• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prvi traktor

Kada ste kupili prvi traktor


  • Ukupno glasača
    67

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
LIMUN

Dobrodošao na forum!
Od kud si? Prvo reci koliko zemlje obrađuješ ili misliš obrađivati i koliko krava misliš imati?
 
L

limun

Guest
Iz Bosne sam grad Doboj, trenutno zivim u U.S.A . Inace ovdije gdje zivim sve su sami farmeri i stocari, tu je i John deer factory, oni su mi prve komsije , mislim fabrika .Planiram se u naredne dvije godine vratiti, jer sa ovo novca sto sam ustedio ovdije ,mislim da mogu imati bolji zivot dole , jer u Americi se puno ,puno vise radi a manje zaradi nego kod nas.Sada trenuto imam na raspolaganju 25 duluma zemlje , 15 mojih i 10 supruginih :cry: i takodje ima dosta zemlje koja se moze vrlo jeftino uzeti u zakup.Jer u Bosni pogotovo u mom kraju slabo ko radi malo ozbiljnije sa mlijecnim kravma, a potraznja je velika, recimo Tuzlanska mlijekara ( koje je sada u vlasnistvu Ljubljanskih mlekarni) hoce da radi samo sa onima koji mogu obezbijediti 200 litra dnevno,jer im se drugacije ne isplati.,Uglavnom ja bih poceo sa 10 krava, ne vise jer me je ipak malo strah uloziti novce kupujuci vise krava koje sam tesko zaradio radeci evo vec petu godinu dva posla jedan nocu a drugi danju.Inace mi je 29 godina, tek onako za info,
Unaprijed hvala za info koji i pruzite.
 
J

Jadranko

Guest
limun kaže:
Iz Bosne sam grad Doboj, trenutno zivim u U.S.A . Inace ovdije gdje zivim sve su sami farmeri i stocari, tu je i John deer factory, oni su mi prve komsije , mislim fabrika .Planiram se u naredne dvije godine vratiti, jer sa ovo novca sto sam ustedio ovdije ,mislim da mogu imati bolji zivot dole , jer u Americi se puno ,puno vise radi a manje zaradi nego kod nas.Sada trenuto imam na raspolaganju 25 duluma zemlje , 15 mojih i 10 supruginih :cry: i takodje ima dosta zemlje koja se moze vrlo jeftino uzeti u zakup.Jer u Bosni pogotovo u mom kraju slabo ko radi malo ozbiljnije sa mlijecnim kravma, a potraznja je velika, recimo Tuzlanska mlijekara ( koje je sada u vlasnistvu Ljubljanskih mlekarni) hoce da radi samo sa onima koji mogu obezbijediti 200 litra dnevno,jer im se drugacije ne isplati.,Uglavnom ja bih poceo sa 10 krava, ne vise jer me je ipak malo strah uloziti novce kupujuci vise krava koje sam tesko zaradio radeci evo vec petu godinu dva posla jedan nocu a drugi danju.Inace mi je 29 godina, tek onako za info,
Unaprijed hvala za info koji i pruzite.

cao limun
ej moram ti reci da pogresno razmisljas sa tim sto se mislis vratit.
i ja zivim vani pa mi je pun k.... svega ali odem na ferije i vidim
sta se dole radi pa kazem sam sebi cekaj jos malo mozda ce biti bolje.
jer sad nije bas pametno vracati se dole.
soryy ako ti pametujem ili nesto ali i ja imam 29 god i dopizdilo mi
je ovdje u Svicarskoj,ali neznam ni sam sta da radim dole je uzas
barem za sada..
gdje god da dodjes samo mito i korupcija prolaze i dobre veze..
a ja sam vjeciti borac protiv toga i mrzim takve stvari.tako da to
ne mogu progutati.
ti bi se u bosnu vracao kazes,e ja zivim u HR. pa mi je nekako
frka se vratit tek tako..neznam kako je u bosni trenutno.
ja sam jos u europi a ti si u drugom kontinentu,,,tja sta ja znam malo mi je to zajebana ideja ...
koliko si vec dugo tu???
 
