• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

stjepko

Aktivni član
Tu od
15 Tra 2010
Poruka
225
Evo vidjeh tih nekih pitanja oko moga vitla, pa da na neka i odgovorim. Smilanovo zapažanje da je vitlo dosta sporo je tačno, jer je pronosni odnos 1:72, što tomici nebi puno ni smetalo jer su kod njega dosta veće brzine izlanog kardana već kod IMT-a a vjerojatno i nekih drugih traktora, mislim da je najveća čak oko 2000 obrtaja. Tu imam mali problem sa kutom kardana dosta je velik pa koristim samo prve dvije brzine kardana. Za moje potrebe sam sasvim zadovoljan, godišnje će da izvitla desetak metara drva, a nekad i manje. Već se prešla pedeseta pa mi prebacivanje drva nije više odmor od uredskog posla. Što se tiče samog slaganja sajle, doboš je dosta uzak, ako me sjećanje ne vara, 12 cm, a sajla je 8 mm i dosta dobro se slaže. Imam jednu sliku dok je vitlo još bilo u izradi, tu se može vidjeti sistem uključivanja i isključivanja doboša, s tim da još nije bila završena ručica za uključivanje i isključivanje.

 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,413
Stjepko, ako u nekoj varijanti budeš nešto dorađivao na vitlo onda pokušaj da ga malo odmakneš od traktora time češ dobiti na dužini i smanjiti ugao na kardanu ili da pokušaš sa jednim parom lančanika da malo ubrzaš vitlo recimo tri puta, tako da je za 8 sajlu dovoljan odnos 1:24, i to je presporo. Ukoliko bi išao na ovu varijantu, mogao bi tu osovinu koja nasi lančanik i kardan po želji da postavljaš po visini gdje ti paše a imao bi i sredinu vitla, tako da bi kardan mogao da skoro ispraviš.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,634
Trebalo je malo improvizirat! :(sweat):

IMG_20170831_155343_1.jpg
 

Kulagic1509

Član
Tu od
3 Sij 2015
Poruka
113
Ovo s odmicanjem je zanimljiva ideja...
A s obzirom da tomo na kardanu moze imati do 2000 obrtaja, ovo 1:24 bi mu mozda bilo i taman, sve zavisi od terena gdje se radi...
Po meni vitlo ne moze biti sporo, samo da ja ne teglim zivotom...
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,413
Moze da bude sporo , motor mora da osjeti opterećenje i da se osjeti na njemu opterećenje. Brzina rada je veome bitna kao i potrošnja goriva.
Stjepko kako si povezao osovinu doboša sa osovinom vitla , ako je ovo preko jedne kajle kako ja vidim ona po meni nije dobro, tu bi trebala biti malo bolja spojnica, a za taj doboš osovina debljine oko od 35 do 40 mm da izdrži opterećenje. Koja je debljina osovine koja izlazi id reduktora.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,413
Danas bilo ozbiljnog posla dobrog poteznja.
Nemogu video stavit
 

Prilozi

  • IMG_20170831_141905.jpg
    IMG_20170831_141905.jpg
    77.4 KB · Pregleda: 124
Posljednje uređivanje:

stjepko

Aktivni član
Tu od
15 Tra 2010
Poruka
225
Hvala na svim ovim savjetima, ali sve sam to već razradio i prošao pri samoj izradi, prva ideja je bila par lančanika, skonto sam da bio bilo brzo pa sam brzo i odustao, pa onda 3 lančanika, prekomplikovano, i na red je došao reduktor i ostao kao opcija sa kojom se ide u izradu. Opcija oko odmicanja vitla je na mjestu i odmakao sam ga maximalno koliko je moguće, jer bi imao problema na velikim uzbrdicama bi me jednostavno diglo na zadnje točkove, a i prilikom vožnje trupca na dasci bi samo dizalo prednji kraj tako bi pomicanje unazad i samo nekoliko cm bilo velika greška. Prilikom izrade sve se po nekoliko puta razmjeralo u mm, bila je i ta opcija ubacivanja dva lančanika prije reduktora kako bi smanji kut kardana, i tada mi ne bi trebalo nikakvo ubrzavanje jer bi mogao koristiti veće brzine kardana, ali je opet na putu stajalo to da moram odmaknuti vitlo nazad a smetala mi je i poteznica na traktoru, a nije mi se dalo i tu nešto izmišljati. Uglavnom sve te sugestije pa i okretanje reduktora da ulazna osovina dođe dolje su bile u opciji ali nisu provedive. Izlazna osovina jest 35 mm i sa ovim načinom uključivanja i isključivanja sam sasvim zadovoljan. Uglavnom sam zadovoljan sa vitlom, negdje na pristupačnijem terenu bi se moglo vući malo brže, a sporije mi treba i za čupanje nekog trnja i raznoraznog žbunja. A za pristupačniji teren tu je tomo vinković transporter, (pogon i na prikolici) tako da i nemam potrebu na pristupačnijem terenu da vitlam.



kažu gdje ide koza ide i on, i u pravu su.
 

Kulagic1509

Član
Tu od
3 Sij 2015
Poruka
113
Radovi clana @smilan...
Video nije bas HD ali ce drugi put biti bolje :(happy):

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=6-L2pr9nbdM[/YT]
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=OwDcrgOgibw[/YT]
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,413

Na ovom videu se može malo vidjet kad trupac zapne da stroj neosjeća preopterećenje i nema propinjanja. U nekim predhodnim komentarima sam opisivao šta su dobre karekteristike vitla, koje su izražene na ovom stroju. Kako dobro stroj podnosi i velika zapinjanja trupca u zemlju koliko može da rije i iznese zemlje na sebi pogotovo sad kad je maksialno tvrda a još se vidi i neko manje stablo oko 10 cm debljine izčupano na svojoj putanji.
Drugi video je kako se izvlači trupac iz potoka kad se koristi kolotura i kad trupac netraba da ide u pravcu radnog stroja, kad nema prostora za manevrisanje i dobro postavljanje.
Ovo su slike trupca sa videa
 

Prilozi

  • SLIKE MILAN 013.jpg
    SLIKE MILAN 013.jpg
    77.1 KB · Pregleda: 165
  • SLIKE MILAN 014.jpg
    SLIKE MILAN 014.jpg
    81.5 KB · Pregleda: 167
Posljednje uređivanje:

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Bem ti sokocalo bas dobro vitla. Na drugom snimku su dva trupca vitlana ako se ne varam. Mada si mu gas dobro cepio. Od cega mu bese motor?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
bit če od auta , dok ga tako guši ...dali bi se tu malo počačkati regulator da malo živne
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Rekao je već da je od mečke, oni imaju veću kubikažu iako su malo lijeni ali ima malo više okretaja.
Jako lijepo to ide i nije baš da se pati motor.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,933
Automobilski dizelski nemaju sverežimski regulator, već samo min-max., pa brzina vrtnje motora jako zavisi o teretu. Zato se ima osjećaj da motor 'pati'.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,413
U 4 brzini se pati ako je preteško ali zato može da ide do 3000 obrtaja pa ima i brzinu a kad zapne u 3 brzinu i kida sve i na videu je bila promjena brzine kad je trupac išao naopakao (jedan komad a ne dva) pa je zapeo ispod puta za neke tanje žile, dobro se ne vidi loške snimak. Kao i na prvom kad zapne ide u treću i iznosi sve na sebi. Ovo je bilo ozbiljno potezanje , veliki nagib, šte se nevidi dobro ali nekom drugom prilikom kad bude bilo prostora da se vidi iz daleka i da neko to dobro snimi sve detalje.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
I ja sam svoju BUkvu iscupal na ravno. Prvi trupac bez problema, ali drugi .... e taj nas se nazajebaval žestoko. Nagib opak.
 

Prilozi

  • 20170826_125742.jpg
    20170826_125742.jpg
    80.8 KB · Pregleda: 178
  • 20170826_141702.jpg
    20170826_141702.jpg
    75.8 KB · Pregleda: 180
  • 20170826_124248.jpg
    20170826_124248.jpg
    81.2 KB · Pregleda: 184

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,933
Kak ti se ponašalo vilo pri tom, težem, povlačenju?

.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Odlično!! Jedino je bilo muka kad je trupac došo do samog vitla. Kad sam odpustil ručku, krenul je natrag. Kad sam zakočil vitlo i probal s traktorom krenut, propinjal se. To nam je onaj drugi delal. Ali, eto ga gore. Uspeli smo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh