• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Ne vidim slike, mislim jest mrak ali opet

Denise uploadaj na postimage.org i samo kopiraj direktni link, stisni ikonicu za sliku, zalijepi link i gotovo.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Imam jednu nedoumicu,kako bi opisali slabu energiju klijanja? Neujednačeno klijanje?Zašto jedna sorta izvlači iz supstrata košuljicu sjemena a druga ne? Ista sjemenska kuća.Nije problem kada posiješ nekoliko komada ali kad imaš 1000 kom pa moraš oslobađati 80 % ,posao za k...c!
 

JuRa2

Član
Tu od
10 Sij 2016
Poruka
72
Evo i ovde da se predstavim posto me najvise zanima plastenicka proizvodnja( paradajz, krastavac paprika).
Bavim se proizvodnjom profesionalno sto u plastenicima sto napolju.Zeleo bih da kroz druzenje razmenimo iskustva o ovoj zajednickoj stvari.
Nadam se da ce se pojaviti clanovi sa kojima sam predhodnih godina imao lepu saradnju i prepisku.
U nik-u sam morao dodati broj 2 jer je ime bilo zauzeto.
JuRa su inace pocetna slova moga imena i prezimena.
 

anagr

Novi član
Tu od
11 Sij 2016
Poruka
3
Pozdrav svima, nova sam na forumu ali i općenito u ovom poslu. Zanima me vaše mišljenje u vezi vanjske proizvodnje paradajza. Znam da je prinos bolji u plasteniku ali trenutno sam prisiljena uzgajati ga vani. Koje sjeme preporučate?
Hvala unaprijed!
 

klint1

Član
Tu od
17 Lip 2015
Poruka
57
Ja sadim vani oko 2000 kom.razvucem malč foliju,ukopam stupce na 4m razmaka i po vrhu stupova pronućem žicu na koju kasnije postavljam špagu na koju vežem rajćicu.Stavljam 2 red na foliju a razmak u redu.30 cm.Sadim hibride Big Biff i Berberana rasadu proizvodim sam
 

JuRa2

Član
Tu od
10 Sij 2016
Poruka
72
Danas posejao paradajz.Trebao sam u utorak ali mi stigne seme sa deklaracijom vaznosti do 2016-e pa sam reklamirao i zamenili mi.
Mora se izgleda na sve paziti
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Danas posejao paradajz.Trebao sam u utorak ali mi stigne seme sa deklaracijom vaznosti do 2016-e pa sam reklamirao i zamenili mi.
Mora se izgleda na sve paziti

pretpostavljam da je za grijqani plastenik

evo koja sličica od prošle sezone
 

Prilozi

  • IMG_20150622_175330.jpg
    IMG_20150622_175330.jpg
    83.5 KB · Pregleda: 82
  • IMG_20150626_173647.jpg
    IMG_20150626_173647.jpg
    59.5 KB · Pregleda: 76
  • IMG_20150629_165606.jpg
    IMG_20150629_165606.jpg
    77.6 KB · Pregleda: 62
  • IMG_20150629_165625.jpg
    IMG_20150629_165625.jpg
    82.7 KB · Pregleda: 62
Posljednje uređivanje od moderatora:

JuRa2

Član
Tu od
10 Sij 2016
Poruka
72
Ne.
Planiram sadnju oko 5-og marta.U plasteniku zavese i tunel preko biljke.
Svesno idem u rizik, pukovnij ili pokojnik videcemo.
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Rizično buraz.....al bez rizika nema ni profita. srećno. Ja sam prošle godine presadio 29. marta,pa sam 9 noći brenerom spašavao od mraza....samo da prebaci......dupla folija,agril i brenerisanje i opet jedva spasio,bilo je oštećenja,a zadnji mraz je bio 19.04.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Najgora stvar je što uslijed niskih noćnih temperatura prvi klusteri paradajza,koji bi trebali dati najviše plodova i novaca,ostanu sitni i neugledni...
 

JuRa2

Član
Tu od
10 Sij 2016
Poruka
72
Ovo je samo okvirni plan sve ce zavisiti od vremenske prognoze.
Evo sta me je potaklo na to.Vec dugo razmisljam o tome.
Ja sam 68-godiste i smatram da kod mene u selu su proizvodjaci paradajza koji su medju najboljima na ovim prostorima.Kada sam bio osnovna skola ekskurzije su bile krajem maja uvek.Drugar je uvek nosio paradajz.
sadnja je bila od 5-8 marta.Tada su bili mali plastenici grejanje nije postojalo ni u kucama, a o plastenicima i da ne pricamo.Sorte su bile domace, spore.
Ako je moglo tada da se sacuva moze valjda i sada.
Konkretno u plasteniku imam zavese, pravicu mini tunele sto nisam do sada.
Taj mini tunel ce biti sa agrilom do biljke i jos jednom folijom.
Svestan sam rizika, ali mora se izgleda tako.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Inače je Srbija bila uvijek naprednija u proizvodnji povrća, ali ne znam šta drugo reći nego iz iskustva.
Ja imam termogene i prakticirala sam ranu sadnju dok je cijena lože bila prihvatljiva - grijalo se noću, danju nije bilo potrebe, no, odkada je cijena prešla tri i pol - četiri kune, to je totalno neisplativo. Čak i za samo nadlatentno održavanje biljaka ispadne pozamašna svota.

Zapravo je od svega najbitnije noge držati u toplom. Korijen ne podnosi nisku temperaturu zemlje i bez obzira na zračnu on ne funkcionira ispod petnaeset - jednostavno ne vuče vodu i hranjiva. Zapravo je u takvim uvjetima visoka zračna problem, jer koliko je veća to biljka treba više vode, a korijen je ne šalje prema gore.

Idealno bi bilo saditi u minimum sedamnaest, najidealnije dvadeset do dvadeset dva. Ali te vrijednosti (više od dvadeset) nikada ne nastupaju prije početka travnja nažalost. Zato bi ipak trebalo pričekati barem sedamnaest i ne ići prije, jer u tm ranom terminu sadnje tempertura zemlje sustavno pada od površine prema dubini, tako da je i tih sedamnaest u zoni sadnje već samo dva centimetra ispod bitno manja, a korijen ima tendenciju širenja u dubinu, tako da je biljka i tu zakinuta - korijen se drži tamo gdje mu je ugodnije.
Mi smo skloni kemijanju, vuče ta rana sadnja, a problema ko u priči. Ponekada se potrefi, puno više puta ne, a onda su posljedice ko što je @tempation naveo - prva etaža nula bodova, a puno muke , brige i živaca zapravo ni za šta.
Ali, vuče za pokušati.

@Jura, bila sm pred dvije godine u Smederevu, ostala mi lijepa sjećanja, :icon_wink:
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Zapravo je od svega najbitnije noge držati u toplom. Korijen ne podnosi nisku temperaturu zemlje i bez obzira na zračnu on ne funkcionira ispod petnaeset - jednostavno ne vuče vodu i hranjiva. Zapravo je u takvim uvjetima visoka zračna problem, jer koliko je veća to biljka treba više vode, a korijen je ne šalje prema gore.
Zato treba uvijek staviti najbolju foliju na plastenik,po mogućnosti sa IR filterom,koja će za vrijeme sunčanih dana u hladnim periodima godine akumulirati dovoljno topline unutar plastenika i maksimalno zagrijati zemlju (još ako se ona kompletno pokrije sa crnom mulch folijom),te ne dozvoliti da ta akumulirana toplina "ispari" tijekom hladnih noći van...
Eh,sad opet tu postoji i druga negativna strana priče,što se takve folije na plastenicima moraju obavezno zasjenjivati tijekom ljeta,a povrće unutra saditi na bijelu foliju...isto tako se biljke u proljeće znaju izdužiti zbog crne mulch folije i nedostatka svjetla,ali ne može sve biti idealno...
Idealno bi bilo saditi u minimum sedamnaest, najidealnije dvadeset do dvadeset dva. Ali te vrijednosti (više od dvadeset) nikada ne nastupaju prije početka travnja nažalost. Zato bi ipak trebalo pričekati barem sedamnaest i ne ići prije, jer u tm ranom terminu sadnje tempertura zemlje sustavno pada od površine prema dubini, tako da je i tih sedamnaest u zoni sadnje već samo dva centimetra ispod bitno manja, a korijen ima tendenciju širenja u dubinu, tako da je biljka i tu zakinuta - korijen se drži tamo gdje mu je ugodnije.
Mi smo skloni kemijanju, vuče ta rana sadnja, a problema ko u priči. Ponekada se potrefi, puno više puta ne, a onda su posljedice ko što je @tempation naveo - prva etaža nula bodova, a puno muke , brige i živaca zapravo ni za šta.
Ali, vuče za pokušati.

@Jura, bila sm pred dvije godine u Smederevu, ostala mi lijepa sjećanja, :icon_wink:
Evo,sad je loža na 3,50kn/l i još će cijena ići dolje...meni je jedino problem što grijem na biomasu čija cijena konstantno raste...
 

JuRa2

Član
Tu od
10 Sij 2016
Poruka
72
Ne bih se slozio da je Srbija naprednija u proizvodnji povrca.Ima kod nas dobrih proizvodjaca kao i kod Vas.Medjutim ima dosta ljudi koji su ostali u nakim proslim vremenima, koji tesko prihvataju napredak i rade na nacin na koji se radilo u proslom veku. Dosta njih je i odustalo od toga, ne mogu da izdrze korak sa vremenom ili ne zele. 80-ih godina je iz mog sela islo nedeljno bar po 10 kamiona paradajza za Zagreb.Verovatno se stariji toga i secaju.
Ja licno ne zelim previse da ulazim u nauku o proizvodnji.Ipak je to sada postala nauka ma sta mi mislili.
Slazem se sa johabicom da je potrebno minimum 15 stepeni temperatura zemlje.Ali onda ide pitanje kada ja ispikiram rasad iz kontejnera u saksije trudim se da odrzavam oko 12 stepeni i biljka u tim uslovima napreduje zasto je ta temperatura nedovoljna za sadnju?
Ja praktikujem da sadnju izvrsim sa vec spremnom prvom cvetnom granom i obicno 7-8-i dan imam poneki otvoren cvet.
E sada ovo sto planiram i meni je po malo nepoznato, nisam bas siguram kako ce se sve izdesavati.Ja se nadam najboljem.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Biljka dok je mala ima isključivo vegetativni rast,kad se presadi počinje generativna faza zajedno sa vegetativnom i ako su temperature previše niske biljka se ne razvija generativno i svu energiju koju ima šalje u vegetativnu masu...imati ćeš brdo lišća,a plodova niotkuda ili će oni biti sitni,zakržljali i jadni...
 

JuRa2

Član
Tu od
10 Sij 2016
Poruka
72
Odluka je doneta.Da ne mislim i ne verujem u uspeh ne bih kretao tako rano.
Ja i krastavce planiram sadnju oko 10-og marta.
Videcemo do kraja, ja cu postavljati slike i sve ce se znati krajem marta vec.
 

Najnoviji postovi

Na vrh