• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Da samo izrada je 193 kune za kubik,pretjerali su sa cijenom a toliko propada drveta da boli glava pogotovo tamo gdje privatnik radi šumski red,cijena dugometrice je 250 kuna kubik + 500 ,600 kuna prijevoz i normalno moraš imati sreće i biti dobar sa lugarom da dobiješ donekle robu,uglavnom ovo što viđam ovih dana da ide je katastrofa,kvrgavo,ima tankih komada kao boca od 2 litre,blatno i puno kamena od vučenja po lošem terenu.Ovo što smo radili u sitnoj šumi je bilo 38 kuna metar sa pdv om,nema uspostave šumskog reda.Po meni j.be lud zbunjenog sa tim drvetom,HŠ ruše jedan odjel,privatnik sa ekipom izrađuje cjepanicu,u drugom odjelu privatnik radi komplet sve,sve je to pranje novca,evo ovih dana tu blizu mene jedan privatni obrt iz Podravine vrši čićenje mlade šume,tzv.njegaši a HŠ imaju radnike na godišnjem to je normalno ili sam ja blesav:icon_hang::icon_hang:
 

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
ajkula, kapa do poda, istina:icon_pray::icon_pray::icon_pray:
ali još da dodam banalniju stvar, fino privatnik dođe u izradu, ima prijavljena 4 radnika a radi ih 18, i sad, u HŠ imaju jebade, jer radnici privatnika NJIH 4 naprave 400% više nego radnici HŠ, i radnicima HŠ povećavaju norme sad.

a što je još bolje, od ostalih 14 radnika što rade na crno, nedavno jedan pogine pod padanjem grana uslijed radova za jakog vjetra, a privatnik se izjasni da on nema pojma tko je taj, da je valjda brao vrganje...I NIKOM NIŠT
(znam iz pouzdanih izvora no neću nikoga imenovati da ne ispadne da optužujem)
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ma od tih privatnika me zaboli ona stvar,bezobrazni su prema radnicima,varaju državu,katastofa,kad vidim kakve kamione vozi Benšak ekipa i redovito se obnavlja vozni park,a kao nema potražnje za drvetom,a njihovo bezobrazno ponašanje recimo kad im drvo opadne na privatnu zemlju,ostavi onaj lom a sve povuće u šumu,normalno nered ne počiste,ima tu jedan odjel prema Bilogori nekih 20 rali,tu je ostalo na hrpama od šumskog reda sigurno 500 kubika iskoristivog drveta,tako da ekonomika HŠ nije jača strana,uglavnom ne uzimam ništa previše i gledam uzeti što povoljniji teren za to što nam treba za vlastite potrebe
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Neznam bas da su toliko goriva potrosili za iscjepati to..Mislim da je potrosio 10 l plavca, mozda cak i manje..
A sto se tice rucne sjekire, sve sto nju zamjenjuje je super stvar, bez obzira kakav cjepac bio..

ma kolko god da se potrošilo , opet je bolje nego da smo ručno cepali...
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
jel to bila topola?...iliti jagnjed kak se kod mene zovu te domaće kvrge...

Toliko sam se danas naživcirao da ću ti malo filozofirat za skidanje stresa.
Definitivno je topola, samo malo teže prepoznati koja...
Jagnjed ili crna topola (Populus nigra)
Bijela topola (Populus alba)
Ako se gazda sjeća jesu li pupovi ljepljivi ili nisu.
Ako jesu onda je crna, ako nisu onda je bijela.
A one topole koje vidite da im lišće lagano treperi na vjetru je trepetljika (P. tremula)

A što se tiče ostalog, kako su govorili dok sam radio u hš-u, "To je sve naše." Samo što je problem da je nečije ipak malo više.:icon_mad:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Danas odem počistiti nekih 5-6 agacija koje sam porušio jučer,sve su bile oko jedne rupčage i popadale su kao blesave križ kraž,sve se izvuklo i izrezalo ali mora biti uvjek problema,ova jedna upala u rupčagu i 3 puta sam ju morao rezati pri dnu da ju izvučem,uvijek malo fali da se izvuće,ah da to su agacije nekig 10 godina stare i izledaju dosta bolesne unutra,pojma nemam zašto:confused::confused::confused:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Pojavljuje se trulež iznutra,a garant nisu starije od 10 godina,promjera su možda 20-30cm,ma sve u svemu znadu gdje idu na zimu
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,766
To se kod mene pojavljuje redovito ali na starijim od 20-tak godina..svaka je trula u srcu i pune su mrava..
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
i ja sam to primjetil, isto na starijim komadima, bila jedna sigurno 65 u promjeru dolje i po sredini nekih 20 cm šuplja, samo ko mokra pljeva nutra i mravlje postrojbe...

a zanimljivo da smo imali prošle godine dvi agacije da rasle iz istog trčka, jedna šuplja, druga zdrava ko mladica...
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Mislim da je to manje više normalno.
Zato u mom kraju govore da se gacija ne drži duže na panju od 10-12godina.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Ja danas bio u mojoj šumi sasijecao među koja se izvukla na komšijsku njivu , katastrofa , u šumi sasušenog drveta ima more jedno , još ionako mi šuma nekvalitetna uz ovo sušenje neznam ni koliko će mi potrajati
Katastrofa , šta da kažem
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
bolesni ljudi ,bolesne šume,evo i kod nas u državnim šumama,bukva izgleda katastrofalno a u mladim šumama propada naočigled,jedino hrast i grab opstaju,u razgovoru sa ljudima iz šumarstva,dolaze razne informacije,jedna od njih je kao bukva ne voli jako svjetlo i prorjedu ,ma sve je to od zagađenja iz zraka a sva ova druga objašnjenja su li la :(devil)::(devil):
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
pa ja na svojih petnaest rali već želim normalno drvo odrezati...naime, ne stignem izvući sve što je suho, bolesno ili ono što su gromovi izrešetali...
a kad uredim šumu, onda lopine haraju...:mur:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Viša sila DARIJUS.protiv nje ne možeš,a za lopove ima načina da ih malo usporiš,dobar klin zamaskiran pokraj drveta,deblja žica,a kada ne bi bilo slučajnih prolaznika jedna dobra zamka iznenađenja,ah ne smijem dalje špije sve kontroliraju,sve u svemu ,šume odumiru jako velikom brzinom
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
@ajkula
ti smiješ staviti u vlastitu šumu što želiš, ali one koji tuda prolaze moraš obavijestiti što se tamo nalazi. Dakle, ako postaviš željezne šiljke za probušit gume, postaviš tablu na kojoj piše, na tlu se nalaze željezni šiljci. Ulazite na vlastitu odgovornost.
Istina ti ih niti ne moraš staviti. Dovoljan je takav natpis.

Što se tiče šuma i propadanja. Hrast lagano odlazi u povijest. To je posljedica hidromelioracija i reguliranja prirodnih tokova rijeka i pretvaranja u kanale provodnike vode. Nekad je sva ova voda u poplavama išla u šume, a sada poplavljuje kuće.
Da su rijeke ostale u njihovim prirodnim tokovima i vodu puštale u meandre, ne bi bilo poplava, ne bi se sušile šume. Mi smo u šumariji kad sam radio doznačili u jednoj godini 49000 kubika hrastovih sušaca. Ako se dobro sjećam, etat je bio oko 8000 kubika svih vrsta (bez dovršnog sjeka). Samo u hrastovim sušcima je etat prebačen šest puta. Hrastu pada nivo podzemne vode. U jednom mjerenju je podzemna voda bila na dubini od 12 metara. Nema vode, nema hrane i suši se.
Bukva ne voli direknto sunce. Kod nas je posječen jedan odsjek i susjedni gdje su rubne bukve, sve su se te rubne osušile. Kora je pečena.
A grab, grab je pionirska vrsta. On se suši zato što raste u podstojnoj etaži i traži svjetlo. Nema svjetla i onda imate punu šumu grabića promjera oko 10 -20 cm koji su se osušili. Grab će nam uskoro postati glavna vrsta.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Zato onda kod nas na nižim terenima hrast još uvijek dobro izgleda,nažalost današnja djeca ne budu dočekala više one nekadašnje hrastove od 60 -80 godina kada se puno prije osuše
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
ne izgleda hrast u nizini dobro, ja pišem od 95. stanje u svojim šumama, eto do danas ga se 40% osušilo iz nepoznatih razloga...
čak sam predlani imao pojavu da ih se osam komada osušilo na površini od 100 kvadrata, kao da je sletio nlo na njih i spalio ih...ozelenili su i onda im se u 7. mjesecu lišće osušilo...nevjerojatan prizor...
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
ja jučer šetao psa pa obišao malo šumu,evo stanja sa terena,isćupalo dva oraha i krušku,vj je zadnji pokosio prethodne dva komade,a na istom mjesu i prošlu zimu pao jedan orah,ima i dva ispod kuće također se isććupali,neznam kaj je to došlo da svi poredu padaju. Sve u svemu imam posla samo kad se put osuši da mogu doć do toga,doduše još moram prije susjeda natjerat da on svoje makne jer je njegovo palo preko puta
 

Prilozi

  • DSC_0063.jpg
    DSC_0063.jpg
    80.7 KB · Pregleda: 187
  • DSC_0065.jpg
    DSC_0065.jpg
    80.1 KB · Pregleda: 186
  • DSC_0067.jpg
    DSC_0067.jpg
    80.3 KB · Pregleda: 181
  • DSC_0068.jpg
    DSC_0068.jpg
    80.9 KB · Pregleda: 166

Najnoviji postovi

Na vrh