• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prvi priključak

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Planiram slijedecu jesen zasnovati vocnjak (lijeska) i razmisljam o kupnji prvog NOVOG prikljucka za traktor (i traktora, ali to je druga tema).
Pretpostavka je da mi za samu pripremu zemljista i sadnju ne trebaju vlastiti strojevi nego ce se sve raditi iz usluge, a to sto nabavim ce biti za moje skolovanje :oops: . Trenutno slazem financijsku konstrukciju i imam prostora za jedan novi prikljucak.

Sto mislite sto je bolje prvo nabaviti:

1. Frezu, rotodrljacu, rototriller, drljacu Ili KakoLiSeVecNeZove za laganu (do 10 cm) obradu tla
ili
2. Roto-kosu, mulcher, tarup Ili KakoLiSeVecNeZove sto bi sluzilo za kosnju/malciranje/tarupiranje trave

Sto biste preporucili, odnosno sto ste vi iskusniji prvo nabavili? Sto je bolje uzeti novo, a sto polovno? Ajde, da vas cujem, uskoro je sajam u Gudovcu gdje ce se odlucivati ;)
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Prvi prikljucak

A gle ja mislim da ti je najbolje uzet malčer, roto kosu nemoj, treba skupljat travu za njom,a iza malčera ostaje samo prašina. A ako ti treba rotobrana,freza, to za prvi put posudis,iznajmis. Mislim da ti je malčer potrebniji jer trava raste cijelo ljeto
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Re: Prvi prikljucak

Pogledaj pod Ostali priključci/malčeri/ stranica 8, pa da vidiš što sam ja nabavio na jesenskom Gudovcu - malčer je apsolutno perfektan, ima najveće noževe od svih tamo ponuđenih, a vjeruj mi SVE sam ih pogledao od ispod i mogu ti reći da radi savršeno. Imaš tamo i slike u radu kad smo ga koristili. Ako trebaš takav stroj vjeruj mi to ti je odličan izbor.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Prvi prikljucak

toma84 kaže:
A gle ja mislim da ti je najbolje uzet malčer, roto kosu nemoj, treba skupljat travu za njom,a iza malčera ostaje samo prašina. A ako ti treba rotobrana,freza, to za prvi put posudis,iznajmis. Mislim da ti je malčer potrebniji jer trava raste cijelo ljeto
Hvala na misljenju.

zjockoo kaže:
Pogledaj pod Ostali priključci/malčeri/ stranica 8, pa da vidiš što sam ja nabavio na jesenskom Gudovcu - malčer je apsolutno perfektan, ima najveće noževe od svih tamo ponuđenih, a vjeruj mi SVE sam ih pogledao od ispod i mogu ti reći da radi savršeno. Imaš tamo i slike u radu kad smo ga koristili. Ako trebaš takav stroj vjeruj mi to ti je odličan izbor.
Je je. Vidio i imam u rokovniku kontakte koje si napisao gdje si ga kupio ;)
 

gorjanac

Član
Tu od
17 Velj 2008
Poruka
94
Re: Prvi prikljucak

Zjocko ovaj tvoj malčer je vinogradarski bez pomaka. Ja imam od istog proizvođaća ali s bočnim pomakom ( vočarski )
Imam isto tri velika noža na čahurama, ali moji su ravni i mogu ih okrenuti kada se jedna strana zatupi da radi druga
strana. Imam ga dvije godine, a lani sam malo više s njim radio. Imam 10 jutara lijeske i to sam lani 5 puta malčirao.
Bolje, brže i lakše je jadan prohod više nego patiti i sebe i malčer i traktor u visokoj travi. Ja sam imao problema prvi
puta jer površina nije bila zatravljena pa su se buseni maka čupali iz zemlje i štopali oko sanki malčera. Da sam ranije
malčirao dok je mak bio manji nebi bilo toliko problema. To sam radio s Rakovicom 65 i išao sam s trečom sporom ,a
nekad čak i s drugom sporom. Slijedeći puta sam išao već brže, a zadnji puta sam išao čak i s drugom brzom.
Sve u svemu sam zadovoljan s malčerom . Po meni je manje bitno kako će se održavati površina između redova već je
bitnije okopavati oko samih sadnica.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Prvi prikljucak

gorjanac kaže:
Zjocko ovaj tvoj malčer je vinogradarski bez pomaka. Ja imam od istog proizvođaća ali s bočnim pomakom ( vočarski )
Imam isto tri velika noža na čahurama, ali moji su ravni i mogu ih okrenuti kada se jedna strana zatupi da radi druga
strana. Imam ga dvije godine, a lani sam malo više s njim radio. Imam 10 jutara lijeske i to sam lani 5 puta malčirao.
Bolje, brže i lakše je jadan prohod više nego patiti i sebe i malčer i traktor u visokoj travi. Ja sam imao problema prvi
puta jer površina nije bila zatravljena pa su se buseni maka čupali iz zemlje i štopali oko sanki malčera. Da sam ranije
malčirao dok je mak bio manji nebi bilo toliko problema. To sam radio s Rakovicom 65 i išao sam s trečom sporom ,a
nekad čak i s drugom sporom. Slijedeći puta sam išao već brže, a zadnji puta sam išao čak i s drugom brzom.
Sve u svemu sam zadovoljan s malčerom . Po meni je manje bitno kako će se održavati površina između redova već je
bitnije okopavati oko samih sadnica
.

Dakle freza bi bila od vece koristi?
 

gorjanac

Član
Tu od
17 Velj 2008
Poruka
94
Re: Prvi prikljucak

Pa ima malčer svojih prednosti i mana kao i svaki stroj. Sporije je i skuplje i kada naiđe kišni period ne možeš
ući unjivu jer je blato. Slažem se da je bolje što se tiće prorahljene zemlje, ali naveo sam i nedostatke.
Možda bi bilo najbolje jednu traku uz sadnicu frezati, a ostalo malčirati. Ja osobno kosim jednom po dužini
( razmak 5 Metara ), a drugi puta po širini njive ( razmak 4 metra ). Ako bi frezao i malčirao posebno onda bi
svaki puta morao raditi i uzduž i poprijeko, a morao bi imati i dva stroja. Vrijeme je novac, a u ovom slučeju ti
treba više i vremena i novaca. Također nije svejedno dali radiš jedan hektar ili 6 kao ja.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Prvi prikljucak

gorjanac kaže:
Pa ima malčer svojih prednosti i mana kao i svaki stroj. Sporije je i skuplje i kada naiđe kišni period ne možeš
ući unjivu jer je blato. Slažem se da je bolje što se tiće prorahljene zemlje, ali naveo sam i nedostatke.
Možda bi bilo najbolje jednu traku uz sadnicu frezati, a ostalo malčirati. Ja osobno kosim jednom po dužini
( razmak 5 Metara ), a drugi puta po širini njive ( razmak 4 metra ). Ako bi frezao i malčirao posebno onda bi
svaki puta morao raditi i uzduž i poprijeko, a morao bi imati i dva stroja. Vrijeme je novac, a u ovom slučeju ti
treba više i vremena i novaca. Također nije svejedno dali radiš jedan hektar ili 6 kao ja.

Pretpostavljam da si htio reci da je problem sa frezom uci kad je vlazno. U svakom slucaju cijenim savjet. :)
 

gorjanac

Član
Tu od
17 Velj 2008
Poruka
94
Re: Prvi prikljucak

Da tako je krivo sam napisao iza freze je problem ako bude kišni period.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Prvi prikljucak

gorjanac kaže:
Zjocko ovaj tvoj malčer je vinogradarski bez pomaka. Ja imam od istog proizvođaća ali s bočnim pomakom ( vočarski )
Imam isto tri velika noža na čahurama, ali moji su ravni i mogu ih okrenuti kada se jedna strana zatupi da radi druga
strana. Imam ga dvije godine, a lani sam malo više s njim radio. Imam 10 jutara lijeske i to sam lani 5 puta malčirao.
Bolje, brže i lakše je jadan prohod više nego patiti i sebe i malčer i traktor u visokoj travi. Ja sam imao problema prvi
puta jer površina nije bila zatravljena pa su se buseni maka čupali iz zemlje i štopali oko sanki malčera. Da sam ranije
malčirao dok je mak bio manji nebi bilo toliko problema. To sam radio s Rakovicom 65 i išao sam s trečom sporom ,a
nekad čak i s drugom sporom. Slijedeći puta sam išao već brže, a zadnji puta sam išao čak i s drugom brzom.
Sve u svemu sam zadovoljan s malčerom . Po meni je manje bitno kako će se održavati površina između redova već je
bitnije okopavati oko samih sadnica.

Koliko je traktoru teze kad je malcer pomaknut u odnosu kad je centralno postavljen ili to na tvojoj Rakovici ti i ne osjetis? Jedan mi je od planova uzeti taj 150cm sa pomakom i planiram ga pogoniti sa novim IMT 539. Nadam se da to nebi bila prevelika tlaka za traktor posto bi vjerojatno radio 95% vremena na travi ne vecoj od 15 cm. Sto mislis/mislite?
 

gorjanac

Član
Tu od
17 Velj 2008
Poruka
94
Re: Prvi prikljucak

Što se tiće bočnog pomaka i rada traktora nije problem. Bitno je da je to konstrukcijski dobro riješeno na samom malčeru. Znaći da kardan ne radi pod velikim kutom i da je napravljen dobar prijenos s kardanske osovine do
reduktora.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Prvi prikljucak

gorjanac kaže:
Što se tiće bočnog pomaka i rada traktora nije problem. Bitno je da je to konstrukcijski dobro riješeno na samom malčeru. Znaći da kardan ne radi pod velikim kutom i da je napravljen dobar prijenos s kardanske osovine do
reduktora.

Pretpostavljam da ovaj tvoj to ima OK rjeseno? Usput, koliki je zahvat? 150 cm?
 

gorjanac

Član
Tu od
17 Velj 2008
Poruka
94
Re: Prvi prikljucak

Radni zahvat mog malčera je 1,2 metra. Kada sam ga kupovao nisam još imao posađenu lijesku nago samo nešto
malo šljiva tako da nisam uzimao večeg zahvata. Bočni pomak mu je negdje oko 40 do 50 cm na mom traktoru
Rakovica-65. Inaće kolega ima isti takav i kod njega na malom fergusonu je pomak za nekih 20 cm veći nego kod
mene jer je traktor uži i ima uže gume. On također kao i ja nema problema i njegov traktor je sasvim dovoljan što
se tiće snage.
 

dblaz

Član
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
107
Re: Prvi prikljucak

Ja svoju povrsinu od 10h POTANJURAM za tri dana i smatram da je tanjuranje naj brže i naj jeftinije.Također imam razmak 5x4 a tanjuram ga uzbuž i popreko a nakon svakog drugog tonjuranja okopam oko sadnice.
Neigra mi posebnu ulogu visina trave,tako da sam prošle godine tanjurao mislim 4 puta i mislim da ću tanjurat dokle god budem mogao.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Prvi prikljucak

dblaz kaže:
Ja svoju povrsinu od 10h POTANJURAM za tri dana i smatram da je tanjuranje naj brže i naj jeftinije.Također imam razmak 5x4 a tanjuram ga uzbuž i popreko a nakon svakog drugog tonjuranja okopam oko sadnice.
Neigra mi posebnu ulogu visina trave,tako da sam prošle godine tanjurao mislim 4 puta i mislim da ću tanjurat dokle god budem mogao.
Dakle, malcer i ne ulazi u vocnjak. Zgodno.
 

dblaz

Član
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
107
Re: Prvi prikljucak

Meni osbno ZASAD ne ,mada kad počnem špricat travu i kad krošnja zatvori redove onda sigurno DA.
 
M

Mister x

Guest
Re: Prvi prikljucak

To i nije tak bezveze kad je mlad vočnjak ali kad se obraste onda ti se definitivno najbolje isplati malčer po mogučnosti sa posmakom.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: Prvi prikljucak

s malim zakašnjenjem.tanjurao sam dvije godine i više ne bih(svaka čast dblažu).napravile su mi se brda oko vočaka tako da ih više nisam mogao poravnati.to bi mogao biti veliki problem u budučnosti za druge strojevei kod suše.
inače od lane malčiram sa malčerom kao i gorjanac (1,25m) i zadovoljan sam. to je roto malčer(ne klasični sa lancima),lagan je (100kg) možeš sam manipulirati sa njim.kod izbora roto malčera je bitno(ako ste vočari,što se smiljan sprema biti) da ima pomak u desno barem pola metra i da ima tri noža(ne dva kao što nude).tri noža znači da vam motor sa ležajevima mora biti kvalitetan i sam nosač tri mača mora biti kvalitetan i vrhunski izbalansiran.znači ne može biti muljanja sa materijlima kao kod malčera sa dva noža
dvije godine iskustva sa takvum malčerom 5ha obrade i radi dobro.
inače što je rekao gorjanac najbolje bi bili prvi metar do vočaka plitko frezati a ostalo malčirati
nkad sam bio neodlučan (ili možda nisam???)
 

Najnoviji postovi

Na vrh