• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Juce odem suv grab da mlatnem sa malom motorkom....skresem njega brzo,pa ajd da se iskusa ovaj sistem na bukvi od oko 80 centi....ide ovaj sistem,samo mi pomala motorka i nekako mi ima onaj povratni trzaj iako je lanac nov.....sto je najgore,zaustavi se vrh na jedno 2 metra visine....Kad se zaustavi samo sam motorku u prikolicu i kuci
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Vjerojatno mu je "ostrnula" !? Nije pala, nego ostala naslonjena .
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Pa sta tu ima zilozofirati, jednu godinu moze proci bez rezidbe dvije tesko za tri podivlja i cao vocnjak.
Gledao sam takve vocnjake kad podivljaju
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pa kaj ga je zadržalo tak jako nagnutog? Jesi li možda rušil na velikoj kosini prema vrhu kosine pa se naslonilo na drugo drvo?
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Ne kako je bila nagnuta tak sam je i srusio,samo sto je dosta krosnjata,a i suma mi je gusta i jedan stupac se naslonu na drugu i ustavi je....Da sam imao kod sebe ovu vecu motorku odsjeko bi jedan metar debla i ona bi pala,a sa traktorom me mrzi da ju cimam,a nevjerujem da bi fergo mogo ista uradit.....lagan je on za te stvari
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Ferdza pored takve bukve moze samo da propisa ulje.
Inace vidim da se dosta pisalo o obaranju i koliko treba da se zasece i mogu vam reci da ja uvek zasecem stablo skoro do polovine, a kod vecih stabla napravim i ubodni rez kojim mu presecem srce. Uvek lepo padaju tamo gde naciljam i ne pucaju mi stabla ni kad su nagnuta.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
On bi i prodao i iznajmio ali nezna koliko bi tražio njemu vrijedi milione na kraju će sve propasti
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Obicno tako bude.
Tako je jedan malo dalje od nas, trazi ovoliko, trazi onoliko, hoce pare unapred, na kraju pocupao
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Premala prijelomnica, bez sajle, previse visi na jen kraj i eto...

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=WvyDZ8n8FLM[/YT]
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Nije tu stvar samo prijelomnice. Ovak, s ovog kuta gledanja, ima tu više čimbenika zakaj se to dogodilo. I kajla je na krivoj strani skunuta. Al pametnije mu je bilo da je zval profesionalce. Dečko ode gore, poskida grane i tek onda ruši deblo.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
E dobro da si spomenuo rezanje grana.

Kako vi rezete debele grane a da se ne dogodi tako nesto?

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=idXt9taSA5Q[/YT]

Ja jos nikad nisam imao potrebe da rezem debele grane, ali meni po logici bi bilo najsigurnija ova metoda broj #2 u videju

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=rtBqzz38EkI[/YT]
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ovak, ko ovaj na prvoj snimci, nemoj ni u ludilu delati !! Em je ispod grane, em totalno krivo reže, a ni nemre u tom položaju drugačije. Ovo, na drugoj snimci su profići. Dečki znaju svoj posel, ali .... Ja uvijek skinem kajlu od ispod. Napravim V rez pa onda odozgora zarežem, al tak da nejde rez u rez. Nekaj slično kak ovi dečki rade. Al uvijek pokušaj biti iznad grane koju režeš ! Prije par let smo rušili Brijest kaj je visil nad klijet. Metodom spuštanja grana sa štrikom. Bogu fala, sve je dobro prošlo. Al mi nije bilo ugodno gore biti.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Mene jedino brine ak rezes V rez, da se grana ne prelomi na prijelomnici i vrh udari u dno a rez jos uvijek povezan za drvo pa se otrgne i bas se dogodi to kao na prvoj snimci: da se od siline udarca vrha u dno prijelomnica odtrgne u udari tebe na lojtri...
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
NIkaj se ne prelomi. Nejdeš duboko sa V rezom. Ni do pola debljine.
 
E

el pibe

Guest
Ovaj na prvoj snimci nije niti kajlu zarezao.Zato ga je i hitilo z lojtre.I naravno prenisko je bio,nikad ne rezati iznad glave.I kod takvih situacija lojtra se mora privezati za drvo i uvijek prije rezanja takve grane treba vidjeti prema kam ima težište.Znači samo deblo te štiti da te grana ne pokupi kao ovog idiota.Rezao sam već mnogo drveća i grana na način sa lojtre.Kad se dobro napravi kajla nikad se ne raskoli grana i ne padne "pod sebe" nego kad se prelomi uvijek je odbaci od tebe.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ključni problem prve snimke je kaj je vrh grane naslonio na zemlju ..d nije toga bilo ne bi bilo ozljeđenih .
Nakon toga sve ostalo . od položaja lojtre , visine pilara itd .

Nesreče se dešavaju kad se poklopi više loših odluka ili radnji , jedna loša nekako pregazi
 

Najnoviji postovi

Na vrh