• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pšenica 2022./2023.

Mario1993

Aktivni član
Tu od
24 Velj 2015
Poruka
248
Što nije da se od 1.1.2022.poticaj može dobiti samo ako je sjeme kupljeno u trgovini?
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,539
Ministrica je nedavno imala izjave neka ljudi siju domaće da si smanje troškove.
 

Dali75

Aktivni član
Tu od
5 Srp 2017
Poruka
177
Kao možemo do 7 hektara vlastitog sjemena koje mora dorađeno kod ovlaštenog dorađivača, tako mi je rekla gospođa iz savjetodavne
 

bosserb

Član
Tu od
13 Stu 2014
Poruka
56
Kod nas u Republici Srpskoj je tako odavno.Podsticaj se dobija samo uz račun da je kupljeno sjeme u polj. apotekama.Najniža sjetvena norma koju priznaju je 170 kg po ha
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,887
Bit će Indire od ossk, pokazala se brutalno dobra...a sad kak bude..
Valjda standard Kraljica.
Nešto Obiwana.
Gnojidba standard pk 20 30.
Pred kulture suncokret i kukuruz, po mogućnosti što ranija sjetva s najmanjom normom..
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,887
Stavljam samo onoliko kolko je potrebno za razgradnju žetvenih ostataka.
Imam još malo ureje pa bi mogao tamo di bu više mase.
S pk 20 30 radim već godinama, rijetkost je kad koristim malo Npk151515, samo na slabijem zemljištu i kod kasne sjetve npr.
Velikom većinom godina predkultura je bila repica pa je tu uvijek dobro krenula psenica bez N.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,536
Planiram za vikend ako uspijem pobrati kukuruz do kraja. Ječam je u planu za sutra.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,887
Vi koju stavljate po hektaru više pšenice od preporuke , primjerice 20-50kg/ ha više.
Jel ostvaruje bolji prinos s time, u konačnici jel opravdano?
Mislim može se ranije u sjetvu dobri su uvjeti, pa zar treba.?!
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,536
Sve ovisi. Ja sam rijetko kad imal priliku posijati ovak rano (iako još nisam 🙂). Onda kad ideš kasnije naravno moraš povećati normu. Druga stvar je kaj se kod mene u jesen jako teško priprema tlo i struktura je jako gruba pa dosta zrna ostane vani i onda jako teško postižem dovoljno gust sklop koji je jako važan za prinos. Od kak sam počel gušće sijati bude negde i 8,5 t/ha kaj je prije bilo nezamislivo. Naravno jača je gnojidba. Da imam laganija tla vjerojatno nebi išel sa npr. 350 kg/ha ko sad…
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,536
100 kg/ral 5-10-18 i 40-50 kg UREA gdje nema digestata. Mislim da cijene pšenice iduće godine nebudu više od ovogodišnjih ili ako budu malo više a sjetva je puno skuplja od prošlogodišnje tak da nema smisla divljati sa inputima…
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,366
Kupljeno 15-15-15 za 350kg/ha.


350kg x 7.3 kn/kg = 2555 kn
Kan min 200 kg /ha = cirka 2000 kn
sjeme 6kn x 200 kg / ha = 1200 kn
i tu smo vec na cca 6 tkn
dal to ima isplativosti?
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,539
A sto cu, ugar? Ili sijat uz neke recesijske količine gnojiva, trudit se a da od nje nebu niš, isto mi nema neke računice. Ne mogu kukuruz u monokulturi.
Po onome kaj se po fejsu i forumima piše imam male prinose pšenice pa se uvijek isplatilo. Nikome se ne isplati a svi siju. Svi imaju 9t/ha a nezadovoljni.
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,366
Ma jasno sve kolega, samo sve je to sad rizik, ako iduce godine spuste cijenu mozes odma strik i prvo drvo.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,684
Ja ću peletirano stajsko( max kolko bude bacil rasipač) i kan na proljeće.....pa kak bude
 

Najnoviji postovi

Na vrh