• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja sadnog materijala

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
A zasto uopce skidati tu mesinu?

Zar nebi ona trebala sjemenci dati potrebnu vlagu, u proljece, za lakse pucanje i kretanje!?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Ne. To meso napravi samo problem, odnosno tu se razviju razne gljivice i bakterije, pa čak nekakve gliste i crvići. Tako da sjeme prilikom klijanja strada, što od bolesti što od štetočina. Sjeme mora biti skroz čisto. Vlagu moraš obezbjediti drugačije, vlazan humus, pjesak i sl.
 

Agroplanta

Novi član
Tu od
14 Sij 2016
Poruka
11
Seme pre stratifikovanja mora biti dobro očišćeno i mora biti suvo. Suši se tako što se stavi na neko senovito mesto, gde ima dosta promaje. Nikako se ne suši direktno na suncu. Kasnije, u stratifikali, kada se stavi da naklija, potrebno mu je dovoljno vlage.
 

Zuki

Novi član
Tu od
31 Svi 2021
Poruka
2
Pozdrav zanima me je li moguće ukorijeniti reznicu od koštuničavog voća. Unaprijed zahvaljujem!
 
Tu od
21 Ruj 2019
Poruka
31
Ovo su moje nove sadnice koje ostaju ovako u teglama i kanticama.
 

Prilozi

  • 20220617_200653.jpg
    20220617_200653.jpg
    67.3 KB · Pregleda: 11
  • 20220607_135205.jpg
    20220607_135205.jpg
    65.6 KB · Pregleda: 11
  • 20220427_173930.jpg
    20220427_173930.jpg
    46.6 KB · Pregleda: 11
Tu od
21 Ruj 2019
Poruka
31
Ovako ih ja pikam u zemlju preko zime na jesen. Nekad stavim prah za ukorjenjavanje a nekad ne. Aroniju sam oštetio šibu pri zemlji nakon toga ide posuda bez dna i zemlja , nakon nekoliko mjeseci se ukorjeni. Naravno ne uspije mi svaki put ali je bar zanimljivo kada na proljeće idem pogledat što se ukorjenilo.😉
 

Prilozi

  • 20220319_170236.jpg
    20220319_170236.jpg
    84 KB · Pregleda: 12
  • 20210918_162824.jpg
    20210918_162824.jpg
    97.8 KB · Pregleda: 12
  • Like
Reactions: H&S
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
Šteta da je ova tema ovako slaba.
Ima li neka druga tema gdje se više raspravlja o uzgoju voća i povrća iz sjemena. Skoro sve što se inače kupuje uzgojeno vegetativnim (reznicama) putem volio bih sam proizvesti iz sjemena.
Npr maslina, kruška, orah, loza, itd..
A najvise od svega maslinu.
Ima li igdje išta o tome?
 
  • Like
Reactions: H&S

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
411
LP, evo pošto ste spomenuli orah, mogu napisati moje iskustvo za dobivanje sadnica.
1.Odaberem određen broj oraha, npr 100 komada. Računajte da neće svi izniknuti, izniknut će 70-80 %.
2.Stavim ih u vodu 1-2 dana, u kantu.
3.Treći dan orahe posadim u plastenik u zemlju, koja je rahla, na dubinu 10-15 cm.
4.Kada mladice izniknu iz zemlje, donju klicu odrežem žiletom ( ta donja klica usmjerena je suprotno od gornje
mladice), i malu mladicu presadim u manju plastičnu kontejnericu, veličine 15x15x15, mladice ostaju u
plasteniku, po potrebi se pinciraju niske grane.
5.Kada mladice porastu na cca. 30 cm, sadnicama se oblikuje -reducira-prikračuje korijen, te se sadnice
presađuju u veće plastične kontejnerice 30x30x30, bolje je da ostaju u plasteniku jer brže napreduju.
6.Kada sadnice porastu na 80-100 cm, presađuju se na konačno mjesto sadnje, pazeći da što više zemlje oko
korijena , zemlje iz kontejnerice ostane što kompaktnije uz korijen sadnice i tako se zasadi na konačnu lokaciju,
jer će tako biti uspješnije primanje sadnice i najmanji šok prilikom sadnje.
7.Ako agrotehnika dopušta, bolje je saditi ujesen nego u proljeće.....
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
Možda malo glupo pitanje ali nisam siguran uzimate li sjeme oraha sa stabla ili kada dovoljno sazriju pa padnu na tlo?

Druga stvar, skidate li vanjsko meso i ljusku oraha ili sve skupa posadite u zemlju?

