Za traktor treba sverežimski regulator (regulator lergasa, regulator maksimalne brzine i regulator snage/brzine).
Regulatori na vozilima nemaju regulator snage, jer ga netreba.
REGULATOR ZA RADNI STROJ TREBA PODESITI TAKO DA ODREĐENI POLOŽAJ RUČICE GASA ODGOVARA ODREĐENIM OKRETAJIMA MOTORA I DA ISTE ODRŽAVA PRI NEKOJ PROMJENI OPTEREĆENJA (uz odgovarajući pad brzine - astatizam regulatora).
Inače, malo majstora razumije rad regulatora i zna kaj treba napraviti da se dobije željena karaktereistika.
Mali nadovezak;
Da bi dizel motor pravilno radio, potrebno je osigurati korekciju kuta ubrizgavanja proporcionalno povećanju broja okretaja motora. Kako raste broj okretaja vremena za ubrizgavanje "sve je manje", rečeno pojednostavljeno. U tu svrhu koristimo regulator kuta ubrizgavanja koji se nalazi na PVP.
Kad smo kod regulator, kut ubrizgavanja nije jedina regulirajuća vrijednost. Davno, prilikom konstruiranja MSUI konstruktori naprave motor, on radi, radi sve jače, razleti se, iz, u to doba nepoznatog razloga.
Zbog opterećenosti i velike mase dijelova dizel motor je sklon „samo ubrzavanju“ da to tako nazovem, a razlog leži u inercijskim silama (masa), momentu inercije, kutnom ubrzanju… ukratko, da ne zatrpavam teorijom. Iz tog razloga potrebo je postaviti regulator broja okretaja, na dizel motoru.
Regulatora broja okretaja postoje 3 vrste.
Jednorežimski (ograničavam samo jedan broj okretaja),
dvorežimski (ograničava maksimalni broj okretaja i održava najmanji broj okretaja) i
sverežimski ( djeluje u cijelom području rada motora).
Princip rada je.. centrifugalna sila. Na vratilu PVP nalazi se regulator koji se sastoji od utega, niza zglobova i poluga, povećanjem ili smanjenjem broj okretaja, mijenja se brzina vrtnje vratila, što utječe na udaljenost rotirajućih utega regulatora, a ta udaljenost, nizom poluga i zglobova djeluje na motku koja opet povećava ili smanjuje količinu ubrizganog goriva u motor.
Gore navedeni regulatori su mehanički, a postoje i pneumatski regulatori broja okretaja. Zadaća ista, princip… usisni kolektor spojen cijevi sa regulatorom br. okr, u kojem se nalazi membrana, niz poluga i koljena, podtlak iz usisnog kolektora djeluje na membranu, koja zauzimanjem raznih položaja preko polužja i zglobova djeluje na motku – smanjenje ili povećanje količine ubrizganog goriva.
Sverežimski regulator broja okrataja koristi se na traktoru, Zj kako si i naveo. Sve točno.