• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Promjena motora na traktoru

B

Bobo

Guest
Maksimalni gas u ovom slucaju na ujakovom kombajnu je bio ogranican zarezom u komandnoj tebli. Motor se vrtio na nekih 1800 okretaja i to je sljakalo OK na cesti, i kad dodje do njive, ukljuci vrsalicu, heder, sve sto ide i motor drzi te okretaje. Udje u psenicu i krene kositi, motor i dalje radi u tim okretajima, e a kadizadje na kraj njive, i kad kombajn vise ne dobiva slamu u sebe, motor jos dobro radi dok ima sto vrsiti, tj dok ima opterecenja, kad izbaca svumasu iz sebe, okretaji motora idu do maksimalnih koji su odradjeni za kamionski motor, iako ujak nije pomicao rucicu gasa nikud. Prvi dan je to kompenzirao tako da je izlazio iz otkosa i odmah mu smanji gas cim krene motor ubrzavati. vise mu se nije dalo i radilica je pukla... tako tri puta i odustao je od popravljanja.

Ja i dalje tvrdim da ta radilica nije pre slaba za to opterecenje kako moj ujak tvrdi, vec mislim da problem lezi bas u toj PVP koja nije namjenjena za takav rad i da to slomi radilicu, kao i pretegnut plosnati remen koji i pogoni cijelu vrsalicu...

Kombajn kod mene dolazi poslije zetve psenice a prije zetve soje. Nadam se da cu ga do soje uspjeti osposobiti pa da isprobam i to cudo. Ako opet rukne radilica, rjesenja su tri: Stavljanje "zvona" na motor (velika spojnicka osovina koja ima veliki dupli lezaj koji preuzima svo naprezanje na sebe, a radilica to samo okrece) sa zmaja 780, nabavka original motora i trece prodaja na otpad...
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Maksimalni gas u ovom slucaju na ujakovom kombajnu je bio ogranican zarezom u komandnoj tebli. Motor se vrtio na nekih 1800 okretaja i to je sljakalo OK na cesti, i kad dodje do njive, ukljuci vrsalicu, heder, sve sto ide i motor drzi te okretaje. Udje u psenicu i krene kositi, motor i dalje radi u tim okretajima, e a kadizadje na kraj njive, i kad kombajn vise ne dobiva slamu u sebe, motor jos dobro radi dok ima sto vrsiti, tj dok ima opterecenja, kad izbaca svumasu iz sebe, okretaji motora idu do maksimalnih koji su odradjeni za kamionski motor, iako ujak nije pomicao rucicu gasa nikud. ............
............
..

Jasno. To je bio i problem kod kamiona bez sverežimskog regulatora, odnosno regulatora max. broja okretaja. Scena; voziš kamion, sve ok, lijepo ide, no približavaš se koloni vozila koja stoji na semaforu, lagano kočiš kamion u brzini, i dok se približavaš kolona lagano kreće sa mjesta (zeleno svjetlo), vidiš da nema potrebe za daljnjim kočenjem, jel iako si blizu koloni (3m) dok ti dođeš oni će se pokrenut, tada pustiš kočnicu, rasteretiš motor, a on sam odlazi u visoke okretaja, jel on se pripremio količinom goriva da nosi opterećenje kočnice, kad si ga rasteretio, ta količina goriva naglo digne okretaje, iznenadi te, i buuuum, u auto ispred sebe. Iz tog razloga treba ograničiti max. broj okretaja, koji se ne ograničava zarezom ni blokadom poluge, koliko ćeš gasa dati, nego opet uređajem, koji radi na principu centrifuge/utega (mase) i broja okretaja.
 
B

Bobo

Guest
To moj ujak nije znao i nije me htio slusati jer ja nemam pojma, to je jedno te isto pumpa iz vana jednako izgleda kao njegova na 558...

Sad jerekao da ce si pumppu skinuti jer pase na traktor za nedaj boze i ja sam mu rekao nek ju nosi, jer sam ja nabavio ispravnu a on se sovom nece usreciti... Ondaje tek skuzio da znam u cemu je stos...

