010 god.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ne mora ni nositelj,dakle tko je otvarao prije tog datuma nije obveznik doprinosa. Ima ih koji dobrovoljno placaju jer su htjeli tako.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,946
Ako se ne varam zaposleni nositelj(koji je osiguran kod poslodavca) upisan u OPG kao nositelj prije 1.11.2010 nemora plaćati doprinose.
Za nezaposlene neznam.
 

zemljanin

Član
Tu od
23 Stu 2016
Poruka
50
Ako se ne varam zaposleni nositelj(koji je osiguran kod poslodavca) upisan u OPG kao nositelj prije 1.11.2010 nemora plaćati doprinose.
Za nezaposlene neznam.

mislim da zaposleni nositelj ne placa doprinose, uopce.
 

Mario1993

Aktivni član
Tu od
24 Velj 2015
Poruka
250
Imate na ruralnom razvoju objavljene prezentacije s jučerašnjeg predavanja. Lijepo je objašnjeno na prezentaciji Poreznog aspekta na listu 23.
Znači nositelj ili član OPG-a koji je upisan prije 1.11.2010. nije obvezan plaćati doprinose za mirovinsko, ali može dobrovoljno ako želi(npr. u svrhu povećane mirovine kad se ispune uvjeti). Ako je osoba zaposlena, automatski mu doprinose uplaćuje poslodavci ne mogu se uplaćivati preko OPG-a.

Konkretno je jučer jedan gospodin postavio pitanje: Ako je on trenutačno nezaposlen i prijavljen na HZZZ, da li se on može sutra upisati u OPG kao član i plaćati doprinose i ostvariti bodove? Odgovor: Može, ali se može prijaviti tek za natječaj u 11.mjesecu 2017, jer se ovo smatra umjetnim zadovoljavanjem kriterija trenutnog natječaja.

Ja smatram da dodatne bodove za nezaposlene mogu dobiti samo osobe koje su se učlanile u OPG prije 27.1.2017, a prije učlanjenja nisu imale uplate doprinosa za mirovinsko osiguranje. Ako imaju vremenski period ne uplate doprinosa između 1 dan i 3 godine dobivaju 10 bodova, a ako je veći od 3 godine dobivaju 15 bodova.
To je po meni jedini slučaj kad se mogu dobiti bodovi, jer inače nitko ne bi dobio bodove.

Htio bi napomenuti da je Agencija posebno naglasila, da ove godine neće biti toliko tolerantna kao za prošli natječaj.
 

Luka2222

Član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
Mene zanima ,čuo sam citiram,,Mi nismo zaštićeni;; mogu nas tražiti da vratimo novce.Na šta se to misli zaštićeni i kako sam tako da vratimo novce.Da li je netko upoznat s tim"zaštićeni,,
 

Najnoviji postovi

Na vrh