L

limun

Guest
Ma ne zurim se ja, a ako ne uspije ,lako je se vratiti,. Mada se nadam da ce to biti sve uspijesno, ipak 7 godina rada , mislim 5 i jos dvije,ja dva posla a roditelji po jedan, nadati je se da ce biti dovoljno.A sto se tice zivota ovdije , sve je ok, samo ja se ne mogu nikako naviknuti,jednostavno hocu da budem svoj gazda,ima ljudi i u Hrvtskoj pa sasvim dobro rade, a ima i u Bosni, samo treba novce pametno uloziti, mislim na taj nacin i ako ti taj odredjeni posao ne bude isao, da mozes izvuci nazad 80 % kapitala.Eto recimo ti, kupis nesto zemlje na moru,napravis kucu i eto novca.A ako ces reci da to puno kosta, znam,vijerujem da je m2 zemljista blizu obale bar 200 eura ako ne i vise,pa zato ako neko zeli da uspije , a zivi u zemlji gdje moze zaraditi, neka uzme pred sebe 5 godina i neka radi 90 sati sedmicno kao ja.Ja sam jedno vrijeme radio tri posla, spavao u autu izmedju dvije smijene, i eto novca.Jer bolje je 5-7 godina zapeti i onda eto novca uloziti u neki manji posAO koji bi ti bio kao hobi, a ostatak na banku i neka raste, ili jos bolje kupiti dva stancica, u mijestu gdje ima sudenata, i pod rentu, .Tako imas kapital u nekretninama uvijek ,a donose ti novce.I tako polako to siriti. A da bi ja to uspijeo ovdije u Americi, nije vise tako lako ostvariti americki san.Ali opet kazem lako je se vratiti.
 
L

limun

Guest
Zaboravih , sto se tice korupcije, ima je vise u Bosni nego u Hrvatskoj, ali sta cu ima ja, daj mi moju dozvolu za gradnju ,koliko novca i gotovo, ionako ne mislim nista na da radim na nekim lokacijam na koje su bacili oko tajkuni. Ipak nemam ja toliko novca . A i da imam tri puta promislim da li bi ulagao negdje dole.A ovo 10 kravica, traktorcic , stancic. nije to nista veliko. Tek toliko da ne zavisis od drugoga, i da imas svoju slobodu..Malo muzti kravice, malo jedna renta, malo druga, i eto bice dovoljno.
 
J

Jadranko

Guest
limun kaže:
Zaboravih , sto se tice korupcije, ima je vise u Bosni nego u Hrvatskoj, ali sta cu ima ja, daj mi moju dozvolu za gradnju ,koliko novca i gotovo, ionako ne mislim nista na da radim na nekim lokacijam na koje su bacili oko tajkuni. Ipak nemam ja toliko novca . A i da imam tri puta promislim da li bi ulagao negdje dole.A ovo 10 kravica, traktorcic , stancic. nije to nista veliko. Tek toliko da ne zavisis od drugoga, i da imas svoju slobodu..Malo muzti kravice, malo jedna renta, malo druga, i eto bice dovoljno.
pa sta mislis dali bi ti to bilo dosta da recimo prezivis i da nisi u gubitku???
ili moras jos kojesta racunat??
10 komada nije bas nesto puno,ako kuzis sta mislim..
neznam kako si to zamislio.
 
B

Bobo

Guest
i meni je nekako racunica s 10 krava sumnjiva da se normalno zivi, pa makar rijec bila o Bosni...

Ne kuzim se u krave ni najmanje, sve mi kolega govori i ja kraj njega upijam malo po malo. Oni imaju 16 muznih krava i nekako se krpaju, a ti da sa 10 krava pokrijes troskove i da mozes kredite otplacivati, tesko...
 
J

Jadranko

Guest
Bobo kaže:
i meni je nekako racunica s 10 krava sumnjiva da se normalno zivi, pa makar rijec bila o Bosni...

Ne kuzim se u krave ni najmanje, sve mi kolega govori i ja kraj njega upijam malo po malo. Oni imaju 16 muznih krava i nekako se krpaju, a ti da sa 10 krava pokrijes troskove i da mozes kredite otplacivati, tesko...
bobo koliko sam ja skonto on bi sve sam placao
znaci nema kredita,sto je prednost a sad za ostalo..?????
neznam
 
L

limun

Guest
Ja te ne razumijem, da, li ce biti dovoljno, , pa ne moram ja voziti neko bijesno auto, dosta mi je golf dvojka (kojeg sada vozim kada odem dole),mozda trojka,, nista vise od toga, ne moram ja ici na skijanje u Austriju, skijacu u Bosni ima planina,ne moram ici ni u Grcku na more , eto obale blizu., ja Crna Gora, ja Hrvatska, a vala i Neum.Vjeruj da me je zivot naucio da budem zadovoljan.A zasto ne bi bilo dovoljno da iz svoga kapitala izvlacis nekih 1000 eura u Bosni mijesecno, a da ti vrijednost kapitala tj nekretnine , dva solidna stancica ostaje ista ili raste sto je vrlo moguce, plus malo zabave sa kravicama. Uglavnom od 10 krava ili 10 bikova i dva stana pod rentu, moze se odlicno zivijeti.Ja ne trebam, vise, ne zelim vise, moja psiha jednostano nece vise od toga. Da ja sada imam milon $ pa je ne bih znao sta bi sa njima, ne bi zivot bio zanimljiv, bas kao sto ne bi bio zanimljiv da nema problema u zivotu, jer narodna kaze, da sve valja ne bi bilo u redu.
 
B

Bobo

Guest
limun kaže:
Zaboravih , sto se tice korupcije, ima je vise u Bosni nego u Hrvatskoj, ali sta cu ima ja, daj mi moju dozvolu za gradnju ,koliko novca i gotovo, ionako ne mislim nista na da radim na nekim lokacijam na koje su bacili oko tajkuni. Ipak nemam ja toliko novca . A i da imam tri puta promislim da li bi ulagao negdje dole.A ovo 10 kravica, traktorcic , stancic. nije to nista veliko. Tek toliko da ne zavisis od drugoga, i da imas svoju slobodu..Malo muzti kravice, malo jedna renta, malo druga, i eto bice dovoljno.

Ja sam ovo skuzio kao otplacivanje kredita...

Daj mi reci kako da covjek sa 10 krava uopce krene, a nema ni zemlje, ni traktor, ni stalu ni nista? To je preveliki rizik, a u americi ima kakvu-takvu sigurnost i kud i kamo bolju buducnost...

Ne zelim se previse upletati u stvari u koje se ni najmanje ne kuzim, ali ja mislim da to nece ici kako je on to zamislio...
 
L

limun

Guest
Kredita nema ,naravno da nema, pa zar bi sebi to dopustio, a evo vec pet godina radim 90 sati sedmicno. I tu je prednost, a pitas za ostalo, staju cu sam napraviti, znam raditi sve sto treba,kosta ce mozda 3000 eura, 10 krava kada te neko dobro naguli za cijenu platices 13000 eura, a ako se potrudis mozes proci i jeftinije,(ovo su cijene simentalki u Bosni po selima) traktor nov IMT za pocetnika 8000 eura, znaci ukupno 24000 eura, litra mlijek je 0.25 eura otkupna cijena, pa ti racunja koliko treba da se isplati, plus bice tu i telad , jedno tele simentalac je 400 eura prosijek.Ako krave budu davale prosijek 17 litara (nekada vise nekada nista zbog teladi ) dnevno to je oko 60 000 litara godisnje znaci 6000 litara po kravi sto je malo za europski prosijek.Uglavnom 6000 L x 0.25 eura = 1500 eura x 10 krava = 15 000 eura koji ce doci od prodaje mlijeka + neka bude 8 teladi x 400 eura = 3200 eura sto je znaci ukupno 18 200 eura godisnje priliv ukupnoga novca, neka krave pojedu 8200 eura, a nece jer ces normalno proizvoditi hranu tyebi ostaje 10 000 eura godisnje i naravno tvoj kapital.Znaci dvije godine i sest mijeseci i ti si izvukao svoje novce i imas kapital.Sto je meni vise nego dovoljno za zivot.Ovo sam ja zakljucio iz razgovora sa veterinarima koji poznaju farmere ,i iz razgovora sa farmeron u Bosni koji ima nekih 15 krava.Ja ako grijesim iskreno vas molim da mi neko ko zna da to do znjanja ,jer dvojica bolje mise od jednoga. Unaprijed zahvalan,
 
L

limun

Guest
Izvinjavam se zbog greski u tipkanju, evo nisam spavao 16 sati, sada se spremam odmoriti.
 
J

Jadranko

Guest
limun kaže:
Izvinjavam se zbog greski u tipkanju, evo nisam spavao 16 sati, sada se spremam odmoriti.

uh dobar si!!
ja sam danas radio max 8:30 h i sav sam krepan,..
a jos mi je posao kao k.... radim na cnc masini.
neznam kako ti uspijevas al to nije nimalo dobro za zdravlje vjeruj mi..
a ovo u vezi farme ,,pa ako imas zelju i imalo kapitala
zasto da ne.
probaj kao sto kazes uvijek se mozes vratit..
 
B

Bobo

Guest
limun kaže:
Izvinjavam se zbog greski u tipkanju, evo nisam spavao 16 sati, sada se spremam odmoriti.

Kad se odmoris, samo lupi tipku "edit" koja se nalazi u gornjem desnom kutu tvog posta i ako ti smeta, ispravis greske... Na isti nacin dopisujes stvari koje si zaboravio upisati u prethodni post...


Ako ti se isplati raditi s 10 krava, samo naprijed ako imas volje! Bez volje, nista od posla, pogotovo s kravama...
 
R

Ratarko

Guest
Nisam stočar i ne razumijem se da li su ti računice bez greške pa taj dio ne mogu komentirati.
Ono što mogu reči je to da ti je 10 krava više nego idealan početak tvog zamišljenog biznisa . Kada se sjetim koliko je mom djedu trebalo godina da sa 3 krave dođe do 10 krava bolje da ti ne pričam , pola njegovog života.

Danas je igrom slučaja bila neka reportaža na TV-u kako dvoje starijih ljudi ( muž i žena ) žive sa svoje tri krave i nešto malo zemlje skroz negdje izvan sela ( mi to zovemo salaš ) . Nemaju niti struje niti vode , telefona i slično a kažu da im je dobro .Taj djedica kaže : " Nije cilj puno zaraditi , cilj je dovoljno uštediti ".

Samo ti to napravi sa kravama što prije jer češ izlapiti kao otvoreno pivo ako se tako nastaviš ubijati sa poslom i to u drugoj državi . Vrati se kuči i pokušaj opet raditi 90 sati tjedno u Bosni i evo tebi farme sa 50 krava jako brzo .
 
L

limun

Guest
Pa Bobo ne mogu citav zivot samo skupljati novce, dovoljno sam zaradio,i ja i moji roditelji, dole imamo sto ovdije ne mozemo imati za 20 godina ovakvoga rada kao sto sada radimo, imamo kucu, poslovni prostor nekih 100 m2 ,zemlju ima moja mama 7 duluma, ja imam 15 , moja zena ima 10 njen brat ima 20 koji nikada ne koristi jer zavrsava fakultet, i nece raditi na zemlji, cak mi je nudio da je kupim,sto je vrlo moguce da cu uraditi. A ono sto misli uloziti u to sve kosta ce me malo vise od godine rada u U.S.A, opet imam ove cetiri iza ledja na banci.Samo mi treba znanja i pravilnoga ulaganja novca, jer dok god kapital odrzava sebe i tebi daje dovoljno za zivot, all be fine,,, dont wory, just go and milk you cow 8)
 
L

limun

Guest
Postavicu vam sliku da vidite kakav sam posao radio 11 mijeseci kada smo tek dosli ovdije , stari mi je jos tu ,ne zna engleski dovoljno pa sta ce mora. Ali tek u ponedeljak ili utorak tada cu imati vremena.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
limun
Neče ti to iči tako kako si zamislio! Trebaš toliko priključaka da ti pamet stane!
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Limun svaka čast u tvojim planovima ne razmišljamo svi isto, polako. I ja planiram tako korak po korak
 
P

paor

Guest
limune

u poljoprivredi (pogotovo stočarstvu) su moguča teška razočerenja i neuspjesi, ovaj tvoj proračun nije čak niti idealan jer nisi dodao dosta stavki

ako nikad nisi radio zemlju, ne upuštaj se u to ma koliku volju imao

kod mene, u Slavoniji, skoro svaki dan vidim nestajanje stoljetnih gazdinstava, uglavnom zbog starosti i nemogučnosti prilagodbe, ili mlađih zbog ekonomske, stručne ili psihičke nemoči

danas živjeti i uspjeti od poljoprivrede je izuzetno zahtjevan posao

kako bilo, želim ti sreču (i pomoč ako bude trebalo), ali ne poništavaj američku vizu
 

Najnoviji postovi

Na vrh