Treće... Koje su sorte oraha u pitanju? Kakvi su se pokazali? Rađaju li? Obolijevaju li? Ja imam par oraha oko kuće i primjetim da su obolili od neke bolesti da im se suše grane. Nešto sam čitao o tome i čini mi se da je to neka bolest iz amerike gdje uslijed pucanja kore (temperatura) u nju ulazi neki kukac i donese virusno oboljenje. Koliko sam razumio nema lijeka za to virusno oboljenje jer se proširi čitavim "krvotokom" oraha pa odumire malo pomalo dio po dio... Kada se skine dio ispucale kore može se vidjeti kao ugnojeno. Btw ja sam u hercegovini

Zanima me ima li takvih problema u vas?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
  • Like
Reactions: H&S

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
411
1.Plod kada sazori, padne na tlo.
2.Takav plod se očisti od zelene ovojnice, ako je ima, tako da je ljuska čista.
3.Ja sam uzimao plod od čim krupnijeg oraha, mada genetika i statistika pokazuje da od 10 lijepih i krupnih
plodova oraha, samo 5-6 kasnije posađenih voćki pokazuju te osobine lijepih i krupnih oraha.
4.Tako da ako sadiš plantažu od 50, 100, 300 komada oraha, onda ti je jedina preporuka da kupiš original sortne
sadnice koje će ti garantirati željene osobine koje ta sorta i daje....i to je za očekivani prinos vrlo bitno.
5.Ako sadiš sebi oko kuće 2 -5 komada za svoje potrebe, onda ti je ovo pod brojem 4. nebitno.
6.Ta bolest od koje su obolili orasi se zove Rak kore.To je bakterijska infekcija i posljedica je gnojni iscjedak ispod
kore voćke.
7. Bolest pokušaj riješiti sa uklanjanjem tog bolesnog dijela kore, mehaničkim produbljivanjem i proširivanjem
rupe iz koje curi, te u tu rupu injekcijom ušpricati FITOLABICUPER. Po potrebi ponoviti tretman.
8.A zašto ti se orasi suše i odumiru, možda su ti orasi u prevlažnoj lokaciji gdje se dugo zadržava voda, a to orasi
ne vole.Čak može doći do porasta podzemnih voda uslijed povečanja vododtaja rijeka, potoka, pa u tom
slučaju i povećanja podzemnih voda u tlu a time i štete za korijenov sustav voćke, koja ne voli dugotrajno
izlaganje vodi, korijen jednostavno istrune.Ili čak usmjeravanje oborinske vode iz jarka ili septičke vode prema
orahu, to im je smrt.
9.Orah bi se morao tretirati ujesen SZB na bazi bakra uz obavezno Modro ulje, bilo bi dobro okrečiti debla voćki
preko zime upravo da se smanji utjecaj štetnika koji ulaze pod koru.
10.Orahovu muhu se može suzbijati i frezanjem tla u ovom zimskom periodu , jer se ona zavlači u zemlju i
prezimljuje.Sada frezanjem tla i izmrzavanjem tla znatno se može desetkovati orahova muha.
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
Da ovo je "oko kuće" nemam plantažu oraha niti ju namjeravam imati.
Hvala na iscrpnim informacijama!
Točku 7 sam slično i radio, čistio sam dokle se moglo i onda špricao izvana fungicidima.
A ne znam zašto se grane suše samo ne bih rekao da je prevelika vlažnost. Mislio sam da je povezano sa tom bolešću koja se pojavila jer se tocno može pratiti trag po stablu, grane čija je kora ispucala se suše, ove ostale su normalne.
Nasumično se suše grane i to ide od kraja (možda čak s vrha) prema središtu stabla.

Nisam bio siguran što raditi sa tim osušenim granama i granama kojima je ispucala kora...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
  • Like
Reactions: H&S

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
411
Ako se krošnja osuši, ruši cijelo drvo, više mu nema pomoći
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,976
Po mom iskustvu to što opisuješ je siva i crna pjegavost oraha.

Jel ti na orahu jako rano otpadne lišće ?

Zbog sive i crne pjegavosti rano otpadne lišće onda orah krene u retrovegetaciju krajem ljeta/početkom jeseni i onda ga mrazevi i hladnoća spali, I zbog toga pucaju grane i suše se.

Mankozeb, kaptan, bakar... To ameri i turci koriste u borbi protiv sive i crne pjegavosti.

Najbolje se vidi po listu. Ako ti je list pun tamnih točkica to je to.


Mnogi za otpadanje plodova krive orahovu muhu, a zapravo je pjegavost.


Ja se u mladom nasadu s tim čudom borim sa bakrom i sumporom.

Krečenje na jesen i u proljeće. Onda pred otvaranje listova full doza bakra. Onda kad krenu mladi listovi bakar + sumpor. I ponavljam kad padne 20 litara kiše.

I mladi su mi zdravi... A za ovih desetak starih i velikih što imam. Tu za sada nemam lijeka..

crna-pjegavost-oraha.jpg

1-4.jpg
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
411
Koliko sam razumio nema lijeka za to virusno oboljenje jer se proširi čitavim "krvotokom" oraha pa odumire malo pomalo dio po dio... Kada se skine dio ispucale kore može se vidjeti kao ugnojeno. Btw ja sam u hercegovini

Ovo poboldano je sigurno opis simptoma Raka kore.
A ovo za sivu i crnu pjegavost je točno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh