• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prosvjedi

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Normalno,pa neće ti dati kapitalna na lijepe oči.Zato se i zovu 'kapitalna ulaganja'. Znači uložiš neki novac i onda tražiš od države povrat ulaganja.
 
V

vertextaurus

Guest
Neka svatko krene od sebe
Da li bi za isti novac radije kupio i nosio doma svojoj djeci:

- 1 litru pravog domaćeg mlijeka ili 2 litre pofarbane vode
- 1 kg mesna životinje koja vani pase ili 2 kg iz intezivnog uzgoja
- 1 kg nešpricanih jabuka ili 2kg plantažnih

Siguran sam da će svaka razumna osoba prije odabrati kvalitetu nego količinu
Pa nismo mi u gradovima maloumni, ajde, možda nismo ni punoumni jer smo još uvijek u gradu

Da skratim priču, ljudi moji, hrana je sveta!
Nemojte uzgajati sa kemijama i silovati cijelu prirodu jer nema sreće u tome
Uništavate svoju zemlju, zdravlje svog naroda, cijeli prehrambeni lanac...
Za što?! Opet niste zadovoljni! Opet nemate dovoljno!

Započnite sa organskim uzgojem i biti ćete sretni, zadovoljni i ponosni jer radite nešto dobro - Siguran sam da će biti više i novaca, potražnja organske hrane strahovito raste

Jučer sam s klincima otišla do tržnice. Našli smo jabuke, kaže žena domaće, a na njima se vidi da je svaka svoju politiku vodila - dakle nisu one uniformirane i bez crviju. U roku od par sati 2 kg jabuka su nestale. Inače one "umjetne" traju bar 3 dana, a poneke završe i u smeću. Kupili smo i mrkvu koja ne izgleda kao da je s fotografije sišla. Dok su bili bebaći obično sam na tržnici tražila povrće koje je najgore izgledalo - a ne ovo naslikano - znam da shvaćate o čemu pišem ...

I sad, razmišljam da iznajmim auto, jer ga nemam, da odem do frenda koji živi u okolici Lipika, jer je tamo četvrtkom neka tržnica. Zašto? Da kupim mlijeko! Da uzmem krumpire, jer ono što mi je on dao da probam iz njegove zemlje, to u dućanu ne možeš kupit. Rekao mi je da litra dođe 5 kn ali da je možeš razrijediti s 3 litre vode i da onda dobiješ ovo dućansko od 3,2% masnoće ....

Sjećam se kao dijete, baka je kupovala mlijeko u plastičnim vrećicama, par njih bi u frizer odmah ubacila, a litru bi skuhala. Uvijek sam micala skorup koji bi se stvorio nakon hlađenja, a danas ga iz kupovnog mlijeka ne mogu dobiti pa da se na glavu postavim.

Poanta priče - nitko ne piše o tom mlijeku koji mljekari nose u otkup. Ljudi su ili zaboravili ili pojma nemaju da to nije mlijeko koje tvornica samo prelije u tetrapake i eto ti mlijeka. Ako me pamet ne vara to je visoko punomasno mlijeko od kojeg se još nešto izvlači van - možda maslo, vrhnje .... Bilo bi dobro da netko o tome nešto napiše i da se to medijima pošalje.

Ako sam u zabludi - onda moja isprika - ipak to nije moja struka jer sam ja "asfaltuša" . No, ono što je meni jasno, jer ipak još nisam senilna, jest to, da sam u djetinjstvu jela kvalitetnije maslo, pila kvalitetnije mlijeko, meso me je nahranilo, a žitarica sam uvijek imala u izobilju - tko danas od mladih jede leću, slanutak, ječam ... moji da, ali drugi klinci? Pušu nosom na to!

