• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pumpa za navodnjavanje ne radi

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Pozdrav ljudi 8)
Imam jedan problemcic :arrow: Skinem sa tavana pumpu za navodnjavanje. Tomosova mala. 56ccm 2kw
Problem je sto mi nece da upali :( :( :(

Otvorio karburator...kolko ja vidim sve ok sa njim, nema prljavstine niti ista. Otvorio svjecicu, prislonio je uz pumpu povuko rucicu za paljenje(kanap)...svjecica baca struju. Otvorio glavu...povucem rucicu za paljenje gorivo se vino razbacujhe :lol:

Neznam vise sta da radim :shock: :shock:

Goriva ima... struju baca... a da upali nece :( :(

Imate li kakav prijedlog :scratch
 
A

AGRIPLUS65

Guest
dal gorivo smoci svjecicu, ak ne onda trazi put goriva kadi je zastopano,probaj dizu ocistit ispuhat.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
E vidis to nisam provjerio dal je svjecica vlazna bila...ali posle kad sam istu odvrno sa glavom klip je unutra bio vlazan i masan. Put goriva kompletno provjeren se je ok. Dizna ima samo jedna mala...koja dovodi gorivo iz mjesta gdje je plovak, ona je cista. Plovak takodje provjerio ... skino karb dunem u crijevo za dovod pusta vazduh, stisnem plovak ka gore ne pusta.


Da ne moze biti do toga mozda sto je gorivo staro :scratch Nije to paljeno ima par godina.

Ako moze biti do toga... onda moram otic kupit kilo benzina. Kolko se dvotaktola stavlja koji omjer ide :scratch
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
E da jos jedna stvar: Tamo gdje je ona rucica za paljenje sa kanapom Tu imaju tri stvari. Jedna je dugme za gasenje. Druga je zica koja ide na svijecicu (i koja kao sto sam rekao baca struju kad se povuce kanap) a treca je neka zuta zica koja se zavrsava onom zenskom mini uticnicom i koja nije nigdje prikacena i za koju pojma nemam gdje bi trebala da ide :scratch
 
A

AGRIPLUS65

Guest
imas 2t ulje plave boje kazeju da je bolje od dvotaktola,ja stavljam 3 posto rakijsku casicu 0,03 na litru benzina .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
apokaptus kaže:
a treca je neka zuta zica koja se zavrsava onom zenskom mini uticnicom i koja nije nigdje prikacena i za koju pojma nemam gdje bi trebala da ide :scratch
Gorivo obavezno stavi novo.
Ta žuta žica je za nočno špricanje
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
Moja isprika. :oops:
Ipak je Puknuti pročital više knjiga od mene :lol:
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
A cekajte ljudi znaci na tu zicu plus masa sa pumpe mogu spojit sijalicu da mi svijetli ???

Odoh po gorivo za par sati pa cemo vidjet sutra sta ce da bude.

Jos jedna stvar. Oko karba mi nije jasna. Ima onaj saraf za ler gas To se podesava valjda na kraju ako ikad uspijem upaliti. Ima gas. I ima klapnica jedna sto zatvara i otvara dovod vazduha, so je saug pretpostavljam :lol:

E sad... posto se ne kontam u pumpe za nocno spricanje :lol: :lol:
Kako se to cudo pravilno pali: Jel princip ko kod auta... zatvorim dovod vazduha tj saug smanjim gas pa povucem... ili se doda i gasa ili kako vec :scratch :scratch :scratch
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
Čok i malo gasa, a ako ju zaliješ pošto dugo nije palila zagrij sviječicu da bude jako vruča (pazi da se ne opečeš kad buš ju vračal gore uzmi rukavice) daš gas do kraja i udari nežali po kurbli (pazi da ne dobiš teniski lakat)
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Jel fora zagrijavanja da se svijecica osusi ili bas da bude vrela ? Jel se moze upaljacem dovoljno zagrijati ili mora nesto jace :?:
I jel cok ide do kraja(ostane samo mala rupica za vazduh) ili manje malo :?:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Zatvoriš dovod zraka tj. aktiviraš čok a gas na minimum .
Kad upali polako isključuješ čok .
Pusti je da se 1-2 minute zagrije ,pa kad radi normalno bez čoka - gas !

Kasno makrko na kosovo stiže
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
apokaptus kaže:
Jel fora zagrijavanja da se svijecica osusi ili bas da bude vrela ? Jel se moze upaljacem dovoljno zagrijati ili mora nesto jace :?:
I jel cok ide do kraja(ostane samo mala rupica za vazduh) ili manje malo :?:
Zagriješ ju na plinu u kuči, ali to samo ako bi ju slučajno zalijal kad probaš sa čokom ;)
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
To ti je poznati tomosov dvotaktni motor UMO 6 ,kao prvo stari benzin istoči van i nalij frišku mješavinu 3-4% ako je karburator čisti i dizna čista, sviječica baca iskru uključi čok (polugica na karburatoru) i malo gasa mora upaliti ,kad upali odmah isključi čok, motor mora odmah proraditi bez ikakvog gušenja inače zaboravi da buš vodu potegnuo s cijevi za navodnjavanje...e to kaj ti iskra skače dok je sviječica vani ne znači da ima dobre iskre dok je sviječica zašarafana u glavu i dok je pod tlakom, zato bi ti preporučio da staviš novu svječicu .
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Samo jos par pitanja(izvinjavam se sto sam glup prv put se u zivotu srecem sa dvotaktnim benzin motorom-dosad je dizel kultivator bio gralvna faca :D ):
Jel to 3-4% mjesavina znaci da treba da bude 3(ili 4) mjere dvotaktola na 97(ili96) mjera benzina ili je to nesto drugo :?:

Svjecica ne izgleda bas najboljje ali i nije neka najlosija. Imam nove malopre sam gledo ali su od auta imaju totalno duzi navoj sudario bi se klip sa svjecicom, tako da moram novu nabaviti. Koji tip svjecice ide za ovo cudo ?

Ocisticu sutra ovu, pa probati, na koliko da namjestim zazor ? Jel 1mm ok ? :scratch
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
Znači.
Uzmeš 100 l benzina, na to ubaciš 3-4 l ulja i eto ti mješavine.
Svečica :scratch Nekad se metala Bosna f-100, a sad valjada znaju u dučanu.
Metni 1 mm, nebuš pogrešil ;)
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Mješavina od 3% ti se pravi od 3 dijela ulja i 97 dijela benzina ukupno 100 dijelova . pojednostavljeno u kanister od 5 litara ulij 1,5dcl ulja i promučkaj...sviječica ti obavezno mora biti s kratkim navojem, najjeftinija "super bosna f65" ili koja skuplja..razmak između elektroda namjesti na 0,5mm.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
samo mi nije jasno sto su muhanicar i zradikovic toliko veliku razliku zadali za zazor svjecice :shock:
Uzeo sam litru bezolovnog maloprije, trebalo bi biti u garazi dvotaktola, pa cemo sutra probat polako pa dokle stignemo :D

Drustvo hvala na pomoci i objasnjenjima za sada 8)
 
F

filipkc

Guest
apokaptus kaže:
E da jos jedna stvar: Tamo gdje je ona rucica za paljenje sa kanapom Tu imaju tri stvari. Jedna je dugme za gasenje. Druga je zica koja ide na svijecicu (i koja kao sto sam rekao baca struju kad se povuce kanap) a treca je neka zuta zica koja se zavrsava onom zenskom mini uticnicom i koja nije nigdje prikacena i za koju pojma nemam gdje bi trebala da ide :scratch
to ti je za svetla tak imaš na svakom tomosovom paljenju
a omjer dvotaktola ti mora biti u 2 litre benzina 0,8 decilitara
 

Najnoviji postovi

Na vrh