• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

R-1 Računi

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Dali vi svi koji ste u sustavu PDV-a tražite povrat PDV-a na struju, telefon i internet, ali to sve koristite i u privatne svrhe??
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Dali vi svi koji ste u sustavu PDV-a tražite povrat PDV-a na struju, telefon i internet, ali to sve koristite i u privatne svrhe??

Po zakonu bi struja za proizvodnju morala biti industrijska, odvojena od privatnog trošila. Pošto kod nas većine OPG-a to nije slučaj, ja ne odbijam pdv, samo u troškove stavim 50% iznosa.
Telefon i internet mi i nisu neka stavka, pa ih koristim samo u privatne svrhe. Sve ovisi na kakve poreznike naiđeš.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Po zakonu bi struja za proizvodnju morala biti industrijska, odvojena od privatnog trošila. Pošto kod nas većine OPG-a to nije slučaj, ja ne odbijam pdv, samo u troškove stavim 50% iznosa.
Telefon i internet mi i nisu neka stavka, pa ih koristim samo u privatne svrhe. Sve ovisi na kakve poreznike naiđeš.

U kakve troškove stavite? nisam baš u to upućen pa pitam..
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
U kakve troškove stavite? nisam baš u to upućen pa pitam..

Postoji knjiga primitaka i izdataka. U primitke ide sve ono što naplatiš, dakle, šta prodaš, a u izdatke idu priznati troškovi, dakle, sve ono što bi ti se zakonom trebalo i moglo priznati kao trošak...npr. izdaci za gorivo, stočnu hranu...npr i struju...dakle, troškovi ili izdaci su ono što je izravno vezano za stjecanje primitaka...ono što si uložio da bi proizveo ono od čega stječeš primitke. Npr. ako proizvodiš pšenicu, trošak ti je sjeme, gnojivo, gorivo...a primitak je novac koji dobiješ prodajom te pšenice.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Postoji knjiga primitaka i izdataka. U primitke ide sve ono što naplatiš, dakle, šta prodaš, a u izdatke idu priznati troškovi, dakle, sve ono što bi ti se zakonom trebalo i moglo priznati kao trošak...npr. izdaci za gorivo, stočnu hranu...npr i struju...dakle, troškovi ili izdaci su ono što je izravno vezano za stjecanje primitaka...ono što si uložio da bi proizveo ono od čega stječeš primitke. Npr. ako proizvodiš pšenicu, trošak ti je sjeme, gnojivo, gorivo...a primitak je novac koji dobiješ prodajom te pšenice.

Okej, shvatio sam, hvala vam na odgovoru..:(hi):
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Danas dodem u ducan mjesovite robe (sloga) kod nas u selu i jedna zena uzima R1 za neki iznos od 140 kn.. znaci kupila je nekakve namirnice za kuhinju.. Jel se to moze tako? ako moze, pa taj sustav pdv-a je zakon..
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Može knjižiš kao donaciju, ne prizna ti se PDV u predporez i još plačaš 20% poreza. na cifru koju si platio.
Neke stvari tipa wc papir, deterđenti, sapuni i tak neke sitnice možeš normalno proknjižit.

Ako imaš restoran ide ti sve u trošak i predporez.
 

Najnoviji postovi

Na vrh