• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Jesu izolirane sa onom izo spužvom ali toga ima prek 30metri sa povratom pa se i tu stvaraju gubici.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Dečki ne grijemo mi kvadraturu nego kubikažu prostorija,i još ako vam strop nije izoliran minimalno ode 20%topline gore u nebo.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Gubitke nemreš izbjeći ali ih možeš dosta smanjiti. Ja imam približno toliki razvod kroz podrumske prostore i garažu. Izolirano sve osim kroz garažu. Bilo bi korisnije da sam i to izoliral a pod garažni prozor stavil mali radijator za temperiranje garaže.
Grijem oko 110 kvadrata i utrošim 12 do 15 metara drva, ovisno o zimi. Još k tome nemam peć nego šparet s grijačem za centralno. Ali imam termostatske ventile i svaka prostorija ima precizno doziranu količinu topline. Jedino je u kupaonici ventil bez termostatske glave, ali tam ne smeta ako je malo pretoplo. Podovi i stropovi su izolirani sa stiroporom (5 cm ispod poda i 8 cm na tavanu), a fasada s perlitnom (termo) žbukom 4 do 5 cm koji je 2,5 puta slabiji izolator od stiropora. Toplu vodu ljeti imam pomoću protočnog plinskog bojlera.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,066
To je jako puno, mi imamo 3 kata po 100 kvadrata u bojler 300l za vodu, po ljeti kolektori rade kroz zimu na centralno i nikad nismo potrošili više od 25m3 a grije se od 2 popodne dok se ne ide spavat,kuća nema nikakve fasade to još treba napravit,al to tvoje mi je jako puno zato sam i pito jer treba ta drva svake godine i napravit hh
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Gle, da ne ispadne da grijem hotel, to je cca 25-30metara tvrdih drva i ostalo su pilanski švarkli od jelovine, to dobivam od ujaka po simboličnoj cijeni, tek tolko da nije badava. Ugl, za sad nas potrošnja ne muči jer smo do pred 5g kurili zimi mjesečno oko 1000-1200m3 plina, a imali plačanje po potrošnji, dok je došla cifra od 3600kn za mjesec dana sam pipu zapral i prebacil na drva.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Duga je godna .Majka mi ima obicni sporet smederevac i lozi i ljeti i zimi pa potosi oko 20 metar godisnje
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Prema hrpama mi lići da radite šumarijska čim odmah ne tovarite i vozite doma..ili se varam? Tak sam i ja napravil oko 40 m, i sad čekam da mi izmjere i naprave račun.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ne, mi sa HŠ nemamo nikakvog posla, samo privatne osobe i njihove privatne šume, večinom po dogovoru na pola ili kako se več dogovorimo oko diobe. Manje od pola je poreušeno i izvezeno lani u proljeće, a ostatak ćemo sad dovršiti i podjeliti. Vozili budemo kad sve porušimo, odnosno prvo cijepanje debelih komada pa izvoz.

Ustavi ovo i nije šuma, ovo je nekad bio vinograd na pjesku gde nikaj drugo neče rasti osim agacije :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Nema problema, stara i pouzdana AV 038 za rušenje i piljenje debelih komada i nova manja MS 280 za vrhovinu i piljenje sitnog i samo deri, nas dvojica, odnosno ujak i ja i samo smireno.
Porušimo par komada, pa onda obadvojica na piljenje, jedan u vrhove, a drugi debelo, ovisi kome se hoće sa kojom pilom, dal malom ili velikom :), pa zatim čiščenje granja na hrpu i sortiranje i slaganje drva. Nakon skurenih rezervara slijedi piće i časak odmora, napnu se lanci ako treba i vozi dalje.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Dnevno od nekih 10h do 16h nas dvojica izrokamo oko 10m drva, složenih na hrpe i to nam je sasvim dovoljno.
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
984
Super kolega..KOliki su bagremi otprilike u panju..Ja sam nedavno kupio 2h bagremove sume pa cekam da se malo prosusi i idem u akciju..Koliko je kod vas u Hrvatskoj metar bagrema.Kod nas u bosni ako je deblji 180kn,,a neka prosjecna debljina 150kn..
 

brko

Član
Tu od
15 Stu 2013
Poruka
75
bok šumari,koliko je cjena izrade ovršine sa slaganjem granja,moja motorka i gorivo,znači čupaju komplet dugometricu,ostaje većinom sitno,sad kako to cjenit ,nešto kao šumski red,bude i metrice nešto
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Super kolega..KOliki su bagremi otprilike u panju..Ja sam nedavno kupio 2h bagremove sume pa cekam da se malo prosusi i idem u akciju..Koliko je kod vas u Hrvatskoj metar bagrema.Kod nas u bosni ako je deblji 180kn,,a neka prosjecna debljina 150kn..

Ovi deblji su tako 40-50 cm promjera u panju, a ovi sitniji večinom oko 20-25 cm
Cijena ti je ista i kod nas.
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
984
Kod nas zadnje 2 3 godine drasticno je pala potraznja graba,bukve,hrasta bar u mojem kraju..LJudi vecinom uzimaju vrbu topolu ili lipu,,dok neki uzimaju bagrem i tresnju..Nema se love.
 

Najnoviji postovi

Na vrh