• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pronalazak međa

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,654
Limb0611 ??zašto netko nebi ima pravo omeđiti svoje vlasništvo? Tko je rekao da nema pravo?? ALI..pod određenim uvjetima koji su u skladu s zakonom..bar bi to Ti trebao znati ako si mjernik.Npr.ja sam kupio parcelu pored Tvoje,ili još bolje pored Perka,koji je potesao sjekirom ono što misli da je njegovo. Pogledao sam npr.katastar hr,geoportal..i vidim da su moja i tvojatj.Perkijeva parcela iste površine,i širine, a u prirodi tj.licu mjesta tvoja je 12 metara a moja 10 metara..III??? Zovem mjernika,koji oduzima tebi i daje meni tj metar..iako je perko svoje?? potesao..Stoga ne pričajte gluposti..Mjera mjernika je samo uz suglasnost svih vlasnika,a sudska mjera je batina i bog..
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,273
Pa mjernik prenosi na teren ono kaj je ucrtano u katastru. To je ujedno i stvarna povrsina koju netko kupuje, ako kupuje parcelu...jako cesto imam.slucaj da.netko misli da zna di su mede, a nikad mu nitko nije izmjeril parcelu na terenu... mjernik nikome nista ne uzima.ili ne daje...prenosim samo podatke koji su u katastru na teren. I zato se zovu susjedi koji se s tim mogu ili ne moraju sloziti...ako se ne slazu onda je dalje nadlezan sud...to sam i napisao.
Ako su podaci iz katastra dobri nebude ti sud nikaj mijenjal...tak da nemoj misliti da sud.nekaj drugo napravi nego ti mjernik izmjeri na terenu...jer kad je i sud u pitanju prvo ti ide mjernik na teren...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
kaj nije sudski mjernik dužan uklopiti česticu gdje se uređuje međa u nešto veću cjelinu, a ne parcijalno iskolčiti samo tu česticu?
Kod mene je čest slučaj odstupanja stvarnog stanja od onog što se dobije kad katastar preklope sa satelitskim snimkama, pa stoga njie moguće ići samo na ciljanu česticu...
ustvari kad se tak ide (samo na jednu česticu), tek onda nastanu problemi među mejašima...
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Mjerodavno je ono što je ucrtano u kat planu i piše u vlasničkom listu, može biti nekih odstupanja al sve je to zanemarivo.Kad geodeta to postavi na teren to je amen.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,273
@DARIJUS svaka katastarska opcina je specificna.najveci problem su stare katastarske izmjere u mjerilu 1:2880, pa su planovi precrtavani tj pretvoreni u digitalni oblik...tu su odstupanja prilicno velika...imam katastarske opcine gdje takve mede ako idem sa obicnim iskolcenjem bjeze po 4-5 m...tu se.onda uklapa i rjesava na drugaciji nacin...ali takvih opcina je malo...
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
Pozz
Vidim da ste se uhvatili medja.
Kod nekih opcina se ponovo utvrduju i mjere parcele.Katastar nesreden i sada dosli mjernici.
Zanimaju me iskustva...npr.
Po nekom novom pravilu izjavljuju da put mora biti sirok najmanje 4m.??!
Medje se utvrduju sa suglasnoscu susjeda i ako je susjed ok zabija se siljak.
Da li postoji zakonski okvir za ova 4m puta?!
Isto tako..od vec oduzete zemlje za kanal,uzima se jos 3m od ruba kanala u parcelu.
Da li su ovo zakonski okviri za RH ili je to neko zupanijsko/opcinsko pravilo?
Neki zakoni o pravu vlasnistva i javnog dobra ne idu u sklad sa time da je put odjednom postao opcinski bez obestecenja vlasnika.
Mozda kolega forumas mjernik moze pomoci. Molim iskustva.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
kod mene počinju od polovice mjeseca, bit će veselo...idu samo na građevinski dio katastarske općine, poljoprivredno i šumsko zemljište ih ne diraju.
Generalno, stvar je postavljena naopako, i ja prvi neću sa svojim susjedima ići označavati međe.
Bilo bi pošteno da uklope čestice prvo oni, iskolče gdje međe dođu po katastru, a tek onda da se ide na dogovor dvaju vlasnika(međaša).
Ovo kaj kažeš za puteve i kanale, vjerujem da će pokušati i kod mene napraviti, međutim čvrsto stani na svoje i objasni da ako žele ucrtati nešto (tj. proširiti pojas puta ili kanala) izvole to i platiti, tj. izvlastiti.
Da bi baš znao kako se ponašati i gdje su granice naših mogućnosti kao vlasnika zemljišta, bilo bi dobro pročitati ovo .... Zakon o državnoj izmjeri i katastru nekretnina
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,273
radim na izmjeri...postoji zakon o cestama koji dozvoljava da se stvarno stanje terena izmjeri i ucrta kao put sa nekom svojom širinom...sve muči što se uzima za put, ali ljudi svima je u interesu da se napravi put da imate normalan pristup na parcelu...također postoji zakon o vodama gdje za vodotok određene kategorije imaju pravo na pojas za održavanje...najmanji pojas je 3m a ako se radi o nekom ozbiljnom kanalu može biti i do 6m...

@DARIJUS katastarska izmjera nije iskolčenje međe...
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,059
Šta se radi u slučaju da postoji ucrtan put. Ali ga općina nije održavala i zarastao je. A s vremenom se napravio put po parcelama jer je na visljem terenu i bolje je odgovarao?

Meni pri vrhu 5 parcela ide put, preko mojega.

Jel treba prije izmjere lupiti kolce i napisati moje, privatan prolaz. Ili se ne dira onda kada već postoji ucrtan put iako nije u funkciji?
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,273
to se trebalo rješavat s općinom prije...nije taj put nastao jučer...treba pronaći dogovorno rješenje oko toga...
zašto nisi reagirao odmah, nego tek sad?
ja osobno kad imam takav slučaj na terenu pokušavam to sa strankom dogovoriti...ako inzistira da se to ne ucrta kao put, ne forsiram...ali cilj izmjere je izmjeriti stvarno stanje na terenu kako se nešto koristi..
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,059
Je je. Rješavalo se sve s općinom. Tj. Rješavanje je jednostrano. Mi se žalimo, oni viču jebiga.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,365
Kod mene v goricama je stotinama godina postojeći put koji je cijelom dužinom prolazil kroz privatne parcele. Nikad niko nije postavljal pitanje. Problem je nastal kad je ta ulica trebala dobiti vodu. Varkom ne želi kopati za glavni vod po privatnim parcelama. Prije 2 godine je općina dala ucrtati put i mi dobili vodu. Svi kroz čije je prolazil put smo izvlašteni bez obeštečenja. U stvari ,niko nije ništ zgubil. Osim na papiru jer je put i tak postojal. I tak smo od ilegalnog puta,postali ulica sa vodom i asvaltom. I strujom naravno
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
kod mene počinju od polovice mjeseca, bit će veselo...idu samo na građevinski dio katastarske općine, poljoprivredno i šumsko zemljište ih ne diraju.
Generalno, stvar je postavljena naopako, i ja prvi neću sa svojim susjedima ići označavati međe.
Bilo bi pošteno da uklope čestice prvo oni, iskolče gdje međe dođu po katastru, a tek onda da se ide na dogovor dvaju vlasnika(međaša).
Ovo kaj kažeš za puteve i kanale, vjerujem da će pokušati i kod mene napraviti, međutim čvrsto stani na svoje i objasni da ako žele ucrtati nešto (tj. proširiti pojas puta ili kanala) izvole to i platiti, tj. izvlastiti.
Da bi baš znao kako se ponašati i gdje su granice naših mogućnosti kao vlasnika zemljišta, bilo bi dobro pročitati ovo .... Zakon o državnoj izmjeri i katastru nekretnina
Hvala svima.Citiram tebe jer si naveo zakon,no ako mogu i ostali neka sudjeluju.
Da..veselo je krenulo.Ljudi klimaju glavama,to tako mora biti itd.Na tim mojim parcelama nije potreban put 4m,no oni ga ucrtavaju.To je,kako veli kolega,katastarska izmjera.Nista od prethodnog katastra se ne uzima u obzir.Samo stanje na terenu.Na jednoj parceli,zbog kanala i zbog puta se gubi 450m2..npr.Kojim zakonom to opcina moze uzimati?
Imam i problem gdje idu uz kucu,imaju sirinu oko 3m,i sada zele 4m sirine.No jedini nacin je da udju u dvorisni dio,oduzmu dio od dvorista i kuce i to im je ok.
Nisam se sa tim slozio.Rekli su da to svejedno tako ide.Put je nekada vjerojatno ucrtan,ali ne tom sirinom.
Postoje primjeri gdje se put ne moze prosiriti,no ovdje se inzistira na tome,jer..eto ima mjesta po kucnom mjestu.
Koji zakoni omogucavaju opcini da rusi ustavni zakon,cl.34..dom je nepovrediv..i koliko smoju prici kuci ako je od kuce prostor jos moje vlasnistvo?
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
radim na izmjeri...postoji zakon o cestama koji dozvoljava da se stvarno stanje terena izmjeri i ucrta kao put sa nekom svojom širinom...sve muči što se uzima za put, ali ljudi svima je u interesu da se napravi put da imate normalan pristup na parcelu...također postoji zakon o vodama gdje za vodotok određene kategorije imaju pravo na pojas za održavanje...najmanji pojas je 3m a ako se radi o nekom ozbiljnom kanalu može biti i do 6m...

