• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pumpa za navodnjavanje ili Agregat + Potopna pumpa

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
sto veci ulaz i izlaz precnika je u crevima to je pumpi lakse i bolji protok. ja sam sad osposobio stari bunar koji nije koriscen vec 30 god. mislio sam da nema nista od njega ali ima. ali sam morao da redukujem ulaz na 6/4 cola jer veci okiten nemoze da udje u postojecu cev.gubi se dosta i to najvise zbog nepovratnog ventila jer nije za te protoke namenjen. ali sam vec imao posetioca koji mi umalo nije sve pocupao nocas a boraniju mi obrali .i to na 100m od kuce nocas. tako da ce da sledi tepanje ako ga uhvatim a znam sigurno vec ko je. sto je veci broj stavki i sastava na crevu i veca duzina dosta se gubi. najvise od visine usisa i na koju visinu gura a na to dodaj duzinu creva i skoro pola ili cak i do 80 % moze se izgubiti.na duzinu creva do 40-50m nije veliki gubitak kad radim sa motornom pumpom i crevom od 2col i to radi na trecini gasa. kad je na 150m i vise za isti protok moram skoro pun gas da dam pa vidi koliko trenje i spojevi odvuku
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Jučer sam testirao pumpu sa colnatim crijevom. Kako voda ide, to je nevjerovatno! :biggrin:
Sad moram u subotu prejti u dućan i kupiti oko 40m alkaten i speljati po njivi. Nadam se da mi ju nitko nebu ukral.
 
S

Sampaio

Guest
sto veci ulaz i izlaz precnika je u crevima to je pumpi lakse i bolji protok. ja sam sad osposobio stari bunar koji nije koriscen vec 30 god. mislio sam da nema nista od njega ali ima. ali sam morao da redukujem ulaz na 6/4 cola jer veci okiten nemoze da udje u postojecu cev.gubi se dosta i to najvise zbog nepovratnog ventila jer nije za te protoke namenjen. ali sam vec imao posetioca koji mi umalo nije sve pocupao nocas a boraniju mi obrali .i to na 100m od kuce nocas. tako da ce da sledi tepanje ako ga uhvatim a znam sigurno vec ko je. sto je veci broj stavki i sastava na crevu i veca duzina dosta se gubi. najvise od visine usisa i na koju visinu gura a na to dodaj duzinu creva i skoro pola ili cak i do 80 % moze se izgubiti.na duzinu creva do 40-50m nije veliki gubitak kad radim sa motornom pumpom i crevom od 2col i to radi na trecini gasa. kad je na 150m i vise za isti protok moram skoro pun gas da dam pa vidi koliko trenje i spojevi odvuku

Vica vidim da imas iskustva pa da te pruiupitam savjet ;).
Imam AL-KO Jet 802 pumpu (800w struja), potok na dnu parcele, rezervar (za kap po kap) na vrhu. Od pumpe do rezervara je 50 m alkatenke 1/2'' provuceo kroz zemlju, izlaz iz pumpe je 1'' pa sam radio prilagodbu na 1/2". Visina je 5 m maksimalno. Od pumpe do potoka je cca 4 metra visine, cijev od 1" usis. Dakle prevaljuje ukupno 9-10 m visine (4+5) i 50 m duzine. Jel ova kombinacija moze funkcionirati? Takodjer trebam kupiti agregat da pokrece pumpu pa me zanima koju minimalnu snagu da uzmem? Ne muci me redovan rad jer je tu 1 kw dovoljan, koliko da bude dovoljno struje da starta (ono startno opterecenje)...
Hvala
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Sličan problem imam i ja s navodnjavanjem, tj, zalijevanjem povrca
Mislio sam isprobati kombinaciju s potopnom pumpom-onom muljnom, i agrebatom ali me brine visina dobave vode
Voda je naime iz rijeke i prvi nasip je dosta visoko a mislim to točit u bačve
Da li bi ruska potopna pumpa bila bolji izbor? jel netko ima tu kombinaciju?
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Ja bi isao sa kultivatorom i tri bacve po 200 litara po vodu da napunim rezervare za navodnjavanje. Sad imam oko kilometar od kuce mali ribnjak i veliki bunar. Znaci da bi morao prekopcavati pumpu na kultivator da napunim 600 litara za 30 sekundi pa kopcat opet prikolicu, To mi se ne isplati a pumpe za kultivator su cini mi se i dosta skupe.
Druga solucija je bila ova (i pitanje u prvoj poruci)
- motorna pumpa za navodnjavanje (kompletan stroj)
ili
- agregat i potopna pumpa na struju. Pa startam agregat i ukopcam samo pumpu na struju unutra. Cijena bi bila skoro ista a agregat bi mogao i u druge svrhe koristit nego samo pumpanje.


pozzz ide to,samo ne za 30 sekundi.radio sam to jedno vrijeme.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
sampaio za agregat ti je najbolje uzeti bar sa duplo vece snage od potrosaca. on u startu povuce oko 30-50% vise snage od one koja pise ali i pod vecim opterecenjem vuce malo vise a i to sto im pise snaga nije to jer vecinom su kinezi. tu sto pise vecinom nema veze sa stvarnom snagom pa se mora voditi racuna i jaci uzeti ako se misli da duze posluzi. od viska snage glava neboli. & mali rus radio sam sa ruskom potopnom pumpom i bio sam zadovoljan. jako dobar pritisak ima ali nesme biti van iz vode. znaci mora biti cela u vodi jer se hladi tako i nebi bilo lose staviti zensku carapu guscu preko usisa zbog peska. ako mislimo na potopnu u obliku flase. ona radi na principu automata [sklopke] i ima membranu koju za koju pesak i kamencic nisu pozeljni.po meni je za to isplativije kineska pumpa na vakum. imaju dobar protok i pritisak same mogu povuci a malo trose jer su cetvorotaktne i jeftine
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Vica vidim da imas iskustva pa da te pruiupitam savjet ;).
Imam AL-KO Jet 802 pumpu (800w struja), potok na dnu parcele, rezervar (za kap po kap) na vrhu. Od pumpe do rezervara je 50 m alkatenke 1/2'' provuceo kroz zemlju, izlaz iz pumpe je 1'' pa sam radio prilagodbu na 1/2". Visina je 5 m maksimalno. Od pumpe do potoka je cca 4 metra visine, cijev od 1" usis. Dakle prevaljuje ukupno 9-10 m visine (4+5) i 50 m duzine. Jel ova kombinacija moze funkcionirati? Takodjer trebam kupiti agregat da pokrece pumpu pa me zanima koju minimalnu snagu da uzmem? Ne muci me redovan rad jer je tu 1 kw dovoljan, koliko da bude dovoljno struje da starta (ono startno opterecenje)...
Hvala
%0 metri alkatena od pol cola nije baš sretna kombinacija .Ne očekuj neke velike protoke od 800w .
Zar kap po kap ne treba sustav cijevi pod pritiskom?
 

Kukuruz

Član
Tu od
4 Srp 2013
Poruka
90
%0 metri alkatena od pol cola nije baš sretna kombinacija .Ne očekuj neke velike protoke od 800w .
Zar kap po kap ne treba sustav cijevi pod pritiskom?

Imam 3 bušotine najmanja 9 metara največa 30 metara koristim hidropak na ovoj plitkoj od 1.5 KW a na dubokoj rusku potopnu pumpu. Sve mi rade na agregat od 2 KW koji se može kupit danas za 1500 kuna.Kap na kap ide ako se rezervar podigne od zemlje kod mene su od 1000 litara na visini od 2 metra.
 
S

Sampaio

Guest
sampaio za agregat ti je najbolje uzeti bar sa duplo vece snage od potrosaca. on u startu povuce oko 30-50% vise snage od one koja pise ali i pod vecim opterecenjem vuce malo vise a i to sto im pise snaga nije to jer vecinom su kinezi. tu sto pise vecinom nema veze sa stvarnom snagom pa se mora voditi racuna i jaci uzeti ako se misli da duze posluzi. od viska snage glava neboli. & mali rus radio sam sa ruskom potopnom pumpom i bio sam zadovoljan. jako dobar pritisak ima ali nesme biti van iz vode. znaci mora biti cela u vodi jer se hladi tako i nebi bilo lose staviti zensku carapu guscu preko usisa zbog peska. ako mislimo na potopnu u obliku flase. ona radi na principu automata [sklopke] i ima membranu koju za koju pesak i kamencic nisu pozeljni.po meni je za to isplativije kineska pumpa na vakum. imaju dobar protok i pritisak same mogu povuci a malo trose jer su cetvorotaktne i jeftine

Hvala ti. Ovo nije potopna pumpa vec skroz vanjska (ubo je na nekoj akciji za 250kn pa ako i ne koristi nije neka velika steta para). Znaci da gadjam bar 2kw agregat,. Reci mi ova kombinacija 1" usis na 4m dubine i 1/2" ispuh na 50 m duzine i 5 m visine moze funcionirati?
Tnx
 
S

Sampaio

Guest
%0 metri alkatena od pol cola nije baš sretna kombinacija .Ne očekuj neke velike protoke od 800w .
Zar kap po kap ne treba sustav cijevi pod pritiskom?

Znam da je fi malo tanak ali ga tjera jako daleko i visoko pa da ne izgubi snagu, rezervar je od cca 60m3 tako da kad ga jednom napunim nece se tako brzo isprazniti (imam 30 vocaka i malo veci vrt pa nije strasno). Kap po kap nije nuzan u startu (pogotovo ovo ljeto, npr. Sinoc mi je palo 22 litre kise, jos toliko da padne do 15.8. I ne moram ni zalijevati, a moglo bi kako je pocelo). Pad je najmanje metar a i 5 metara pri dnu i dovoljno mi je, ne bude li kise, tjedno iskrcati po vocki 100L vode da sve funkcionira ok. Za kap po kap ne treba tlak nikakav, mozda ce sporije kapati ali eventually ;)). Sjedece godine cu kupiti onaj timer na baterije (ili solarni, al me frka da ga netko ne mazne), podesiti svaku drugu noc od 2-4 ujutro da natopi i to je dosta...
 
S

Sampaio

Guest
Imam 3 bušotine najmanja 9 metara največa 30 metara koristim hidropak na ovoj plitkoj od 1.5 KW a na dubokoj rusku potopnu pumpu. Sve mi rade na agregat od 2 KW koji se može kupit danas za 1500 kuna.Kap na kap ide ako se rezervar podigne od zemlje kod mene su od 1000 litara na visini od 2 metra.

Di ima takav agregat za 1500kn?
Tnx
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Hvala ti. Ovo nije potopna pumpa vec skroz vanjska (ubo je na nekoj akciji za 250kn pa ako i ne koristi nije neka velika steta para). Znaci da gadjam bar 2kw agregat,. Reci mi ova kombinacija 1" usis na 4m dubine i 1/2" ispuh na 50 m duzine i 5 m visine moze funcionirati?
Tnx

za 30 voćaka je to ok.ali za agregat i tako mali protok to je neisplativo.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
LIDL 229eur
4x3h.jpg
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Nabavio sam staru vatrogasnu pumpu, bez motora, mislim da je rosenbauer, koju trebam prepaviti na traktorski kardan.

Pumpa ima obrnuti smjer vrtnje od smjera vrtnje kardana iz traktora, pa mi treba inverzija, ali i dodatno ubrzanje, znači treba mi dobar multiplikator.

Na njuškalu ima po 750 kn multiplikatora omjera 1:3 i 1:3,8 grupe 2 i grupe 3 koji su 1200 kn.

Mene zanima koja je razlika između grupe 2 i grupe 3, i na koliko bi se okretaja uopće trebala vrtiti ta pumpa ?

I na kraju, pošto su to multiplikatori za hidraulične pumpe, dali bi on uopće bio dovoljno jak za tu vodenu pumpu, pošto mi svi vele da ona stvara jako veliki otpor ?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Stavi remenice i tako preko njih riješi inverziju i ubrzanje.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja mislim da bi ipak mogao, zavisno o tome kako okreneš pumpu.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
To je istina, ali problem je kaj ju nemrem drugačije okrenuti, usis je nasuprot pogonske strane

12305946_10205765487871987_2003554094_n.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh