• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja soka

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
vidim da tema sa ovom problematikom nema pa me zanima ima li netko od forumaša da je pokušao proizvodnju gustih i bistrih sokova od jabuke,cikle,mrkve,šljive ili sličnog voća?
 
K

kemicar

Guest
Re: proizvodnja soka

Pokušao sam ja sa jabukom, kupinama, grožđem ali uvijek zavri pa na kraju postane vino (a ak se ne popije ocat). Nisam htio kemijati s limunskom ili s konzervansima pa sam probao prirodno. A i kuhao sam sok, probao i smrznuti na -20. rezultat je uvijek vino ili liker ovisno o količini ne/dodanog šećera
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: proizvodnja soka

@kemičar
našao sam nešto,što misliš o tome :?:
Citat

________________________________________
Evo moje iskustvo sa pravljenjem soka:
Kupio masinu za mljevenje voca , neku od MIO Osijek , Presu vinogradarsku vec imam i inox posudu od 100 l
Voće oprao u vodi u koju sam stavio oko 200 g C vitamina . Neke ostećene jabuke očistio nozem u tak oprano bacao na mljevenje.
Sve samljeveno u jednoj bačvi , dodao jos 200 gr C vitamina da mi ne posmedji sok i nekakav dodatak , koristi se u vinarstvu , za bolje presanje. Tako ostavio 12 sati .
Sljedeci dan presanje i u ispresani sok dodao bentonit za bistrenje. nakon 12 sati sok bistar ko voda .
Uzeo posudu od 30 l , to mi bila najveca koj sam imao i u njoj zagrijavao do 75 C i tako zagrijano drzao 5 min.
Istresem u inoxicu i ponovo !!!!
Sok predivnog izgleda i kvaliteta . sladora oko 12 %
 
B

Boris

Guest
Re: proizvodnja soka

E sok, u biti ništa lakše, čisto voće, čista oprema, ne raditi vani na livadi nego u čistoj prostoriji, nakon tako izcjeđenog soka ili pasiranog zavisi šta radite, najbitniji postupak pasterizacija, odnosno u što zatvorenijim što čišćim i što bržim načinom postignuti temperaturu od 85 c i držati tako oko 5 minuta. Takav sok u staklenu bocu, staklenu bocu okrenuti i držati 20 sek i hlađenje u hladnoj vodi najbolje do 20 25 C. Tako lagano a opet ako niste točno napravili niš od sokića. ima još jedna mala slatka tajna ali o tome samo na pm i da naravno zvonis bu moral poslat više tu bocu rakije za informacije.

Pitajte ako vas šta zanima tu znam gotovo sve.
 
K

kemicar

Guest
Re: proizvodnja soka

izrazito je važno održavati higjenu sveg pribora upotrebljenog za pripremu soka. Koliko možeš održati sok pasteriziran na 80 stupnjeva? Zašto ne bi objavio recepte (smisao foruma). Imam neke nove recepte pa kad ih isprobam objavit ću ih
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: proizvodnja soka

Pozdrav svima!
zvonis - nemože se proizvoditi sok i rakija istovremeno...to neće biti dobro......... :scratch
Mani se ti sokova...ljudi će uvek piti veselice...zašto si zasadio toliko šljiva??? Trebo si bundeve i tikve za soka... :lol:
Pozzz Joe! :mrgreen:
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: proizvodnja soka

ma sok je za mene a rakija za ženu,heheheh :mrgreen:
ma to je ideja nas" zadrugara",često se družimo pa smo raspravljali što se sve može od šljive i došli do zaaključka da nitko nije probao sok od šljive -osim hypo za djecu koja imaju laksativne probleme,a kako sirovine ima probali bi i to
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: proizvodnja soka

zvonis01 kaže:
ma sok je za mene a rakija za ženu,heheheh :mrgreen:
ma to je ideja nas" zadrugara",često se družimo pa smo raspravljali što se sve može od šljive i došli do zaaključka da nitko nije probao sok od šljive -osim hypo za djecu koja imaju laksativne probleme,a kako sirovine ima probali bi i to
hehehe...nije loša zamisao... samo napred... :supz:
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Ja proizvodim sok tako da iscijeđeni sok ulijem u boce, boce stavim u veliki lonac (ispod boca stavim neku podlogu da boce nisu u izravnom dodiru sa loncem), nalijem vode uz boce skoro do vrha boca i zagrijem na preko 80 ° C. Začepim vruće boce i pokrijem lonac te pričekam da se sve skupa ohladi. Tako pripremljeni sok stoji neograničeno dugo, samo što se s vremenom istaloži i izbistri. Kod konzumacije može se protresti da se homogenizira ili dekantirati ako želimo piti bistri sok. :p
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...kapacitet pasterizatora je 18 tegli odjednom (standardne veličine), proces pasterizacije voćnih kompota je od 25 - 30 minuta. Što znači cca 36 staklenki kompota na sat, bez konzervansa.Što bi iznosilo za 10-ak sati preko 300 tegli, solidna proizvodnja za tržnicu npr. A soka ne znam točno, ali mislim nekih 7 - 8 litara po turnusu tj. na sat pasteriziranog soka.

Cijena je mislim samog pasterizatora oko 1500 kn, a ne znam sad napamet koliko je nastavak za sok.

Točna cijena je 1399 kn, u cijenu uključena i dostava.
 
Posljednje uređivanje:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,252
Re: proizvodnja soka

Evo da malo oživimo temu.

Uskoro stiži mi višnje. Biće nekih 70-80 Kg ploda. Od višanja planiram da napravim sok. Pa me intersuje da li je neko pravio i da li ima kakav dobar recept. Naravno bez odvajanja ručno košpica. Takođe imam i presu za cijeđenje.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Re: proizvodnja soka

...tvrtka "Danubius d.o.o." iz Kneževih Vinograda zastupnik je za ove odlične sokovnike:

http://danubius.hr/public/upload/layout/SOKOVNIK_uputstva_A4_V01.pdf


Ukoliko administrator smatra da post nije primjeren zbog reklamiranja, nek' ga slobodno briše. :)

Evo da malo oživimo temu.

Uskoro stiži mi višnje. Biće nekih 70-80 Kg ploda. Od višanja planiram da napravim sok. Pa me intersuje da li je neko pravio i da li ima kakav dobar recept. Naravno bez odvajanja ručno košpica. Takođe imam i presu za cijeđenje.

Tatkodvd@ neki dan bio kod prijatelja i probao sok od jagoda tj.sirup ,napravljen je iz ovog što je Breskvar stavio .Naime nije električni nego se sastoji od tri rosfrajana lonca i kuhaš na šparetu ili plinu, navodno da je to bilo za kupit u kauflandu za cca 200 kn (mislim na lonce) Taman su brale višnje za sok pa ču otič i to probat i nažicat recept , još kažu da se od ostatka može i pekmez napravit , aj reci ,zvijer od stroja :icon_lol:
Zaboravi reč da je sok bio izvrstan :(clap):
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: proizvodnja soka

Evo da malo oživimo temu.
Uskoro stiži mi višnje. Biće nekih 70-80 Kg ploda. Od višanja planiram da napravim sok. Pa me intersuje da li je neko pravio i da li ima kakav dobar recept. Naravno bez odvajanja ručno košpica. Takođe imam i presu za cijeđenje.

Ovako mi radimo sirup od višnje.
Mjera:
3 litre voća
2 litre vode
4 dkg limuntusa
-to stoji 24 sata
-dobro se procijedi. (ako ćeš raditi s prešom i košticama, pazi da ne drobiš koštice jer će sok bez obzira na šećer imati osjećaj gorčine)
-u ocijeđeno dodati 4 kg šećera i kavenu žličicu konzervansa
-tako stoji 48 sati
-preko dana ćešće miješati da se šećer otopi
-koristiti plastične posude i rastočiti u staklene boce.

Pa ti sada omjere mijenjaj ovisno o količini. Ako ćeš pasterizirati, onda ne znam kakav je postupak. Ovakav sok može stajati i tri godine, ali ne izdrži toliko.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,252
Re: proizvodnja soka

mcmarko0204@ hvala za recept u svakom slučaju, ali nisam pristalica konzervansa nikako. Inače ja i moja porodica nikad ne koristimo ni trun konzervansa sve se pasterizuje.

Inače godišnje pravimo preko 400 litara soka od jabuka.

