• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

R-1 Računi

B

Bobo

Guest
Dakle:

Novi traktor i i prikljucci
Dijelovi za traktore i prikljucke
Ulja, maziva, gorivo (plavi dizel i gorivo za motornu pilu)
Gnojivi, sjeme, spricovo
Brat se bavi pcelama, ap su tu kupuje sva moguca razno razna pcelarska oprema, ukljucujuci i staklenke za maloprodaju meda...
Jedan auto nam je upisan u OPG, pa moras napisati putni nalog kad ides npr. u Gudovac na sajam i onda dovijes povrat poreza za to gorivo i amortizaciju po km... (te naloge pises napamet na kraju godine iako nisi isao u Gudovac, ali ono, kad se moze...)
Razni alat...
Potrosni materijal (elektrode, rezne i brusne ploce, zicane cetke, i slicno...)

Mozda sam nesto i zaboravio, ali to je u sustini to...

Sredstva za ciscenje ne kupujem, nego dobijem IDEAL paste za ruke koliko mi treba, tak da ono... A ostalo tipa mobitel i to, to nam je nekako glupo...

Stari jos nesto mozga da li da rezije ubaci u taj popis ili ne, ali mislim da ce ici i to.

Eto, toliko od mene.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
BUDITE JAAAKO OPREZNI S OVIME ZA AUTO!!!
Ako koristiš auto u privatne svrhe ili plaćaš državi 1% nabavne vrijednosti auta ili 20% rate leasinga na ime svoje plaće (to ti može iznositi više nego kaj stvarno obračunavaš plaću) ili ga stvarno voziš samo tamo kamo napišeš na putnim nalozima i NEMA privatne vožnje. I priznaje ti se samo, mislim, 70% PDV-a. Inače, poreznici su jako osjetljivi na vozila putne naloge, pa se s tim ne zaj...te. Vjerujte mi, znam to.
Po meni, nikad nebi upisival auto na OPG, već bi samo pravdal gorivo kao za traktor. Previše je riskantno.
 
B

Bobo

Guest
Nije uopce rizicno, kako kazes...

Stari s autom svaki dan ide na posao, i to se tako moze, jer nemam registriran "pravi" OPG, vec nesto izmedju...

U obitelji imam racunovodju, i sve zna sto i kako se moze, i tako radi sa svojim autom, a malo malo je po vani, i sve u privatne svrhe...

Podrat PDV-a dobijes samo i jedino za onoliko litara koliko je upisano u putni nalog... na ostalo placas PDV ko i svi ostali...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Bobo kaže:
Nije uopce rizicno, kako kazes...

Stari s autom svaki dan ide na posao, i to se tako moze, jer nemam registriran "pravi" OPG, vec nesto izmedju...

U obitelji imam racunovodju, i sve zna sto i kako se moze, i tako radi sa svojim autom, a malo malo je po vani, i sve u privatne svrhe...

Podrat PDV-a dobijes samo i jedino za onoliko litara koliko je upisano u putni nalog... na ostalo placas PDV ko i svi ostali...
Ma radi kaj god hoćeš...

Samo upozoravam one koji neznaju, a ti ih nemoj dovoditi u zabludu.
 
B

Bobo

Guest
Ne dovodim ja nikoga u zabludu...

Ja samo pricam kako se to ovdje radi...

isto tako mozes Josipu reci da mene dovodi u zabludu sto kupuje namjestaj za kucu preko OPG-a... isti klinac.
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
tako je iko, govorim o porezu na dohodak, te je glavnina poljoprivrednika upravo u sustavu poreza na dohodak, s tim da smo od 01.01.2008. presli u sustav poreza na dobit, i poceli vodit analiticko knjigovodstvo, ali nismo jos otvorili d.o.o. s ti da to mozemo ucinit i ne moramo.
o sustavu porza na dobit nemogu nista reci jos jeli mi je to jos sve novo, makar to glavnini ljudi ovdje nije niti bitno, vec upravo porez na dohodak (koji se u ovom nasem dijalogu naziva "dobiti").

u biti se u potpunosti slazem s tobom.

nisam znao da kod poreza na dobit imas jedinstvenu stopu od 20%??? ili?

vidite da neznam ni ja bas sve.

Srce mi je zapjevalo kad sam ovo vidio.
Da kod tvrtki je jedinstvena porezna stopa 20%, i kod dobiti se može smanjiti porezna osnovica;

Kako smanjiti poreznu obvezu poreza na dobit (2. dio)

To je dobit koja se utvrđuje prema računovodstvenim propisima kao razlika prihoda i rashoda prije obračuna poreza na dobit. Dakle, polazna veličina za utvrđivanje porezne osnovice je dobit koja se iskazuje u Računu dobiti i gubitka. Ta polazna veličina, povećava se i smanjuje za elemente propisane Zakonom

Porezna osnovica je propisana u članku 5. Zakona o porezu na dobit. To je dobit koja se utvrđuje prema računovodstvenim propisima kao razlika prihoda i rashoda prije obračuna poreza na dobit. Dakle, polazna veličina za utvrđivanje porezne osnovice je dobit koja se iskazuje u Računu dobiti i gubitka. Ta polazna veličina, povećava se i smanjuje za elemente propisane Zakonom.
Porezna osnovica može se smanjiti trajno i privremeno.

Trajno se porezna osnovica može smanjiti za porezno priznate rashode s naslova otpisa imovine i gubitaka na imovini (otpis potraživanja, porezno priznati manjkovi, realizirani gubici na financijskoj imovini i sl.). Osim trajno porezno priznatih rashoda, porezna osnovica se može trajno smanjiti (dodatno, jer se dvostruko priznaju) za:

za svotu plaća i doprinosa na plaću novih zaposlenika za razdoblje za koje se utvrđuje porez, a koja je isplaćena do dana podnošenja porezne prijave,
za svotu troškova nastalih za istraživanje i razvoj,
za svotu troškova nastalih za školovanje i stručno usavršavanje zaposlenika.


Privremeno se porezna osnovica može smanjiti za:

usklađenje vrijednosti potraživanja,
obračuna amortizacije primjenom dvostrukih amortizacijskih stopa,
porezno priznatim rezerviranjima budućih troškova.


Porezna osnovica može se smanjiti i za dopustivi prijenos poreznog gubitka iz prethodnih razdoblja.

Bobo ako uđeš u sustav pdv_a obvezan si u njemu ostati 5g, a nakon toga više ne moraš biti u sut. pdv_a.
 
J

JOSIP.1

Guest
vidis da mozemo i normalno debatirat.
zahvaljujem!

jos moramo lulu mira popusit samo!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
el mi može ko odgovorit na moj post sa treče stranice :?: :?: :?:
koja je procedura za takve stvari gdje je puno novaca, hvala :!:
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
vidis da mozemo i normalno debatirat.
zahvaljujem!

jos moramo lulu mira popusit samo!

Ma kaj jednu, dve bumo poduvanili. :lol: :lol:

Bogec pa tko ti vodi poslovne knjige, zar nemaš svog knjigovođu.
Dakle da bi imao pravo na odbitak pdv_a ( pak ovisi dal je kreda ili leasing), trebaš biti u sustavu pdv_a, posjedovati R1 račun za kupljeni stroj, (ako si dohodaš onda imaš pravo odbit pdv tek kad ga platiš, tj. kad ga banka plati), taj račun se fino proknjiži u URA, i kod prijave poreza (mislim na pdv obrazac) fino uneseš, kod nas u međimurju barem u mom slučaju je praksa ako odbijam malo veći iznos pdv_a moram uz pdv obrazac donjeti na uvid original račun, tak da oni fino vide da si ima na temelju čega odbit predporez.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
igor_peradar kaže:
vidis da mozemo i normalno debatirat.
zahvaljujem!

jos moramo lulu mira popusit samo!

Ma kaj jednu, dve bumo poduvanili. :lol: :lol:

Bogec pa tko ti vodi poslovne knjige, zar nemaš svog knjigovođu.
Dakle da bi imao pravo na odbitak pdv_a ( pak ovisi dal je kreda ili leasing), trebaš biti u sustavu pdv_a, posjedovati R1 račun za kupljeni stroj, (ako si dohodaš onda imaš pravo odbit pdv tek kad ga platiš, tj. kad ga banka plati), taj račun se fino proknjiži u URA, i kod prijave poreza (mislim na pdv obrazac) fino uneseš, kod nas u međimurju barem u mom slučaju je praksa ako odbijam malo veći iznos pdv_a moram uz pdv obrazac donjeti na uvid original račun, tak da oni fino vide da si ima na temelju čega odbit predporez.

da u pdv smo, ali sad kupujem velike stvari tak da nisam znao koja je procedura.traktor je na kredit tj kad se sve rješi u banci, znači ja podnesem prijavu i račun ,a banka prvo uplati pa ja onda dobim pdv.mislio sam da još neke stvari trebam npr nešt iz banke.hvala
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Jedino je pitanje ako želiš da ti to fino država isplati. Ako želiš da ti država isplati predporez odna uz pdv obrazac dostavljaš PU i popunjen nalog za plačanje HUB obrazac, ako pak to ne nepraviš odda češ imati taj predporez kao negativnu stavku u PU, tj. ako nakon te kupnje prijaviš obvezu pdv_a oni če ti to automatski saldirati (npr. predporez
-46000,00 nakod toga obveza 7000,00 = saldo -39000,00). Ako uzmeš svoju karticu na PU onda ti stavke sa "-" znače pretplatu. Možeš ti također ak imaš dugovanja na ostalim kontima PU; doprinosi, god. dohodak,... uz pisani zahtjev sredstva predporeza prenjeti na određeni konto.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
igor_peradar kaže:
Jedino je pitanje ako želiš da ti to fino država isplati. Ako želiš da ti država isplati predporez odna uz pdv obrazac dostavljaš PU i popunjen nalog za plačanje HUB obrazac, ako pak to ne nepraviš odda češ imati taj predporez kao negativnu stavku u PU, tj. ako nakon te kupnje prijaviš obvezu pdv_a oni če ti to automatski saldirati (npr. predporez
-46000,00 nakod toga obveza 7000,00 = saldo -39000,00). Ako uzmeš svoju karticu na PU onda ti stavke sa "-" znače pretplatu. Možeš ti također ak imaš dugovanja na ostalim kontima PU; doprinosi, god. dohodak,... uz pisani zahtjev sredstva predporeza prenjeti na određeni konto.

ijuuuu, jako komplicirano, ja nisam maher za pdv, sad smo tek ušli u to sa 1.1., kredit če bit realiziran krajem sječnja tak da znam šta treba radit.kod nas ima svakakvih knjigovođa tak da mi nebi nekaj zmuljali pa ja ostanem bez love, pa bum doslovce bogec, a planiram od povrata pdv kupit plugove il novu muzilicu il tak nešt
 
J

JOSIP.1

Guest
ako imas visoku proizvodnju, odnosno puno izlaznih faktura (to je ono kada ti nesto prodas) nemora znacit da mozes uopce dignit povrat pdv-a, ja sam sretan ako nemoram platit, jer s tim racunom od tog stroja prebijas pdv izlaznih faktura.

povrate cesto dizu ljudi koji se bave proizvodnjom mlijeka, jer se prilikom prodaje na mlijeko ne obracunava porez, pa u biti sve za sta skupis r-1 racune imas pravo dignuti povrat.
to se moze gledati kao pozitivno (ne moras placati) ili negativno (manji obrtaj novca)

kod ratara je stvar malo drugacija, oni pdv obracunavaju na sve sto prodaju, te taj fakturirani pdv s ulaznim r-1 racunima prebijaju, ali se cesto (bar kod mene dogadja) da ne uspijes opravdat sve, onda sezemo za nekakvim investicijama.

kod mene je situacija bila ove god da sam s pdv-om na kraju god, iako mi je u proslu god usao i racun od traktora 7495 i pluga, + svi drugi racuni za repromaterijale, na nuli, i nisam digao niti kune povrata, ali nisam niti platio, a morat cu platit nesto pdva sigurno kad fakturiram psenicu na ljeto, ako nesto do onda ne smislim, nema povrata nikakvih, na to sam odavno zaboravio.

PDV je porez na DODANU VRIJEDNOST
DODANA VRIJEDNOST je ona novostvorena vrijednost na gospodarstvu (ako je netko proizveo 100.000 kn necega, a to ga je kostalo 80.000 kn, on ima 20.000 kn DODANE VRIJEDNOSTI, te na to mora platit pdv.)
znaci ne placas porez na ono sto si ulozio, vec samo na novonastalu vrijednost.
tko nije u sustavu pdv-a placa pdv na ukupnu vrijednost ulozanih novcanih sredstava, dok tko je u sustavu pdv-a vraca to nazat kroz povrate, ili time sto obracunava pdv na svoj proizvod.

i kad mora netko vratit dio pdv-a opet je bolje nego tko nije u sustavu.
 

IKO

Član
Tu od
20 Stu 2007
Poruka
52
Josipe, gledaj to sa vedrije strane. Dugoročno gledano jadan ti je onaj tko ne plati porez. Znači da taj ne radi dobro. Mislim da bi svatko od nas trebao željeti platiti što više poreza. To bi mu značilo da mu više novca pritiče u kuću nego što mu izlazi iz kuće. U tom smislu neka poreza.
 
J

JOSIP.1

Guest
potpuno se slazem s tobom.

jedino nekako uvijek prevladava misljenje da ako bas moras platit neznam 50 ili 100 tisuca pdva, onda bolje si kupis neki stroj, s racunom ces pravdat pdv, a tim novcima ces platit rate kredita za godinu dana (za drugu god dobijes kapitalna, a za ostale tri ce si valjd zaradit), opet te novce nesmijes zadrzat, ali tako makar imas novi stroj u dvoru, to je ono sto kazem da sustav pdv-a tjera nas na investicije.

neka se ta borba protiv placanja poreza ne shvati negativno, jer dugorocno je i za drzavu bolje da te novce negdje investiras i napredujes i povecavas obujam poslovanja, a ona ce svoj dio uzet negdje drugdje.
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Cjelokupna porezna politika stvorena je tako da uvijek u krajnjem slučaju država dobije više, ma kako god mi prekretali, okretali, a što je najbitnije obveza poreza prema državi veže se uz postotak 22%, 20% ..... Dakle kolko se mi mučili, trudili da nam bude bolje da viće zaradimo, više dobiva i država. :blackeye

E kad bi mi mogli tako nekom fino nametnuti dađbine, ti fino šljakaj a mi ćemo naplačivati. :lol:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
IKO kaže:
... Gotovinom možete platiti R-1 do 5000,00 kuna. Za sve što je plaćeno možete odbiti pretporez (ili tražiti povrat, ako namate oveza po porezu).

Jel' zna netko u kojemu je to propisu definirano? Ubio sam se trazeci, ali nigdje nisam nasao pa mi se cini da je to na razini nekakve uredbe. Cijenio bih link (ako postoji) ;)

Bobo kaže:
........

Podrat PDV-a dobijes samo i jedino za onoliko litara koliko je upisano u putni nalog... na ostalo placas PDV ko i svi ostali...

Mislim da ovo nije tocno. Da objasnim:
Porezno se ne priznaje (c/p iz brosure porezne uprave koja je to prepisala iz zakona) "30% izdataka u svezi s vlastitim ili unajmljenim osobnim motornim vozilima i drugim sredstvima za osobni prijevoz poduzetnika, ...... Iznimno, poslovnim izdacima smatraju se ukupno nastali izdaci za osiguranje osobnih motornih vozila i drugih prijevoznih sredstava,"

Dakle, priznaje se 70% izdataka na osobi automobili a to su: benzin, servisi, rezervni dijelovi, a 100% se priznaje osiguranje.

Postoje dvije stvari PDV i porez na dohodak (ili dobit)
- PDV se moze odbiti za 70% iznosa PDV-a na SVE R-1 i R-2 ulazne racune vezano za koristenje osobnog automobila
- Osnovica poreza na dohodak(dobit) se moze umanjiti za 70% iznosa osnovice za PDV na svim ulaznim racunima

Nevezano sa ovim gore, prema nalogu za sluzbeni put, se porezno priznaje:
-Prijevozni troškovi na službenom putovanju u visini stvarnih izdataka
-Troškovi noćenja na službenom putovanju u visini stvarnih izdataka
-Naknada za korištenje privatnog automobila u službene svrhe do 2,00 kn po prijeđenom kilometru
-Dnevnice u zemlji – preko 12 sati dnevno do 170,00 kn
-Dnevnice u zemlji – više od 8, a manje od 12 sati dnevno do 85,00 kn
-Dnevnice u inozemstvu do iznosa i pod uvjetima utvrđenim propisima o izdacima za službena putovanja za korisnike državnog proračuna

Zakonodavac nigdje ne povezuje, barem koliko je meni poznato, 70% troskova na privatni automobil i troskove sluzbenog puta.

Dakle, da pojednostavim (a cijenio bih misljenje iskusnijih dali sam dobro sumirao) Priznaje se svaki racun vezan za auto (benzin, servis, rezervni dio, pranje) u 70% i dodatno na to se 100% priznaju troskovi sluzbenog puta (2 kn po km, nocenje, dnevnica)
 

IKO

Član
Tu od
20 Stu 2007
Poruka
52
Plaćanje gotovim novcem regulirano je Odlukom HNB-a Narodne novine broj 36/02 (od 10.04.2002).
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Dali OPG moze raditi (intelektualne) usluge za npr. d.o.o. i d.d.? kako to izgleda sto se tice poreza na dohodak? Ako dobro razumijem propise OPG izdaje racun (sa ili bez PDV-a, ovisno dali je u sustavu PDV-a) i to knjizi u knjizi izlaznih faktura na prihodovnoj strani? Dali nesto propustam?

Vezano za to, vi koji predajete npr. zito za otkup na silos, dali izdajete racun prema kojemu silos placa ili to ide nekako drukcije? Koji papiri postoje u tom slucaju (btw, vidim da spominjete skladisnice, sto je to?)?
 
Na vrh