Što se tiče poticaja - pa valjda postoje ljudi koji vode knjige oko poticaja. Neka onda lijepo napišu taksativno, od 1 na dalje, koliko mogu s tim poticajem pokriti svog rada. I da, ako je država tek sada isplatila poticaje, jer jasno uvijek kasne, da li je s tim novcem uplatila zateznu kamatu ili se to zaboravilo? Pitam čisto iz radoznalosti, jer kad te država krpi onda se odmah sjeti zakonskih zateznih kamata ... nekako imam dojam da u vašem slučaju kašnjenja isplata je država taj dio preskočila. Ili u ugovor staviti penale.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Abrkili nisi me razumio . Normalno da si morao nešto kupit ili napravit samo me zanima dali je točno da si morao uzet kredit a ne recimo othranit 20 bikova ,prodat i kupit traktor za gotov novac .
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
Stvarno sam vjerovao do sad ministru jakovini ( pišem ih sve malim slovima jer su mi toliko jadni u očima ) kako će stati uz prosvjednike i natjerati mljekarske prerađivaće na popravak cijene.
Što sad radi - on nudi cijenu bolju a do sad govori kako nema kompetentnost u slobodnom formiranju cijena.
Pa on nema legimitet da predstavlja seljake , ali ima legimitet da naruči indirektno preko kolege ostojića svije specijalne postrojbe.
Čudim se kako im nije došao pomoći u hapšenju i privođenju.
Ja bi svakog od vas koji ima kritike na ministra stavio u njegovu fotelju pa da probate kako je to raditi njegov posao, nedostatak novca, puno zahtjeva, balansirati između puno stvari...a da ne govorim o privatnom životu ako nije iz Zagreba
Ma zaboravio sam napisati kako bi trebalo preko odvjetničkih ureda koji utjeruju dugove ili Javnih bilježnika tražiti zateznu kamatu na sve dugove koji nisu isplaćeni u roku.
Pa da vidiš onda frke - Vjerujte to je zakonsko pravo kojim se oni služe kad treba naplatiti njihova dugovanja. Po cijenu odlaska u Strazburški sud za ljudska prava.
Zašto to prvo niste napravili?!? Najlaške je napravit prosvjed. Sada bi ja organizatorima prosvjeda uručio tužbu za izgubljenu dobit uzrokovanu prosvjedima, pa da vidiš onda frke. Prihvatili ste takvu igru, prihvatite i posljedice koje mogu nastati.
http://www.vecernji.hr/vijesti/prav...roblem-cijene-vec-produktivnost-clanak-380194
Najbolje da sve prodamo,pa nek oni uvoze mlijeko odakle god hoće i nek se dogovaraju s kim god hoće o cijeni mlijeka.
Najgore je što ovo čita cijela Hr,i kad ovo vidi onaj u gradu,šta će jadnik drugo mislit,nego da smo mi seljaci polupismeni idioti kojima je cilj samo skupit što više poticaja i od toga kupit mercedesa.
Abrkrili, djelomično je istina. Profesor (inače je sa veterinarskog fakulteta, da ne misliš da govorim gluposti) i kolege idu puno po terenu i nude pomoć poljoprivrednicima. Na žalost oni koji su prihvatili tu suradnju možeš nabrojiti na prste jedne ruke, ali ti imaju bolje poslovanje od ostalih i nisu toliko u problemima. I što ti to govori?
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Abrkili nisi me razumio . Normalno da si morao nešto kupit ili napravit samo me zanima dali je točno da si morao uzet kredit a ne recimo othranit 20 bikova ,prodat i kupit traktor za gotov novac .

Pa da. U tome se ogleda sva suptilnost te prevare i sav jal i zavist ovih asfaltera. Bio si sistematski usmjeravan da se moderniziraš jer bla , bla , jer svi već znaate, nemože dve krave - treba 12, nemože 12 - treba 22...
Za sve to mora mehanizacija koju ćemo vam subvencionirati samo ako je uzmete na kredit. Samo zadnje godine se je moglo uzeti za gotovinu. Zašto? Zato jer banke vode igru (liberalni kapitalizam). Usta sam poderao objašnjavajući da kapitalna zapravo dobiju banke i trgovci. Isto tako mi smo korisnici poticaja koje preusmjeravamo bankama i dobavljačima a u očima asfaltera smo paraziti i bogataši. Ja ne vozim zapadni traktor pa ne branim sebe ali šta da su ti ljudi kupili. Polovne ne smiju a novi su takvi kakvi jesu, skupi, ljepi i bodu oči. Ja im nisam zavidan. Ako ne uspiju gube sve, a ne samo traktor kao i tip koji prodaje sve.
Jedan prijatelj organski ne podnosi asfaltere jer kaže da u godini - dve kupe kantu Jupola itd. da se ne ponavljam i ne trošim žuč.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
čiko,ja sam sa sela,i sam poljoprivrednik,i student vet.med. I puno puta sam bio u pravu,ali ne mogu dokazat to svojim ljudima. Baš što se tiče moje struke,jer se radi puno grešaka u uzgojima životinja koje koštaju smanjenog prinosa;mlijeka ili mesa. Tako da znam što hoćeš reći.

No,ovo što Dukat i ostatak mliječne industrije radi je sustavno uništavanje hrv.seljaka,planski smišljeno.I zato podržavam prosvjede,jer treba pokazat da nas još ima i da smo živi i ne damo svoje štale,pa kake god bile. Nisam za blokade prometnica,ali sam protiv toga da se sprječava ljude da prosvjeduju pred Ministarstvom,pred saborom,gdje sjede glavni krivci za ove stvari,koji su prodali našu domovinu za 1 kn kojekakim švercerima i lopovima sa 3 razreda osnovne škole.
E takvo neznanje je tek dovelo do ovoga,neznanje i nepoštenje,krajnji nemoral koji ima za cilj isisati svaku kunu radi vlastite dobiti i bogaćenja.

Pa propalo je preko 50% mljekara,što zbog svoje nesposobnosti,što zbog ovakvih licemjera.To nitko ne spominje,svaka ta štalica je bila nečije radno mjesto,i hranila je 5-6 ljudi na ovoj planeti,a sad je nema. Nisu bili konkurentni kažu...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ovo sa prosvjedima bi se riješilo na stari način,ratno stanje,prvo onih 200 000 koji stalno imaju pozatvarati na goli otok,svu prerađivačku industriju vratiti u upravljanje države,sav strani kapital odjebati tako da svaka kuna ostaje u našoj državi,proizvodnju domačih strojeva vratiti na nekadašnje stanje i odvojiti seljake i SELJAKE ,jer definitivno svi ne mogu raditi sve ,ali od toga nema ništa jer smo toliko več toga prodali da sad samo ostaje da propadnemo da vlast proda i našu zemlju ali negdje čući mali CHE i biće rata ,jer previše se nakotilo parazita i velikih mislilaca sa figom u đepu,jer velika večina ovih koji sada prodaju pamet kako smo mi seljaci previše lakomi,su potomci onih koji su 60 i 70 pobjegli u gradove jer im je smrdilo a isto oni i njihovi roditelji dižu poticaj na zemlju iako znadu za nju samo na papiru ili kad dođe do kakve ostavine pa da se nešto proda,naj žalosnije je što naperlitani ZOZO kaže da je u poljoprivredu otišlo toliko milijardi ,ali nitko nije javnosti objasnio da je 60% tih subvencija,kapitalnih otišlo Todoriću i ostatku velike bratije,to nitko nema muda za reči,bitno da neki lik zamjera Šolčićevom sinu ako plati kavu sa 1000 kn, a Todorićev mora plačati društvo da netko sa njim sjedi u kafiću,e ljudi moji kuda ide ova država,samo treba da netko repetira AK i malo potkuri,bit čemo udarna vijest na bjelosvjetskim medijima opet:finga::finga:
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Ništa od ovog gore navedenog.
U ratu si poslužio za što si trebao. U miru služiš onome što treba. Nije tvoja odluka rat ili mir. Gledaš treću fazu onoga što si svjesno ili nesvjesno podržavao, nije baš završni čin, još ćemo se malo batrgati.
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
čiko, Tako da znam što hoćeš reći.
Ajde de barem netko mi je rekalo lijepu riječ ;)

No,ovo što Dukat i ostatak mliječne industrije
propalo je mljekara,što zbog svoje nesposobnosti
Ima još jedna razlika mliječne industrije i poljoprivrednika. Mliječna industrija je raznim načinima smanjila svoje rashode/troškove dok većina poljoprivrednika to nije.
Sve dok raznim zadrugama, strojnim prstenima, udrugama (mislim na one za razvoj a ne za prosvjede) ne naprave nemaju pokrića u tezi da im je proizvodnja skupa. A tek da preko istih prodaju svoje poljoprivredne proizvode...
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
NE KUPUJMO dukatove proizvode ako želimo da LAKTALIS ne iznosi milijune profita iz Hrvatske!!!
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
U 12 sati udruga mljekara dalmacije blokirat ce dionicu ceste D1 izmedu Sinja i Splita
 
M

MOCO

Guest
Pa da. U tome se ogleda sva suptilnost te prevare i sav jal i zavist ovih asfaltera. Bio si sistematski usmjeravan da se moderniziraš jer bla , bla , jer svi već znaate, nemože dve krave - treba 12, nemože 12 - treba 22...
Za sve to mora mehanizacija koju ćemo vam subvencionirati samo ako je uzmete na kredit. Samo zadnje godine se je moglo uzeti za gotovinu. Zašto? Zato jer banke vode igru (liberalni kapitalizam). Usta sam poderao objašnjavajući da kapitalna zapravo dobiju banke i trgovci. Isto tako mi smo korisnici poticaja koje preusmjeravamo bankama i dobavljačima a u očima asfaltera smo paraziti i bogataši. Ja ne vozim zapadni traktor pa ne branim sebe ali šta da su ti ljudi kupili. Polovne ne smiju a novi su takvi kakvi jesu, skupi, ljepi i bodu oči. Ja im nisam zavidan. Ako ne uspiju gube sve, a ne samo traktor kao i tip koji prodaje sve.

da, tako je to nažalost!
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Pa ovi st su potpisali sporazum nisu ni ucestvovali u prosvjedu ..

Zasto onda novinari i ministar obmanjuju javnost
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Moco, čudim se da ne razumiješ.
Pa smanjili su ulazne troškove, cijenu mljeka, raznim načinima. Modernizirali su se, raznim načinima, a mi se ne smijemo modernizirati, nismo konkuretni. Znači, raznim načinima treba sniziiti cijene INA-Kutina, Hebos, Chromos ...
 
H

Hrvach

Guest
Bio sam na poslu pa nisam pratio stanje.. Kak napreduju pregovori? Rađe čujem iz "prve ruke" nego od ovih lešinara na radiju i televiziji..
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Jučer sam s klincima otišla do tržnice. Našli smo jabuke, kaže žena domaće, a na njima se vidi da je svaka svoju politiku vodila - dakle nisu one uniformirane i bez crviju. U roku od par sati 2 kg jabuka su nestale. Inače one "umjetne" traju bar 3 dana, a poneke završe i u smeću. Kupili smo i mrkvu koja ne izgleda kao da je s fotografije sišla. Dok su bili bebaći obično sam na tržnici tražila povrće koje je najgore izgledalo - a ne ovo naslikano - znam da shvaćate o čemu pišem ...

I sad, razmišljam da iznajmim auto, jer ga nemam, da odem do frenda koji živi u okolici Lipika, jer je tamo četvrtkom neka tržnica. Zašto? Da kupim mlijeko! Da uzmem krumpire, jer ono što mi je on dao da probam iz njegove zemlje, to u dućanu ne možeš kupit. Rekao mi je da litra dođe 5 kn ali da je možeš razrijediti s 3 litre vode i da onda dobiješ ovo dućansko od 3,2% masnoće ....

Sjećam se kao dijete, baka je kupovala mlijeko u plastičnim vrećicama, par njih bi u frizer odmah ubacila, a litru bi skuhala. Uvijek sam micala skorup koji bi se stvorio nakon hlađenja, a danas ga iz kupovnog mlijeka ne mogu dobiti pa da se na glavu postavim.

Poanta priče - nitko ne piše o tom mlijeku koji mljekari nose u otkup. Ljudi su ili zaboravili ili pojma nemaju da to nije mlijeko koje tvornica samo prelije u tetrapake i eto ti mlijeka. Ako me pamet ne vara to je visoko punomasno mlijeko od kojeg se još nešto izvlači van - možda maslo, vrhnje .... Bilo bi dobro da netko o tome nešto napiše i da se to medijima pošalje.

Ako sam u zabludi - onda moja isprika - ipak to nije moja struka jer sam ja "asfaltuša" . No, ono što je meni jasno, jer ipak još nisam senilna, jest to, da sam u djetinjstvu jela kvalitetnije maslo, pila kvalitetnije mlijeko, meso me je nahranilo, a žitarica sam uvijek imala u izobilju - tko danas od mladih jede leću, slanutak, ječam ... moji da, ali drugi klinci? Pušu nosom na to!

Što se tiče poticaja - pa valjda postoje ljudi koji vode knjige oko poticaja. Neka onda lijepo napišu taksativno, od 1 na dalje, koliko mogu s tim poticajem pokriti svog rada. I da, ako je država tek sada isplatila poticaje, jer jasno uvijek kasne, da li je s tim novcem uplatila zateznu kamatu ili se to zaboravilo? Pitam čisto iz radoznalosti, jer kad te država krpi onda se odmah sjeti zakonskih zateznih kamata ... nekako imam dojam da u vašem slučaju kašnjenja isplata je država taj dio preskočila. Ili u ugovor staviti penale.

Svaka čast!
Jedna si od rijetkih , kako sama kažeš "asvaltuša",koja pokušava razumjeti trud i muku seljačkog života.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Bio sam na poslu pa nisam pratio stanje.. Kak napreduju pregovori? Rađe čujem iz "prve ruke" nego od ovih lešinara na radiju i televiziji..

poprati vijesti u 17.00 h
 

Najnoviji postovi

Na vrh