• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pšenica 2021./2022.

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
Gle, imaš izbor. Potpisati ili ne. To je kocka.
Možeš sad potpisati na tu cijenu ili čekati kakva bude u žetvi. Može otići na 2,20 ali i na 1,20. Daleko je do žetve, ali zbog ove situacije sa gnojivom i herbicidima(glifosatom) očekuje se smanjenje globalnih prinosa žitarica tako da vjerojatno to bude išlo gore.
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,531
Ja nekak mislim da oni ugovore nudili nebi da ima ikakve naznake o padu cijene.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
To su terminski ugovori koji se ugovaraju skoro pa na dnevnoj bazi. Tj ti nazoveš njih, oni nazovu dalje ili imaju zaprodanu količinu po dogovorenoj cijeni. Oni "ugrade" svoj dio zarade u % i tebi ponude tu cijenu koju ti ponude. Nitko ozbiljan ti neće nuditi sada neku cijenu ako on nema dogovorenog kupca za određenu cijenu.
Do prošle godine cijene za žitarice su bile veće na ugovorene količine nego u sezoni.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Da, izbor je i kocka, ali ljudi lakše prebole ako je manja cijena na dan žetve nego dok idu na rizik, pa potpišu, a cijena ode gore. Još neko manje povećanje se pretrpi, ali prošle godine razlike u kukuruzu su bile i po 40-tak lipa. Teško je predvidjet cijene, jer se mijenjaju 10 puta u žetvi, da ne spominjemo da u pšenici ide i po klasama i ako im i to ne ispoštuješ opet penali. Osobno smo davno radili tako nešto na zeleno, nikad tu nismo nešto posebno zaradili, a neko i pogodi. Uvijek je proizvodnja odrađena sa kešom pa ko će biti najbolji u žetvi tome ide. U pšenici je čak dobar posao zadnjih godina koliko vidim ko može ostaviti doma ju nekih mjesec-mjesec i pol, tu se izmješa protein i ode po nešto većoj cijeni tel-kel.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,515
Ja sam bacil 175 kg/ha KAN. Nadam se da bude neka kiša pala. Ova sa prve slike je sijana 28.10. a sa druge 13.11. 46CD8E98-9203-44D9-A286-803DE0B18FE4.jpeg 7853D8CB-1CE9-4CE6-9D1C-2DBD6E3FC4C1.jpeg
 

PecKe

Član
Tu od
15 Stu 2021
Poruka
58
Jeste išli već sa zaštitom protiv korova?? Mislio sam ovaj tjedan proć s Tornadom Forte, pa onda odma s prihranom.
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
600
Mislio sam i ja sljedeći tjedan isto sa tornado ali možda pričekam još, sa njim se može do kraja busanja a baš ne voli temperature ispod 5°
 

Stjepan2000

Član
Tu od
3 Ruj 2020
Poruka
71
Vidim vecina ljudi ide u prihranu s kanom sto i struka "preporucuje" ali ima ljudi koji bacaju 15-15-15 pa me zanima jel se to mozda bolje pokazalo i ima li uopce kakve razlike u prinosu?
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
600
15-15-15 se baca u jesen prije sjetve i onda to ima smisla, osim na pjeskovitom zemljištu možda bolje u rano prolječe prije neke oborine da se gnojivo otopi i ode što dublje pa se nadati da če ga usjev uspjeti iskoristiti, ali i ako ne iskoristi tu je za sljedeču godinu, neče propasti
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
15-15-15 se baca u jesen prije sjetve i onda to ima smisla, osim na pjeskovitom zemljištu možda bolje u rano prolječe prije neke oborine da se gnojivo otopi i ode što dublje pa se nadati da če ga usjev uspjeti iskoristiti, ali i ako ne iskoristi tu je za sljedeču godinu, neče propasti
Pokretljivost P i K nije bas takva da se treba bojati da će pobjeći do kineza. Ako su i pjeskovita tla onda je biljci lakše razviti korijen u dubinu i dohvatiti ista.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Pitanje za one koji rade 3 prihrane, u kojim fazama obavljate zadnje dvije? Pošto sam prvu odradio, želim još baciti dvije sa Kanom pa me zanima u kolikim razmacima bi to bilo najbolje obaviti i kad otprilike?
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,515
Drugu kod početka vlatanja a 3. poslije cvatnje… Ovu 3. ti je najbolje napraviti folijarno.
 
Posljednje uređivanje:

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,869
Nisam ni prvu obavio s Kanom ali ću uskoro u roku 10tak dana ....druga po meni jako bitna prihrana obično je to 25-30 dana nakon prve u fazi pojave 1 koljenca a treća u klasanju.
Količine cca 45, 60, 40 kg N/ha
Usput u zaštiti 5-10% ureje
Za proteine nema straha kao ni za HL.
Unazad nekoliko godina mislim da ispod 12,5 nisu bili a ni iznad 16 (ovisno do sorte).
 

Najnoviji postovi

Na vrh