• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva/žetva 2016-2021

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,564
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Ova zadnja dilema te nemora mučiti, obje će dozorit u isto vrijeme. Nego meni nije jasno u ćemu je problem s sjemenom osim prepakiranog sjemena, kad jedna nije dobro nikla. Dali je ista sorta u pitanju. Ako ti je ostalo nekoliko zrna tog sjemena i friškog,stavi na klijanje, za par dana češ vidjet klijavost. Ja sam sijao prepakirani Apach, i nemam problema. Možda si preduboko zagrnuo. Dok se ne prosuši zemlja imaš vremena i vidi s klijanjem, usporedi i brzinu klijanja friškog i starog, onda češ znati dali sjeme nevalja.

Osnovno sjeme je izgleda prepakiravano 2 put, 2015. i 2016. godine (zaključak nakon detaljnijeg gledanja certifikacije zajedno s trgovcem).
Dakle posijal sam dvije vreće na istu parcelu. Obrada i sjetva potpuno identična, sorta je ista, samo je jedna vreća imala bijelu, a druga plavu deklaraciju. Na sliki se lijepo vidi razlika jer sam prvo posijal (ručno) jednu, a zatim drugu.

Nažalost nemam više ništa starog sjemena. Nisam očekival neke probleme pa da pustim malu količinu sjemena. No, ako je kod potpuno jednake pripreme i sjetva na istoj njivi tolika razlika, ne može biti krivo drugo nego sjeme.

Iako trgovine kod mene uglavnom prodaju samo BC sjeme pšenice izgleda da bum ubuduće trebal malo protegnuti noge i kupiti sjeme drugog proizvođača. I to ne samo pšenicu nego i kukuruz.
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
948
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Ak je jako loše baci tritikal i požanješ isti dan kaj prenicu - al u druge vreče.
To ne bude išlo. Ako posiješ pšenicu i tritikal isti dan, pšenica će prije dozoriti. A ovako ako siješ tritikal kad je pšenica već davno niknula, nema šanse da dozriju zajedno.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Prvo sijes zdravo sijeme od psenice koja nije imala snijet, drugo sjeme mora biti obavezno tretirano nekim fungicidom za tretiranje sjemena u propisanoj dozi i nacin.

Tretiranje sjemena sa gotovim preparatima za to moze biti skupo , pogledas preparate koji koriste na sjemenskoj psenici(preradjivaci moraju na deklaraciji napisati aktivnu materiju fungicida koji je koristen), njegovu aktivnu supstancu i nadjes tatkav preparat u prodaji koji je namjenjen i za zastitu psenice preko lista ali nema boju u sebi i izadje te 5 puta jeftinije, preparat razrijedis vodom i u mjesaoni ili obicnoj mjesalici za beton pomjesas sa sjemenom i ostavis 24 sata sjeme psenice upije vlagu i mozes sijati , jer kad je ovlazeno ne klize se i nastaju problemi kod sjetve.

Pa sjeme je zdravo bilo ali je kombajner u jutro bral zarašenu nmavodno sam tak čul a meni navečer ovu kaj sam sijal, između toga je pobral puno puno pšenice al se brinem kak pišu po internetu da je to jako zarazno i da se širi na sve moguče načine čak i vjetrom, ja sam ga pital jel bral koju koja je imala snijet a on veli da nije, to sam čul od drugih ljudi, a neznam jel istina pa sam sad malo u brigi...
A zaštita klasa fungicidom za klas, npr. sa prosarom i sličnim preparatima??? dali to djeluje na pojavu snijeti?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,861
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Ureu bolje zaorati ili predsjetveno razbacati ?
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Pa sjeme je zdravo bilo ali je kombajner u jutro bral zarašenu nmavodno sam tak čul a meni navečer ovu kaj sam sijal, između toga je pobral puno puno pšenice al se brinem kak pišu po internetu da je to jako zarazno i da se širi na sve moguče načine čak i vjetrom, ja sam ga pital jel bral koju koja je imala snijet a on veli da nije, to sam čul od drugih ljudi, a neznam jel istina pa sam sad malo u brigi...
A zaštita klasa fungicidom za klas, npr. sa prosarom i sličnim preparatima??? dali to djeluje na pojavu snijeti?

Ako si posijao ne tretirano sjeme psenice sa nekim fungicidom za zastitu sjemena od snijeti , a kombajn je bio kontaminiran sa snijeti ocekuj i ti zarazenu psenicu , nikakva prskanja sa fungicidima kad nikne joj ne mogu pomoci.
Takodje i zemlja moze biti kontaminirana , odnosno zarazena i kod sjetve netretiranog sjmena se moze pojaviti.

Znam slucaj da je vlasnik primjetio bolest , nije ni vrsio vec pretanjurao i zaorao.

Ureu bolje zaorati ili predsjetveno razbacati ?

Prvo po EU normama ne bi smio koristit ureu sada uopste a drugo nju ti voda ispira iz zemljista a za to ima citavu zimu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,564
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Ako se zaoravaju biljni ostaci, malo uree je dobro došlo. Inače se bu za razgradnju utrošil dušik iz tla.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,282
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

I ja sam posijao ral RWA Graindor:
a759051403d85b039a12beb260d0b233.jpg


403f02260f58f9ac3e9b9481a64f55a7.jpg
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,905
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Pred tjedan dana se i kod mene posijalo sve

Kws Calisol i Basmati , nešto za probu sy falado













 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,905
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Vanjska širina 235 cm
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,282
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Koliko kg ide u rasipač? 15-icu i ureju bacas predsjetveno?
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,363
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Ureu i nulu bacam zajedno. 700 kg ide ležerno, može i 800.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,568
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Koliko je litara? Kod mene u 1000 ide paleta 15ice. Da sam znao nebi uzeo jos 500 povisicu.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,363
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Nisam, hidraulicni je, a i nebi mogao puno nosit. Dok je full pun, dize Df-a ak nema tegove.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh