• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Punjac akumulatora ne radi?

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Test s žaruljom bude sutra, moram je negdje u garaži iskopati. VELIKO HVALA za pomoć :icon_pray: :icon_pray:
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Imaš jeftinih telwinovih aparata za kupiti, ja bi rađe nego taj preko njuškala. Kod mene auto pajca nabavlja starline autodijelove i alat pa tako i aparat za punjenje sa starterom do 400A za nekih 1500kn što je jako dobra cijena za takav aparat.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Tko ga može napraviti za tak male novce???

Ovo izgleda dobro. Rekel bi i da je bolje od industrijskoga. jedino me muči kaj nema regulacije početne struje.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Velim to sam naletel na njuškalu, ali sad ko za inat nema ni jednog. Možda kakvi student napravil, maznul dijelove pa da ih se što prije riješi. :)

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
1. Priključi punjač na mrežu
2. Izmjeri napon na sekundaru (do 20V AC)
3. Izmjeri istosmjerni napon iza ispravljača (do 20V DC). Vrijednost bi mu trebala biti ~90% AC napona. AMo imaš bolji instrument, onda je malo drugačija vrijednost, ali ne puno.
3a. Izmjeri napon na klemama
4. Izmjeri napon akumulatora
5. Priključi kleme na akumulator.
6. Izmjeri napon na klemama (pri punjenju akumulatora)
7. Izmjeri napon između anode i katode tiristora (hladnjak prema debeloj žici).
8. Otpoji akumulator
9. Spoji žarulju od žmigavca ili fara.
10. ponovi točke 6. i 7.

Nisam našao žarulju, ali sam našao mali DC ventilator. Kaže 12 V i 0,36 A. Priključio sam ga na punjač i napon na klemama je bio 10,6 V, a napon između katode i anode tiristora 0,8 V. Je li to pomaže u dijagnozi?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Po svemu opisanom, punjač bi trebal biti ispravan.
Čekam mjerenja kad se priključi na akumulator.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Kako ispravan kada je sa opterećenjem od 0,36A imao 10,6V??
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ako je otišla elektronika najlakše je spojiti direktno.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ako već ima elektroniku bojim se da bi njenim zaobilaženjem trafo i gretz otišli u overload.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Kako ispravan kada je sa opterećenjem od 0,36A imao 10,6V??
Jednostavno. Trafo daje pulsirajući napon, a instrument mjeri srednju vrijednost.
Akumulator se puni kad je napon izvora veći od njegovog napona.
A to je, jer 10,8x1,41 je 15,2V PP, dakle vršna vrijednost.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ja sam razumio da je on mjerio DC napon i da je bio 10,6v.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Da, mjeril je srednju vrijednost DC napona. Vršni napon je nekaj drugo, a on puni akumulator.

Dovoljno je priključiti neki mali kondenzator, pa onda izmjeriti napon. Bil bi oko 15V DC.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Da je akumulator krepal, struja bi rasla (jer nema zaštitnu elektroniku).
Znali bumo više dok spoji akumulator i izmjeri napone.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
A da nije krepal akumulator? [emoji15] [emoji15] [emoji1] [emoji1]
Isto sam ja pomislil još kad je tema otvorena ali sam ostavil nek izmjere napone i ampere.
Imal sam slućaj kad akumulator nije primal struju i nije se dal napuniti više od 12V s ispravnim punjačem.
Nemora da je ovdje takav slučaj.
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
A mogu li spojiti multimetar u seriju s jednom klemom punjača te mjeriti struju punjenja? I nadati se da nije više od 10 A, jer mi je to limit na multimetru.
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Danas mjerio napone :) i struju.
Napon na akumulatoru nakon 2 tjedna stajanja 12.7 V, a neposredno prije probe punjenja. Napon na klemama punjača kad puni akumulator je 13,9 V, a napon između katode i anode tiristora 1,7 V. Nakon 1 min. punjenja, napon akumulatora je 13,0 V, ali vrlo brzo (cca. 1 min) padne na 12,7 V. Multimetar pokazao struju punjenja od 5 A, a onaj na punjaču 0 A. Može li se iz ovoga zaključiti da je punjač dobar, a akumulator ne prima struju?
 
Na vrh