• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Promjena karika ili ne

V

vranac

Guest
Radi se o traktoru universalu 445,ovaj tjedan sam skinuo glavu i dao je reparirati.Takodjer sam skinuo rotacionu pumpu i odnio na reparaturu,nove dize uzeo.E sad me zanima,kad mi je glava dolje,dali da odmah promjenim i karike na masini ili da ostavim ove koje jesu.Jer generalnu ne mislim raditi jer masina jos dobro vuce i dobro pali.Koja su iskustva sa samom izmjenom karika na tom motoru.Generalna je radjena prije 10 godina i tada je stavljeno apsolutno sve novo.Pumpu i glavu sam skidao jer mi je traktor jako lose radio,i kad sam skinuo glavu vidio sam da su 4 ventila propustila.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Radi se o traktoru universalu 445,ovaj tjedan sam skinuo glavu i dao je reparirati.Takodjer sam skinuo rotacionu pumpu i odnio na reparaturu,nove dize uzeo.E sad me zanima,kad mi je glava dolje,dali da odmah promjenim i karike na masini ili da ostavim ove koje jesu.Jer generalnu ne mislim raditi jer masina jos dobro vuce i dobro pali.Koja su iskustva sa samom izmjenom karika na tom motoru.Generalna je radjena prije 10 godina i tada je stavljeno apsolutno sve novo.Pumpu i glavu sam skidao jer mi je traktor jako lose radio,i kad sam skinuo glavu vidio sam da su 4 ventila propustila.
Koliko sati je otprilike poslije generalke i kak sad izgledaju cilindri?
 
V

vranac

Guest
Koliko sati je otprilike poslije generalke i kak sad izgledaju cilindri?

Bio sam ti poslao pp,ma preksinoc stavio glavu i upalio ga,koma,majstor mi nije dobro obradio sjedista,propustali ventili,danas skinuo dolje i sutra nosim na reklamaciju.Budem poslikao blok pa stavim sliku.Cilindri ne izgledaju lose tako,nemaju vidljivih ostecenja,ali si mislim sad kad bude glava sredjena i nebude gubio kompresiju na njoj da mi se to ne odrazi na karike,me kuzis.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Bio sam ti poslao pp,ma preksinoc stavio glavu i upalio ga,koma,majstor mi nije dobro obradio sjedista,propustali ventili,danas skinuo dolje i sutra nosim na reklamaciju.Budem poslikao blok pa stavim sliku.Cilindri ne izgledaju lose tako,nemaju vidljivih ostecenja,ali si mislim sad kad bude glava sredjena i nebude gubio kompresiju na njoj da mi se to ne odrazi na karike,me kuzis.
Videl sam pp, ali tek danas, a i je*eš pp.
Više glava više ideja ;)
Kak to misliš nije dobro obradio sjedišta? Možda nije ušlajfal ventile (jer ste niste dogovorili), a vi ste ih samo pokočali i tropili glavu gore, a to tak nejde.
Slikaj blok, ali tak da se na svakom pojedinačnom cilindru vidi rub do kojeg karika dolazi, a ajnzec probaj prstom odrediti, klip možeš probati (kad je u GMT) pomakivati rukom da vidiš koliko ima lufta.
Pazi da ti jagodicu na prstu ne odnese :lol:
Kužim ja tebe u vezi karika i u pravom smjeru razmišljaš :prayer:
Nisi mi odgovoril koliko ima sati poslije generalke :scratch
 
V

vranac

Guest
Generalka je radjena 2000 godine,i sve je komplet uredjeno.Sve novo u glavi,cak i klavijature i osovina.Blok brusen,set klipova i karika,nove klipnjace,radilica brusena i novi lezajevi.Vodena pumpa,uljna pumpa,nova bregasta,novi uloski diza i kucista diza,rotacijona pumpa nije stavljena nova,stara je prediftana i postelana jer je bila jos dobra tada.Traktor je tada imao 22000 radnih sati.Od generalke je napravio cca 8000 sati.Evo upravo dosao iz radione,povadio klipove van,pregledao radilicu,ona je u super stanju,uljna pumpa je dobra jer sam zimus mjerio pritisak ulja dakle samim time i lezajevi su dobri na radilici.
Cijeli dan me kopkalo dal da skidam klipove ili ne,ali dok te uvijek nesto kopka,kopka sa razlogom,na dva od tri klipa popucale su pikse na bolcinima klipnjaca u klipovima.Sami klipovi i karike su u zacudujuce dobrom stanju,isto kao i pikse u bloku.Pocistio sam pikse,i osjeti se malo rub,ali nista strasno,kakve sam vidio ovo je novo.Kad je dolje promjenit cu i karike i pikse bolcina klipnjace u klipu.

Sto se tice glave,ugradili smo pojacane ventile,nove vodilice,osigurace i dogovoreno je slajfanje ventila i na kraju poravnavanje glave.Ali eto,nije dobro i nosim sutra na reklamaciju,tko radi taj i grijesi,nije nista namjerno,jos sam si dobar sa deckom koji mi je radio,tak da bude OK.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Generalka je radjena 2000 godine,i sve je komplet uredjeno.Sve novo u glavi,cak i klavijature i osovina.Blok brusen,set klipova i karika,nove klipnjace,radilica brusena i novi lezajevi.Vodena pumpa,uljna pumpa,nova bregasta,novi uloski diza i kucista diza,rotacijona pumpa nije stavljena nova,stara je prediftana i postelana jer je bila jos dobra tada.Traktor je tada imao 22000 radnih sati.Od generalke je napravio cca 8000 sati.Evo upravo dosao iz radione,povadio klipove van,pregledao radilicu,ona je u super stanju,uljna pumpa je dobra jer sam zimus mjerio pritisak ulja dakle samim time i lezajevi su dobri na radilici.
Cijeli dan me kopkalo dal da skidam klipove ili ne,ali dok te uvijek nesto kopka,kopka sa razlogom,na dva od tri klipa popucale su pikse na bolcinima klipnjaca u klipovima.Sami klipovi i karike su u zacudujuce dobrom stanju,isto kao i pikse u bloku.Pocistio sam pikse,i osjeti se malo rub,ali nista strasno,kakve sam vidio ovo je novo.Kad je dolje promjenit cu i karike i pikse bolcina klipnjace u klipu.

Sto se tice glave,ugradili smo pojacane ventile,nove vodilice,osigurace i dogovoreno je slajfanje ventila i na kraju poravnavanje glave.Ali eto,nije dobro i nosim sutra na reklamaciju,tko radi taj i grijesi,nije nista namjerno,jos sam si dobar sa deckom koji mi je radio,tak da bude OK.
Sad kad je več širom, onda ti je jasno da karike moraju iči nove, samo ako si baš siguran da su klipovi ok.
Rub koji osječaš obavezno skini jer ti inače badava poso.
Ovaj zadebljani dio mi baš nije jasan :scratch
Misliš na pikse (čahure) klipnjača?
 
V

vranac

Guest
Da,na cahure klipnjaca sam mislio_Ovaj rub cu prvo sastrugat,vecu necistocu,zatim vodobrusni 2000 i na kraju purol pastom ispolirati.Normalno ne mogu postici da je u toleranciji sa donjim dijelom,ali mogu sve fino pocistiti.Kao sto kazes karike idu nove,kad je sirom nema smisla stavit stare.Mada sa njima mogu ocekivati isprva potrosnju ulja dok ne sjednu,jer je piksa u bloku ipak poderana a karika se mora podati tj potrositi da sve sjedne kak treba.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Da,na cahure klipnjaca sam mislio_Ovaj rub cu prvo sastrugat,vecu necistocu,zatim vodobrusni 2000 i na kraju purol pastom ispolirati.Normalno ne mogu postici da je u toleranciji sa donjim dijelom,ali mogu sve fino pocistiti.Kao sto kazes karike idu nove,kad je sirom nema smisla stavit stare.Mada sa njima mogu ocekivati isprva potrosnju ulja dok ne sjednu,jer je piksa u bloku ipak poderana a karika se mora podati tj potrositi da sve sjedne kak treba.
Pripazi, jer ako su pikse popucale, najvjerojatnije su i bolcni stradali :scratch
Sa vodobrusnim 2000 si možeš rit brisati, a ne da buš ajnzec skinul ;)
 
V

vranac

Guest
Sa njim na kraju prije purol paste,znam da je taj prefin za bilo sta skinut.A za bolcne cu vidjet kad ih ujutro izvadim,sad sam samo povadio klipove i ujutro rastavim i idem u kz miljenku po to.
Vidim da se kuzis u to,znas li mozda na kolko se kila stezu klipnjace na njemu i ima li netko u nasoj okolici vakummetar za ispitivanje diftanja ventila,da ne mecem glavu gore nakon sto je uzmem od ovog a da ne valja opet.A ne da je tri puta skidam,metoda sa benzinom moze posluziti samo odokativno,ovo je puno tocnije.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Sad fino izvadi pikse i odnesi da ti " srtugar"skine ajnzec i pohrapavi zaglađeni dio pikse .
Ako ne nabavi "biaks " za ajnzic a površinu kojom voziklip ohrapavi brusnim papirom granulacije oko 200 i to tak da radiš pokrete kao glava za honanje , dakle ..gore / dolje i vrti .
 
V

vranac

Guest
Sad fino izvadi pikse i odnesi da ti " srtugar"skine ajnzec i pohrapavi zaglađeni dio pikse .
Ako ne nabavi "biaks " za ajnzic a površinu kojom voziklip ohrapavi brusnim papirom granulacije oko 200 i to tak da radiš pokrete kao glava za honanje , dakle ..gore / dolje i vrti .

Mislio sam samo pocistiti gore piksu u bloku,trebam li i to raditi,mijenjam samo karike,nisam nikad to radio rucno,mislim na kao rucno honovanje.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Sa njim na kraju prije purol paste,znam da je taj prefin za bilo sta skinut.A za bolcne cu vidjet kad ih ujutro izvadim,sad sam samo povadio klipove i ujutro rastavim i idem u kz miljenku po to.
Vidim da se kuzis u to,znas li mozda na kolko se kila stezu klipnjace na njemu i ima li netko u nasoj okolici vakummetar za ispitivanje diftanja ventila,da ne mecem glavu gore nakon sto je uzmem od ovog a da ne valja opet.A ne da je tri puta skidam,metoda sa benzinom moze posluziti samo odokativno,ovo je puno tocnije.
Hadroviču miljenku? Od kud si?
Imam negde to zapisano, ali to mogu sutra potražiti jer mi premala glava.
Na kolko si stegnul glavu prvi put?
Vakummetar za ispitivanje ventila nemam pojma (a niti sam ga ikad videl) Ako benzin stoji onda je garant dobro jer se svaki ventil (ako je dobro ušlajfan) malo natuče.

Puknuti ti je sve ljepo pojasnil, a kad skineš ajnzec možeš i honer upotrijebiti.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kaj ja znam ...kaj se ne bude piksa otpustila/rasklimala kod bilo kakvog zahvata na njoj ?
Ako ti se "odljepi " sa ležišta ušlo bude ispod smeće i tek onda budu problemi .
Površina cilindra mora biti honana pod određenim kutem jer se u risevima koji nastaju od honanja zadržava ulje .
Nitko to ne radi , ni ja ne bi na svojem , ja samo kažem kak bi trebalo :zubo:
 
V

vranac

Guest
Od sokolovca.Da,idem miljenku.Na 13 kila sam stegnuo glavu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Kaj ja znam ...kaj se ne bude piksa otpustila/rasklimala kod bilo kakvog zahvata na njoj ?
Ako ti se "odljepi " sa ležišta ušlo bude ispod smeće i tek onda budu problemi .
Površina cilindra mora biti honana pod određenim kutem jer se u risevima koji nastaju od honanja zadržava ulje .
Nitko to ne radi , ni ja ne bi na svojem , ja samo kažem kak bi trebalo :zubo:
Kad te ja rasklimam :lol:
Kaj ti nisi na svojem honal kad je glava bila dole?
Od sokolovca.Da,idem miljenku.Na 13 kila sam stegnuo glavu.
Gde si našel baš 13 :scratch
Onda ga pitaj na kolko da stegneš. Baš me zanima kaj ti bu rekel, a ja sutra pogledam pa javim.
Kam si onda glavu nosil?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kad te ja rasklimam :lol:
Kaj ti nisi na svojem honal kad je glava bila dole?
Kad je glava dolje onda je v gačama a ja na pdf-ju tomo vinković .
Nisam honoval jer su klipani ionk premali .

Ali ovo mi nije jasno 22 kh pa generala ..pa poslje još 8 kh ?halo!
 
V

vranac

Guest
Bas mi je miljenko rekao da je najbolje na 13 kila stegnuti,glavu sam dao uredjivati kod Kanazira u kc,njega znas,a dijelove sam uzeo kod hadrovica.Ajd pukni neki broj pa ak cu imat vremena odemo sutra na cugu
 
V

vranac

Guest
Kad je glava dolje onda je v gačama a ja na pdf-ju tomo vinković .
Nisam honoval jer su klipani ionk premali .

Ali ovo mi nije jasno 22 kh pa generala ..pa poslje još 8 kh ?halo!

traktor je 1973 godina i vjeruj mi naradio se je...tata je prvi vlasnik i nikad ni jedan nece napravit i izdrzat sto je taj,imamo jos zetora 7211 i landinia novijeg 100 konja,kupili smo 2002 godine 643 novoga i prodali,jer je bio obicno sranje,poluproizvod od traktora
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Kad je glava dolje onda je v gačama a ja na pdf-ju tomo vinković .
Nisam honoval jer su klipani ionk premali .

Ali ovo mi nije jasno 22 kh pa generala ..pa poslje još 8 kh ?halo!
Nemoj tak, ipak je taj motor Rumun delal. Nije to IMT :lol:
Inače taj dio nisam htel komentarisati ;)
Bas mi je miljenko rekao da je najbolje na 13 kila stegnuti,glavu sam dao uredjivati kod Kanazira u kc,njega znas,a dijelove sam uzeo kod hadrovica.Ajd pukni neki broj pa ak cu imat vremena odemo sutra na cugu
Sutra sam u metropoli kod štefa munje (kanazir mi nekak odavno ne paše) tak da ......
A i dost ti bu miljenko troška složil.
 
V

vranac

Guest
Nemoj tak, ipak je taj motor Rumun delal. Nije to IMT :lol:
Inače taj dio nisam htel komentarisati ;)

Sutra sam u metropoli kod štefa munje (kanazir mi nekak odavno ne paše) tak da ......
A i dost ti bu miljenko troška složil.

Na sta mislis ovo za miljenka,ne steze se na toliko,ili je skup s dijelovima.Ma trazio sam servisni prirucnik za njega na netu bas za te momente stezanja al nigdje naci.Na koliko ti prakticiras stegnuti glavu na njemu.Ko zna taj traktor i sta je radio u svom vijeku,moze vjerovat,ima u selu jedan 558,na cca 27 tisuca radio generalku prvu.Dok pogledaj druge imt predju 6,7 tisuca i gotvi su...takve stvari se vise ne rade,ta dva traktora po kvaliteti su najbolji istocni traktori,po meni jedini koji se mogu parirati sa nekim zapadnim po brojem napravljenih rs
 
Na vrh