@DARIJUS katastarska izmjera nije iskolčenje međe...
U redu.Hvala vam na odgovoru.Gdje postoji zakon da sirina puta mora biti..citiram vase kolege "najmanje 4m" ?
Ovdje se ne uzima za put..nije problem put,vec sirins puta koja se zeli prosiriti na kucno mjesto.Samim time strojevi dolaze uz kucu i dolazi do vibracija jer je uzbrdo i nastao je tzv.klanjac.Kuca je vec ima ostecenja.
Da li nekim drugim zakonom postoji ogranicenje seoskog puta uz kucu,nekretninu ili objekte uz put?
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,273
moguće da postoji odluka jedinice lokalne samouprave o širini nerazvrstanih cesta... minimalna širina je 2.75m za jednosmjerni promet a 5.5m za dvosmjerni...
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
U redu.Hvala na odg.
Oni tvrde da je minimalna sirina 4m.Za seoski put,zemljani.Promet na seoskom putu nije dvosmjeran i ne vjerujem da se vodi kao takav.
Mozete li mi,molim vas,napisati gdje se nalazi taj zakon(o 2,75m)..ili clanak zakona ako imate tu informaciju?
Ovo sa 2.75m je vec velika pomoc.Dalje trazim odluku mjesne zajednice..opcine.I njihovo pravo odlucivanja nasuprot opcih zakona.
Da li ovih 2.75m zakon za cijelu RH?
Mislim da ovo moze pomoci svima jer mnogima je "veselo" sa ovim ad-hok pristupom.Mjernici gotovo deduktivno nastupaju.."mi znamo da je to tako".
Projekat financira navodno eu,pa ljudi dobili nesto "besplatno",a opcina zemlju uz kanale.(nesto pozadinskih informacija da znate sto vas ceka-one koji ulaze u ova mjerenja).
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,273
uz kanale ne dobiva zemlju općina već je ona u vlasništvu rh sa upravljanjem hrvatskih voda...za održavanje tih kanala...
probaj pronaći odluku svoje općine o nerazvrstanim cestama...tamo bi trebala biti definirana širina...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
u mojoj općini su Hrvatske vode uzele zemljište i iskopale kanale, a to se zemljište i dan danas vodi kao privatno...na traženje da to upišu kao svoje nisu ni mrdnuli, a čak je i sud odbio urediti međe...i sad @llmb0611 kažeš da ih pripada i pojas za održavanje uz kanal...obje strane ili samo jedna?...otimačina samo tak...
 
Na vrh