• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Promjena motora na traktoru

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Zanima me da da li tko ima iskustva s promjenom motora na traktoru?

, znači motor druge marke, npr. kako u Srbiji stavljaju mercedes motore na Rakovice 120 i 135 .

Kakvo je vaše mišljenje o tome, troškovi, koliko je to teško napraviti , međuploče i ostalo ?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Šta te konkretno zanima ?
Gledao sam prepravke da na rusa 52 stavljaju motore S46 i mogu reći da to sasvim pristojno izgleda , transmisija podnosi taj motor bez problema
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,811
Trebaš puno volje, slobodnog vremena, malo znanja i mašte za taj zahvat. Normalno treba tu i podosta novčića jer treba raditi međuploču između motora i mjenjača, obično nekaj sličnoga treba da bi se i prednja kola uglavilo gore, pa ti onda limarija nepaše ..................
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Šta te konkretno zanima ?
Gledao sam prepravke da na rusa 52 stavljaju motore S46 i mogu reći da to sasvim pristojno izgleda , transmisija podnosi taj motor bez problema

da takve stvari me zanimaju.
Posebno to što si naveo, kako se to poslije ponaša, tj. da li funkcionira.
Imaš li kakve slike?
Kako je riješena među ploča , i tko to može napraviti?
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Trebaš puno volje, slobodnog vremena, malo znanja i mašte za taj zahvat. Normalno treba tu i podosta novčića jer treba raditi međuploču između motora i mjenjača, obično nekaj sličnoga treba da bi se i prednja kola uglavilo gore, pa ti onda limarija nepaše ..................

Ma limarija i prednja kola- predni trap se riješi.
Međuploča se najteže rješava, barem tako mislim.
Da li znaš kako pouzdano i što jednostavnije riješiti spoj na spojničkoj osovini?
Da li ostaviti kvačilo i korpu od traktora ili staviti od motora koji se stavlja?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,811
Ma limarija i prednja kola- predni trap se riješi.
Međuploča se najteže rješava, barem tako mislim.
Da li znaš kako pouzdano i što jednostavnije riješiti spoj na spojničkoj osovini?
Da li ostaviti kvačilo i korpu od traktora ili staviti od motora koji se stavlja?
Međuploča je najmanji problem.
Naj jednostavnije bu tak da ostaviš postoječe kvačilo, a zamajac prilagodiš, ako imaš mogučnosti, a ako nemaš onda pripasivaš kvačilo lamelama ili se upuštaš u izradu novih lamela.

Na koji traktor ti uopče misliš nasaditi koji motor?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Gledao sam neke slike na drugim forumima ali iskreno da ti kažem nemogu se sjetiti gdje
Čak sam tu kobinaciju i uživo vidio nekoliko puta i kažem ti , izgleda sasvim pristojno , zvuk šestaka motora na rusu je onako baš jebozovan :supz:

Čak sam vidio da se ugrađivali i motor od mercedesa 130ks na 82ku , to je radio jedan član na poljoinfu ako se dobro sjećam , imao je malo problema sa prednjim kardanom i karterom ali je i to riješio
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
To sve lako ide na traktorima koji imaju svoju sasiju,a njih je vrlo malo.Najveci problem je prikaciti prednji stel.Na vecini traktora je i karter nosivi dio prednjeg stela. Ljudi najcesce pokusavaju ugraditi kamionske motore ,a na njima su uglvnom aluminijski karteri. Među-ploca lamele se lako dorade.Malo finog mjerenja i dobar tokar to rijese.
 
F

FERGUSONN

Guest
Jedan moj susjed ugradio je motor od Tamica u imt radi sasvim pristojno samo isto nema bas snagu kao sa tvornickim motorom
 
B

Bobo

Guest
Hehe pa i jedan i drugi su IMR motori i to ide samo tako... Mjenja se karter i jos pokoja sitnica ali najbitnija je pumpa visokog pritiska. Ako ostane kamionska nece se on s tim traktorom naraditi...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Hehe pa i jedan i drugi su IMR motori i to ide samo tako... Mjenja se karter i jos pokoja sitnica ali najbitnija je pumpa visokog pritiska. Ako ostane kamionska nece se on s tim traktorom naraditi...

Netreba mijenjati pumpu, već treba preštelati regulator ;)
 
B

Bobo

Guest
Ako cemo u detalje treba mjenjati regulator... Ne kuzim se u PVP, ali mi je rekao covjek koji to radi godinama da postoje dvije vrste regulatora (ne znam strucni naziv pa cu pisat ko seljak) Jedan je "kamionski" a drugi je "poljoprivredni". Razlika izmedju te dvije vrste je u broju nekih utega a ja ne znam kakvih, nisam nikada rastavljao PVP. Jedna vrsta ima na regulatoru 3 utega a druga ima 6. Najbolje je zamjeniti kompletan regulator ili jednostavnije rjesenje je staviti na novi motor i PVP sa starog motora, kao sto se mora mjenjati karter i poklopac razvoda...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Dobro, nisam bil precizan. Na rednoj pumpi se mijenja regulator (ili dograđuje, kak si rekel) dok je na roto pumpi nekaj jednostavnije.
Ako je motor identičan (kao IMR) a sustav ubrizgavanja na starom motoru ispravan, onda je najjednostavnije tak napraviti kak si rekel.
 
B

Bobo

Guest
Kupio sam si jos jedan kombajn jd 330 koji ima na sebi motor s TAM-ica i polomio je tri radilice jer ovi nisu nista dirali na PVP (rotaciona) nego samo na rucki za gas na komandnoj tabli zarezali turpijom dokle treba dati gas i to je islo donjive, udjes u njivu, kombajn radi ko sat, izadje iz otkosa kombajn izgubi masu i obrtaji na iber iako ovaj ne dira rucku gasa i ovaj odmah otkine radilicu... tako su tri radilicepromijenili i odustali su od kombajna a ja tu ulijecem s novom radilicom, trnovanjem bloka i drugom (traktorskom) PVP i mislim da ce to "klapati"...

Ako kazes da se ova stara "kamionska" pumpa da prestelati u "traktorsku" to bi mi bilo jos bolje rjesenje...

Do soje se nadam osposobiti taj kombajn i s njim planiram soju vrsiti. Ako izdura zetvu, ide u prodaju kolegi, a ako ne, skidam motor i ostatak ide "na kilu"
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Za traktor treba sverežimski regulator (regulator lergasa, regulator maksimalne brzine i regulator snage/brzine).
Regulatori na vozilima nemaju regulator snage, jer ga netreba.
REGULATOR ZA RADNI STROJ TREBA PODESITI TAKO DA ODREĐENI POLOŽAJ RUČICE GASA ODGOVARA ODREĐENIM OKRETAJIMA MOTORA I DA ISTE ODRŽAVA PRI NEKOJ PROMJENI OPTEREĆENJA (uz odgovarajući pad brzine - astatizam regulatora).
Inače, malo majstora razumije rad regulatora i zna kaj treba napraviti da se dobije željena karaktereistika.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Za traktor treba sverežimski regulator (regulator lergasa, regulator maksimalne brzine i regulator snage/brzine).
Regulatori na vozilima nemaju regulator snage, jer ga netreba.
REGULATOR ZA RADNI STROJ TREBA PODESITI TAKO DA ODREĐENI POLOŽAJ RUČICE GASA ODGOVARA ODREĐENIM OKRETAJIMA MOTORA I DA ISTE ODRŽAVA PRI NEKOJ PROMJENI OPTEREĆENJA (uz odgovarajući pad brzine - astatizam regulatora).
Inače, malo majstora razumije rad regulatora i zna kaj treba napraviti da se dobije željena karaktereistika.

Mali nadovezak;

Da bi dizel motor pravilno radio, potrebno je osigurati korekciju kuta ubrizgavanja proporcionalno povećanju broja okretaja motora. Kako raste broj okretaja vremena za ubrizgavanje "sve je manje", rečeno pojednostavljeno. U tu svrhu koristimo regulator kuta ubrizgavanja koji se nalazi na PVP.

Kad smo kod regulator, kut ubrizgavanja nije jedina regulirajuća vrijednost. Davno, prilikom konstruiranja MSUI konstruktori naprave motor, on radi, radi sve jače, razleti se, iz, u to doba nepoznatog razloga.
Zbog opterećenosti i velike mase dijelova dizel motor je sklon „samo ubrzavanju“ da to tako nazovem, a razlog leži u inercijskim silama (masa), momentu inercije, kutnom ubrzanju… ukratko, da ne zatrpavam teorijom. Iz tog razloga potrebo je postaviti regulator broja okretaja, na dizel motoru.
Regulatora broja okretaja postoje 3 vrste.
Jednorežimski (ograničavam samo jedan broj okretaja),
dvorežimski (ograničava maksimalni broj okretaja i održava najmanji broj okretaja) i
sverežimski ( djeluje u cijelom području rada motora).

Princip rada je.. centrifugalna sila. Na vratilu PVP nalazi se regulator koji se sastoji od utega, niza zglobova i poluga, povećanjem ili smanjenjem broj okretaja, mijenja se brzina vrtnje vratila, što utječe na udaljenost rotirajućih utega regulatora, a ta udaljenost, nizom poluga i zglobova djeluje na motku koja opet povećava ili smanjuje količinu ubrizganog goriva u motor.

Gore navedeni regulatori su mehanički, a postoje i pneumatski regulatori broja okretaja. Zadaća ista, princip… usisni kolektor spojen cijevi sa regulatorom br. okr, u kojem se nalazi membrana, niz poluga i koljena, podtlak iz usisnog kolektora djeluje na membranu, koja zauzimanjem raznih položaja preko polužja i zglobova djeluje na motku – smanjenje ili povećanje količine ubrizganog goriva.


Sverežimski regulator broja okrataja koristi se na traktoru, Zj kako si i naveo. Sve točno.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Jedan moj susjed ugradio je motor od Tamica u imt radi sasvim pristojno samo isto nema bas snagu kao sa tvornickim motorom

To je najlakse odraditi.Objasnio je Bobo.Mjenjas karter,kuciste razvoda ,poklopac ventila i to je to.

Ako cemo u detalje treba mjenjati regulator... Ne kuzim se u PVP, ali mi je rekao covjek koji to radi godinama da postoje dvije vrste regulatora (ne znam strucni naziv pa cu pisat ko seljak) Jedan je "kamionski" a drugi je "poljoprivredni". Razlika izmedju te dvije vrste je u broju nekih utega a ja ne znam kakvih, nisam nikada rastavljao PVP. Jedna vrsta ima na regulatoru 3 utega a druga ima 6. Najbolje je zamjeniti kompletan regulator ili jednostavnije rjesenje je staviti na novi motor i PVP sa starog motora, kao sto se mora mjenjati karter i poklopac razvoda...

I ja cu pokusati objasniti narodnim jezikom razliku.Regulator se nemoze prestelati bas zbog broja utega.Navest cu primjer rada tih PVP.Traktor sa traktorskom PVP kad ide uzbrdo i izgubi snagu usljed optertecenja motora moze i da je povrati kad se uzbrdica smanjiTraktor sa kamionskom PVP u uzbrdici izgubi snagu na isti nacin nemoze sam da je povrati vec moras saltati u manju brzinu.Nadam se da sam objasnio laicki i da me razumiju svi.
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Međuploča je najmanji problem.
Naj jednostavnije bu tak da ostaviš postoječe kvačilo, a zamajac prilagodiš, ako imaš mogučnosti, a ako nemaš onda pripasivaš kvačilo lamelama ili se upuštaš u izradu novih lamela.

Na koji traktor ti uopče misliš nasaditi koji motor?

za sad ne mislim ništa ozbiljno , jer nemam ni vremena ni novaca sad za to, a nemam ni traktora na kojem bi to napravio.
samo skupljam informacije.
Mislim staviti DEutz -torpedo f6l912 ili f6l913 ili mb om 352 na zetor crystal.
I belarus dolazi u obzir.
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Za traktor treba sverežimski regulator (regulator lergasa, regulator maksimalne brzine i regulator snage/brzine).
Regulatori na vozilima nemaju regulator snage, jer ga netreba.
REGULATOR ZA RADNI STROJ TREBA PODESITI TAKO DA ODREĐENI POLOŽAJ RUČICE GASA ODGOVARA ODREĐENIM OKRETAJIMA MOTORA I DA ISTE ODRŽAVA PRI NEKOJ PROMJENI OPTEREĆENJA (uz odgovarajući pad brzine - astatizam regulatora).
Inače, malo majstora razumije rad regulatora i zna kaj treba napraviti da se dobije željena karaktereistika.

Zanimljivo .
Nikad za ovo nisam čuo , ali sam mislio da postoji neka fora, jer sam vidio nekoliko kamionskih motora na kombajnu koji su se razletili za kratko vrijeme .

Da li zo može neki bošista odraditi?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Lisnik, ovaj tvoj opis je toliko laički da ima hrpu netočnosti.
Prvo, motor ne izgubi snagu, već mu uzbrdo teret poraste.
Traktorski motor reagira automatskim dodavanjem gasa, dok kamionskom motoru, da okretaji nebi pali, gas mora dodati vozač pedalom, a ne nužno šaltati. Dakle, kamionski motor nemre (radi svoje katakteristike) raditi na kombajnu, odnosno na strojevima s fiksnim (ručnim) gasom, dok bi na traktoru koji vozi ili vuče neki priključak još i išlo uz nogu stalno na pedali gasa. Ako je pak riječ o pogonu strojeva preko kardana, onda "priča ne drži vodu".
Dakle, kamionskom motoru fali regulator brzine, jer ono malo utega u regulatoru služi za regulaciju brzine ler gasa, dok su maksimalni okretaji uglavnom ograničeni hodom poluge gasa i zato se razleti kamionski motor na kombajnu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh