• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prskanje voćaka - zaštita

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
724
Ja sam spricao 3 puta, ljuta paprika, papar, pro bac, ilsamin, pepel, mlijeko, sapun, ulje... svaki puta po 3-4 sredstva i dobro je. Samo je sljivina osica opet dosta izbusila a lisnih usi nema
 

Iki

Novi član
Tu od
19 Svi 2020
Poruka
5
Pozdrav svima,

Nova sam na forumu, i odmah se izvinjavam ako sam prekršila neka pravila. Javite ako treba nešto da znam za ubuduće.
Moj suprug i ja smo prije nekoliko dana otkrili štetočine od kojih se suši lišće na trešnji i divljoj jabuci. U blizini su košnice sa pčelama.
Da li nam možete reći kako se ovo zove i objasniti kako da ih tretiramo?
Napominjem da su dosta blizu nas komšijske pčele, i treba nam neko rješenje koje ih neće ugroziti. Mehaničko uklanjanje je gotovo nemoguće - ovih insekata ima toliko da se mlade grančice savijaju pod težinom, a krošnja jednog starijeg stabla izgleda kao da se cijela suši.


IMG-7b1e8502c35f84c6cf78539d61688ce1-V.jpg
 

Prilozi

  • IMG-7b1e8502c35f84c6cf78539d61688ce1-V.jpg
    IMG-7b1e8502c35f84c6cf78539d61688ce1-V.jpg
    47.9 KB · Pregleda: 6
  • IMG-cf9b63c5ee0f9cb2ecd14ec0bda9ac7d-V.jpg
    IMG-cf9b63c5ee0f9cb2ecd14ec0bda9ac7d-V.jpg
    47.5 KB · Pregleda: 6

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,539
Crna trešnjina uš
Myzus cerasi F.
Ova uš rasprostranjena je po cijeloj Europi. Prenosi desetak perzistentnih i neperzistentnih virusa.
Štetnik napada
Lišće.
Opis štetnika
Crna trešnjina uš je mala do srednje velika uš, dužine 1,4 do 2,1 mm. Tijelo beskrilnih uši je vrlo tamne, gotovo crne boje, široko, sjajno i okruglastog je oblika. Cijeli zadak prekriva crna pjega. Ticala su tamna, sastoje se od 6 članaka i duljine su polovice tijela uši.

Krilate ženke su sjajne crne boje. Narastu do 2,4 mm.

Jaja su ovalna i crna.
Biologija i životni ciklus štetnika
Heterecijska je vrsta. Primarni domaćini su joj trešnja i višnja, a sekundarni biljke iz porodice Scrophulariaceae, Rubiaceae i Cruciferae.

Prezimi kao zimsko jaje na trešnji ili višnji. Jaja su položena na mladice, grančice ili pupove. Uš osnivačica javlja se u ožujku ili travnju i stvara kolonije beskrilnih uši na mladim izbojima i vršnom lišću. Krilati oblici pojavljuju se u lipnju ili srpnju. Oni migriraju na sekundarne domaćine gdje se razmnožavaju. Na trešnju ili višnju ponovo se vraćaju na jesen gdje odlažu zimska jaja. Ženka polože jaja u skupinama po 3 do 5 jaja.



Štete koje izaziva štetnik
Kolonije beskrilnih uši na mladim izbojima uzrokuje jako kovrčanje vršnog lišća te ono postaje krastavo i formira guste snopove. Štete mogu biti vrlo velike. Luči obilje medne rose na koju se naseljavaju gljive čađavice koje ona uzrokuju smanjenje transpiracije i asimilacije.



Zaštita od crne trešnjine uši
Mjere kontrole uključuju predviđanje izgled i brojnost štetnika, iskorjenjivanje korova i tretiranje insekticidima u svibnju i lipnju.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Smatra se da je 3 % napadnutih mladica crnom trešnjinom uši nakon cvatnje kritična vrijednost kada je opravdano njihovo suzbijanje. Dopuštenje za primjenu u trešnjama u našoj zemlji imaju samo dvije insekticidne djelatne tvari: acetamiprid ( Mospilan 20 SP, 0.03-0.0375 %) (karenca 14 dana) i tiakloprid (Calypso 480 SC, 0.025 %) (karenca 14 dana). Pripravak Mospilan 20 je registriran za suzbijanje trešnjine muhe, ali dobro suzbija i crnu trešnjinu uš, dok je pripravak Calypso SC registriran za suzbijanje lisnih uši trešnje ali mu je djelotvornost za tu namjenu slabija od djelatne tvari acetamiprid, a istovremeno je učinkovit protiv trešnjine muhe!
Uš se suzbija primjenom nekog od sljedećih pripravaka. Boxer SL 200, Actara 25 WG, Chromgor 40 EC, Confidor SL 200.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,189
Ej decki super ste to odradili ali treba pcele zastititi...dakle dajte pokoji eko tretman...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Koliko vidim to su mlade sadnice tako da špricanje ne bi trebalo biti problem, treba sadnice okupat kontaktnim i sistemičnim insekticidom jer zbog sfrkanog lišća kontaktni neće biti djelotvoran. Za pčele ne bi trebalo biti problema pošto trešnje nisu u cvatu, jedino ako ste primjetili da idu na medenu rosu. Također ove godine imam ogromnih problema sa ušima, kao nikada do sada i prekjučer sam primjetio da mi pčele idu na medenu rosu.
Da bi bili sigurni da neće stradat pčele protresite malo sadnicu i pošpricajte ili špricajte rano ujutro, inače se može i predvečer ali ja sam neki dan imao pčela poslije 19h i na temp oko 14 c što baš nije normalno.
 

Iki

Novi član
Tu od
19 Svi 2020
Poruka
5
P. S. Upravo sam dobila i savjet koji zvuči razumno: voćke se tretiraju na jesen i proljeće, a u pravo vrijeme drvo se oblijepi ljepljivom trakom, jer vaši kreću od zemlje i šire ih mravi koji ih koriste zbog medne rose. U bašti malo vode, a oko svake voćke kadifa koja privlači bunamare - čovjek kaže da je zadovoljan.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Radi kako hoćeš ali netočno. Kako bi mravi širili uši, šta će mrav na voćki ako već nema uši i medene rose koju proizvode. Crna trešnjina uš u prvoj generaciji leti i tako dodje na voćke, mislim da se u 7 mjesecu seli na korove i u 8 ili 9 mjesecu vraća na voćke gdje prezimljuje.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,539
pa nije baš točno da mravi ne šire uši...
mravi su farmeri, oni ih paze i maze (usput i raznose) a za to dobivaju mednu rosu...
ipak, da se ne zavaravamo, možda samo par posto ušiju mravi donesu, ostale imaju vlastiti pogon...✈
 

Iki

Novi član
Tu od
19 Svi 2020
Poruka
5
Samo da proslijedim sliku sa trakom i zalijepljenim vašima što je poslao ovaj čovjek. Kaže bubamare mu se razmnožavaju po lišću šljive, tuda gleda ličinke

IMG-b93b0b0ed43d70e82b85fb27e4187c2f-V.jpg
 

Iki

Novi član
Tu od
19 Svi 2020
Poruka
5
Ali opet ove vaši na našim trešnjama su crne...
Kombinovaćemo neka sredstva, trake i bubamare, gledat da to što se mora tretirat hemijom obavimo naveče, sadit cvijeće... Valjda uspije dogodine
 

MarkoHorvat

Novi član
Tu od
20 Pro 2020
Poruka
14
Pozdrav!

Koji insekticid koristite u borbi protiv orahove muhe? Ja sam do sad koristio Calypso i Laser, na istoj parceli ali svake godine drugo sredstvo i opažanja su sljedeća:

2018.g - Calypso - malo sam uranio s početkom primjene, pa sam i ranije završio (neznanje) - cca 50% uroda je bilo dobro.
2019.g - Laser - pratio sam na žutim pločama i mislim da sam dobro pogodio vrijeme primjene - cca 90% uroda je propalo
2020.g - Calypso - pratio na žutim pločama, pogodio vrijeme primjene, možda je trebalo još jedno prskanje obavit kasnije da efekt bude još bolji - cca 70% uroda je bilo dobro

Iz ovog mogu samo zaključiti da Laser ne valja (da ne pričam kolko je skup), a Calypso je dobar. Naravno da je sad Calypsu ukinuta registracija i više se ne može kupiti. Pa me zanima imate li neki drugi insekticid koji je koristan? Ili neku špagu za nabavit Calypso odnekud...
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Ne preporučuje se miješanje sa propamokarbom, kaptanom, uljnim sredstvima, bupirimatom i folpetom.
Za zadnje tretiranje u vinogradima ne treba miješati s ditiokarbamatnim fungicidima jer im značajno povisuje perzistentnost
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
113
Dio parcele malo sam upotpunio voćkama. Jabuke, trešnje, šljive, marelice.. Postoji li neko univerzalno sredstvo kojim se može preventivno prskati po svim voćkama. Ako da koje je to i kad se može time tretirati. Hvala
 
Na vrh