Valjda cemo gasastaviti i isprobati ove godine. Cekat cemo da vidimo kako ce se situacije dalje odvijati.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Ja sam nabavio jedan nezavisan regulator broja okretaja koji se pogoni remenicom , može se staviti na šta god poželiš
Čisto onako , neka se nađe :mrgreen:
 
Å

švrćo

Guest
regulator kuta ubrizgavanja koji se nalazi na PVP.
...regulator broja okretaja,

ovo su naravno dva različita sklopa?

.....mislim da problem lezi bas u toj PVP koja nije namjenjena za takav rad i da to slomi radilicu, kao i pretegnut plosnati remen koji i pogoni cijelu vrsalicu.....

Remen na radilici? Mani se ti PVP, regulatora i reglaže nego riješi prvo to s remenom.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
ovo su naravno dva različita sklopa?


Regulator broja okretaja i regulator kuta ubrizgavanja su dva različita sklopa, barem ja poznajem takvu konstrukciju.

Regulator kuta ubrizgavanja djeluje na bregasto vratilo u PVP, korigirajući tako raniji ili kasniji nailazak bregova na podizače klipova.

A regulator broja okretaja sam već objasnio, ukratko, dovoljno.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Lisnik, ovaj tvoj opis je toliko laički da ima hrpu netočnosti.
Prvo, motor ne izgubi snagu, već mu uzbrdo teret poraste.
Traktorski motor reagira automatskim dodavanjem gasa, dok kamionskom motoru, da okretaji nebi pali, gas mora dodati vozač pedalom, a ne nužno šaltati. Dakle, kamionski motor nemre (radi svoje katakteristike) raditi na kombajnu, odnosno na strojevima s fiksnim (ručnim) gasom, dok bi na traktoru koji vozi ili vuče neki priključak još i išlo uz nogu stalno na pedali gasa. Ako je pak riječ o pogonu strojeva preko kardana, onda "priča ne drži vodu".
Dakle, kamionskom motoru fali regulator brzine, jer ono malo utega u regulatoru služi za regulaciju brzine ler gasa, dok su maksimalni okretaji uglavnom ograničeni hodom poluge gasa i zato se razleti kamionski motor na kombajnu.

Svako ima svoje misljenje i iskustvo.E sad kako ko to zna objasniti rijecima to je druga stvar.
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Htio bih pitati još nešto, vezano uz naslov teme i ta silna razletavanja motora.
Kada se rade ta premještanja motora, zapravo ugradnja drugih, u kombajne i traktore ,
tu se obrađuju i ili mjenjaju zamajšnjaci, korpe.... i mjenja se ukupna masa koja služi kao zamašnjak.
Da li to ima veze, u biti sigurno ima , ali koliko ?
da li promjena tih rotirajućih masa do 15 % ima velik ujtjecaj?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,073
Torpedo,
većina traktorskih motora (ove generacije o kojoj govorimo) NEMA promjenu kuta ubrizgavanja.
Nema je Zetor, nema IMT niti s jednim tipom pumpe, nema je niti Torpedo/Deutz, dakle, rade s fiksnom fazom.

Varijator faze ti imaju jedino Universal/Štore/Fiat (ne padaju mi drugi sad na pamet).

Lisnik,
nemoj krivo shvatiti onu primjedbu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Torpedo,
većina traktorskih motora (ove generacije o kojoj govorimo) NEMA promjenu kuta ubrizgavanja.
Nema je Zetor, nema IMT niti s jednim tipom pumpe, nema je niti Torpedo/Deutz, dakle, rade s fiksnom fazom.

Varijator faze ti imaju jedino Universal/Štore/Fiat (ne padaju mi drugi sad na pamet).

Lisnik,
nemoj krivo shvatiti onu primjedbu.
Nisi u pravu ako mislimo na isto ;) 549? i jedan 558 iz bliže okolice za kojeg ja znam jer sam ju ja ugrađival ;)
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Torpedo,
većina traktorskih motora (ove generacije o kojoj govorimo) NEMA promjenu kuta ubrizgavanja.
Nema je Zetor, nema IMT niti s jednim tipom pumpe, nema je niti Torpedo/Deutz, dakle, rade s fiksnom fazom.

Varijator faze ti imaju jedino Universal/Štore/Fiat (ne padaju mi drugi sad na pamet).

Mislim da svi mislimo na isto i ako je tako muhanicar je u pravu.IMT 577 sa klipnom pumpom nema fiksnu fazu(ako o istom govorimo :zupcanik PVP nije fiksan)

Lisnik,
nemoj krivo shvatiti onu primjedbu.

Nije problem.Samo sam htio reci da svako na svoj nacin zeli da prikaze svoje misljenje.JBG neko to zna bolje napisati.Ja da sam znao dobro satavljati štiva bio bi u politici ili nekom drugom slicnom poslu.
PS. Malo šale nesmeta.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,073
Nisi u pravu ako mislimo na isto ;) 549? i jedan 558 iz bliže okolice za kojeg ja znam jer sam ju ja ugrađival ;)
Vjerojatno nisam. Si mislil na Vilarovog 558?
Jel' tak bilo orginal ili si ugrađival pumpu s varijatorom faze?

Nemam niti jednog 549 u blizini da pogledam, a ovo kaj sam pogledal i napisal IMT, se odnosilo na 542, 539 i 560.
Neznam ima li to motor iz Tamića :scratch
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Vjerojatno nisam. Si mislil na Vilarovog 558?
Jel' tak bilo orginal ili si ugrađival pumpu s varijatorom faze?

Nemam niti jednog 549 u blizini da pogledam, a ovo kaj sam pogledal i napisal IMT, se odnosilo na 542, 539 i 560.
Neznam ima li to motor iz Tamića :scratch
Ne na njegvog, taj je na kontra stranu. Nije ni bitno o kome je riječ.
Pumpa je sa viličara.

Kak nema u blizini :scratch Pa prije Vilara ima Pečkaš 549, a i preko puta crkve ti je isto jedan .........

img upload
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Zanima me zašto ima razlika u radu istih motora..Znači isti traktori,isti motor na njima a jedan i drugi skroz različit zvuk imaju??
Gdje je tu razlika da je jedan tiši a drugi puno glasniji??
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Ako misliš na traktore s novim motorima onda je čudno, osim toga nešto može biti isto jedino samo sebi, što je i djelimično odgovor na tvoje pitanje
Ako se radi o ragama starijim od tebe onda nema šta da te čudi, zvuk zavisi od stanja motora (kompresija, zazori na rukavcima, razlokane kojekakve osovinice, poluge...), sistema za ubrizgavanje (stanje pumpe, brizgaljki, podešenosti brizgaljki.....), usisni sistem (filer, cijevi, grana....), izduvni sistem (grana, cijevi, lonac, dva lonca od različitog materijala daju različit zvuk.....), gorivo.......
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Ugao predpaljenja na vladimircu mijenja zvuk do neprepoznatljivosti , provjereno :(:


Nego zanima me jeli @bobo riješio problem kombajna ?
 

MF158

Član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
235
Možda budem uskoro ugrađivao motor od tam-a 60 na fahra pa me zanima kolko bih došla ploča željezna od 1m2 debljine 2cm za međuploču?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Motori su starije generacije,ali od prvog dana kak su došli kod mene imali su drugačiji zvuk..Riječ je o dva ista traktora 30god starosti.
Oba su imala isti motor izvana ali zvuk skroz različit,i kad je urađena generalka na oba motora opet su se zvukovi ralikovali..Jedan je bio jako tih u radu,a drugi je bio glasan..

Neznam zašto je to tako ?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Ma nebih rekao,aspuh i kad skinem dolje u kabini je skoro isti zvuk kao i sa auspuhom..
Izgleda da je motor tak napravljen da je glasniji..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh