• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pšenica 2021./2022.

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,810
Kod mene jedan čovjek sije pšenicu tek od polovice 12.mjeseca, i ima vrhunsku pšenicu. Da ne bi bilo zabune, ne sije ral - dvije, nego je ozbiljni proizvođač
 

irvine156

Iskusan lik
Tu od
10 Svi 2012
Poruka
797
Da li se ovakvo kasnije sijanje odražava na prinos. Pretpostavljam da sijate više sjemena.
Kasno bi bilo za mjesec dana.
A ove godine nije bilo kapi kiše do pred 7 dana, tako da ranije bi bilo uzalud jer nebi niklo.
A ja sam jučer bio u kratkim rukavima do noći, želim reći da imamo temperature 9.mj..
U poljoprivredi se treba prilagoditi.....
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Prskate korove u pšenici sada u jesen ili u proljeće te sa čime?
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
hehe zanimljivo, ja bi zvao geodeta pa ak bi se utvrdilo da je fakat 10 m u mojem, čekal bi da dozrije pa bi požel svoje i to je to. Nek samo sije i gnoji
..nesmiješ mu uništiti usjev..samo možeš izaorati kad nema ništa posijano.Ako je mejaš đubre..odorat če on opet..kad ti ne budeš imao usjev.Osim ako potpiše da se slaže s izmjerom geodeta..
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Prskate korove u pšenici sada u jesen ili u proljeće te sa čime?
Kako kad , nebi bilo loše. Pogotovo ako je rano zasijana psenica ili ječam. Od herbicida ima Filon+Lector ili ono od Bayera.
Prorijediti su se sredstva na bazi klortolurona, izoproturona,diflufenikana...
U jesenskom tretiranju obično pobjegne broćika i osjak, (a zašto-vjerojatno zbog reducirane obrade..) pa uz te i ostale probleme bježim od jesenskog spricanja. Ima još uvijek post herbicida koji rjese sve, npr. Axial+Lector Delta...itd
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Ja obično idem sa Sekatorom i sve je čisto i poslje žetve…
Zna se provuć slakoperka ako se kasnije tretira ali sve ostalo za 5.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,535
A samonikli suncokret? Dio ga sad nikne pred zimu, a veci dio ipak u proljece i ljeto pred zetvu.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,810
A ja danas tek posijal, nešto Lorene, nešto Kraljice. Dok se vozil sinulo mi da se ne sječam kad sam zadnji put tak u tak dobrim uvjetima posijal. Temperatura 16°,vjetar taman prosušil gornji sloj, a posteljica vlažna.
IMG_20211120_160915.jpg IMG_20211120_144441.jpg
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Decki, po arkodu mi je susjed 10metara u mojoj zemlji, dal bi ja njemu smjeo poorati posijanu pšenicu ako geodeta dodje i uvrdi takvo stanje da je on u mome 10 metara? Dal me moze kazneno goniti ili tuziti, jer covjek je smece a dosta mi je vise da odorava svake god po malo...
Msm znam da smijem kad ovrsi, ali ja bi sijao tu suncokret na proljeće, pa ne znam dal smijem usjev zaorat?

Ako si stavio u arkodu sloj katastar i ne podudara se sa arkod parcelom, zoveš mjernika i nakon mjerenja obavjestiš susjeda o stanju I imaš puno pravo vratiti svoje.

Evo ja sam pred 2 tjedna na ukupno 8 parcela vratio cca. 2kj jer su majstori ulazili i po 10m, a dužina 250m pa kad pogledaš to je pola jutra u startu.

Odluka koje parcele treba mjeriti je donesena tako pto sam gledao arkod sa arkod i katastar slojem i katastar jer su na katastru friške slike pa se vidi fino gdje je bio koji usjev i granica.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
675
Ako susjed ne prizna odnosno ne prihvati izmjenu geodeta onda djabe mjerenje. U tom slučaju se obavlja sudska izmjera međe. Koja duže traje i više košta.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ako ćemo pravno gledati, prvo se sudi pa mjeri pa sudi opet zbog naplate nastalih troškova, a nema šta komšo prihvatiti ili ne prihvatiti, geodeta je mjerodavan i to je to.

Ako sam ja izveo mjernika ja idem do međe koliko je moje, boli me neka stvar što se netko ne slaže, nek me tuži i nek dokaže da ja radim njegovo, ali neće, svi samo kakaju, a ni "svog" mjernika neće pozvat da provjeri jel to sve štima.

Prema tome, nema zime. Javiš gazdi da je bio mjernik, da ti je ušao i da se pomakne nazad, e sad oćete se dogovoriti da on ovrši pa da onda stupi na snagu, ili da odmah odoreš, to će te se već dogovoriti.

Mada, kamen i kolac bi mogli nestati dok on ne ovrši... 😉
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Ja sam imao slučaj da je medjaš ušao 10m. Mi smo išli sudskim postupkom i na kraju morali platiti mjeru i troškove jer je on kao radio 10godina u mirnom posjedu.. I medja ostala tamo gdje je on rekao, a ne gdje stvarno je.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
675
Geodet vrši geodetsku izmjeru, a sud postavlja među tako da sam geodet ne predstavlja nista. Pravno gledano. Ako ti poores susjedu njegov urod ili što već tamo ima on te može tužiti i 100% dobiva na sudu ako to polje tako radi duže od 2.godine. I kakav je to geodet da vrši izmeru a ne pozove okolne susjede?? To možeš i sam nabosti kolcem i rec bio geodet. Kada smo mi vršiti izmjeru zvali su se prvi susjedi a vrši se izmjera i još jednog polja do zvanih susjeda. I sam je geodet rekao ako se susjedi ne slažu s međom da mogu povaditi kolce te da je onda sud nadležan za izmeru.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,254
U svakom slucaju gs moras upozoriti da je u tvom da nebi bilo pravo dosjelosti...
Geodeta postavljamedje na teren potpisuju se zapisnici ako se slazu ako ne sud!!! Ali ako si siguran u sebe i svoje kad geodeta pokaze to je to nek te tuzi!!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh