• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prskanje voćaka - zaštita

V

vocarskiportal

Guest
Re: Upotreba pesticida u voćarstvu

Što se tiče upotrebe strobulirina,oni se vrlo brzo apsorbiraju u biljku preko lista,te se teško ispiru,Upravo zbog toga,moguče ih je koristiti i dok je list još mokar(nakon kiše ili jutarnje rose),Nema potrebe za zabrinutost od ispiranja.Najbolje rezultate daju,ukoliko se s njihovom upotrebom ide u blok sistemu(dva uzastopna tretiranja),koja se ponove nakon što se primjene fungicidi drugačijeg mehanizma djelovanja.
Stroby WG ima izvanrednu efikasnost na suzbijanje pjegavosti lista i krastavosti ploda,te pepelnicu jabuke ukoliko se koristi u kombinaciji s Delanom 700WDG.Ova kombinacija osigurava produženo djelovanje kao i spriječavanje pojave rezistencije.Tretiranje Strobyem provodi se u vrijrme i nakon cvatnje.
Navedena cijena može se nazvati vrlo povoljnom,budući da osobno znam da su i znatno veće.
Za kemijsko prorjeđivanje ostavljam link,na kojem se mogu naći sve informacije:
http://www.poljinos.hr/uploads/files/kemijsko prorje__ivanje jabuka-Jabu__ini dani 2009.pdf
 
A

atomizer

Guest
Re: Upotreba pesticida u voćarstvu

gdje se može nabaviti carbaryl?
 
T

Tomyslav

Guest
Utrošak špriciva

Koliko špriciva sa atomizerom trošite po hektaru vočnjaka?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Re: Utrošak špriciva

šljiva i višnja
430- 860 l po ha
atomizer agromehnika 440 l, žute i crvene Lechler keramičke dizne i
brzina traktora 4-6 km/h i pritisak 10-15 bara
Iako kažu više je bolje, baš i nisam primjetio razliku
nakada mi je uspijelo prskanje i sa 200l a imam slučaj i preko tisuču litara da nije uspjelo
 
T

Tomyslav

Guest
Re: Utrošak špriciva

Ja sam dobio obićne plastićne žute i crvene dizne iako mi je još na sajmu u Gudovcu rekla da će na njemu biti kreamičke dizne...razočaranje odmah čim je novi stigao u dvorište...
 
T

Tomyslav

Guest
Re: Utrošak špriciva

Ja sam ga ispitao sa Fertinom u voćnjaku i potrošio sam 650 litara po hektaru pri brzini od oko 6 km/h i tlaku 15 bara pa me zanima jel će ta količina klapati i sa pesticidima.3 dizne sam imao otvorene sa svake strane pošto voćke nisu još u maksimalnoj veličini(3. godina.)
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Re: Utrošak špriciva

Tomyslav kaže:
Ja sam ga ispitao sa Fertinom u voćnjaku i potrošio sam 650 litara po hektaru pri brzini od oko 6 km/h i tlaku 15 bara pa me zanima jel će ta količina klapati i sa pesticidima.3 dizne sam imao otvorene sa svake strane pošto voćke nisu još u maksimalnoj veličini(3. godina.)

čekaj , ako sam te dobro shvatio ti neznaš naštimati kolko želiš da ti potroši vode po HA??? :oops:

ako je to evo ti najkraći naćin:
uz atomizer tj, dizne si dobio tablicu kolko koja dizna troši u minuti pri određenom tlaku
npr. Lechler keramičke dizne žute po tablici pri tlaku od 15 Bara troši 1.78 l/min
i sad ti je najednostavnije kad se odlučiš kojom brzinom ćeš voziti, da uzmeš štopericu i provezeš se vočnjakom
i izmjeriš koliko ti vremena treba . npr 20 minuta
e sad se odlučiš s kolko dizni češ prskati i to ti je to:
znači 12 dizni X 1.78 l/min X 20 min= 427 l, ali stavi malkice više npr 430-435l ( ak ne osta nije dosta) :mrgreen:
naravno ti znaš s koliko vode i dizni želiš prskati , vrijeme prolaska najbolje izmjeri štopericom i onda izračunaš koliki pritisak ti treba
npr. sa 600l vode i 12 dizni želiš oprskati vočnjak kojemu je vrijeme prolaska 25 minuta
600/12/25=2 l/ min a iz tablice očitaš potrošnju od 2l/min pri tlaku od 19 Bara
i to je to
a koji si atomizer uzeo i kakve si zapravo dizne dobio
 
T

Tomyslav

Guest
Re: Utrošak špriciva

Kupio sam nošeni Leško 1000 litara,dobio sam plastične dizne,crvene i žute iako je rekla da će biti ugrađene keramičke dizne...takav smo mi narod,gleda se samo kako zajebati nekoga...
 
T

Tomyslav

Guest
Re: Utrošak špriciva

Jel uopće što valjaju te plastične...?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Re: Utrošak špriciva

nošeni tisuću litara :shock:
to još nisam vidio, pa kojim ga traktororm nosiš? jel se ne propinje, meni je i 440 sasvim dosta
kad idem u rikverc nesmijem naglo zakoičit odmah se diže u zrak
a i to sa leškom kolko sam čuo poznata stvar da baš i nepoštuju dogovore
e a kako znaš da nisu keramičke, mislim, i moje su izvana plastične ali unutra je keramika
 
T

Tomyslav

Guest
Re: Utrošak špriciva

Unutra nema ništa...klasična dizna samo ima manju rupicu,onakva kakvu imaš na svakoj leđnoj šprici koju kupiš u poljoprivrednoj trgovinici...Hurlimann 80 Ks nosi taj atomizer i na 1000 litara ga zna malo podići ako ne pazim kako krećem ,zato ga punim 800 litara i ide kao beba dok mu ne stavim naprijed malo utega.Nisam htio vućeni jer sam s ebojao da bi atomizer propadao u jesen i proljeće kada bi ga natankao punog a i sa ovim je puno lakše raditi i manevrirati..da ne govorim kolika je razlika u cijeni...
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Re: Utrošak špriciva

auuu dobar traktor. ha pa možeš kupit dizne, neznam dali pašu od agromehanike ,jedna ti je 40kn
je da je lakše manevrirati sa nošenim, ali jel neće sada traktor propadati, jer s vučenim sav teret rasporediš na tri osovine, a sada je sve na traktoru tj. na dvije
joj kak je moj dajc proljetos zapadao u zatravljenom vočnjaku, do felgi , odmah sam se sjetio ovih što obrađuju između redi, kako su tek oni :scratch
 
T

Tomyslav

Guest
Re: Utrošak špriciva

Ne bojim se da će moj Hurli propadati,iza ima šlapetine od guma a i kada bude tako mokro mogu ga napuniti 600 litara i šišaj. :D Ja ću morati podrivati između redova ,sada sam u potrazi za nekakvim podrivačem,najbolji bi bio onaj s dva tijela ili sa pet pa da mogu ponekad i tragove gdje idu kotači proći s podrivačem .
 
T

Tomyslav

Guest
Re: Utrošak špriciva

Ilegalac koje dizne koristiš kada špricaš sa insekticidima...žute ili crvene?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Re: Utrošak špriciva

Tomyslav kaže:
Ilegalac koje dizne koristiš kada špricaš sa insekticidima...žute ili crvene?

malo teško pitanje :scratch
u biti to ti ovisi o tome kakvo sredstvo koristiš, ako je sistemik onda može manje vode pa sa time i manje žute dizne
ako je kontaktni, onda kažu treba dobro okvasiti list i ići sa većom kolićinom vode i samim tim ja idem crvenim diznama
na nekim sredstvima čak i piše da se koristi sa minimalno npr.1000 l vode
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Re: Koliko treba puta prskati voce u toku cijele godine?

Mora se poznavati i biologija bolesti - štetnika, zastupljenost u pojedinim krajevima, intenzitet napada na voćne vrste i prema tome se ravnati i određivati zaštitu. Postoje pesticidi sa kontaktnim, sistemičnim, kurativnim i etc djelovanjem, koji su u raznim cjenovnim razredima, pa i prema tome kombinirati (ovisno o slobodnom vremenu) izbor pesticida.
Najvažnija je preventivna zaštita, spriječiti da bolest evoluira i da se proširi ako se već pojaVI.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: Koliko treba puta prskati voce u toku cijele godine?

Najbolja je opcija kada nemoras nijednom :)))))
 
A

atomizer

Guest
Re: Koliko treba puta prskati voce u toku cijele godine?

uh izbaciti neki broj koliko puta se prska određena vočna kultura je totalno nezahvalan pokušaj.o puno stvari to ovisi,od godine kakve je(u smislu vremena atmosferskog),geografskog položaja,pojedina godina pogoduje samo nekoj bolesti pa samo imaš nju u večini tretiranja dok prethodne godine bilo sasvim drugačije.svaka godina je specifična za sebe i neponovljiva.recimo ovu godinu po svim karakteristikama nemožeš usporediti s prethodnom.ove godine zaštita se koristi više i skuplji preparati jer je izmjenjivo vreme sa dosta vlage i sunca.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
jesensko/zimsko prskanje voćaka

Koje preparate koristite za jesensko prskanje voćaka?Ja sam prije koristio Nordox ali ga više ne mogu naći kod mene.
 

Najnoviji postovi

Na vrh