Recept.
Jabuke se prvo operu, trule ostrane dal komplet ili dio nožem.
Zatim samlju.
Pa u presu, gdje se ocjedi sok koji se procijedi kroz kazu ili sito.
Zatim se naspe u staklene flaše koje se stavljaju u kazan (ravno dno) sa vodom. Zatim se sve zagrije do temperature oko 85 stepeni. Flaše se zatim vade i čepiraju (stavlaju se flaše sa pivskim čepovima). Zatim se složi u kartonske kutije, a sve u jedan veliki najlon kojim se omato, gdje se polako hladi.
Dobije se prirodan sok 100% (bez konzervansa i šećera, samo zanči cijeđen) koji ostane skoro i po godinu dana da se ne pokvari. Prije se popije.
Napomena. od 100 Kg jabuka dobije se oko 60-65 litara ovakog soga. Najbolja sorta koja se pokazala odnosno daje najviše soka je Ajdared.

Evo kako sam planirao sok od višanja. Višnje iscijediti zatim nasuti u flaše i pasterizovati kako sam gore već napisao. Samo se postavlja pitanje koliko treba staviti šećera pošto su višnje same po sebi kisale. Izgleda biće orjentaciono pa probavanje koliko još. Ustvari to bi bio više neki sirp. A ostatk (trop) ispasirati i napraviti neko slatko ili već šta.
 
Posljednje uređivanje:

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: proizvodnja soka

mcmarko0204@ hvala za recept u svakom slučaju, ali nisam pristalica konzervansa nikako. Inače ja i moja porodica nikad ne koristimo ni trun konzervansa sve se pasterizuje.

Inače godišnje pravimo preko 400 litara soka od jabuka.

Recept.
Jabuke se prvo operu, trule ostrane dal komplet ili dio nožem.
Zatim samlju.
Pa u presu, gdje se ocjedi sok koji se procijedi kroz kazu ili sito.
Zatim se naspe u staklene flaše koje se stavljaju u kazan (ravno dno) sa vodom. Zatim se sve zagrije do temperature oko 85 stepeni. Flaše se zatim vade i čepiraju (stavlaju se flaše sa pivskim čepovima). Zatim se složi u kartonske kutije, a sve u jedan veliki najlon kojim se omato, gdje se polako hladi.
Dobije se prirodan sok 100% (bez konzervansa i šećera, samo zanči cijeđen) koji ostane skoro i po godinu dana da se ne pokvari. Prije se popije.
Napomena. od 100 Kg jabuka dobije se oko 60-65 litara ovakog soga. Najbolja sorta koja se pokazača za sok je Ajdared.

Evo kako sam planirao sok od višanja. Višnje iscijediti zatim nasuti u flaše i pasterizovati kako sam gore već napisao. Samo se postavlja pitanje koliko treba staviti šećera pošto su višnje same po sebi kisale. Izgleda biće orjentaciono pa probavanje koliko još. Ustvari to bi bio više neki sirp. A ostatk (trop) ispasirati i napraviti neko slatko ili već šta.

Ja sam ti stavio kako radimo sirup, znači sok koji se razrjeđuje vodom. Inače ovaj moj sok mogu piti svi, Od prijatelja jedan mali je alergičan na sve moguće. Ja nisam znao, pa sam mu dao ovako složen sok. Mali inače eksplodira i natekne, ali ništa. Smije ga piti. sada mu oni doma rade ovako.
Ti ćeš raditi direktno "svježi" sok od višanja. najbolja ti je metoda pokušaja i pogrešaka. Iscijediš litru soka od višnje i staviš jednu ili dvije jušne žlice šećera pa probaš. pa sve dok ti ne bude odgovoralo.
a što se tiče svježeg soka od jabuka, ja to radim isključivo od petrovača. Problem je s njim što pet litara tog soka izdrži jedva jedan dan. kad ga ima kao da nemamo vode. I kako melješ jabuke. Meni se ne da kupovati neke aparate, štapni mikser sve leti okolo, pa naribamo jabuke, ali je puno posla. I ja bih ovako malo više napravio pa spremio. Imam pet petrovača i 90 posto radimo jabučni ocat.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,252
Re: proizvodnja soka

I kako melješ jabuke. Meni se ne da kupovati neke aparate, štapni mikser sve leti okolo, pa naribamo jabuke, ali je puno posla. I ja bih ovako malo više napravio pa spremio.

Pravio meljaču. Imao neki viška motor 1,8 KW. 2800 obrtaja. Malo cijevi, limeni koš aparat za varenje...

Uglavnom dvojica ne mogu nanjeti kantama koliko može samljeti. Otprilike 600-700 Kg na sat.

A presa je pravljena hidraulična 15 tona, i stane negdje oko 40-50 kg voća. Nešto slično kako za cijediti vino, samo što nije sa okretanjem već stavio hidrauličnu dizalicu (klip).
 

Najnoviji postovi

Na vrh