• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prskanje voćaka - zaštita

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Ponajprije svima sretan Uskrs! A sad pitanjce: stalno nailazim na nelogičnosti kod primjene preparata. Npr. dobijem danas "Herbosov" prospekt sa orjentacijskim kalendarom i programom zaštite najčešćih voćarskih kultura. I tamo nađem da se fungicid "Cezar" preporuča za zaštitu od m. fructigene na šljivi pred zriobu. Listam dalje isti prospekt i na stranici gdje se opisuju svojstva istog preparata vidim da je registriran samo za botritis na vinovoj lozi i malinama i piše kolika mu je karenca za lozu, a kolika za maline. OK, mogu razumjeti da nije registriran za primjenu na šljivi ali da ima dobro djelovanje i na moniliju. Pitanje koje se sad postavlja je: kako znati kolika mu je karenca kad se upotebljava na šljivi, a vidim evo da ga navode i za suzbijanje monilije na trešnji i višnji? A u preporuci je navedeno da bi ga trebalo koristiti u fazi dozrijevanja ploda. :scratch :scratch Kako, dakle, učinkovito suzbiti moniliju fructigenu (dakle ne m. laxu tj. palež i sušenje rodnih grančica) na tim kulturama, a istovremeno biti siguran da si korektan prema kupcima i da je karenca istekla?
...jer neodgovorno od proizvođača je preporučiti primjenu preparata i ne navesti karencu za isti...
...drugo; "Teldor" se preporuča za zaštitu bresaka i nektarina od m. fructigene baš zbog izrazito kratke karence (2 - 4 dana) i to bi bilo OK kad opet ne bi postojao problem. Naime, navodi se da je kod šljive dozvoljena uporaba samo na "krupnoplodim šljivama za upotrebu u svježem stanju npr. "Stanley", a nije dozvoljena upotreba na šljivama namijenjenim za preradu"...e sad, kad bi još bilo samo za osobnu uporabu bilo bi OK, ali prodajem voće na tržnici i ljudi kupe po gajbu - dvije šljiva baš za pekmez ili kompot, za breskve nije navedeno, ali po istoj logici niti breskve tretirane "Teldorom" ne bi smjele u kompot, a mnogi ih kupuju baš zbog toga... :scratch
...moralna dilema dakle postoji...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Karenca preparata

Bojim se da je jedino rjesenje guglanje sa aktivnom supstancom i vidjeti sto drugi proizvodjaci slicnih preparata kazu :(
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: Karenca preparata

...poslao sam danas mail s istim pitanjem dr. Puškašu iz "Herbosa". Baš me zanima hoće li odgovoriti, kad već važi kao vrhunski autoritet iz područja zaštite bilja... :D
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: Karenca preparata

pozdrav
možda je bolje koristiti TELDOR ili novi chromosov SIGNUM koji je nasljednik ronilana
SIGNUM (pyraclostrobin 6,7% + boscalid 26,7%)
STL - sigurnosno tehnički list
Kombinirani sistemično-kontaktni fungicid za suzbijanje sljedećih uzročnika bolesti:
• sušenje cvjetova i grančica (Monilia laxa) i trulež plodova (Monilia fructigena) koštićavih voćaka u koncentraciji 0,056-0,075%
• siva plijesan (Botrytis cinerea) jagoda u količini od 1,5 kg/ha
• pepelnica (Leveillula taurica) paprike te pepelnica i siva plijesan rajčice (Botrytis sp.) u koncentraciji 0,1-0,15%
• koncentrična pjegavost lista krumpira (Alternaria solani) u količini 0,25 kg/ha
• palež lišća (Alternaria dauci) i pepelnica (Erysiphe sp.) mrkve u količini 0,75 kg/ha
• bijela trulež (Sclerotinia sp.) i siva plijesan (Botrytis cinerea) salate glavatice u količini od 1 kg/ha
• Mycosphaerella brassicicola i Alternaria sp. kupusa u količini 1 kg/ha
• siva plijesan (Botrytis sp.) luka u količini 1,5 kg/ha
U istom nasadu koristi se najviše 2 puta tijekom vegetacije.
Karenca 3 rajčica i jagoda, 7 slatka sorta paprike i koštićavo voće, 14 mrkva, salata i krumpir, 21 ljute sorte paprike, luk i kupusnjače.
Razvrstan je u III. grupu otrova.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: Karenca preparata

...mislim da ću i koristiti Signum...a za Teldor još me muči dubioza oko upotrebe kod bresaka za preradu... :D
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: Karenca preparata

za TELDOR piše da je za šljivu ,višnju,trešnju i breskvu 4 dana,nektarinu 2 dana,jagode,papriku i rajčicu 7 dana,luk ,salatu i češnjak 10 dana karenca
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: Karenca preparata

...kod Teldora me ne muči karenca, tu mi je sve jasno, nisam samo siguran mogu li breskve tretirane njime koristiti za kompot...jer u uputama za primjenu piše da se ne smije koristiti na šljivama namijenjenim za preradu, pa možda isto vrijedi i za breskve... :idea:
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
487
Re: Karenca preparata

Kod prerade bi valjda bila rijec o vrenju,odnosno proizvodnji alkohola vrenjem, za kompot tesko da ima veze . :?:
 
D

dubravac

Guest
Prskanje voćaka

Izvinjavam se ako tema već postoji, novi sam član. Interesuje me čime se voćke posipaju u proljeće i ljeto (i kao prihrana i kao preventiva)- imam kajsije, trešnje, višnje, šljive, jabuke, šipke (svega po cca 50 stabala starosti 3 godine)?

Hvala
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: Prskanje voćaka

prijatelju puno pitanja na malo prostora,najjednostavnije pogledaš programe zaštite za CHROMOS ili HERBOS i biti će ti puno jasnije,imaš i BAYER ILI VETERINA AGRO,pozdrav
 
D

dubravac

Guest
Re: Prskanje voćaka

zvonis01 kaže:
prijatelju puno pitanja na malo prostora,najjednostavnije pogledaš programe zaštite za CHROMOS ili HERBOS i biti će ti puno jasnije,imaš i BAYER ILI VETERINA AGRO,pozdrav

Ako možeš da mi pošalješ na kojim web stranicama mogu da vidim to što si mi naveo.

hvala
 
A

Ado

Guest
Koliko treba puta prskati voce u toku cijele godine?

Molim za pomoc vezano za ovu temu .-Interesuje me moze li ko pomoci sa tacnim odgovorom koliko se treba voce polijevati pesticidima tokom cijele godine gledajuci na sve vremenske prilike .Ako je moguce da mi izbacite broj kao na primjer:5puta .
Jabuka:
Kruska:
Sljiva : .-Tako dalje cijelim redoslijedom vezano za voce .-Ado_
 
T

Tomyslav

Guest
Re: Koliko treba puta prskati voce u toku cijele godine?

To ti ovisi o vremenskim prilikama u toku godine a kada je neka normala od godine ja kruške špricam nekih 8-10 puta...
 
A

Ado

Guest
Re: Koliko treba puta prskati voce u toku cijele godine?

Ako je moguce vise informacija za polijevanje ?-Ado_
 
O

orsobruno

Guest
Re: Karenca preparata

I mene smutili i dali mi TELDOR. Kako transformirati 1,0-1,5 lit/ha, za špricanje 12 srednje velikih voćaka? Ili slobodno javite ako je vec napisano. Hvala

Primjer
-uzročnika sušenja mladica u cvatnji (Monilinia laxa) i truleži plodova (Monilinia fructigena) na višnjama, nektarinama i breskvama, u količini 1,0-1,5 lit/ha,.

I još jedno pitanje: da li se sa TELDOR-om može miješati FASTAC (šljivina osica).

Pozdrav
 
V

vocarskiportal

Guest
Re: Koliko treba puta prskati voce u toku cijele godine?

NEMOGUĆE JE ODREDITI TOČAN BROJ,SVE ZAVISI O KLIMATSKIM PRILIKAMA.UKOLIKO JE VRIJEME NESTABILNO,KAO PROTEKLIH DANA,PA SE NAKON TOGA OČEKUJU NEŠTO VEĆE TEMPERATURE,POTREBNO JE IZVRŠITI PREVENTIVNA PRSKANJA,JER TAKVE VREMENSKE PRILIKE POGODUJU RAZVOJU RAZNIH GLJIVIČNIH OBOLJENJA.ŠTO SE TIČE SUZBIJANJA INSEKATA,POTREBNO JE PRATITI STANJE UNUTAR VOĆNIH NASADA,TE PO POTREBI IZVRŠITI TRETIRANJA INSEKTICIDIMA,KOJA DJELUJU NA ŠTETNIKE KOJI SU NAM SE POJAVILI U NASADU.POSTOJI I MOGUČNOST MJEŠANJA ODREĐENIH FUNGICIDA S INSEKTICIDIMA,TE SE NA TAKAV NAČIN VRŠI SUZBIJANJE,ODNOSNO SPREČAVANJE OBOLJENJA I INSEKATA.
http://www.vocarski-portal.com
Piši malim slovima,jer pisanje velikim slovima se smatra vikanjem!!!
dino
 
V

vocarskiportal

Guest
Re: Karenca preparata

Fastac i Teldor mogu iči zajedno,no međutim,želim napomenuti da se Teldor ne upotrebljava u šljivama,koje se prerađuju za pekmez,ako je riječ o špricanju protiv Monillie fructigene(truleži ploda),no međutim,može se koristiti ukoliko se upotrebljava za suzbijanje Monillie laxe(palež cvijeta i rodnih grančica).
I da,teldor se upotrebljava u koncentraciji od 0,1-0,15%(10-15ml/10l vode)
 
V

vocarskiportal

Guest
Upotreba pesticida u voćarstvu

Mislim da naslov sam za sebe sve govori.Ako netko ima bilo kakvih pitanja s čim neku voćku prskati,neka se slobodno javi,a osim toga,više informacija možete naći i na našem portalu: www.vocarski-portal.com
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Re: Upotreba pesticida u voćarstvu

Ja te pitam:
Pitanje prvo : kolika količina oborina ispire strobuline (strobi) znam da ga biljka relativno sporo usvaja potrebno od 12-24 h, e meni pokislo s nekih 1-2 l unutar 6 h dali moram ponoviti prskanje ( vrlo skupa tretiranja )
Strobi sam nabavljao 1,5 kg za 1655 kn dali je cjena umjerena ...

Drugo pitanje : kod kemijske prorede jabuka išao bi s NAA ( naftil acet amid ) i upoznat sam da je to sredstvo DIRAGER ali i OPS hormon navodno ista stvar samo razlika u koncentraciji aktivne tvari, OPS hormona imam od lani (pomogao u sprečavanju opadanja ) zanima me u mililitrima kolika doza ide na atomizer od 440 l za zlatni a kolika doza za idared ako može ...
HVALA !
 
Na vrh